Jump to content

Οι Σκεψεις Μου Για Νεο Ενυδρειο...


teke

Recommended Posts

καταρχην καλησπερα και καλως σας βρηκα.Ειμαι μελλοντικος χομπιστας οπου το τελευταιο 1 μηνα ψαχνω και ενημερωνομαι σχετικα με το ενυδρειο απο στρωσιμο,φιλτρα και τα σχετικα-ψαρακια που θα χωραει....ειμαι ετοιμος για αγορα και ειμαι μεταξυ 60λ και 80λ.Θελω να το κανω και οσο γινεται βεβαια φυτευτω τωρα κατα ποσο θα χρειαστει co2 εσεις θα μου πειται.θα τοποθετηθουν μεσα¨σκουροχρωμο φινο χαλικι οσο ποιο ψιλο βρω ,κανενα αρκετα μεγαλο ξυλο,αλλα και πετρες για να κρυβονται τα μελλοντικα ψαρακια....ακομη απο φυτα anubias,ehinodorus bleheri,taxiphylium barbieri για το ξυλο ισως και κανα limnophila.και απο ψαρακια (μετα εννοειται το στρωσιμο, μετρησεις ph,αμμωνιας και ολα τα συναφη για να μην εχω κανα προβλημα μετα)

1 ζευγαρι ramirezi

4 μικροσωμα corydoras

1 μικροσωμο ancistrus

1 mikro kopadaki tetras των 8-10 ατομων περιπου..

εκτος απο καλο φιλτρο με βιολογια και ανθρακα που θα παρω θα χρειαστω και εξωτερικο για αυτα τα λιτρα?

ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:καλος ηρθες ....Παρε οσο ποιο μεγαλο ενυδρειο σε περνει.Γιατι μετα θα θες ολο και ποιο μεγαλο.Εγω αυτο επαθα παντος
Link to comment
Share on other sites

Και με εσωτερικό σε αυτά τα λίτρα δεν θα έχεις ανάγκη. Απλά κοίταξε να έχει χωρητηκότητα για υλικό και να έχει μια αξιοπρεπή κυκλοφορία.

Όσον αφορά την ψαροσύνθεση που είπες, τα ψάρια που επέλεξες κάνουν μευαξύ τους υπό την προυπόθεση οτι θα μπουν στο 80λιτρο που σκεφτεσαι και οχι στο 60λιτρο. Όσον αφορά τα cory, θέλουν άμμο για καλύτερα, γι'αυτό να βάλεις ότι πιο ψιλόκοκο βρεις σε χαλίκι διαφορετικά να πας σε άμμο.

Αυτά για αρχή!

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:καλος ηρθες ....Παρε οσο ποιο μεγαλο ενυδρειο σε περνει.Γιατι μετα θα θες ολο και ποιο μεγαλο.Εγω αυτο επαθα παντος

+1000,,,,,όλοι αυτό πάθαμε... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Κανενα ενυδρειο δεν ειναι αρκετα μεγαλο.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Και με εσωτερικό σε αυτά τα λίτρα δεν θα έχεις ανάγκη. Απλά κοίταξε να έχει χωρητηκότητα για υλικό και να έχει μια αξιοπρεπή κυκλοφορία.

Όσον αφορά την ψαροσύνθεση που είπες, τα ψάρια που επέλεξες κάνουν μευαξύ τους υπό την προυπόθεση οτι θα μπουν στο 80λιτρο που σκεφτεσαι και οχι στο 60λιτρο. Όσον αφορά τα cory, θέλουν άμμο για καλύτερα, γι'αυτό να βάλεις ότι πιο ψιλόκοκο βρεις σε χαλίκι διαφορετικά να πας σε άμμο.

Αυτά για αρχή!

φιλε αν θελησω τελικα να βαλω χαλαζιακη αμμο θα χρειαστει απο κατω της να μπει αλλο υποστρωμα για τα φυτα που σκεφτομαι?η θα μπερδευτει?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! Τα ψαρια που εχεις διαλεξει ναι μεν κανουν μεταξυ τους αλλα μου φαινονται πολλα και για 80 λιτρα. 4 κορυ δεν μπορεις να βαλεις γιατι πανε κοπαδι,οπωτε μιλαμε για 6-7 και πανω. Η αμμο μπαινει παντα μονη της και χωρις υποστρωμα απο κατω, υποστρωμα βαζουμε με ψιλοκοκο χαλικακι

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! Τα ψαρια που εχεις διαλεξει ναι μεν κανουν μεταξυ τους αλλα μου φαινονται πολλα και για 80 λιτρα. 4 κορυ δεν μπορεις να βαλεις γιατι πανε κοπαδι,οπωτε μιλαμε για 6-7 και πανω. Η αμμο μπαινει παντα μονη της και χωρις υποστρωμα απο κατω, υποστρωμα βαζουμε με ψιλοκοκο χαλικακι

ευχαριστω πολυ φιλε.......τα corydoras μπαινουν με ψιλοκοκκο χαλικι η θελουν αποκλειστικα αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα ειναι πολυ καλητερα με αμμο γιατι θα δεις συμπεριφορες που με το χαλικακι θα τις χασεις.Μπαινουν και σε ψιλοκοκο χαλικακι αρκει να μην ειναι αιχμηρο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα ειναι πολυ καλητερα με αμμο γιατι θα δεις συμπεριφορες που με το χαλικακι θα τις χασεις.Μπαινουν και σε ψιλοκοκο χαλικακι αρκει να μην ειναι αιχμηρο.

εγινε φιλε και παλι ευχαριστω ...μολις προχωρησω θα επιστρεψω με φωτο....οτιδηποτε χρειαστω σας το λεω....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.....αυριο παιρνω το ενυδρειο ,βρηκα τελικα στα 70λ .θελω βοηθεια σχετικα μετο πως θα ξεκινησω....θα υπαρχουν μεσα και φυτα αλλα και πετρες,ξυλα .....απο αντιχλωρια ,βακτηρια και οτι αλλο χρειαστω εχετε να προτεινεται κατι?θελω να με βοηθησετε οσον αφορα με το τι πρεπει να ριξω στο νερο απο την αρχη αλλα και μεσα στο φιλτρο......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι.....αυριο παιρνω το ενυδρειο ,βρηκα τελικα στα 70λ .θελω βοηθεια σχετικα μετο πως θα ξεκινησω....θα υπαρχουν μεσα και φυτα αλλα και πετρες,ξυλα .....απο αντιχλωρια ,βακτηρια και οτι αλλο χρειαστω εχετε να προτεινεται κατι?θελω να με βοηθησετε οσον αφορα με το τι πρεπει να ριξω στο νερο απο την αρχη αλλα και μεσα στο φιλτρο......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχη.

Αντιχλωριο μπορεις να παρεις το prime το οποιο ειναι μια χαρα και το πιο οικονομικο γιατι βαζεις λιγη ποσοτητα σε σχεση με τα λιτρα. Απο βακτηρια (αν δεν μπορεις να βρεις μπολι) υπαρχουν ετοιμα σκευασματα στο εμποριο. Εγω εχω χρησιμοποιησει το biotopol και το bionitrivec μεχρι στιγμης και ειναι οκ.

Ακολουθεις τις οδηγιες στο μπουκαλακι αλλα βεβαια κανεις και της μετρησεις σου πριν βαλεις ψαρια.

Στην αρχη ως αρχαρια την ΄πατησα ΄και εβαζα βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου ή καθαρισμα του φιλτρου αλλα τελικα ειναι πεταμενα λεφτα σε ενα ενυδρειο στρωμενο...απλα στο λεω για οικονομια!!!

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχη.

Αντιχλωριο μπορεις να παρεις το prime το οποιο ειναι μια χαρα και το πιο οικονομικο γιατι βαζεις λιγη ποσοτητα σε σχεση με τα λιτρα. Απο βακτηρια (αν δεν μπορεις να βρεις μπολι) υπαρχουν ετοιμα σκευασματα στο εμποριο. Εγω εχω χρησιμοποιησει το biotopol και το bionitrivec μεχρι στιγμης και ειναι οκ.

Ακολουθεις τις οδηγιες στο μπουκαλακι αλλα βεβαια κανεις και της μετρησεις σου πριν βαλεις ψαρια.

Στην αρχη ως αρχαρια την ΄πατησα ΄και εβαζα βακτηρια σε καθε αλλαγη νερου ή καθαρισμα του φιλτρου αλλα τελικα ειναι πεταμενα λεφτα σε ενα ενυδρειο στρωμενο...απλα στο λεω για οικονομια!!!

Καλη συνεχεια.

α οκ σε ευχαριστω πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...