Jump to content

Τι Ψάρια Να Βάλω;


Recommended Posts

γειά σας είμαι νέος εδώ και έχω στην κατωχή μου ένα ενυδρείο 500 λιτρων μπορεί και παραπάνω το οπίο το έφτιαξε ο μπαμπάς μου πριν πολλά χρόνια και το παρατήσαμε αλλά τωρα θέλω να το ξαναβάλω σε λειτουργεία λειπόν ακούω γνώμες τι ψάρια να βάλω μέσα..?? (εκτός χρυσόψαρα...)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε αυτά τα λίτρα έχεις πάρα πολλές επιλογές!

Απλά πές μας τι σου αρέσει και θα σου πούμε αν κάνει!

Όσον αφορά το ενυδρείο έχει εξοπλισμό? Εγ'ω θα σου πρότεινα εφόσον έχει πολλά χρόνια να χρησιμοποιηθεί να το τεστάρεις γεμίζοντας το κάπου έξω πχ στο μπαλκόνι και σταδιακά να δεις αν χάνει νερά!

Link to comment
Share on other sites

μόνο ο θερμαντίρας με λείπει ολα τα αλλα τα εχω και θελω τροπικα πειτε μου τη είδοι να βάλω....!! και θα βαλω ψευτικα φυτά...!!

Link to comment
Share on other sites

Ψεύτικα φυτα ;

Τι σου φταίνε τα ψαράκια κρίμα και με τοσο μεγάλο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα για αρχή να χαζέψεις λίγο στο φόρουμ στα ενυδρεία των μελών για να πάρεις ιδέες. Μην τα αποπαίρνεις τα αληθινά φυτά. Θα σου παράγουν οξυγόνο, θα δεσμεύουν στους ιστούς τους τα βαρέα μέταλλα, θα κάνουν το αισθητικό αποτέλεσμα πιο "φυσικό", θα αποτελούν βολικές κρυψώνες, πιθανώς και έδεσμα αναλόγως τι ψάρια θα βάλεις, κτλ. Το ξέρω ότι ίσως φοβάσαι αρχικά να μπλέξεις με φωτισμούς, υποστρώματα και λιπάσματα, αλλά θα σου προσφέρουν ένα ισορροπημένο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μόνο αυτο που θα τα βρω τα αλλιθινα φυτα σε αυτην την πόλη που ειμαι εχουμε 2 πετ σοπ και κανενα δεν εχει αλληθινα φυτα...!! αλλα πουλαει φαρμακα και λιπασματα για φυτα...!! :umm:

Link to comment
Share on other sites

η θεσσαλονικη ειναι ενα βημα για οτι χρειαστεις φιλε μου απλα προεχει να δεις αν το ενυδρειο ειναι ετοιμο προς χρηση,αν ο εξοπλισμός σου ειναι αρκετος και μετα εχεις χρονο να δεις και να αποφασίσεις!

τι φιλτρο εχεις και με τι υλικα?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να έχεις αφρικάνικο malawi ή tangainyka ή voctoria, μπορείς να έχεις βιοτοπικό αμαζονίου με κιχλίδες ή με δίσκους ή με άλλα ψάρια, μπορείς να το κάνεις ασιατικό, μπορείς με ζωοτόκα, Μπορείς να το κάνεις θαλασσινό(θέλει πολύ ψάξιμο) και πολλά πολλά άλλα!

Η επιλογή είναι δική σου για το ποιά ήπειρος σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ...!! θα δω τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

παιδες τελεικα το ενυδρείο είναι 200 λιτρα και παραπάνω λάθος του πατέρα μου...sorry

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν μας πεις της διαστασεισ μπορουμε μαλλον μπωρεις να βρεισ ποσα λιτρα ειναι κανεισ μηκοσ επι πλατοσ επι υψοσ δια 1000 και βγαζεισ τα λιτρα δηλ πχ 80χ45χ35/1000 = 126λτ

Link to comment
Share on other sites

παιδες τελεικα το ενυδρείο είναι 200 λιτρα και παραπάνω λάθος του πατέρα μου...sorry

μια χαρα!!εχεις αρκετες επιλογες..διαστασεις και φιλτρανση αν σου ειναι ευκολο και θα ακουσεις πολλες προτασεις! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακομα δεν το εχω δει ο μπαμπας μου μου λεει το τι εχει . ! εγω θα το δω την Κυριακη που μας ερχετε που θα το φερει στο σπιτι !

αυτά που μου ειπε οτι εχει ειναι: 2 λαμπες φθοριου, ενα καλο εσωτερικο φιλτο, ενα φιλτρο βυθου, εναν θερμαντιρα, μια αεραντλια και το οτι απο τοτε που το παρατησε εχει μεσα λιγο νερο χαλικια διακοσμητικα και ψαροκόκαλα....αυτα.!!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα και εχει πιασει μουχλα το τζαμι φανταζομε οτι με λιγο τριψιμο θα βγει εε ?? δεν θα ψεκασω κανενα φαρμακο πανω !!! π.χ.(AZAX)

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα και εχει πιασει μουχλα το τζαμι φανταζομε οτι με λιγο τριψιμο θα βγει εε ?? δεν θα ψεκασω κανενα φαρμακο πανω !!! π.χ.(AZAX)

Προσοχή , όλες οι εργασίες καθαρισμού πρέπει να γίνονται με ξυδάκι , υπομονή και σφουγγάρι ή κάποιο άλλο πανί που δεν θα χαράξει τα τζάμια σου ! :)

Link to comment
Share on other sites

αλληθεια..?? το ξυδι δεν πειραζει ...??? :jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

Τι να πειράξει το ξυδακι είναι το αρχαιότερο και πιο φυσικο απόλυμαντικο που Υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη περνω ξυδι βρεχω ενα σφουγαρακι και αρχιζω να τριβω αλλα μετα χριχνω και νερακι για να φυγει το ξυδι εε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το ξεπλυνεις μετα

Πρόσεχε με το σφουγγαρι να είναι μαλακό μη χάραξης το γυαλί

Ξεκινά απο το πίσω τζαμι

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ οταν παρω το ενυδρειο στα χερια μου θα θα σας ενυμερονω καθε μερα απο τα βηματα μου και θα μου λετε και εσεις τι θα πρεπει να κανω μετα και μετα..!!! όσο για τα φυτα δεν ξερω..τι θα κανω !! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Φυτα Έτσι κι αλλιώς θα πας σε κάτι εύκολο θα πάρεις μερικές ανουμπιες που δεν θέλουν ούτε φύτεμα και θα τις πιάσεις σε κανά ξύλο η καμία πέτρα και δεν χρειάζονται καν φροντίδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...