Jump to content

εχω μπερδευτεί


Recommended Posts

χθές έκανα τις μετρήσεις σε ph και σκληρότητα (μετραω σε μs) και μου έδειξαν οι μετρήσεις 6.89ph και 520 μS

ΔΗΛ 17.3 σκληρότητα η οποία ειναι πολύ υψηλή.μεσα στο φίλτρο ειχα ανθρακα για να καθαρισω απο μια θεραπεια.μηπως αυτο επιρεασε την σκληροτητα;τι μπορω να κανω για να το κατεβασω χωρις να βαλω ζουμια μεσα.σας παρακαλω τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει <<λιγακι>>.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

χθές έκανα τις μετρήσεις σε ph και σκληρότητα (μετραω σε μs) και μου έδειξαν οι μετρήσεις 6.89ph και 520 μS

ΔΗΛ 17.3 σκληρότητα η οποία ειναι πολύ υψηλή.μεσα στο φίλτρο ειχα ανθρακα για να καθαρισω απο μια θεραπεια.μηπως αυτο επιρεασε την σκληροτητα;τι μπορω να κανω για να το κατεβασω χωρις να βαλω ζουμια μεσα.σας παρακαλω τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει <<λιγακι>>.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για να κατεβάσεις την σκληρότητα του νερού με φησηκό τρόπο κάνε τα εξής:

1. αντικατέστησε νερό από το ενυδρείο σου με αποσταγμένο νερό. Το αποσταγμένο νερό όμως θα σου κατεβάσει και λίγο το ph.

2. Η με νερό της βροχής, αλλά αφού βρέξει μια ώρα, ιδανικότερα βέβαια δύο ώρες, τότε άρχισε να το μαζεύεις (για να μην είναι επιβαρημένο από σκόνη και τα καυσαέρια που μαζεύουν η σταγόνες καθώς πέφτουν ). Το νερό της βροχής θα σου ανεβάσει λίγο το ph.

Link to comment
Share on other sites

χθές έκανα τις μετρήσεις σε ph και σκληρότητα (μετραω σε μs) και μου έδειξαν οι μετρήσεις 6.89ph και 520 μS

ΔΗΛ 17.3 σκληρότητα η οποία ειναι πολύ υψηλή.μεσα στο φίλτρο ειχα ανθρακα για να καθαρισω απο μια θεραπεια.μηπως αυτο επιρεασε την σκληροτητα;τι μπορω να κανω για να το κατεβασω χωρις να βαλω ζουμια μεσα.σας παρακαλω τα φωτα σας γιατι εχω μπερδευτει <<λιγακι>>.ευχαριστω.

Διάβασε και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Ισχύει φυσικά και η χρήση του απιονισμένου νερού όπως σου υπέδειξε ο Χρήστος

(αντί ας πούμε της αντίστροφης όσμωσης)

Στο απιονισμένο καλό είναι να προσθέσεις ιχνοστοιχεία

(εκτός κι αν το κάνεις μόνο για την περίπτωση αυτή και όχι συστηματικά)

Έχεις μετρήσει ποτέ το νερό της βρύσης ?

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

φιλε Ανδρεα με ενδιαφερει για αυτη τη φορα γιατι απο την επομενη εβδομαδα θα μπει co2 με ph controler.το νερο τησ βρυσης εχει ph 6.65 σκληροτητα 14.Μετρημενα ολα με ηλεκτονικο πεχαμετρο της hanna.μου κανει εντυπωση οτι στην μετρηση που εκανα πριν απο λιγα λεπτα το ph ειχε κατεβει στο 6.69 απο 6.89 και παει να με τρελανει γιατι με τετοια σκληροτητα δεν πρεπει να παρουσιαζονται μεταβολες στο ph.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που ανέφερες στης μεταβολές του ph είναι άνευ σημασίας. Ένας από τους παράγοντες που κατεβάζουν η ανεβάζουν το ph είναι η ποσότητα του Co2 στο νερό. Υποθέτω ότι έχεις αληθινά φυτά και εάν αυτήν την ώρα έχεις το φως κλειστό τότε λογικά τα φυτά σου καταναλώνουν οξυγόνο και αποβάλουν Co2. Είναι λιπών φυσιολογικό να υπάρχει στην πάροδο της ημέρας μια μικρή μεταβολή του ph. Με απλά λόγια άλλο ph το μεσημέρι και άλλο το βράδυ. Παρατήρησε το όμως άμα πέφτει συνεχώς. Το kh πόσο είναι; θεωρητικά πρέπει να είναι χαμηλό. Γιατί ένα χαμηλό kh κατεβάζει αυτόματα και το ph.

Επίσης τα ηλεκτρονικά μηχανήματα επηρεάζονται και από την θερμοκρασία του νερού παράδειγμα μερικά δέκατα να αλλάξει η θερμοκρασία αλλάζει ταυτόχρονα και το αποτέλεσμα της μέτρησης.

Ίσος ο συνδυασμός τον δύο παραπάνω να σου κατέβασε λίγο το ph.

Και κάτι ακόμη εάν διαθέτης τα χρήματα σε συνιστώ να αγοράσεις ένα μηχανισμό όσμωσης και θα βρεις την χαρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που ανέφερες στης μεταβολές του ph είναι άνευ σημασίας. Ένας από τους παράγοντες που κατεβάζουν η ανεβάζουν το ph είναι η ποσότητα του Co2 στο νερό. Υποθέτω ότι έχεις αληθινά φυτά και εάν αυτήν την ώρα έχεις το φως κλειστό τότε λογικά τα φυτά σου καταναλώνουν οξυγόνο και αποβάλουν Co2. Είναι λιπών φυσιολογικό να υπάρχει στην πάροδο της ημέρας μια μικρή μεταβολή του ph. Με απλά λόγια άλλο ph το μεσημέρι και άλλο το βράδυ. Παρατήρησε το όμως άμα πέφτει συνεχώς. Το kh πόσο είναι; θεωρητικά πρέπει να είναι χαμηλό. Γιατί ένα χαμηλό kh κατεβάζει αυτόματα και το ph.

Επίσης τα ηλεκτρονικά μηχανήματα επηρεάζονται και από την θερμοκρασία του νερού παράδειγμα μερικά δέκατα να αλλάξει η θερμοκρασία αλλάζει ταυτόχρονα και το αποτέλεσμα της μέτρησης.

Ίσος ο συνδυασμός τον δύο παραπάνω να σου κατέβασε λίγο το ph.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καθορίζει τις μεταβολές του pH το gH αλλά το kH!

Κατά συνέπεια δες τι τιμές σου δίνει η βρύση σου και μελέτισε λίγο τα άρθρο που σου πρότεινε ο φίλος μας acg301!

Αν έχεις χαμηλό kH μπορείς να το ανεβάσεις με την χρήση της σόδας μια και με το CO2 πρέπει να είσαι σίγουρος για τα πάντα (ακόμα και με controller)!

Δες και εδώ:

Διοξείδιο του άνθρακα και απαραίτητος εξοπλισμός

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1315

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...