Jump to content

Αλλαγη Νερου..


Recommended Posts

ρε παιδια πητε μου λιγο την διαδικασια της αλλαγης του νερου γιατι εχω την εωτιποση οτι την κανω λαθος..

Link to comment
Share on other sites

βάζεις την ποσότητα που θέλεις να αλλάξεις μέσα σε ένα βαρέλι προσθέτεις αντιχλώριο όσο χρειάζεται για την ποσότητα που αλλάζεις, αφήνεις για μία ωρίτσα με κυκλοφορητή και θερμαντήρα μέσα στο βαρέλι για να πάρει ίδια θερμοκρασία με το ενυδρείο σου και κάνεις την αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω το νερο στο βαρελι μια μερα πριν με αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις κυκλοφορητή μέσα δεν κάνεις κάτι κακό. Αρκεί να μην είναι στάσιμο το νερό.

Link to comment
Share on other sites

εγω στον μονομαχο μου που το εχω σε 20 λιτρα ενυδρειο του κανω καθε εβδομαδα αλαγη το 30% γεμιζω μια λεκανιτσα με νερο απο την προηγουμενη μερα με αντιχλωριο φυσικα το ανακατεβω λιγο και ειμαι ετοιμος να το αλλαξω την επομενη μερα..αυτα..!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

στο μπαλκονακι που εχω την βαρελα με τετοιο κρυο για να πιασει την σωστη θερμοκρασια θελει 2 θερμαντηρες και φυσικα κανενα 16ωρο πιο πριν......(στα 300 λιτρα που ειναι το βαρελι)...

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

στο μπαλκονακι που εχω την βαρελα με τετοιο κρυο για να πιασει την σωστη θερμοκρασια θελει 2 θερμαντηρες και φυσικα κανενα 16ωρο πιο πριν......(στα 300 λιτρα που ειναι το βαρελι)...

Για να καταλάβω: βλέπω στο προφίλ σου 460 λίτρα και αλλάζεις τα 300? Έπειτα δεν μπορείς τη μέρα που είναι για αλλαγή να τη βάλεις μέσα? Με μια καλή προετοιμασία πιστεύω ότι σε 1 το πολύ 2 ώρες είσαι έτοιμος. Και μέσα θα έχεις άλλη θερμοκρασία οπότε δεν απαιτούνται 2 θερμαντήρες

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν το νερό "βρύσης" παραμείνει στάσιμο για 1-2 ημέρες. Για παραπάνω, θα πρότεινα και εγώ έναν κυκλοφορητή. Με βάση όσα έχω διαβάσει χωρίς να έχω κάποια άλλη "κακή" εμπειρία.

Αν το νερό είναι από Α/Ο μπορεί να παραμείνει στάσιμο για πολύ περισσότερο χρόνο, αν φυλάσσεται σωστά. Σκεπασμένο καλά και σε σκιερό μέρος.

Εξίσου σημαντικό με το αντιχλώριο, είναι το νερό της αλλαγής να μη προκαλεί σημαντική μεταβολή στη θερμοκρασία του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

ειναι το Α/Ο..?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πητε μου λιγο την διαδικασια της αλλαγης του νερου γιατι εχω την εωτιποση οτι την κανω λαθος..

μια συζητηση που ειχε γινει παλαιοτερα για την αλλαγη νερου http://www.aquazone....63

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...