Jump to content

Συζητηση Ως Προς Την Βιολογια Του Ενυδρειου


Recommended Posts

Tα guppies τα προτεινες ως "ευκολα"? ή ως "ανθεκτικα" ψαρια?

"Ευκολα" μπορει να ειναι (λογω ευκολιας διατηρησης με νερο δικτυου), "ανθεκτικα" ομως οχι.

Η λογικη μου ειναι το οτι το εν λογω πειραμα εαν γινει με χρυσοψαρα μπορει να μην εχουμε αμεσα αποτελεσματα μια που μπορει να υποφερει μεν αλλα απο την αλλη λογω του οτι ειναι σκληροτραχιλα ψαρια να την βγαλουν καθαρη, παρολου που η ζημια εχει γινει, ενω τα Guppys σαν ποιο ευαισθητα ψαρια θα εχουμε ποιο εμφανη αποτελεσματα στο αν κατι δεν παει καλα με απτα αποτελεσματα αφου απο τις μετρησεις δεν εχουμε αμεση εικονα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραια! Βαλε δυο Guppys αυριο και ταισετα και περιμενουμε την εξεληξη!

Βλέπω ότι πάλι δυσανασχετείς! Δεν έχω guppys να βάλω μέσα και αφού ασχολούμαι με χρυσόψαρα μπορώ να μιλήσω μονό για αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη μου ειναι το οτι το εν λογω πειραμα εαν γινει με χρυσοψαρα μπορει να μην εχουμε αμεσα αποτελεσματα μια που μπορει να υποφερει μεν αλλα απο την αλλη λογω του οτι ειναι σκληροτραχιλα ψαρια να την βγαλουν καθαρη, παρολου που η ζημια εχει γινει, ενω τα Guppys σαν ποιο ευαισθητα ψαρια θα εχουμε ποιο εμφανη αποτελεσματα στο αν κατι δεν παει καλα με απτα αποτελεσματα αφου απο τις μετρησεις δεν εχουμε αμεση εικονα.

ΟΚ.

Μιλας δλδ καθαρα για επαληθθευση του συγκεκριμενου "πειραματος" εδω για να μη μεινουμε μονο στις θεωρητικα σωστες τιμες του νερου. και οχι για κοινη χρηση των guppies για τσεκαρισμα αν πετυχε οντως το στρωσιμο του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη μου ειναι το οτι το εν λογω πειραμα εαν γινει με χρυσοψαρα μπορει να μην εχουμε αμεσα αποτελεσματα μια που μπορει να υποφερει μεν αλλα απο την αλλη λογω του οτι ειναι σκληροτραχιλα ψαρια να την βγαλουν καθαρη, παρολου που η ζημια εχει γινει, ενω τα Guppys σαν ποιο ευαισθητα ψαρια θα εχουμε ποιο εμφανη αποτελεσματα στο αν κατι δεν παει καλα με απτα αποτελεσματα αφου απο τις μετρησεις δεν εχουμε αμεση εικονα.

Όσον αφορά στο χαρακτηρισμό σου (πείραμα) σου θυμίζω ότι αυτό είναι το τέταρτο ενυδρείο που στρώνω με αυτή την μέθοδο και τα ιδία αποτελέσματα οπότε δεν θα έλεγα ότι είναι πείραμα!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν διαταράσσεται ο κύκλος του αζώτου με αυτά

τα σκευάσματα. Απλά όπως αποκαλύπτουν και οι μετρήσεις σου έχουν

απόλυτη ισορροπία στην σύνθεση τους για την ορθή εκκίνηση και

συντήρηση της βιολογίας μας. Αυτο εκανα εγω, δημιουργισα συντηρηση της βιολογιας μου!

Αν διαβάσεις το Φυλλάδιο Δεδομένων Ασφαλείας (MSDS) του

Stress Zyme η περιεκτικότητα σε μη παθογόνα βακτήρια είναι 0,01%

το υπόλοιπο προϊόν είναι αυτό που τάισε αυτή την αποικία και σου

έδωσε την μεταβολή των NO3=2mg/l.

Τα αποτελέσματα που μας δίνεις αποδεικνύουν ότι τα προϊόντα

κάνουν αυτό που υπόσχονται πολύ καλά. Σε εμενα τουλαχιστων αποδωσαν!

Εγώ επιμένω ότι κακός ανακάτεψες τα δύο προϊόντα το Zyme

και το BioDigest. Και ο λόγος είναι απλός οι αποικίες του BioDigest

δεν θα είναι συμβατές με την σύνθεση του Stress Zyme που περιέχει

τα κατάλληλα συντηρητικά και εξασφαλίζουν την προστασία των

δικών του αποίκων από τα παθογόνα χωρίς να τις καταστρέφει.

Και οι μικροοργανισμοί που περιέχονται στο BioDigest να έχουν την

ίδια μοίρα που έχουν και οι ξένοι παθογόνοι μικροοργανισμοί που

θα έρθουν σε επαφή με τα συστατικά στου Stress Zyme. Δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα να καταστραφουν! Το ενυδρειο τρεχει αψογα 4 μηνες!

Η Prodibio υπόσχεται ότι ο σύγχρονος τρόπος παρασκευής και

συσκευασίας των προϊόντων της εξασφαλίζει μεγαλύτερη ποικιλία

και ισορροπία μικροοργανισμών που δεν μπορούν να πετύχουν

τα άλλα προϊόντα "ανοιχτού τύπου" λόγο της οξείδωσης που μπορούν

να πάθουν και της αντοχής που πρέπει να έχουν οι αποικίες απέναντι

στα συντηρητικά.

Δηλαδή το ποιο πιθανό είναι να τάισες τα ανθεκτικά στελέχη του Zyme

με την πανάκριβη φόρμουλα που περιέχεται στο BioDigest. Μπορει, αλλα χωρις προβλημα!

Να αναφέρω ότι στο ξεκίνημα του ενυδρείου χρησιμοποιούσα τα προϊόντα

της API και είμαι πολύ ικανοποιημένος απλά με τον καιρό πέρασα σε άλλη

εταιρία με ποιο σύγχρονα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι πάλι δυσανασχετείς! Δεν έχω guppys να βάλω μέσα και αφού ασχολούμαι με χρυσόψαρα μπορώ να μιλήσω μονό για αυτά!

Κατσε ρε Νικο, οταν δινουμε συμβουλες σε αρχαριους και προτεινεις μια γενικη μεθοδο, και ο αλλος που σε ακουει θελει να βαλει μεσα Guppys, neon, rasbora και δεν ξερω και εγω τη αλλο ψαρι που εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις ως προς την χημεια του νερου, ενω εσυ το εχεις δοκιμασει το ολο στρωσιμο μονο με χρυσοψαρα, ε τοτε βεβαια και δυσανασχετω, γιατι ο αρχαριος σαν απειρος που ειναι θα σε ακουσει και μετα θα κλαιει τα ψαρια του! Το να στρωσω ενυδρειο με χρυσοψαρα δεν χρειαζομε τιποτα το ιδιαιτερο, με μια απλη παρακολουθηση και αλλαγες θα στρωσει το ενυδρειο και τα ψαρια θα τα καταφερουν, αλλα οταν μιλαμε για τροπικα ψαρια τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα και εκει η λεπτομερια παιζει βασικο ρολο!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Μιλας δλδ καθαρα για επαληθθευση του συγκεκριμενου "πειραματος" εδω για να μη μεινουμε μονο στις θεωρητικα σωστες τιμες του νερου. και οχι για κοινη χρηση των guppies για τσεκαρισμα αν πετυχε οντως το στρωσιμο του καθενος.

Το θεμα δεν ειναι σε καμια περιπτωση τα Guppys αλλα στο να εξακριβωσουμε εαν δημιουργουνται η καταλληλες συνθηκες με τα λεγομενα γρηγορα σκευασματα σε τοσο μικρο διαστημα, και επειδη με τα χρυσοψαρα μπορει να μην εχουμε εμφανη αποτελεσματα δυσφοριας για αυτο προτεινο τα guppys σαν γενικος δεικτης ασφαλειας για οτι ψαρι και αν βαλουμε στο τελος.

Εν ολιγης το ζητουμενο ειναι να μπορουμε να βαλουμε οποιοδηποτε ψαρι μεσα χωρις αυτο να κυνδινευει ή να του γινεται ζημια που απο μια πρωτη ματια τα συμπτωματα να μην ειναι εμφανη αλλα απο την αλλη μετα απο ενα χρονο να ερωτουμαστε γιατι το ψαρι μου πεθανε στα καλα καθουμενα ενω ολα ειναι οκ! Ενω αυτο εχει βιωση μια δυσκολη ζωη εξ αρχης στο μικρο μας οικοσυστημα.

Δεν ξερω αν γινομε σαφης και ποιο ειναι το σκεπτικο μου, το θεμα δεν ειναι να πεθανει καποιο ψαρι για να μου δωσει δικιο ο Νικος αλλα στο να καταλαβουμε περισσοτερα απο αυτο το μικρο πειραμα εαν οντως τα ψαρια μας ειναι ασφαλεις χωρις παρενεργιες για την υγεια τους με την συγκεκριμενη μεθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν γινομε σαφης και ποιο ειναι το σκεπτικο μου, το θεμα δεν ειναι να πεθανει καποιο ψαρι για να μου δωσει δικιο ο Νικος αλλα στο να καταλαβουμε περισσοτερα απο αυτο το μικρο πειραμα εαν οντως τα ψαρια μας ειναι ασφαλεις χωρις παρενεργιες για την υγεια τους με την συγκεκριμενη μεθοδο.

Ναι, καταλαβα το σκεπτικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμμετέχοντες καλησπέρα!

Μια δυο διευκρινήσεις ακόμα από μένα για να κλείσει και το θέμα!

Ποτέ δεν προσπάθησα να αλλάξω την γνώμη κανενός στο πως θα στρώσει το ενυδρείο του! Είπα συγκεκριμένα και όποιος ανατρέξει στα post θα καταλάβει ότι ΕΓΩ δεν χρησιμοποιώ τροφή….δεν είπα να μην την χρησιμοποιήσει κάποιος αν θέλει! Εγώ διαπίστωσα (τώρα πια τέταρτη φορά) ότι με αυτή την μέθοδο μπορούμε να δημιουργήσουμε και να συντηρήσουμε της κατάλληλες αποικίες βακτηριών για το οικοσύστημα μας! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ουσιαστικά να δημιουργήσουμε εμείς οι ίδιοι τοξικότητα στο νερό του ενυδρείου μας και στην συνέχεια να την μηδενίσουμε αφού με την βοήθεια της τεχνολογίας μπορούμε να το αποφύγουμε! Επίσης στα αρχικά post της φίλη μας είπα συγκεκριμένα ότι το στρώσιμο διαρκεί από 30-45 ημέρες και νομίζω ότι είμαι ξεκάθαρος στο ότι ποτέ δεν ανάφερα ότι τα δικά μου ενυδρεία (στρωσανε) μέσα σε 8 μέρες…είπα ότι έφτασα την βιολογία μου μέσα σε 8 μέρες σε ένα επιθυμητό επίπεδο με μηδενική τοξικότητα που μπορεί να υποδεχτεί ψάρια χωρίς κανένα πρόβλημα και να ανταποκριθεί με μια ελεγχόμενη προσθήκη!

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η μέθοδος δοκιμαστικε μόνο σε χρυσόψαρα (γιατί με αυτά ασχολούμαι) αλλά αν κάποια στιγμή στο μέλλον ασχοληθώ και με κάποιο άλλο είδος πάλι αυτή θα δοκιμάσω γιατί σε εμένα απόδωσε! Αν θέλει κάποιος μπορεί να το δοκιμάσει!

Πάντα φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Νικο αλλα δεν μπορεις να λες απο την μια οτι το ενυδρειο στρωνει σε 40 μερες και απο την αλλη να λες βαλε ψαρι ομως απο την 8 μερα. Οπως και να εχει δεν θελω να σταθω σε αυτο το θεμα πια μια που διευκρινηστηκε, συζητηθηκε και τελιωσε εδω περα. Απο εκει και περα προσωπικα με ενδιαφερει η συνεχεια του ολου πειραματος για να βγαλουμε παραπανω συμπερασματα, για αυτο και προτεινα τα Guppys, τωρα εαν δεν σε ενδιαφερει η συνεχισει του, αστο γιατι πειρα ολα τα παρελκομενα και απο εβδομαδα θα το ξεκινησω εγω σε ενα μικρο 15λιτρο που εχω αθυκτο.

Φιλοκοτατα, Ρικαρντος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία φίλε Ρικαρντο!

Φυσικά και θα με ενδιέφερε και έμενα να ξέρω την μετέπειτα πορεία σε κάποιο άλλο είδος ψαριών αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν έχω μετά τι να τα κάνω τα guppys! Είναι πολύ ευχάριστο που θα το δοκιμάσεις εσύ και στο πρότεινα και εγώ ο ίδιος! Θα περιμένουμε δικά σου νέα τώρα! Καλό σου απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Οκέ'ι'κ!

Αν και τα γκαπακια δεν τα βλεπω καλα!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Θα δήξει ρε Ρικαρντο! Μακάρι να πάει καλά, όχι για να επιβεβαιωθώ γιατί δεν έχω ανάγκη από εύσημα αλλά πιθανόν να εκσυγχρονίσουμε λίγο την διαδικασία του στρωσίματος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ειμαι σχεδον ετοιμος και αν μπορεσω αυριο θα ξεκηνησω το τεστ drive!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον ετοιμος και αν μπορεσω αυριο θα ξεκηνησω το τεστ drive!

Ήξερα ότι είχες πλέξει με πολλά γιαυτο και δεν απόρησα αν ξεκίνησες! Όπως είπαμε… ρίξε πράγμα και τροφή καθόλου! Την αμμώνια δεν την θέλουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαβάζοντας το όλο θέμα που έχει ανοιχτεί θεωρώ σκόπιμο να παραθέσω την διαδικασία που ακολουθώ αυτόν τον καιρό που στρώνω το ενυδρείο μου, θεωρώντας ότι μπορεί να βοηθήσει στο όλο θέμα και κυρίως στο κατά πόσο μπορεί να στρωθεί το ενυδρείο με ψάρια χωρίς παράλληλα να δημιουργηθεί τοξικότητα επικίνδυνη προς αυτά. Να σημειώσω ότι είμαι αρχάριος και είναι το πρώτο μου ενυδρείο που στρώνω.

Το ενυδρείο το στρώνω με βακτήρια της API, συγκεκριμένα με Stress Zyme. Το ενυδρείο είναι Rio 240 και οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ της API κάθε δεύτερη μέρα και κάποιες φορές κάθε ημέρα (μπορεί να είναι λίγο υπερβολικό αλλά θέλω να είμαι σίγουρος για τις τιμές).

Στις 15/01 γέμισε το ενυδρείο με νερό και μπήκε η πρώτη δόση βακτηρίων όση αναφέρει ότι πρέπει να μπει σύμφωνα με τα λίτρα το σκεύασμα. Μετά από μία εβδομάδα μπήκε η δεύτερη δόση και την επόμενη εβδομάδα μπήκε η τρίτη δόση. Μέχρι τώρα έχουμε 2 εβδομάδες (15μέρες) μόνο με βακτήρια – ούτε τροφή ούτε ψάρια. Την 16 ημέρα και εφόσον μέτρησα μηδενικές τιμές έβαλα τα δύο μου πρώτα ψάρια, 2 καρδινάλιους (Cardinal Tetra). Το πλάνο μου εξ αρχής ήταν 2 ψάρια ανά εβδομάδα, τάισμα ανά δύο ημέρες και μισή δόση βακτήρια ανά εβδομάδα (δόση εβδομαδιαίας συντήρησης όπως αναφέρεται από την API). Βαδίζοντας την τρίτη εβδομάδα με τους δύο καρδινάλιους και με μετρήσεις ανά μία με δύο ημέρες, το ανώτερο που μέτρησα αμμωνία ήταν μετά βίας 0,25 - τιμή εντελώς ακίνδυνη για όλα τα ζωντανά με pH 7.1 που έχω. Την τέταρτη εβδομάδα μπήκαν άλλοι δύο καρδινάλιοι συνεχίζοντας το τάισμα ανά δύο ημέρες. Τιμές σε όλα μηδενικές και κάποιες φορές όπως προανέφερα μετά βίας 0,25 αμμωνία. Την πέμπτη εβδομάδα έβαλα δύο γατόψαρα (Corydoras sterbai) και το τάισμα καθιερώθηκε σε κάθε μέρα πλέον. Οι τιμές όλες μηδενικές. Τώρα την Δευτέρα που μας έρχεται θα προσθέσω άλλα 4 ψάρια (2 Cardinal Tetra και 2 Platy Red Tuxedo).

Συμπεράσματα/προβληματισμοί:

Το ενυδρείο τρέχει τώρα 33 μέρες από την αρχή και 18 μέρες από τότε που μπήκαν τα πρώτα ψάρια. NO2 δεν έχω δει καθόλου μέχρι τώρα (δεν ξέρω αν τα δεσμεύει το Stress Zyme). NO3 περιμένω να δω αλλά ακόμη τίποτα – να υποθέσω ότι θα πρέπει να αρχίζουν να εμφανίζονται στις 30-40 μέρες από την στιγμή που μπήκαν τα πρώτα ψάρια μέσα και άρχισαν να δημιουργούνται τα πρώτα μικροδείγματα αμμωνίας;

Το όλο σκεπτικό μου ήταν και είναι η πολύ αργή και σταδιακή αύξηση της ιχθυοφόρτησης. Ενδεχομένως βέβαια να είναι πολύ μικρή και αργή για τα λίτρα που έχω με αποτέλεσμα να καθυστερώ τον κύκλο του αζώτου, αλλά δεν βιάζομαι προκειμένου να έχω ακίνδυνες τιμές.

Το μόνο σίγουρο που μπορώ να πω μέχρι τώρα είναι ότι τα ψάρια δεν έχουν εκτεθεί σε επικίνδυνη τοξική αμμωνία (πράγμα πολύ σημαντικό για εμένα).

Όπως είπα και παραπάνω λόγω του ότι είμαι αρχάριος προσπαθώ να κυλίσω το στρώσιμο αργά (προκειμένου να προσαρμόζονται οι αποικίες κάθε φορά σιγά σιγά στην εισαγωγή κάθε νέας ιχθυοφόρτησης), σταδιακά και πάνω από όλα ακύνδινα, προκειμένου να μην κινδυνέψουν από υψηλές τιμές τα ψάρια.

Δεν ξέρω αν βοήθησε η όλη αναφορά μου καθόλου στο όλο θέμα (αυτόν τον σκοπό τουλάχιστον έχει), καθώς δεκτή για οποιαδήποτε παρατήρηση/επισήμανση. :)

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια εκανες καλα που περιεγραψες την ολη προσπαθεια σου και το ζητουμενο αλλωστε ειναι να μαζευτουν επιπλεων εμπειριες περι του θεματος μια που απασχολη πολυ κοσμο αλλωστε, ειδικα στα πρωτα βηματα του ενυδρειου.

Σιγουρα τα λιτρα σου ειναι παρα πολλα σε σχεση με τους 2 καρδιναλιους που εβαλες, και βεβαια το οτι τα εβαλες, σχεδον μετα απο 3 εβδομαδες που ετρεχε το ενυδρειο με λιγη τροφη και σε συνδιασμο με το stress zyme που απο την μια εχει οφελειμα βακτηριδια και απο την αλλη προσφερει καποια προστασια ως προς τις βλαβερες αζωτουχες ενωσεις (αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα), σε οδηγεισαν σε μια σταδιακη αναπτυξη που σιγουρα δεν εβαλε σε μεγαλο κυνδινο τα ψαρακια σου.

Εν ολιγης ησουν προσεκτικος στις κινησεις σου για αρχαριος και εδωσες χρονο στην βιολογια στο να αναπτυχθει σταδιακα εν ολιγης και καλο ειναι να συνεχισεις σε αυτους τους ρυθμους ακομα, μια που με αυτη την μεθοδο δεν ξερουμε σε τη βαθμο εχουν μεγαλωσοι οι αποικιες μας και μπορει ακομα και τωρα μια αποτομη αυξηση των ρυπων να μας φερουν αντιμετωπους με την αμμωνια για ενα μικρο χρονικο διαστημα, οποτε θα σου προτεινα οταν βαλεις τα επομενα ψαρια να μην ταισεις τις επομενες 3 ημερες ετσι ωστε να δωσεις χρονο στην βιολογια σου να αναπτυχθει κιαλο εαν αυτη το χρειαζεται.

Απο την αλλη θα μπορουσες αυτες τις 3 αρχικες εβδομαδες να εριχνες ταυτοχρονα τροφη εφοσων δεν ειχες ψαρια μεσα ετσι ωστε να μεγαλωσεις τις αποικιες βακτηριων και να τις δωσεις ενα προβαδισμα σε σχεση με το τωρα που πρεπει ακομα να προσεχεις, ετσι ωστε να εβαζες μετα απο αυτες τις ημερες τα ψαρακια σου χωρις να μετρησεις καθολου αμμωνια και χωρις να φοβασε για τα ψαρακια σου.

Δυστηχως ομως το προβλημα που διακρινεται στο φορουμ ειναι οτι πολλοι αρχαριοι δεν ξεκινουν διαβασμενοι μεσα σε εισαγωγικα και βαζουν ψαρια αν οχι απο την πρωτη μερα μεσα στην πρωτη εβδομαδα, πραγμα το οποιο τους φερνει αντιμετωπους με πολλα προβληματα εως και θανατους για τα ψαρια τους, οποτε το κυριο ζητουμενο για εμενα απο αυτη την συζητηση ειναι με την βοηθεια των σκευασματων που εχουμε διαθεσιμα στο εμποριο να μπορεσουμε να προφυλαξουμε και να μεισουμε την ζημια κατα καποιο τροπο στα ψαρια τα οποια βρισκονται ηδη σε ενυδρεια σε φαση στρωσιματος, βοηθωντας εν ολιγης την ολη κατασταση, γιατι κατα τα αλλα για μενα ο καλυτερος τροπος στρωσιματος παραμενει ο κλασικος με βακτηρια και τροφη και εισαγωγη των ψαριων τουλαχιστον μετα απο 3 εβδομαδες αναλογα και με τις μετρησεις.

Απο προσωπικης εμπειριας με καποια γρηγορα σκεβασματα βακτηριων για αμεση εισαγωγη ψαριων δεν μου γεμισαν το ματι και επειδη αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις μια που τα μεσα μας ειναι εμπειρικα και οι γνωσεις μας οχι σε υψιλο επιστημονικο επιπεδο ο μονος τροπος ειναι ο πειραματισμος καποιων σκευασματων με καποια λογικη εννοειτε για να δουμε στην πραξη το τη και το πως, και εαν εχει θετικο αποτελεσμα η ολη εμπειρια να μπορεσουμε να δωσουμε λυσεις στους αρχαριους που βρισκονται στα βαθια νερα πριν καλα καλα ξεκινησουν το χομπυ τους.

Το θεμα ειναι πως διαβαζω για ατομα που στρωνουν το ενυδρειο μονο με βακτηρια, οπως και ο Νικος αλλωστε και ενω ο κυκλος συνφωνα με τις μετρησεις τους ολωκληρωνεται το πολυ σε 2 εβδομαδες, απο την αλλη μολις βαζουν το πρωτο ψαρι μετα μετρανε παλι αμμωνια με νιτρωδη. Ειναι ξεκαθαρω πως ο λογος ειναι η ελειψη τροφης το χρονικο διαστημα που στρωνουν το ενυδρειο τους, μια που ναι μεν εχουν καποιες αποικιες αλλα μετα τρεχουν και δεν φτανουν. Για αυτο αλλωστε και ο κυκλος με τροφη κραταει τουλαχιστων 3 εβδομαδες μια που οι αποικιες συνεχιζουν να μεγαλωνουν και ανυχνευουμε για περισσοτερο καιρο και σε μεγαλυτερες τιμες αμμωνια και ΝΟ2 με το οφελως ομως στο τελος μια ποιο δυνατης βιολογιας στο να δεχτει τα πρωτα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την εμπειρια του Νικου Ebenos, σε αυτο που ευελπιστώ ειναι η σχεδων τετραπλασια αρχικη εισαγωγη βακτηριων για τα λιτρα του ενυδρειου Biodigest, και η εισαγωγη του Stress zyme σε σωστη αναλογια των λιτρων του αλλα σε ποιο συχνή δοση, ελπιζωντας οτι με αυτον τον τροπο, δηλαδη εισαγωντας μεγαλυτερες ποσοτητες βακτηριων οτι μετα απο αυτη την 8 ημερη διαδικασια πρωτον οι μετρησεις να ειναι ιδανικες, δηλαδη να μετρησω μονο ΝΟ3, και δευτερων με την εισαγωγη ψαριων να συνεχισω να εχω σωστες τιμες και βεβαια πανω απο ολα να επιβιωσουν τα ψαρακια για αυτο αλλωστε και η επιλογη των γκαπυς σαν δεικτης ευαισθησίας και καλης διαβιωσης των ψαριων υπο συνθηκες στρωσιματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαβάζοντας το όλο θέμα που έχει ανοιχτεί θεωρώ σκόπιμο να παραθέσω την διαδικασία που ακολουθώ αυτόν τον καιρό που στρώνω το ενυδρείο μου, θεωρώντας ότι μπορεί να βοηθήσει στο όλο θέμα και κυρίως στο κατά πόσο μπορεί να στρωθεί το ενυδρείο με ψάρια χωρίς παράλληλα να δημιουργηθεί τοξικότητα επικίνδυνη προς αυτά. Να σημειώσω ότι είμαι αρχάριος και είναι το πρώτο μου ενυδρείο που στρώνω.

Το ενυδρείο το στρώνω με βακτήρια της API, συγκεκριμένα με Stress Zyme. Το ενυδρείο είναι Rio 240 και οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ της API κάθε δεύτερη μέρα και κάποιες φορές κάθε ημέρα (μπορεί να είναι λίγο υπερβολικό αλλά θέλω να είμαι σίγουρος για τις τιμές).

Στις 15/01 γέμισε το ενυδρείο με νερό και μπήκε η πρώτη δόση βακτηρίων όση αναφέρει ότι πρέπει να μπει σύμφωνα με τα λίτρα το σκεύασμα. Μετά από μία εβδομάδα μπήκε η δεύτερη δόση και την επόμενη εβδομάδα μπήκε η τρίτη δόση. Μέχρι τώρα έχουμε 2 εβδομάδες (15μέρες) μόνο με βακτήρια – ούτε τροφή ούτε ψάρια. Την 16 ημέρα και εφόσον μέτρησα μηδενικές τιμές έβαλα τα δύο μου πρώτα ψάρια, 2 καρδινάλιους (Cardinal Tetra). Το πλάνο μου εξ αρχής ήταν 2 ψάρια ανά εβδομάδα, τάισμα ανά δύο ημέρες και μισή δόση βακτήρια ανά εβδομάδα (δόση εβδομαδιαίας συντήρησης όπως αναφέρεται από την API). Βαδίζοντας την τρίτη εβδομάδα με τους δύο καρδινάλιους και με μετρήσεις ανά μία με δύο ημέρες, το ανώτερο που μέτρησα αμμωνία ήταν μετά βίας 0,25 - τιμή εντελώς ακίνδυνη για όλα τα ζωντανά με pH 7.1 που έχω. Την τέταρτη εβδομάδα μπήκαν άλλοι δύο καρδινάλιοι συνεχίζοντας το τάισμα ανά δύο ημέρες. Τιμές σε όλα μηδενικές και κάποιες φορές όπως προανέφερα μετά βίας 0,25 αμμωνία. Την πέμπτη εβδομάδα έβαλα δύο γατόψαρα (Corydoras sterbai) και το τάισμα καθιερώθηκε σε κάθε μέρα πλέον. Οι τιμές όλες μηδενικές. Τώρα την Δευτέρα που μας έρχεται θα προσθέσω άλλα 4 ψάρια (2 Cardinal Tetra και 2 Platy Red Tuxedo).

Συμπεράσματα/προβληματισμοί:

Το ενυδρείο τρέχει τώρα 33 μέρες από την αρχή και 18 μέρες από τότε που μπήκαν τα πρώτα ψάρια. NO2 δεν έχω δει καθόλου μέχρι τώρα (δεν ξέρω αν τα δεσμεύει το Stress Zyme). NO3 περιμένω να δω αλλά ακόμη τίποτα – να υποθέσω ότι θα πρέπει να αρχίζουν να εμφανίζονται στις 30-40 μέρες από την στιγμή που μπήκαν τα πρώτα ψάρια μέσα και άρχισαν να δημιουργούνται τα πρώτα μικροδείγματα αμμωνίας;

Το όλο σκεπτικό μου ήταν και είναι η πολύ αργή και σταδιακή αύξηση της ιχθυοφόρτησης. Ενδεχομένως βέβαια να είναι πολύ μικρή και αργή για τα λίτρα που έχω με αποτέλεσμα να καθυστερώ τον κύκλο του αζώτου, αλλά δεν βιάζομαι προκειμένου να έχω ακίνδυνες τιμές.

Το μόνο σίγουρο που μπορώ να πω μέχρι τώρα είναι ότι τα ψάρια δεν έχουν εκτεθεί σε επικίνδυνη τοξική αμμωνία (πράγμα πολύ σημαντικό για εμένα).

Όπως είπα και παραπάνω λόγω του ότι είμαι αρχάριος προσπαθώ να κυλίσω το στρώσιμο αργά (προκειμένου να προσαρμόζονται οι αποικίες κάθε φορά σιγά σιγά στην εισαγωγή κάθε νέας ιχθυοφόρτησης), σταδιακά και πάνω από όλα ακύνδινα, προκειμένου να μην κινδυνέψουν από υψηλές τιμές τα ψάρια.

Δεν ξέρω αν βοήθησε η όλη αναφορά μου καθόλου στο όλο θέμα (αυτόν τον σκοπό τουλάχιστον έχει), καθώς δεκτή για οποιαδήποτε παρατήρηση/επισήμανση. :)

Mentora καλημέρα και από έμενα και καλώς ήρθες στην παρέα!

Για ακόμα μια φορά συναντάμε έναν πολλά υποσχόμενο φίλο με προοπτικές ενός καλού χομπιστα σε αυτή την ενυδρειακη μας οικογένεια! Χαίρομαι που ασχολήθηκες με το θέμα και νιώθω και μια προσωπική δικαίωση! Δικαίωση όχι για την μέθοδο που ακλούθησα αλλά για τον τρόπο σκέψεις ως προς το στρώσιμο του ενυδρείου! Στην ουσία έκανες το ίδιο πράγμα που αναφέρω και εγώ αλλά σε πιο αργό ρυθμό! Απλά εγώ έριξα τριπλάσιες ποσότητες ούτος ώστε να επισπεύσω την διαδικασία και να μειώσω τους χρόνους!

Χωρίς ποτέ μου να προσπάθησα να ακυρώσω τα λεγόμενα τον φίλων συμμετεχόντων και συγκεκριμένα του φίλου μου του rik του οποίου οι γνώσεις και η εμπειρία είναι ασυναγώνιστες προσπάθησα να εξηγήσω ότι μπορούμε να φτάσουμε στα επιθυμητά αποτελέσματα παραλείποντας εντελώς την τοξικότητα από το ενυδρείο, μας εν ολίγης πλέον με τα σκευάσματα που κυκλοφορούν στην αγορά δεν είναι απαραίτητο να δημιουργήσουμε εμείς τοξικές συνθήκες (όπως η προσθήκη τροφής) για να ολοκληρωθεί το στρώσιμο μας! Το κλειδί στην όλη διαδικασία….η ελεγχόμενη προσθήκη ψαριών!

Καλή σου μέρα και κράτα μας ενήμερους !

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια εκανες καλα που περιεγραψες την ολη προσπαθεια σου και το ζητουμενο αλλωστε ειναι να μαζευτουν επιπλεων εμπειριες περι του θεματος μια που απασχολη πολυ κοσμο αλλωστε, ειδικα στα πρωτα βηματα του ενυδρειου.

Σιγουρα τα λιτρα σου ειναι παρα πολλα σε σχεση με τους 2 καρδιναλιους που εβαλες, και βεβαια το οτι τα εβαλες, σχεδον μετα απο 3 εβδομαδες που ετρεχε το ενυδρειο με λιγη τροφη και σε συνδιασμο με το stress zyme που απο την μια εχει οφελειμα βακτηριδια και απο την αλλη προσφερει καποια προστασια ως προς τις βλαβερες αζωτουχες ενωσεις (αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα), σε οδηγεισαν σε μια σταδιακη αναπτυξη που σιγουρα δεν εβαλε σε μεγαλο κυνδινο τα ψαρακια σου.

Εν ολιγης ησουν προσεκτικος στις κινησεις σου για αρχαριος και εδωσες χρονο στην βιολογια στο να αναπτυχθει σταδιακα εν ολιγης και καλο ειναι να συνεχισεις σε αυτους τους ρυθμους ακομα, μια που με αυτη την μεθοδο δεν ξερουμε σε τη βαθμο εχουν μεγαλωσοι οι αποικιες μας και μπορει ακομα και τωρα μια αποτομη αυξηση των ρυπων να μας φερουν αντιμετωπους με την αμμωνια για ενα μικρο χρονικο διαστημα, οποτε θα σου προτεινα οταν βαλεις τα επομενα ψαρια να μην ταισεις τις επομενες 3 ημερες ετσι ωστε να δωσεις χρονο στην βιολογια σου να αναπτυχθει κιαλο εαν αυτη το χρειαζεται.

Απο την αλλη θα μπορουσες αυτες τις 3 αρχικες εβδομαδες να εριχνες ταυτοχρονα τροφη εφοσων δεν ειχες ψαρια μεσα ετσι ωστε να μεγαλωσεις τις αποικιες βακτηριων και να τις δωσεις ενα προβαδισμα σε σχεση με το τωρα που πρεπει ακομα να προσεχεις, ετσι ωστε να εβαζες μετα απο αυτες τις ημερες τα ψαρακια σου χωρις να μετρησεις καθολου αμμωνια και χωρις να φοβασε για τα ψαρακια σου.

Δυστηχως ομως το προβλημα που διακρινεται στο φορουμ ειναι οτι πολλοι αρχαριοι δεν ξεκινουν διαβασμενοι μεσα σε εισαγωγικα και βαζουν ψαρια αν οχι απο την πρωτη μερα μεσα στην πρωτη εβδομαδα, πραγμα το οποιο τους φερνει αντιμετωπους με πολλα προβληματα εως και θανατους για τα ψαρια τους, οποτε το κυριο ζητουμενο για εμενα απο αυτη την συζητηση ειναι με την βοηθεια των σκευασματων που εχουμε διαθεσιμα στο εμποριο να μπορεσουμε να προφυλαξουμε και να μεισουμε την ζημια κατα καποιο τροπο στα ψαρια τα οποια βρισκονται ηδη σε ενυδρεια σε φαση στρωσιματος, βοηθωντας εν ολιγης την ολη κατασταση, γιατι κατα τα αλλα για μενα ο καλυτερος τροπος στρωσιματος παραμενει ο κλασικος με βακτηρια και τροφη και εισαγωγη των ψαριων τουλαχιστον μετα απο 3 εβδομαδες αναλογα και με τις μετρησεις.

Απο προσωπικης εμπειριας με καποια γρηγορα σκεβασματα βακτηριων για αμεση εισαγωγη ψαριων δεν μου γεμισαν το ματι και επειδη αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις μια που τα μεσα μας ειναι εμπειρικα και οι γνωσεις μας οχι σε υψιλο επιστημονικο επιπεδο ο μονος τροπος ειναι ο πειραματισμος καποιων σκευασματων με καποια λογικη εννοειτε για να δουμε στην πραξη το τη και το πως, και εαν εχει θετικο αποτελεσμα η ολη εμπειρια να μπορεσουμε να δωσουμε λυσεις στους αρχαριους που βρισκονται στα βαθια νερα πριν καλα καλα ξεκινησουν το χομπυ τους.

Το θεμα ειναι πως διαβαζω για ατομα που στρωνουν το ενυδρειο μονο με βακτηρια, οπως και ο Νικος αλλωστε και ενω ο κυκλος συνφωνα με τις μετρησεις τους ολωκληρωνεται το πολυ σε 2 εβδομαδες, απο την αλλη μολις βαζουν το πρωτο ψαρι μετα μετρανε παλι αμμωνια με νιτρωδη. Ειναι ξεκαθαρω πως ο λογος ειναι η ελειψη τροφης το χρονικο διαστημα που στρωνουν το ενυδρειο τους, μια που ναι μεν εχουν καποιες αποικιες αλλα μετα τρεχουν και δεν φτανουν. Για αυτο αλλωστε και ο κυκλος με τροφη κραταει τουλαχιστων 3 εβδομαδες μια που οι αποικιες συνεχιζουν να μεγαλωνουν και ανυχνευουμε για περισσοτερο καιρο και σε μεγαλυτερες τιμες αμμωνια και ΝΟ2 με το οφελως ομως στο τελος μια ποιο δυνατης βιολογιας στο να δεχτει τα πρωτα ψαρια.

Rik καλημέρα!

Σε ότι αφορά στο τελευταίο κομμάτι αυτόν που γράφεις επέτρεψε μου να σου ξαναπώ ότι εγώ προσωπικά και με το ενυδρείο μου πλέων στην μεγίστη ιχθυοφορτηση του δεν είχα ποτέ ως τώρα μετρίσιμα τοξικά στοιχεία και αποτι φαίνετε ούτε ο φίλος mentoras!

Link to comment
Share on other sites

Απλά εγώ έριξα τριπλάσιες ποσότητες ούτος ώστε να επισπεύσω την διαδικασία και να μειώσω τους χρόνους.

Mια ευλογη απορια θα ηταν. γιατι δεν συστηνει και η ιδια η εταιρεια στις οδηγιες του σκευασματος να το κανουν ολοι αυτο, και να επισπεύδεται η διαδιακασια? αφου αυτο ειναι το ζητουμενο τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Mια ευλογη απορια θα ηταν. γιατι δεν συστηνει και η ιδια η εταιρεια στις οδηγιες του σκευασματος να το κανουν ολοι αυτο, και να επισπεύδεται η διαδιακασια? αφου αυτο ειναι το ζητουμενο τελικα.

Απλά πειραματισμός ήταν Σπύρο και φαίνετε να δούλεψε! Να σου θυμίσω ότι επίσης καμιά εταίρα δεν αναφέρει να ρίχνουμε τροφή! Και ο φίλος mentoras την ίδια σκέψη νομίζω ότι είχε και το ίδιο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Nικο, ο φιλος ο Mentoras δεν εβαλε ψαρια απο την πρωτη εβδομαδα, και ουτε εβαλρ 3 χρυσοψαρα και μετρησε αμμωνια εστω και σε μικρο βαθμο, οποτε μην συγκρινεις την εμπειρια σου με την δικη του γιατι απλα δεν εχει καμια σχεση!

Οσο αφορα ομως την μεθοδο που ακολουθησες εσυ, υπαρχουν ατομα στο φορουμ που ακολουθησαν πανω κατω την ιδια τακτικη με εσενα, δηλαδη με βακτηρια χωρις τροφη με την διαφορα ομως με το που βαλαν ψαρια να εχουν αμμωνια και νο2 ή μονο νο2, οποτε για αυτο αναφερθηκα στην μεθοδο που ακολουθησες.

Τωρα λογο του οτι πιθανοτατα το τριήμερο της καθαρας Δευτερας μαλλον θα πρεπει να λειψω το ολο τεστ αναβαλεται προσωρινα για μετα για να μην αφησω το ενυδρειακη χωρις παρακολουθηση. Αληθεια σε τη θερμοκρασια το εστρωσες;

Link to comment
Share on other sites

Επισης τη εγινε με το ενυδρειακι που εστρωνες τελευταία και σε τη φαση βρισκεται;

Δεν συνεχισες την ενημερωση, τη ψαρι εβαλες και ποιες οι μετρησεις σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου σωστό να κάνουμε πειράματα στα ζωντανά.

Rik δεν είναι απαραίτητο να βάλεις ψάρια ως δείκτη ευαισθησίας,

η βιολογική ικανότητα είναι μετρήσιμη και με τη χρίση υγρής

αμμωνίας.

Αν πάλι θέλεις να κάνεις πειράματα με τα σκευάσματα της

κάθε εταιρίας καλό είναι να πάρεις ένα μικροσκόπιο και να

κάνεις καλλιέργειες σε ποτηράκια.

http://www.astronomy.gr

(Καλό είναι να έχει και κάμερα.) :D

Με την αγορά του (50€) θα κάνεις οικονομία σε σκευάσματα με λίγα

ml θα κάνεις ένα μεγάλο αριθμό πειραμάτων, θα βάλεις και αγγελία

να σου στέλνουν μικροποσότητες και από άλλα προϊόντα. Αυτό θα

είναι πείραμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...