Jump to content

Συζητηση Ως Προς Την Βιολογια Του Ενυδρειου


Recommended Posts

Φίλε Rik, καλημέρα!

Έφυγα λίγο βιαστικά εχτες και δεν πρόλαβα να σου απαντήσω!

Μάλλον δεν σου έχω αναφέρει κάτι σημαντικό και κάπου έχουμε μπερδευτεί!

Ξέχασα να σου πω ότι το start up έχει μέσα στο κουτί το stop ammo και το start biodigest! Το σκεύασμα λέει πως ρίχνουμε μέσα και τα δυο προϊόντα και μετά από λίγες ώρες εισάγουμε το πρώτο ψάρι για να τροφοδοτήσει το σύστημα μας με αμμωνία! (ουσιαστικά στρώσιμο με ψάρια) Το πρώτο σκεύασμα (stop ammo) δεσμεύσει αυτή την αμμωνία που θα προκληθεί από το ψάρι και το δεύτερο ξεκίνα να την μετατρέπει σε ΝΟ2 και στην συνέχεια σε NO3! (έτσι καταλαβαίνω εγώ)!

Εγώ, αυτό το τροποποίησα λίγο! Δεν έβαλα το stop ammo γιατί δεν έβαλα ψάρια, συνεπώς δεν υπήρχε αμμωνία και δεν ήθελα καθόλου να την ανεβάσω στο ενυδρείο μου γιαυτο και δεν το έκανα !!Ας πούμε ότι χρησιμοποίησα έναν άλλο εναλλακτικό τρόπο! Έριξα λοιπόν μεγάλη ποσότητα από τα δευτέρα ( biodigest τα ωφέλεια βακτήρια στην ουσία) δηλαδή αυτά τα οποία είναι ικανά να αποικίσουν στο βιολογικό μας υλικό και τα ενίσχυσα με το stress zyme!Αυτές οι αμπούλες περιέχουν περίπου 6000 διαφορετικά είδη βακτηριών που κάποια από αυτά είναι και αυτότραφα! Σίγουρα κάποια από αυτά θα πεθάνουν λόγο ασιτίας αφού δεν υπάρχει αμμωνία για να τραφούν αλλά ένας μεγάλος πληθυσμός θα επιβιώσει και θα αρχίσει να δημιουργεί της αποικίες του στο φίλτρο μας! Ενισχύοντας τα λοιπόν με stress syme (ένσημα δλδ τροφή) συνεχίζουν να επιβιώνουν και να δημιουργούν αποικίες! Θεωρητικά από όλη αυτή την διαδικασία και την αποσύνθεση αυτόν που πεθαίνουν θα υπάρχει κάποιο απειροελάχιστο ποσοστό αμμωνίας το οποίο και δεν είναι μετρήσιμο με τα τεστ άρα ασφαλές για τα ψάρια μας! Κάπως έτσι λοιπόν δημιουργείτε ο κύκλος! Έτσι λοιπόν μετά από όλη αυτή την υπερφόρτωση βακτηριών στο ενυδρείο μας, το οκταήμερο είναι αρκετό για να ολοκληρωθεί ο κύκλος! Επειδή αυτά τα βακτήρια ουσιαστικά δεν είναι χορτασμένα (λόγο έλλειψης αμμωνίας) εγώ συνεχίζω να τα συντηρώ με την προσθήκη ενζύμων στης αλλαγές για περίπου ένα 5μηνω ούτος ώστε να τα διατηρήσω! Μετά εννοείτε ότι θα σταματήσω όταν ο πληθυσμός τους είναι επαρκείς!

Τι καταφέρνουμε με αυτή την διαδικασία, ουσιαστικά επιταχύνουμε τον κύκλο του αζώτου χωρίς να επιβαρύνουμε καθόλου το σύστημα μας με αμμωνία!

Πιστεύω ότι τώρα σε κάλυψα και θέλω να το δοκιμάσεις και εσύ για να πίστεις!! Δυστυχώς δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα! Ο μόνος τρόπος είναι να το κάνεις! Μην ρίξεις το stop ammo! Μόνο το δεύτερο σε μεγάλη ποσότητα! Εγώ αύριο ξεκινώ να στρώνω με τον ίδιο τρόπο ένα 20λτ και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να λάβουμε κάτι υπόψη μας για τη χρήση των σκευασμάτων

το ένα είναι ο τρόπος που μας προστατεύουν από την αμμωνία και η

σύσταση των βακτηρίων.

Με τη δέσμευση της αμμωνίας σε ατοξικές ενώσεις μας προστατεύει

χωρίς να την αφαιρεί επιτρέποντας να τραφούν τα βακτήρια.

Η σύσταση των βακτηρίων είναι σε μεγάλο ποσοστό από πρωτεΐνη που

αν δεν επιβιώσουν μπαίνουν και αυτά στον κύκλο του αζώτου.

Όποια μέθοδο και να διαλέξουμε για το στρώσιμο του ενυδρείου το

σίγουρο είναι ότι πρέπει να έχουμε εξοικειωθεί με το ενυδρείο πριν

βάλουμε κάποιο ζωντανό μέσα.

Για έναν αρχάριο θα πρότεινα την ποιο αργή και ασφαλή μέθοδο

της τροφής σε συνδυασμό σκεύασμα με ζωντανά βακτήρια.

Οι ποιο προχωρημένοι έχουν βρει τον τρόπο τους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rik, καλημέρα!

Έφυγα λίγο βιαστικά εχτες και δεν πρόλαβα να σου απαντήσω!

Μάλλον δεν σου έχω αναφέρει κάτι σημαντικό και κάπου έχουμε μπερδευτεί!

Ξέχασα να σου πω ότι το start up έχει μέσα στο κουτί το stop ammo και το start biodigest! Το σκεύασμα λέει πως ρίχνουμε μέσα και τα δυο προϊόντα και μετά από λίγες ώρες εισάγουμε το πρώτο ψάρι για να τροφοδοτήσει το σύστημα μας με αμμωνία! (ουσιαστικά στρώσιμο με ψάρια) Το πρώτο σκεύασμα (stop ammo) δεσμεύσει αυτή την αμμωνία που θα προκληθεί από το ψάρι και το δεύτερο ξεκίνα να την μετατρέπει σε ΝΟ2 και στην συνέχεια σε NO3! (έτσι καταλαβαίνω εγώ)!

Εγώ, αυτό το τροποποίησα λίγο! Δεν έβαλα το stop ammo γιατί δεν έβαλα ψάρια, συνεπώς δεν υπήρχε αμμωνία και δεν ήθελα καθόλου να την ανεβάσω στο ενυδρείο μου γιαυτο και δεν το έκανα !!Ας πούμε ότι χρησιμοποίησα έναν άλλο εναλλακτικό τρόπο! Έριξα λοιπόν μεγάλη ποσότητα από τα δευτέρα ( biodigest τα ωφέλεια βακτήρια στην ουσία) δηλαδή αυτά τα οποία είναι ικανά να αποικίσουν στο βιολογικό μας υλικό και τα ενίσχυσα με το stress zyme!Αυτές οι αμπούλες περιέχουν περίπου 6000 διαφορετικά είδη βακτηριών που κάποια από αυτά είναι και αυτότραφα! Σίγουρα κάποια από αυτά θα πεθάνουν λόγο ασιτίας αφού δεν υπάρχει αμμωνία για να τραφούν αλλά ένας μεγάλος πληθυσμός θα επιβιώσει και θα αρχίσει να δημιουργεί της αποικίες του στο φίλτρο μας! Ενισχύοντας τα λοιπόν με stress syme (ένσημα δλδ τροφή) συνεχίζουν να επιβιώνουν και να δημιουργούν αποικίες! Θεωρητικά από όλη αυτή την διαδικασία και την αποσύνθεση αυτόν που πεθαίνουν θα υπάρχει κάποιο απειροελάχιστο ποσοστό αμμωνίας το οποίο και δεν είναι μετρήσιμο με τα τεστ άρα ασφαλές για τα ψάρια μας! Κάπως έτσι λοιπόν δημιουργείτε ο κύκλος! Έτσι λοιπόν μετά από όλη αυτή την υπερφόρτωση βακτηριών στο ενυδρείο μας, το οκταήμερο είναι αρκετό για να ολοκληρωθεί ο κύκλος! Επειδή αυτά τα βακτήρια ουσιαστικά δεν είναι χορτασμένα (λόγο έλλειψης αμμωνίας) εγώ συνεχίζω να τα συντηρώ με την προσθήκη ενζύμων στης αλλαγές για περίπου ένα 5μηνω ούτος ώστε να τα διατηρήσω! Μετά εννοείτε ότι θα σταματήσω όταν ο πληθυσμός τους είναι επαρκείς!

Τι καταφέρνουμε με αυτή την διαδικασία, ουσιαστικά επιταχύνουμε τον κύκλο του αζώτου χωρίς να επιβαρύνουμε καθόλου το σύστημα μας με αμμωνία!

Πιστεύω ότι τώρα σε κάλυψα και θέλω να το δοκιμάσεις και εσύ για να πίστεις!! Δυστυχώς δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα! Ο μόνος τρόπος είναι να το κάνεις! Μην ρίξεις το stop ammo! Μόνο το δεύτερο σε μεγάλη ποσότητα! Εγώ αύριο ξεκινώ να στρώνω με τον ίδιο τρόπο ένα 20λτ και θα σου πω!

Καλησπερα Νικο,

Το τι εκανες στο τελος μονο εσυ το ξερεις απο οτι καταλαβαινω και σιγουρα σε μια εβδομαδα δεν υπαρχει περιπτωση να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου μια που τους χρονους τους οριζει η φυση και οχι εγω.

Το οτι εκανες χρηση του stress zyme στην ουσια κανει την δουλεια του ammo συν επιπλεων βακτηρια και δεν ειναι τροφη για τα βακτηρια.

Προσωπικη καθαρα αποψη μου ειναι οτι σιγουρα τα σκευασματα βοηθησαν με την αμμωνια, αλλα και απο την αλλη σε εσωσαν τα πολλα λιτρα και οτι ξεκινησες με χρυσοψαρα που πολυ πετσοπαδες εχουν αυτη την στρατιγηκη μια που τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι ανεκτηκα σε δυσκολες συνθηκες αλλα απο την αλλη σιγουρα την ακουσανε και βεβαια εσυ μπορεις να μην το παρεις χαμπαρι αλλα αυτα το ξερουν.

Απο την στιγμη που θα στρωσεις το ενυδρειακι με την ιδια μεθοδο, για το πειραμα θα πρεπει κατα αρχας οτι μπει μεσα να ειναι ολοκαινουργιο, αρχιζωντας απο το ιδιο το ενυδρειο εως και τα φιλτρα, βυθος, τα παντα. Και δευτερων οταν βαλεις ψαρι μεσα, να βαλεις πχ guppys και οχι χρυσοψαρα ή καποια κιχλιδα. Τριτων να περνεις μετρησεις και ενημερωσε μας για την ολη εξελιξη!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να θεωρουμε παλιομοδητης αλλα ειμαι υπερ της κλασσικης μεθοδου στρωσιματος, δηλαδη βακτηρια συν τροφη και όχι καθαρης αμμωνιας ή γρηγορων σκευασματων. Δηλαδη εφοσων στρωση καλα το ενυδρειο και δεν μετραμε ποια καθολου ΝΗ3 ( δηλαδη περιπου στο μηνα) τοτε μπορουμε να αρχισουμε να βαζουμε ψαρια σταδιακα, ειδικα μιλωντας για τους φιλους αρχαριους παντα!

Νομιζω οτι ο μηδενισμος της αμμωνιας γινεται πολυ πιο γρηγορα απο μηνα (συνηθως στις 7-10 μερες).

Οι νιτρωδοποιητες αναπαραγονται σχετικα γρηγορα συγκριτικα με τους νιτρικοποιητες που θελουν το 20-30ημερο τους.

Παντα μιλαμε για νορμαλ και ευνοικες συνθηκες στρωσιματος.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να λάβουμε κάτι υπόψη μας για τη χρήση των σκευασμάτων

το ένα είναι ο τρόπος που μας προστατεύουν από την αμμωνία και η

σύσταση των βακτηρίων.

Με τη δέσμευση της αμμωνίας σε ατοξικές ενώσεις μας προστατεύει

χωρίς να την αφαιρεί επιτρέποντας να τραφούν τα βακτήρια.

Πρεπει να γνωριζουμε ομως αρχικα α) με ποιο τροπο δρα το καθε σκευασμα για αποτοξικοποιηση (αλλο να την δεσμευει και αλλο να την μετατρεπει) και β) να γνωριζουμε τι ακριβως μετραει το τεστ αμμωνιας μας (Nessler kit? salicylate based kit? με gas exchange sensor system? ξεχωριζει ΝΗ3 απο ΝΗ3/4?)

Αν πχ την δεσμευει με ιοντοανταλλαγη, δεν μενει τιποτα για τους ρυπους.

Αν την μετατρεπει πχ με οξειδωση, μενει μεν για τους ρυπους αλλα εδω ερχεται το οτι πρεπει να ξερουμε τι μετραει το τεστ αμμωνιας αφου μπορει εμεις να μετραμε αμμωνια και να νομιζουμε οτι υπαρχει κατι τοξικο στο νερο ενω δεν ειναι, και προβαινουμε γενικα σε λαθος κινησεις ειτε για τα ψαρια ειτε για τη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο μηδενισμος της αμμωνιας γινεται πολυ πιο γρηγορα απο μηνα (συνηθως στις 7-10 μερες).

Οι νιτρωδοποιητες αναπαραγονται σχετικα γρηγορα συγκριτικα με τους νιτρικοποιητες που θελουν το 20-30ημερο τους.

Παντα μιλαμε για νορμαλ και ευνοικες συνθηκες στρωσιματος.

Ετσι κι αλλιως το θελουμε το χρονο μας ειτε με βακτηρια εμποριου ειτε οχι.

Τα περισσοτερα βακτηρια εμποριου που γνωριζω δεν λενε οτι στρωνουν το ενυδρειο σε μερικες ωρες ή μερες.

Απλα λενε (οποιος διαβασει προσεκτικα) οτι βοηθανε ενιοτε στην μικρη επιταχυνση (πχ λιγες μερες) της ολοκληρωσης του κυκλου του αζωτου, κρατωντας παραλληλα σε χαμηλες τιμες τα τοξικα ΝΗ3 ΝΟ2 και παντα σε συνδυασμο με σωστες κινησεις απο πλευρας χομπιστα (κατι ανεξελεγκτες εισαγωγες ιχθυοφορτωσης και χωρις παρακολουθηση με μετρησεις, ειναι out of the question και εχουν τα γνωστα αποτελεσματα που διαβαζουμε καθημερινα στα φορουμ και που βγαζουν τελειως αχρηστα ολα τα σκευασματα - αν και δεν ειναι ολα ιδια)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο μηδενισμος της αμμωνιας γινεται πολυ πιο γρηγορα απο μηνα (συνηθως στις 7-10 μερες).

Οι νιτρωδοποιητες αναπαραγονται σχετικα γρηγορα συγκριτικα με τους νιτρικοποιητες που θελουν το 20-30ημερο τους.

Παντα μιλαμε για νορμαλ και ευνοικες συνθηκες στρωσιματος.

Σπυρο, εχεις δικιο!

Δεν τοποθετηθηκα σωστα, 'η μαλλον δεν ολωκληρωσα σωστα την ολη αποψη, επρεπε να αναφερθω και στα ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νικο,

Το τι εκανες στο τελος μονο εσυ το ξερεις απο οτι καταλαβαινω και σιγουρα σε μια εβδομαδα δεν υπαρχει περιπτωση να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου μια που τους χρονους τους οριζει η φυση και οχι εγω.

Το οτι εκανες χρηση του stress zyme στην ουσια κανει την δουλεια του ammo συν επιπλεων βακτηρια και δεν ειναι τροφη για τα βακτηρια.

Προσωπικη καθαρα αποψη μου ειναι οτι σιγουρα τα σκευασματα βοηθησαν με την αμμωνια, αλλα και απο την αλλη σε εσωσαν τα πολλα λιτρα και οτι ξεκινησες με χρυσοψαρα που πολυ πετσοπαδες εχουν αυτη την στρατιγηκη μια που τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι ανεκτηκα σε δυσκολες συνθηκες αλλα απο την αλλη σιγουρα την ακουσανε και βεβαια εσυ μπορεις να μην το παρεις χαμπαρι αλλα αυτα το ξερουν.

Απο την στιγμη που θα στρωσεις το ενυδρειακι με την ιδια μεθοδο, για το πειραμα θα πρεπει κατα αρχας οτι μπει μεσα να ειναι ολοκαινουργιο, αρχιζωντας απο το ιδιο το ενυδρειο εως και τα φιλτρα, βυθος, τα παντα. Και δευτερων οταν βαλεις ψαρι μεσα, να βαλεις πχ guppys και οχι χρυσοψαρα ή καποια κιχλιδα. Τριτων να περνεις μετρησεις και ενημερωσε μας για την ολη εξελιξη!

Γεια σου Rik.

Το ενυδρειακι και όλος ο εξοπλισμός του ολοκαίνουργιος! Το προορίζω για καντίνα και δεν θα βάλω κανένα ψάρι μέσα! Παρόλα αυτά από την στιγμή που θα το βάλω στην πρίζα και για της επόμενες 8 μέρες θα περνώ καθημερινά μετρήσεις και θα σε ενημερώσω!

Τώρα αυτό που είπες (για το ότι τα ψάρια την άκουσαν) το μονό που έχω να σε ρωτήσω είναι ότι από την στιγμή που δεν υπάρχουν μετρίσιμα NH3/NH4-NO2 παρά μόνο ελάχιστα ΝΗ3, με τα κοινά τεστ τουλάχιστον, που μετράμε όλοι μας πιστεύεις ότι την άκουσαν? Δηλαδή θέλω να πω, ότι όταν εσύ δεις σε ένα ενυδρείο που στρώνεις την αμμωνία και τα νιτρώδη σου μηδενικά και μόνο ελάχιστα ανεβασμένα τα νιτρικα σου δεν προσθέτεις ψάρια? Θεωρείς ότι οι συνθήκες δεν είναι ασφαλής?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νικο!

Το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που εβαλες απο την 8 μερα και μετα τα ψαρια το τι εγινε! Εγω οταν στρωνω ενα ενυδρειο με βακτηρια και τροφη και ειναι ολα καινουργια βαζω ψαρια μετα απο 3 εβδομαδες τουλαχιστων.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η ελεγχομένη προσθήκη ψαριών είναι το παν σε αυτό το σημείο και από τι φαίνεται δείχνει να ανταποκρίνεται! Νεότερα μες την εβδομάδα από το 20αρακι!

Link to comment
Share on other sites

Ελεχγχομενη προσθηκη των ψαριων κανουμε εφοσων στρωσει το ενυδρειο κανονικα. Τελως παντων περιμενουμε νεοτερα απο την στιγμη που αρχισεις και για 3 εβδομαδες στην συνεχεια να δουμε τη θα δουμε αρκει να εισαι ειλικρινεις! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέτεις το θέμα της ειλικρίνειας? Με προσβάλεις! Πιστεύεις ότι έχω λόγους να μην είμαι, εξάλλου νομίζω ότι εδώ μέσα ο καθένας από μας μοιράζετε της εμπειρίες του με τους υπολοίπους και είναι ένα από τα πράγματα που αναγνώρισα σε πολύ μεγάλο ποσοστό των μελών και αυτό είναι που με κέρδισε στο συγκεκριμένο forum! Εξάλλου όλοι λέμε άπλα την γνώμη μας χωρίς να υποχρεώνουμε κανέναν!

Link to comment
Share on other sites

Σκοπος μου δεν ηταν να σε προσβαλλω απλα να πεις τα πραγματα με το ονομα τους γιατι δεν ησουν και τοσο ξεκαθαρος εξ αρχης.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε…

Σου είπα από την αρχή ότι ήταν αμέλεια μου το ότι δεν σου ανέφερα για το stop ammo!Μπερδευτήκαμε κάπου και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαι ξεκάθαρος απλά θα σου πω χωρίς να θέλω να σου δικαιολογηθώ ότι γράφω από το μαγαζί που βρίσκομαι από της 8:00 έως της 9:00 το βραδύ συνεχόμενα με ένα καρό κόσμο να μπαινοβγαίνει και το τηλέφωνο να κτυπάει ασταμάτητα! Νιώθω άσχημα να μιλάμε μια εβδομάδα τώρα για ένα θέμα και να σου αφήνω ερωτηματικά ανειλικρίνειας γιαυτο και το σχολιάζω! Τα συμπεράσματα δικά σου…

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, παω πασο, περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να γνωριζουμε ομως αρχικα α) με ποιο τροπο δρα το καθε σκευασμα για αποτοξικοποιηση (αλλο να την δεσμευει και αλλο να την μετατρεπει) και β) να γνωριζουμε τι ακριβως μετραει το τεστ αμμωνιας μας (Nessler kit? salicylate based kit? με gas exchange sensor system? ξεχωριζει ΝΗ3 απο ΝΗ3/4?)

Αν πχ την δεσμευει με ιοντοανταλλαγη, δεν μενει τιποτα για τους ρυπους.

Αν την μετατρεπει πχ με οξειδωση, μενει μεν για τους ρυπους αλλα εδω ερχεται το οτι πρεπει να ξερουμε τι μετραει το τεστ αμμωνιας αφου μπορει εμεις να μετραμε αμμωνια και να νομιζουμε οτι υπαρχει κατι τοξικο στο νερο ενω δεν ειναι, και προβαινουμε γενικα σε λαθος κινησεις ειτε για τα ψαρια ειτε για τη βιολογια.

Κύριε Σπύρο λάθος μου και βέβαια δεν κάνουν όλα τα σκευάσματα την ίδια

δουλειά.

(Επηρεάστηκα από την σειρά προϊόντων που προτιμώ και το έκανα κανόνα.)

Και αναφέρθηκα στην μετατροπή της αμμωνίας μέσω οξείδωσης ή αντικατάστασης

του υδρογόνου διατηρώντας το άζωτο.

Υπάρχουν υγρά σκευάσματα που δρουν μέσω ιοντοανταλλαγής?

Εγώ γνώριζα μόνο για τον ζεόλιθο.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Σπύρο λάθος μου και βέβαια δεν κάνουν όλα τα σκευάσματα την ίδια

δουλειά.

(Επηρεάστηκα από την σειρά προϊόντων που προτιμώ και το έκανα κανόνα.)

Και αναφέρθηκα στην μετατροπή της αμμωνίας μέσω οξείδωσης ή αντικατάστασης

του υδρογόνου διατηρώντας το άζωτο.

Υπάρχουν υγρά σκευάσματα που δρουν μέσω ιοντοανταλλαγής?

Εγώ γνώριζα μόνο για τον ζεόλιθο.

Δεν εκανες κανενα λαθος, απλα αφησες ενα μικρο κενο στην πληροφορια και το συμπληρωσα για τυχων λαθος συμπερασμα απο καποιον αναγνωστη.

Ναι, το ζεολιθο εννοουσα. Δεν αναφερομουν αποκλειστικα σε υγρα.

ΥΓ Κερια και λιβανια :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Rik και συμμετεχοντες στο θεμα καλησπερα σας!

Πριν απο 10 λεπτα το ενυδρειακι μπηκε στην πριζα και ξεκιναω την διαδικασια του στρωσιματος. Παρακατω σας παρουσιαζω τα τεχνικα του χαρακτηριστικα! Ολος ο εξοπλισμος ειναι ολοκαινουργιος!

Στο νερο προστεθηκε αντιχλοριο και το 1/3 (αναλογια τριπλης ποσοτητας για τα λιτρα) μιας αμπουλας biodigest! Μεσα στη εβδομαδα θα προστεθουν και 3 δοσεις stress syme!

Θα ενημερωσω για της μετρησεις μου!

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Καραντινα 20lt (καθαρα 13lt) Dennerle nano cube-20

Διακοσμητικά υλικά

Βυθός: Ψιλικοκκο χαλικι

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού Οχι

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Fluval U1 εσωτερικο με σφουγγαρι και sera siporax mini

Θέρμανση/ Ψύξη: Tetratec 50w

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην ανακατεύεις τους Γάλλους μαζί με τους Αμερικάνους

μέσα στο ενυδρείο σου.

Είναι δύο προϊόντα που κάνουν την ίδια δουλειά με τελείως διαφορετική

φιλοσοφία.

Το μεν BIODIGEST είναι αεροστεγές κλεισμένο για να προστατεύεται η

αποικία ώστε να μη καταστραφεί από τα παθογόνα μικρόβια.

Και το Stress Zyme είναι ένα μείγμα που περιέχει τα κατάλληλα συντηρητικά

(αντιβιοτικά) για να επιβιώσουν τα βακτήρια.

Μπορεί να μην υπάρξει τίποτα το αρνητικό αλλά σίγουρα δεν θα έχεις το

μέγιστο αποτέλεσμα που θέλουν να πετύχουν οι κατασκευαστές τους.

Αφού ξεκίνησες με την Prodibio να κάνεις έναν συνδυασμό του

Bio Trace και προληπτικά να έχεις Stop Ammo.

Το Bio Trace θα τονώσει την βιολογία σου και θα αναπτυχθεί γρηγορότερα.

Και επειδή η αμμωνία είναι τοξική για τους ωφέλιμους μικροοργανισμούς

όταν αυτή είναι μετρήσιμη θα κάνει χρήση του Stop Ammo.

Το ποιο σωστό που μπορούμε να κάνουμε είναι να εκμεταλλευόμαστε τη

συμβατότητα και την αποτελεσματικότατα που φροντίζει να έχει η κάθε εταιρία

στα προϊόντα της.

Όλα τα άλλα είναι στο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο, δεν σε ξεχασα!

Περιμενουμε παντα νεα σου, καλο σου βραδυ! :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο, δεν σε ξεχασα!

Περιμενουμε παντα νεα σου, καλο σου βραδυ! :)

Φίλε μου Rik καλημέρα!

Ούτε εγώ σε ξέχασα! Αν και έχω εικόνα τον πραγμάτων θα προτιμήσω να επανέλθω στην λήξη του οκταήμερου την Κυριακή με αναλυτική παρουσίαση! :)

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι!

Μετά από μια εβδομάδα αναμονής και με την πάσα ειλικρίνεια η οποία με διακρίνει βρίσκομαι στην θέση να σας παρουσιάσω της μετρήσεις μου από την μέθοδο στρωσίματος που ακολουθεισα! Η μετρήσεις ήταν καθημερινές και την ιδία ώρα κάθε μέρα με υγρά τεστ της tropic marin! Τονιζω οτι τροφη ΔΕΝ χρησιμοποιηθηκε καθολου!

Ημερα 1) NH3/4 =0 NO2 =0 NO3 =0 mg/L

Ημερα 2) NH3/4 =0 NO2 =0 NO3 =0

Ημερα 3) NH3/4 =0 NO2 =0 NO3 =0

Ημερα 4) NH3/4 =0 NO2 =0 NO3 =2

Ημερα 5) NH3/4 =0 NO2 =0 NO3 =5

Ημερα 6) NH3/4 =0 NO2 =0 NO3 =5

Ημερα 7) NH3/4 =0 NO2 =0 NO3 =10

Ημερα 8) NH3/4 =0 NO2 =0 NO3 =10

Η άποψη μου!

Με αυτή την μέθοδο λοιπόν παραλείπουμε ουσιαστικά τα δυο πρώτα στάδια του κύκλου του αζώτου αμμωνία και νιτρώδη (τοξικά για τα ψάρια μας) και ενισχύουμε το τρίτο που είναι τα νιτρικά! Με δυνατά υλικά βιολογίας, καλή φιλτρανση και σταδιακή προσθήκη ψαριών το σύστημα μας λειτουργεί και ανταποκρίνεται χωρίς κανένα πρόβλημα!

Πάντα φιλικά Νίκος!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Βαλε δυο Guppys αυριο και ταισετα και περιμενουμε την εξεληξη!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Βαλε δυο Guppys αυριο και ταισετα και περιμενουμε την εξεληξη!

Tα guppies τα προτεινες ως "ευκολα"? ή ως "ανθεκτικα" ψαρια?

"Ευκολα" μπορει να ειναι (λογω ευκολιας διατηρησης με νερο δικτυου), "ανθεκτικα" ομως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την μέθοδο λοιπόν παραλείπουμε ουσιαστικά τα δυο πρώτα στάδια του κύκλου του αζώτου

Σε καμία περίπτωση δεν διαταράσσεται ο κύκλος του αζώτου με αυτά

τα σκευάσματα. Απλά όπως αποκαλύπτουν και οι μετρήσεις σου έχουν

απόλυτη ισορροπία στην σύνθεση τους για την ορθή εκκίνηση και

συντήρηση της βιολογίας μας.

Αν διαβάσεις το Φυλλάδιο Δεδομένων Ασφαλείας (MSDS) του

Stress Zyme η περιεκτικότητα σε μη παθογόνα βακτήρια είναι 0,01%

το υπόλοιπο προϊόν είναι αυτό που τάισε αυτή την αποικία και σου

έδωσε την μεταβολή των NO3=2mg/l.

Τα αποτελέσματα που μας δίνεις αποδεικνύουν ότι τα προϊόντα

κάνουν αυτό που υπόσχονται πολύ καλά.

Εγώ επιμένω ότι κακός ανακάτεψες τα δύο προϊόντα το Zyme

και το BioDigest. Και ο λόγος είναι απλός οι αποικίες του BioDigest

δεν θα είναι συμβατές με την σύνθεση του Stress Zyme που περιέχει

τα κατάλληλα συντηρητικά και εξασφαλίζουν την προστασία των

δικών του αποίκων από τα παθογόνα χωρίς να τις καταστρέφει.

Και οι μικροοργανισμοί που περιέχονται στο BioDigest να έχουν την

ίδια μοίρα που έχουν και οι ξένοι παθογόνοι μικροοργανισμοί που

θα έρθουν σε επαφή με τα συστατικά στου Stress Zyme.

Η Prodibio υπόσχεται ότι ο σύγχρονος τρόπος παρασκευής και

συσκευασίας των προϊόντων της εξασφαλίζει μεγαλύτερη ποικιλία

και ισορροπία μικροοργανισμών που δεν μπορούν να πετύχουν

τα άλλα προϊόντα "ανοιχτού τύπου" λόγο της οξείδωσης που μπορούν

να πάθουν και της αντοχής που πρέπει να έχουν οι αποικίες απέναντι

στα συντηρητικά.

Δηλαδή το ποιο πιθανό είναι να τάισες τα ανθεκτικά στελέχη του Zyme

με την πανάκριβη φόρμουλα που περιέχεται στο BioDigest.

Να αναφέρω ότι στο ξεκίνημα του ενυδρείου χρησιμοποιούσα τα προϊόντα

της API και είμαι πολύ ικανοποιημένος απλά με τον καιρό πέρασα σε άλλη

εταιρία με ποιο σύγχρονα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...