Jump to content

Κατι Σαν Κρουστα Στην Επιφανεια


Recommended Posts

καλησπερα συνχομπιστες...γι ακομα μια φορα χρειαζομε την βοηθεια σας...στην επιφανεια του ενυδρειου μου εδω και 2-3 μερες παρατηρω να διμιουργειτε κατι σαν κρουστα..μοιαζει οπως οταν βαζεις πολυ λιγο λαδι μεσα σε νερο....η καπως ετσι τελος παντων..το ενυδρειο μου ειναι 65 λιτρα με ενα ζευγαρακι κριμπενσις τα μωρα τους 15 ημερων περιπου και 2 απλ σνειλ...αλλαγες καθε 15 μερες το 30%..χερια ποτε μεσα στο ενυδρειο και τις πολυ σπανιες φορες που θα χρειαστει να τα βαλω πολυ καλα πλημενα και μετα πολυ καλο ξεβγαλμα με πολυ νερο...το μαζεψα εχθες με ενα ποτηρακι που χρισιμοποιω μονο για το ενυδρειο αλλα τωρα που εκανα το ταισμα ειδα οτι παλι μια απο τα ιδια....δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε...εκανα μετρηση και ολα ειναι κανονικοτατα...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι φιλμ.Μεγαλητερη αναταραξη επιφανειας και συχνοτερες αλλαγες νερου και θα φυγει

Link to comment
Share on other sites

ελα μου που εχω..και πολυ μαλιστα...αυτο ειναι που μου κανει μεγαλη περιεργεια.....

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα η τροφη ειναι πλουσια σε λιπη και κορεμενα λιπαρα. Καλο ειναι να την αφαιρεις οταν ειναι ακρετη και οταν με την αναταραξη δεν φευγει ευκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ..ευχαριστω πολυ παιδια για τις αμεσες απαντησεις...θα δω αυριο πως θα παει και βλεπουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Να επαναφέρω το θέμα μιας και έχω κρούστα στην επιφάνεια, αλλά δε βλέπω να είναι από την τροφή, γιατί χρησιμοποιώ την ίδια πάρα πολύ καιρό. Υπάρχει περίπτωση να είναι από CO2? Έχω ένα διαχυτήρα που διαλύει πάρα πολύ το co2 με αποτέλεσμα οι μπουρμπουλίθρες να πάνε στην επιφάνεια του νερού και μένουν εκεί. Για να φύγει απλά έβαλα λίγο μια αερόπετρα στην πλευρά που δεν έχει και πολύ ανατάραξη η επιφάνεια και καθάρισε σε ένα μισάωρο με μια ώρα, απλά το θέμα είναι πως ξαναβγαίνει σε 1 μέρα το πολύ. Να κλείσω το co2 δεν γίνεται λόγω φυτών, υπάρχει κάποια ιδέα; Παίζει να δημιουργείται λόγω του co2?

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να ειναι απο το co2 και οι φυσαλιδες που βλεπεις στην επιφανεια απο το co2 δεν κανουν κατι κακο,οπωτε δεν χρειαζεται να βαλεις και αεραντλια γιατι το διωχνεις και εσυ δεν θες κατι τετοιο.

Μηπως ο βυθος σου ειναι βρωμικος και εχει πολλα οργανικα?

Μηπως δεν υπαρχει καλη αναταραξη στην επιφανεια?

Μηπως κανεις πολυ αραιες αλλαγες νερου?

Παντως,το φιλμ στην επιφανεια δεν κανει κατι τραγινο ωστε να σας πιανει πανικος.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου φύγει η αμφιβολία πως είναι ή όχι από το co2 , αν το κλείσεις για λίγες ώρες δεν θα πάθουν τίποτα τα φυτά, όταν αλλάζουμε μπουκάλα και την πάμε για γέμισμα μπορεί να μείνουν τα φυτά και 2 ημέρες χωρίς co2 , δεν θα συμβεί κάτι τραγικό, και ειδικά αν είναι σβηστά τα φώτα και τα φυτά δεν καταναλώσουν το υπάρχων co2 δεν θα αλλάξει ιδιαίτερα  και το ph , αλλά μάλλον δεν φταίει το co2.

Κάτι ακόμα, το co2 είναι μπουκάλα ή DIY με ζαχαρη και μαγιά ;

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να ειναι απο το co2 και οι φυσαλιδες που βλεπεις στην επιφανεια απο το co2 δεν κανουν κατι κακο,οπωτε δεν χρειαζεται να βαλεις και αεραντλια γιατι το διωχνεις και εσυ δεν θες κατι τετοιο.

Μηπως ο βυθος σου ειναι βρωμικος και εχει πολλα οργανικα?

Μηπως δεν υπαρχει καλη αναταραξη στην επιφανεια?

Μηπως κανεις πολυ αραιες αλλαγες νερου?

Παντως,το φιλμ στην επιφανεια δεν κανει κατι τραγινο ωστε να σας πιανει πανικος.

 

Την αεραντλία τη βάζω για να καθαρίσει η επιφάνεια, ανατάραξη έχω αρκετή απλά όταν βγει η κρούστα και καλύψει την επιφάνεια, πάει η έντονη ανατάραξη και στην άλλη άκρη η επιφάνεια είναι σταθερή...

Αλλαγή νερού έχω κάνει πριν μια εβδομάδα περίπου και μάλιστα γενναία αλλαγή επειδή λόγω φόρτου το είχα παραμελήσει.

 

Για να σου φύγει η αμφιβολία πως είναι ή όχι από το co2 , αν το κλείσεις για λίγες ώρες δεν θα πάθουν τίποτα τα φυτά, όταν αλλάζουμε μπουκάλα και την πάμε για γέμισμα μπορεί να μείνουν τα φυτά και 2 ημέρες χωρίς co2 , δεν θα συμβεί κάτι τραγικό, και ειδικά αν είναι σβηστά τα φώτα και τα φυτά δεν καταναλώσουν το υπάρχων co2 δεν θα αλλάξει ιδιαίτερα  και το ph , αλλά μάλλον δεν φταίει το co2.

Κάτι ακόμα, το co2 είναι μπουκάλα ή DIY με ζαχαρη και μαγιά ;

 

 

Μπουκάλα έχω εδώ και 6-7 μήνες αλλά δεν είχα παρατηρήσει κατι παρόμοιο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανακάλυψα την αιτία για το δικό μου πρωτεινικό φιλμ και σου συνιστώ να το κοιτάξεις, σε μένα λοιπόν η πηγή αυτού του φιλμ ήταν η μάκα που είχε πιάσει εσωτερικά η σωλήνα του κυκλοφορητή, μιλάμε για το εσωτερικό φίλτρο της juwel που έχει ένα εσωτερικό χώρισμα και στο οποίο υπάρχει σε σχήμα D η σωλήνα στην οποία στηρίζεται επάνω ο κυκλοφορητής και φτάνει μέχρι τον πάτο του φίλτρου, όταν το κοίταξα με φακό έπαθα συγκοπή, είχε μπλοκάρει τουλάχιστον το 40% του σωλήνα με κάτι το οποίο ήταν σα γλίτσα. Αγόρασα μάκτρο και το καθάρισα κι ως δια μαγείας εξαφανίστηκε το φιλμ, από τότε μία φορά το μήνα μαζί με το καθάρισμα του κυκλοφορητή καθαρίζω και τη σωλήνα εσωτερικά, κοίταξέ το δεν έχεις να χάσεις κάτι, μπορεί να συμβαίνει και σε σένα το ίδιο. 

 

Υ.Γ. Κάτι σαν και της παρακάτω φωτό, εγώ το αγόρασα από σούπερ μάρκετ και για τον κυκλοφορητή είχε δικό της η juwel.

 

536-home_default.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Ισως φταιει που ειχες παραμελησει τις αλλαγες νερου.

Κανε και μια σκουπα βυθου μηπως εχουν μαζευτει πολλα οργανικα και καθαρισε και το φιλτρο σου αν εχεις καιρο να το καθαρισεις.

Το co2 δεν φταιει.

Αεραντλια δεν χρειαζεσαι γιατι ετσι διωχνεις και το co2.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά, θα δοκιμάσω και θα σας πω. Με την αλλαγή νερού καθάρισα και το εξωτερικό φίλτρο που έχω αλλά όντως τις σωληνώσεις δεν τις έχω καθαρίσει ποτέ και έχουν κάτι κομμάτια μέσα, μάλλον ήρθε η ώρα τους :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερη ανατάραξη και πέρνα λίγο χαρτί κουζίνας πάνω στην επιφάνεια για να μαζέψεις το περιττό λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε μια φωτογραφία για το πως φαίνεται. Στη μία μεριά η ανατάραξη και αριστερά χωρίς, είναι κάπως παχύρευστο.

post-57959-0-60730500-1445031089_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kostas-k
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ήταν και μένα, καθάρισέ το με χαρτί ή με πλαστικό ποτήρι βυθίζοντάς το μέσα να πέφτει το νερό με το φιλμ, καθάρισε τις σωληνώσεις σου κι όλα ό,τι σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω και βάλε αν μπορείς και κανά φυτό επιφανείας, pistia stratiotes και κερατόφυλλο νομίζω συνέβαλλαν σε μένα να φύγει και να μην ξαναεμφανιστεί. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...