Jump to content

Την Γνώμη Σας Για Ένα Σωστό Και Ασφαλή Νέο Ξεκίνημα!!!


Recommended Posts

Καλημέρα

Εχτές ανέβασα από την αποθήκη ένα ενυδρείο ιδιοκατασκευής 42 ύψοςΧ40 μήκοςΧ18 πλάτος ( όπου παλιά είχα δυο χρισοψαρακια) και αφού το καθάρισα και το έπλυνα το έχω αφήσει γιατί θέλω την γνώμη σας για ένα σωστό και ασφαλή νέο ξεκίνημα. Από εξοπλισμό έχω ένα εσωτερικό φίλτρο MICRO-JET FILTER MCF40, φωτισμό led ταινία και μια αεραντλία NEWAIR NW1 60 L/Η.Ο θερμοστάτης έχει δρομολογηθεί.

Τι μου προτείνεται?

(Εάν το θέμα μου είναι σε λάθος ενότητα ζητώ υγνώμη αλλά δεν ήξερα που να το ανεβάσω)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το ενυδρείο είναι 30λίτρα! Με 18πόντους πλάτος δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Στα λίτρα σου και με τον εξοπλισμό που διαθέτεις θα μπορούσες να βάλεις ένα μονομάχο(και κανένα άλλο ψάρι) και σαλιγκάρια.

Απο διακόσμιση θα μπορούσες να το κάνεις λίγο φυτεμένο με ξύλα και άμμο! Θα έδειχνε πολύ ωραίο!

Στα λίτρα αυτά μην σκευτείς να βάλεις τίποτα άλλο(εκτός αν θές να το κρατήσεις για γεννήστρα)

Αυτά απο μένα! Περίμενε και άλλες ιδέες και απο άλλους!

Link to comment
Share on other sites

Με λίγη τύχη (και εφόσον ο μονομάχος το επιτρέψει) μπορείς να βάλεις και γαρίδες (red cherry) και μονομάχο, και από διακόσμηση καμία μικρή ριζούλα και εύκολα φυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο έναν μονομάχο και όχι ένα ζευγάρι?Στο προφίλ του διάβασα οτι θέλει 10-15 λίτρα.Δεν αμφιβάλω αυτα που μου λέτε απλα ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Διότι για να βάλεις ζευγάρι μονομάχων θα πρέπει να διαθέτεις πολύ περισσότερα λίτρα! Τώρα θα μου πείς γιατί!

Γιατί: ο μονομάχος στο 30λιτρο σου θα το θεωρεί αποκλειστική μεριά-φωλιά του και δεν θα αφήσει κανένα άλλο ψάρι να εισβάλει στη μεριά του(κάτι σαν τα σκυλιά φύλακες)

Για να φιλοξενήσεις μονομάχο με μονομαχίνα θα πρέπει να διαθέτεις πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο με πολλές κρυψώνες!

Ο μονομάχος δεν αναγνωρίζει ότι το άλλο ψάρι είναι απο την ίδια οικογένεια! Γι'αυτό δεν βάζουμε αρσ. με θηλ.μαζί παρα μόνο αν διαθέτουμε μεγάλο ΄χωρο ή τα βάζουμε για ζευγάρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ Παναγιώτη εισουνα κατατοπιστικός.Εχω ακόμα δύο ερωτήσεις. 1)Εάν χωρίσω το ενυδρείο στα δύο με πλέξι ? 2)Εαν βαλω ένα μονομάχο τι να βάλω αρσενικό ή θηλυκό?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ Παναγιώτη εισουνα κατατοπιστικός.Εχω ακόμα δύο ερωτήσεις. 1)Εάν χωρίσω το ενυδρείο στα δύο με πλέξι ? 2)Εαν βαλω ένα μονομάχο τι να βάλω αρσενικό ή θηλυκό?

1) Από αυτά που έχεω δει και διαβάσει καλό είναι το χώρισμα να είναι αδιάφανο ώστε να μην βλέπει ο ένας τον άλλον.

2) Είναι θέμα γούστου ! Ο αρσενικός όπως θα έχεις δει και σε φωτογραφίες είναι πιο εντυπωσιακός.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην χωρίσεις το ενυδρείο διότι θα μείνει πολύ λίγος χώρος για τα 2 ψάρια(άσε που το ψάρι που θα είναι απο την άλλη μεριά δεν θα έχει φολτραρισμένο και ζεστό νερό αν βάλεις πλέξι.)

Όσον αφορά το ψάρι, ότι θές εσύ βάζεις(ή αρσενικό ή θηλικό, απλά ο αρσενικός έχει φουντωτά φτερά). Εγώ θα έβαζα αρσενικό/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...