Jump to content

Συζητηση Ως Προς Την Βιολογια Του Ενυδρειου


Recommended Posts

  • Το θέμα δημιουργήθηκε ως συνέχεια της συζήτησης περί βιολογίας.Εδώ θα βρείτε το αρχικό θέμα.

Η σύσταση τον βακτηρίων νομίζω πως περιέχει μέσα τροφή για να ανατηχθούν (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος)! Γιαυτο και ρίχνουμε αρκετές δόσεις στην αρχή γιατί σίγουρα κάποια θα πεθάνουν! Εγώ προσωπικά ρίχνω και αμπούλες βακτηρίων 1 έως 3 ανάλογα με τον όγκο του ενυδρείου! Την τροφή την αποφεύγω για να μην ανεβάσω αμμώνια! Μετά την 4 δόση και αν οι μετρήσεις σου είναι εντάξει σταματάς να ρίχνεις και απλά θα συμπληρώνεις σε κάθε αλλαγή νερού (για τα λίτρα του νερού που συμπληρώνεις) την ανάλογη ποσότητα βακτηρίων ουσιαστικά για να αναπληρώνεις αυτά που αφαίρεσες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η σύσταση τον βακτηρίων νομίζω πως περιέχει μέσα τροφή για να ανατηχθούν (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος)! Γιαυτο και ρίχνουμε αρκετές δόσεις στην αρχή γιατί σίγουρα κάποια θα πεθάνουν! Εγώ προσωπικά ρίχνω και αμπούλες βακτηρίων 1 έως 3 ανάλογα με τον όγκο του ενυδρείου! Την τροφή την αποφεύγω για να μην ανεβάσω αμμώνια! Μετά την 4 δόση και αν οι μετρήσεις σου είναι εντάξει σταματάς να ρίχνεις και απλά θα συμπληρώνεις σε κάθε αλλαγή νερού (για τα λίτρα του νερού που συμπληρώνεις) την ανάλογη ποσότητα βακτηρίων ουσιαστικά για να αναπληρώνεις αυτά που αφαίρεσες!

Αγαπητε μου φιλε στο στρωσιμο θελουμε να σηκοσουμε αμμωνια για να τρωνε τα βακτηρια μας αλλιως πεθαινουν γιαυτο ριχνουμε τροφη μεσα!

Φιλη καλως ηρθες και απο μενα. Το ενυδρειο δεν θελει βιαστικες κινησεις και εκανες πολυ καλα και ρωτησες πριν κανεις το οτιδηποτε!Στρωσε σιγα σιγα το ενυδρειο σου,κανε τα τεστακια σου να δεις που βρισκεσε και εμενα η γνωμη μου ειναι να βαλεις εναν ομορφο μονομαχο που θα τον χαρεις πολυ,μερικα ευκολα ζωντανα φυτα,καποιο ξυλο και θα ειναι βασιλειας ο ψαρης σου εκει μεσα.Αργοτερα αν το επιτρεψει το ψαρι σου μπορεις ανετα να βαλεις και μερικες γαριδουλες!

Link to comment
Share on other sites

Μια αμπούλα βακτηριών περιέχει μέσα 20 δισεκατομμύρια βακτήρια αν δεν κάνω λάθος! Πιστεύω ότι αν δεν βιαζόμαστε να φτάσουμε στην μεγίστη ιχθυοφορτοση του ενυδρείου μας σε μικρό χρονικό διάστημα, η τόση μεγάλη ποσότητα βακτηρίων που θα προσθέσουμε (μίλησα για 3 αμπούλες και 4 δόσεις από την ζύμη) μέσα σε 8 ημέρες, θα βρει τροφή από την αμμώνια που θα παράγετε από τα ψαριά που θα προσθέτουμε σταδιακά! Σίγουρα μεγάλη ποσότητα από αυτά θα σκοτωθούν σε αυτό το διάστημα λόγο ελλείψεις τροφής αλλά θεωρώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό επιβιώνει και καταφέρνει να δημιουργήσει της αποικίες του στο βιολογικό μας υλικό! Έχω στρώσει με αυτό το τρόπο 3 ενυδρεία και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα! Θα ήθελα να μου πεις την άποψη σου γύρω από αυτό ως πιο έμπειρος!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα σκευασματα με ζωντανα βακτηρια που προσθετουμε περιεχουν περα απο επιλεγμενες μορφες βακτηριδιων και καποιες κολλωδες ουσιες για να μπορεσουν να σχηματιστουν και να προσκολησουν ποιο ευκολα οι αποικιες στα φιλτρα μας συν οργανικες ουσιες οι οποιες βοηθουν στην εκκινηση τον κυκλο του αζωτου, Απο εκει και περα καπως πρεπει να συνεχισουμε να τροφοδωτουμε τα βακτηρια για να επιβιωσουν και να μεγαλωσουν οι αποικιες και σιγουρα σε αυτο το διαστημα εχουμε παρουσια ΝΗ3 και ΝΗ4 και σε δευτερη φαση ΝΟ2 και ΝΟ3. Το να βαζουμε ψαρια για να ολωκληρωθει ο κυκλος ειναι βλαβερο και πολλες φορες θανατηφορο, γιατι μπορει το ζωντανω να επιβιωση αλλα στην ουσια εχεις καψει τα βρανχια του και δηλιτηρισαση τον οργανισμο του με συνεπιες για το μελλον του ψαριου και σαφως μειωνοτας τα χρονια ζωης του.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φιλε Rik

Αν και έχουμε ξεκινήσει μια πολύ σημαντική κουβέντα στο post της κοπέλας και θα την μπερδέψουμε περισσότερο θα σου πω πως η τοποθέτηση σου είναι ΠΟΛΥ σωστή για τα βακτήρια και την αμμώνια!

Αυτές οι οργανικές ουσίες που ανέφερες και που περιέχονται μέσα στης αμπούλες είναι στην ουσία η τροφή τους! Συνεπώς θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να προσθέτουμε εμείς τροφή η οποία αποσυντίθεστε και δημιουργεί ανέβασμα της αμμωνίας!

Από προσωπικές μου, (καθημερινές) μετρήσεις με υγρά τεστ της tropic marin από το ξεκίνημα του ενυδρείου και για ένα μήνα μετά τα NH3 και ΝΗ4 ήταν μηδενικά! Σίγουρα θα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό το οποίο δεν είναι καν μετρήσιμο και δεν πιστεύω ότι μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε τόσο απειροελάχιστο βαθμό!

Έξαλλου και με τον κλασικό τρόπο στρωσίματος με αμμώνια, πάλι θα προσθέσουμε τα ψαριά μας όταν οι ενδείξεις μας θα είναι μηδενικές που και πάλι όμως στην πραγματικότητα κάποιο ποσοστό αμμωνίας θα υπάρχει! Έτσι λοιπόν αν η ιχθυοφορτωση μας γίνει σταδιακά ( κάθε 8 μέρες περίπου 1-2 ψάρια) τότε η βιολογία μας προλαβαίνει να ανταποκριθεί! Το ίδιο θεωρώ ότι συμβαίνει και με τα ΝΟ2 που και αυτά σε αυτό το διάστημα είναι μηδενικά! Τώρα για τα ΝΟ3 με τακτικές αλλαγές του νερού και μια σκούπα βυθού ξεμπερδεύεις!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φιλε Rik

Αν και έχουμε ξεκινήσει μια πολύ σημαντική κουβέντα στο post της κοπέλας και θα την μπερδέψουμε περισσότερο θα σου πω πως η τοποθέτηση σου είναι ΠΟΛΥ σωστή για τα βακτήρια και την αμμώνια!

Αυτές οι οργανικές ουσίες που ανέφερες και που περιέχονται μέσα στης αμπούλες είναι στην ουσία η τροφή τους! Συνεπώς θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να προσθέτουμε εμείς τροφή η οποία αποσυντίθεστε και δημιουργεί ανέβασμα της αμμωνίας!

Από προσωπικές μου, (καθημερινές) μετρήσεις με υγρά τεστ της tropic marin από το ξεκίνημα του ενυδρείου και για ένα μήνα μετά τα NH3 και ΝΗ4 ήταν μηδενικά! Σίγουρα θα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό το οποίο δεν είναι καν μετρήσιμο και δεν πιστεύω ότι μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε τόσο απειροελάχιστο βαθμό!

Έξαλλου και με τον κλασικό τρόπο στρωσίματος με αμμώνια, πάλι θα προσθέσουμε τα ψαριά μας όταν οι ενδείξεις μας θα είναι μηδενικές που και πάλι όμως στην πραγματικότητα κάποιο ποσοστό αμμωνίας θα υπάρχει! Έτσι λοιπόν αν η ιχθυοφορτωση μας γίνει σταδιακά ( κάθε 8 μέρες περίπου 1-2 ψάρια) τότε η βιολογία μας προλαβαίνει να ανταποκριθεί! Το ίδιο θεωρώ ότι συμβαίνει και με τα ΝΟ2 που και αυτά σε αυτό το διάστημα είναι μηδενικά! Τώρα για τα ΝΟ3 με τακτικές αλλαγές του νερού και μια σκούπα βυθού ξεμπερδεύεις!

Φιλε ebenos, εχω κανει αυτη την συζητηση επανελυμενα σε διαφορα θεματα, μια που η μεθοδος που ο καθε ενας επιλεγει στο τελος ειναι καθαρα απο την προσωπικη του εμπειρια και ξεχνα οτι απευθυνεται σε αρχαριους που σε τυχων περιπλοκης του θεματος δεν ειναι ακομα σε φαση να ανταποκριθουν αναλογα, με αποτελεσμα να μετρανε θυματα στο τελος.

Κατα αρχας, το μεγαλο ερωτημα ειναι γιατι πρεπει να καταβαλουμε τα ψαρια σε αυτη την δοκιμασια που σε καμια περιπτωση δεν τους κανει καλο και θα πρεπει να το παιξουμε κορωνα γραμματα;

Δευτερων καποια απο τα σκευασματα περιεχουν οργανικες ουσιες αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι αρκετες για να δημιουργησουμε μεγαλες αποικιες, και οπως και να εχει δημηουργητε παντα αμμωνια σε ενα αστρωτο ενυδρειο, γιατι πρεπει να εχουμε ψαρια μεσα;

Οκ τα σκευασματα μπορει να μας κανουν για τα νιτροποιητικα βακτηρια αλλα τη γινεται με τους απειρους αλλους μικροοργανισμους, αποικοδομυτες, μυκητες, βακτηρια που χρειαζονται στην ολη αλυσιδα του μικρου μας οικοσυστηματος;

Το ενυδρειο εν ολιγης θα πρεπει να κανει σε εισαγωγικα την "αντιβιωση" του για να μπορεσει να λειτουργηση φυσικα και ομαλα.

Η φυση ειναι απο μονη της ενας πληρες πολυπλοκος, και πολυσηνθετος μηχανισμος και δεν αρκειτε μονο στην απλη χρηση σκευασματων, αλλα χρειαζεται και ο αναλογος χρονος για να καθιερωθουν.

Ολα ειναι εργαλεια στα χερια μας που μας βοηθουν εν ολιγης στην εκκινηση ενος ενυδρειου, αλλα η τροφη παραμενει να ειναι η κυρια πηγη ολων των βιοχημικων κυκλων και θα ειναι παντα ο κυριος παραγοντας ολων των οικοσυστηματων!

Επισης οσο για τα γρηγορα σκευασματα εχουν μεσα χημικες ουσιες που στην ουσια δεσμευουν την αμμωνια για να επιζησουν τα ψαρια και σε καμια περιπτωση δεν στρωνει ακαριαια το ενυδρειο μας. Ειδικα τα μικροσωμα ψαρια ειναι ποιο ευαλωτα και πολλες φορες μετα απο μικρο διαστημα παρουσιαζουν αρωστιες τυπου ick.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Rik.

Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά. Που είναι ακριβώς η διαφωνία σου με τα σκευάσματα βακτηριών, ως προς το χρόνο τοποθέτησης τον ψαριών? Να αναφέρω απλά ότι αυτά τα σκευάσματα (πράγμα που δεν συμφωνώ και δεν το κάνω) λένε ότι μπορούμε να προσθέσουμε τα ψάρια μας μετά από μόλις 4 ώρες! Αν κατάλαβα καλά είσαι της άποψης ότι το πιο ασφαλές στρώσιμο είναι το κλασσικό στρώσιμο με την χρήση καθαρής αμμωνίας? Δεν διαφωνώ, αλλά όπως είπα και παραπάνω είτε με τον έναν τρόπο είτε με τον άλλον τα ψαριά θα προστεθούν όταν οι μετρήσεις μας θα είναι μηδενικές, που ακόμα και τότε, με όποιον από τους δυο τρόπους και να ακολουθήσεις θα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό αμμωνίας που δεν θα είναι μετρίσιμο, οπότε αν είναι έτσι, έτσι κι αλλιώς τα ψάρια μοιραίος θα υποβάλλονται σε μια άσχημη διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ας στείλουμε ένα ΠΜ στην κοπέλα να μην ψάχνει το post της!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχας θα παρακαλεσω τους mods να μεταφερεται τους τελαιυτεους διαλογους μας σε ένα νέο θεμα με τιτλο Συζητηση ως προς την βιολογια του ενυδρειου για να μην επυβαρυνουμε το θεμα της φιλης μας.

Φιλε Ebenos, στην πρωτη σου δηλωση αναφερεις πως μετα από 8 ημερες μπορουμε να αρχισουμε να βαζουμε ψαρια μεσα! Είναι δυνατον μεσα σε τοσο μικρο διαστημα να μιλαμε για στρωμενο ενυδρειο; Αρα εν ολιγης μιλας για στρωσιμο με ψαρια μεσα!

Εγω αυτό καταλαβα εξ αρχης για αυτό και ειπα την αποψη μου.

Τωρα λεγοντας αυτά δεν ειμαι εδώ για να κρινω την μεθοδο σου αλλα στο να την αποτρεψω ειδικα από αρχαριους για τους αυτονοητους λογους.

Μπορει να θεωρουμε παλιομοδητης αλλα ειμαι υπερ της κλασσικης μεθοδου στρωσιματος, δηλαδη βακτηρια συν τροφη και όχι καθαρης αμμωνιας ή γρηγορων σκευασματων. Δηλαδη εφοσων στρωση καλα το ενυδρειο και δεν μετραμε ποια καθολου ΝΗ3 ( δηλαδη περιπου στο μηνα) τοτε μπορουμε να αρχισουμε να βαζουμε ψαρια σταδιακα, ειδικα μιλωντας για τους φιλους αρχαριους παντα!

Οσο αφορα τα σκευασματα, θεωριτικα μιλωντας μπορουν να περιεχουν ή και να μην περιεχουν οργανικες ουσιες. Αλλωστε οι εταιριες δεν μπαινουν στην λεπτομερια της συστασης των σκευασματων τους για πολλους και διαφορους λογους, οποτε παιζεται σε τη βαθμο περιεχουν οργανικα και σε ποιο βαθμο είναι αποτελεσματικα και αρκετα για την εξαπλωση της αποικιας. Επισης η τροφη περαν της χρησης του σαν υλικο τροφοδωτησεις των βακτηριδιων νιτροποιησεις που είναι ένα θεμα, υπαρχουν και αλλοι μικροοργανισμοι που πρεπει να αναπτυχθουν στο ενυδρειο μας και δεν υπαρχουν μεσα στα σκευασματα, απλα θελουν τον χρονο τους.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rik.

Ήσουν πολύ ξεκάθαρος στην απάντηση σου και πιστεύω ότι πάνω κάτω τα ιδία πράγματα λεμέ.

Σε καμιά περίπτωση δεν προσπάθησα να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου (εξάλλου η εμπειρία μου δεν μου το επιτρέπει) ! Αφού αποκλείεις την μέθοδο της καθαρής αμμωνίας μιλάμε ακριβώς για την ίδια μέθοδο στρωσίματος άπλα με μια μικρή, αν θέλεις, τροποποίηση από έμενα! Ουσιαστικά αυτό που είπα για της 8 μέρεςδεν ονομάζετε στρώσιμο με ψάρια γιατί μίλησα για μια πολύ μεγάλη ποσότητα βακτηρίων που εισάγουμε στο ενυδρείο μας όπου έχει την ικανότητα να αποικίσει άμεσα στο βιολογικό μας υλικό. Έτσι λοιπόν ο κύκλος το στρωσίματος ολοκληρώνετε χωρίς καθόλου την υπάρξει αμμωνίας! Ουσιαστικά λοιπόν με την ελεγχόμενη ιχθυοφορτιση η οποιαδήποτε αύξηση της αμμωνίας υπάρξει από 1-2 ψάρια καταπολεμάτε άμεσα χωρίς κανένα πρόβλημα!

Πάντα φιλικά Νίκος!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο εαν ηταν ετσι θα εφτανε να ριξουμε 10 μπουκαλια σκευασματος και να ειμαστε ετοιμοι. Δηλαδη δεν θα μετρουσαμε ΝΗ3/ΝΗ4, και ΝΟ2 πριν τελικα να εχουμε μονο ΝΟ3. Εν ολιγης ο κυκλος του αζωτου πρεπει να γινει και χρειαζεται παντα καποιος χρονος. Αληθεια ποιο σκευασμα βακτηριδιων κανεις χρηση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Νικο!

Το συγκεκριμενο προιον δεν το εχω δοκιμαση αλλα ειναι οπως το φανταζομουν.

Αυτα ειναι που ονομαζω σαν γρηγορα σκευασματα οπως το Safe start και το Bionitrivec, δηλαδη απο την μια ειναι βακτηρια και απο την αλλη δεσμευουν την αμμωνια.

Το θεμα ειναι αφου δεσμευουν την αμμωνια πως αναπτυσονται οι νιτροπιοιτικες αποικιες σωστα! Και μολις τα σταματησουμε μετα αρχιζει να ανεβαινει η αμμωνια.

Προσωπικα εχω δοκιμαση τα δυο που ανεφερα και δεν ειμαι ευχαριστημενος οποτε για την ωρα προτιμω την κλασσικη μεθοδο.

http://www.prodibio.fr/library/pdf/prod_pdf_enr_1.pdf

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Rik

Δες λιγο και το biotrace!

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα, ειναι ιχνοστοιχεια στην ουσια. Ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι απο τα φυτα τα ψαρια εως και την βιολογια τα χρειαζονται αλλα το θεμα του αζωτου δεν εχει σχεση με αυτα. Αυτο που θελω να πω ειναι πως εαν δεν υπαρχει το ΝΗ3/Νη4 τοΝΟ2 και ΝΟ3 τα νιτροποιητικα βακτηριδια δεν μπορουν να λειτουργησουν και βεβαια δεν μπορουν ουτε να αποροφησουν τα αναλογα ιχνοστοιχεια που εχουν αναγκη επισης για τις βιολογικες τους απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντως Νικο για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους, γενικα τα προιοντα της συγκεκριμενης εταιριας αν και δεν τα εχω κανει χρηση υποσχονται ποιοτικες αποδοσεις, τεχνογνωσια και ειναι βασισμενα σε φυσικα βιοδυασπωμενα προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά Rik, έτσι είναι! Εγώ τα έχω χρησιμοποιήσει σε 3 ενυδρεία και σαν πρόσθετο χρησιμοποιώ και stress zyme της api! Μπορώ να σου πω πως μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα! Ας τα θεωρήσουμε λοιπόν ως την εξέλιξη της τεχνολογίας και προς θεού δεν έχω κανένα λόγο ούτε να διαφημίσω κανένα προϊόν ούτε να αλλάξω την γνώμη κανενός! Αν θέλεις κιόλας μπορώ να σου πω, πως και για έμενα (βαθιά μέσα μου) πιστεύω πως ο παλιός κλασικός τρόπος με την καθαρή αμμωνία είναι ο καλύτερος, άπλα , δεν τον έχω δοκιμάσει και εκφέρω γνώμη μόνο για αυτό το οποίο χρησιμοποίησα και ξέρω τα αποτελέσματα του! Πάντως θα σου ξαναπώ πως στο δικό μου ενυδρείο τουλάχιστον, δεν μέτρησα ποτέ ΝΗ3/ΝΗ4 όσες μετρήσεις και να έκανα και με ammonia alert μέσα! Η δική μου βιολογία τουλάχιστον ανταποκρίθηκε πλήρως!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οταν με το καλο το δοκιμασω θα σου πω! Και τα υπολοιπα προιοντα ειναι ψαγμενα στην αγορα και σιγουρα δεν ανακαλυψανε τον τροχο η συγκεκριμενη εταιρια, απλα απο τις γενικες περιγραφες τους υποσχονται πολλα. Τωρα οσο αφορα το αν μετρησες αμμωνια, λογικο ειναι να μην μετρησες αφου εχουν ουσιες που την δεσμευουν, ακομα και το stress zyme μια απο τα ιδια ειναι. Το θεμα ειναι μετα την χρηση τους βαση των οδηγιων τους το τη γινεται και αν εχει αποκατασταθει μια δυνατη βιολογια ωστε να μπορει να ανταπεξελθει χωρις να παρουσιαση ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τη ψαρια εβαλες μετα την 8 μερα;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία…θα σου απαντήσω!

Δεν μέτρησα ποτέ αμμωνία και πάμε για 4 μήνες τώρα που τρέχει το συγκεκριμένο και να φανταστείς ότι έχω και χρυσόψαρα μέσα (βρομοψαρα ως προς της ακαθαρσίες τους)! Σίγουρα δεν ανακάλυψαν τον τροχό αλλά τουλάχιστον στο δικό μου ενυδρείο αυτή οι δυνατή βιολογία που αναφέρεις έχει αποκατασταθεί πλήρως! Να σου πω δε πως η φιλτραρίσω μου είναι αρκετά δυνατή με ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό φίλτρο! Εννοείτε πως σε κάθε αλλαγή νερού απαιτείτε η συμπλήρωση αυτόν που στην ουσία αφαιρούμε και τότε αναπληρώνω με stress syme!

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε Νικο γιατι εσυ θα με τρελανεις!

Κατα αρχας ακομα ριχνεις βακτηρια; για ποιο λογο;

Δευτερων επρεπε α ειχες δοκιμαση την ολη φαση με guppy για να μου πεις αν θα την βγαζανε καθαρη.

Εν ολιγης ποια ηταν τα βηματα που ακολουθησες.

Απο οτι καταλαβα απο τα λεγομενα σου τις πρωτες 8 ημερες το μονο που εκανες ηταν να βαζεις Start up χωρις να προσθετεις τροφη.

Μετα εβαλες μεσα δυο χρυσοψαρα και αρχησες να ταιζεις κανονικα και απο τοτε σε καθε αλλαγη βαζεις stress zyme;

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα έχουν ως εξής!

Αφού έβαλα το ενυδρείο σε λειτουργιά μετά από 12 ώρες έριξα 3 αμπούλες βακτηριών μαζί! Την επόμενη μέρα, τρεις μέρες μετά και την έβδομη ημέρα πρόσθεσα από 50ml stress zyme! Μέτρησα, και έβαλα τα δυο μικρά ψαράκια μέσα και άρχισα κανονικά το τάισμα! Αυτό είναι όλο! Τροφή πριν καθόλου! Σε κάθε αλλαγή συμπληρώνω με stress zyme στην ποσότητα του νερού της αλλαγής!

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Αν και αδυνατο να πιστεψω οtι μετα δεν μετρησες καθολου αμμωνια με την πρωτη φαση που παρω το start up και το stress zyme θα κανω το πειραμα και εαν ειναι θα ενημερωσω το θεμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου.

Τι σου φαίνετε παράξενο?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι μετα απο μια εβδομαδα το ενυδρειο δουλεψε ρολοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...