Jump to content

Πρόβλημα!


Recommended Posts

Παιδιά έχω πρόβλημα. Έχω ένα platy, ένα τιγράκι και ένα αγγελόψαρο. Το τιγράκι και το platy κάθονται σε μια γωνιά και κάθε τόσο φεύγουν σαν σύφουνες από εκεί κάνοντας μια βόλτα και ξαναεπιστρέφουν. Μήπως ξέρει κανείς γιατί?

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην δε νομίζω ότι αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα..

πόσο καιρό το κάνουν αυτό? ώρες-μέρες-μήνες ..?

τι μέγεθος έχει το αγγελόψαρο..?..ίσως νοιώθουν ότι απειλούνται από αυτό..

αν και νομίζω ότι αυτός ο συνδυασμός ψαριών δεν είναι ότι το καλύτερο..

τα είδη αυτά ζουν καλύτερα κοπαδιαστά για να εκδηλώσουν σωστή συμπεριφορά.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι σίγουρο ότι τα ψαριά είναι στρεσαρισμένα

Το γιατί χμ….

Η πληροφορίες που δίνης για το ενυδρείο σου είναι ανύπαρκτες. Π.χ. κατάσταση νερού, βλάστηση, φωτισμός, πληθυσμός ψαριών (εκτός και αν έχεις μόνο τρία ε τότε νομίζω ότι είναι νορμάλ η συμπεριφορά τους, θέλουν οπωσδήποτε παρέα) κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι από σήμερα το πρωί που τα αγόρασα και ρώτησα κιόλας ποια ψάρια πάνε με αγγελόψαρα και μου είπαν αυτά. Τι να κάνω? πάντως να τα χωρίσω δεν μπορω. Please help me!

Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι σίγουρο ότι τα ψαριά είναι στρεσαρισμένα

Το γιατί χμ….

Η πληροφορίες που δίνης για το ενυδρείο σου είναι ανύπαρκτες. Π.χ. κατάσταση νερού, βλάστηση, φωτισμός, πληθυσμός ψαριών (εκτός και αν έχεις μόνο τρία ε τότε νομίζω ότι είναι νορμάλ η συμπεριφορά τους, θέλουν οπωσδήποτε παρέα) κ.τ.λ.

Κατάσταση νερόυ καλή. Από φυτά τρεις ανούμπιες. Φωτισμός μιά sylvania gro-lux 15w. Ψάρια αυτά τα τρία

Link to comment
Share on other sites

αφού τα πήρες σήμερα είναι λογικό να παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά..δεν έχουν

προσαρμοστεί ακόμα βρε!!!

μην απελπίζεσαι!!

θα χρειαστούν λίγες μέρες για να εξοικειωθούν με το νέο τους χώρο..

υπομονή και παρακολούθηση.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

αφού τα πήρες σήμερα είναι λογικό να παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά..δεν έχουν

προσαρμοστεί ακόμα βρε!!!

μην απελπίζεσαι!!

θα χρειαστούν λίγες μέρες για να εξοικειωθούν με το νέο τους χώρο..

υπομονή και παρακολούθηση.. :welcome:

Αχ άμα είναι έτσι πάλι καλά. Αν το αγγελόψαρο αρχίσει να τα κυνηγάει?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς κάθε ψάρι θέλει μια γωνία που να αισθάνεται ασφάλεια. Αυτό το πετυχαίνουμε (ανάλογα με το ψαρί που έχουμε) δημιουργώντας μια σπηλιά ή για τα συγκεκριμένα ένα σημείο με πυκνή βλάστηση και διακοσμητικές πέτρες. Αλλά και αυτά να κάνης τα ψάρια σου δεν θα πάνε και πολλή εάν δεν επιδιώξεις τουλάχιστον να ζευγαρώσεις το πλάτη και το αγγελόψαρο, Ενώ τα τιγράκια να τα κάνης 4, μιλάμε πάντα για το ελάχιστο. Προς το παρόν η συμπεριφορά τους είναι στρεσαρισμένη, αλλά αυτό είναι νορμάλ για κάθε καινούργιο ψάρι της πρώτες μέρες στο νέο του περιβάλλων.

Ακόμα θέλω να προσθέσω 3 ανούμπιες είναι λίγες πρόσθεσε και κάτι ακόμη. Ένα φυτό που να αναπτύσσεται πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,απο τα λιγα που ξερω πιστευω πως η επιλογη σου δεν ηταν και η καλυτερη! Τιγρακι με αγγελοψαρο? Χμμ!! Τα barbus tetrazona (τιγρακια) τραβουν την προσοχη με τις διακοσμητικες ριγες τους!Αυτα τα γεματα ζωντανια ψαρια δεν πρεπει να φυλασσονται μαζι με ειδη ψαριων με μεγαλα πτερυγια (οπως τα pterophyllum scalare (αγγελοψαρα),trichogasterinae,) αφου τους τα τρωνε! Πηγη : Sera οδηγος για νεο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,απο τα λιγα που ξερω πιστευω πως η επιλογη σου δεν ηταν και η καλυτερη! Τιγρακι με αγγελοψαρο? Χμμ!! Τα barbus tetrazona (τιγρακια) τραβουν την προσοχη με τις διακοσμητικες ριγες τους!Αυτα τα γεματα ζωντανια ψαρια δεν πρεπει να φυλασσονται μαζι με ειδη ψαριων με μεγαλα πτερυγια (οπως τα pterophyllum scalare (αγγελοψαρα),trichogasterinae,) αφου τους τα τρωνε! Πηγη : Sera οδηγος για νεο ενυδρειο.

Φυτά θα προσθέσω και άλλα απλά τώρα είναι λίγο το οικονομικό στη μέση. Αλλά τι να κάνω και εγώ αφού το μαγαζί μου τα πρότεινε :thumbup: και εγώ δεν ήξερα. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δεν θέλεις να αποχωριστής το αγγελόψαρο. Σου δίνω λιπών κάποιες πληροφορίες

1.ένα αγγελόψαρο δεν ζει μόνο του το λιγότερο 2 ιδανικότερα θα ήταν 4.

2. ζουν γύρω στα 10 χρόνια και φτάνουν ανάλογα με το είδος 15 Χ 20-25.

3. χρειάζονται ενυδρείο το λιγότερο 100 εκατοστά μάκρος και ύψος το λιγότερο 35 εκατοστά ιδανικότερα 40 εκατοστά βέβαια.

4. το ενυδρείο σου είναι ακατάλληλο για αγγελόψαρα.

Συγγνώμη που σου τα είπα λίγο όμμα και σε στεναχωρώ, αλλά αυτή είναι ή αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,απο τα λιγα που ξερω πιστευω πως η επιλογη σου δεν ηταν και η καλυτερη! Τιγρακι με αγγελοψαρο? Χμμ!! Τα barbus tetrazona (τιγρακια) τραβουν την προσοχη με τις διακοσμητικες ριγες τους!Αυτα τα γεματα ζωντανια ψαρια δεν πρεπει να φυλασσονται μαζι με ειδη ψαριων με μεγαλα πτερυγια (οπως τα pterophyllum scalare (αγγελοψαρα),trichogasterinae,) αφου τους τα τρωνε! Πηγη : Sera οδηγος για νεο ενυδρειο.

να προσθεσω φιλε μου οτι τα τιγρακια ειναι αγρια και αν δεν τα διατηρεις σε κοπαδι ( 5 το ελαχιστο) τοτε ασχολουνται με τις ουρες αλλων ψαριων και δη σκαλαριων.

Εγω να σκεφτεις ειχα δεκα στο κοινωνικο μου και αναγκαστηκα μετα απο κανα 2μηνο να τα απομακρυνω.

Βλεπεις, ειχαν κανει τη ζωη 'μαρτυριο' σε κατι σκαλαρια και γκουραμακια που εχω.

Και ηταν 10!!! φαντασου...

Βεβαια παιζουν πολλα ρολο.

Π.χ. η τοποθετηση τους.Αν τα τοποθετησεις πρωτα η τελευταια στο ενυδρειο σου, αυτο επηρεαζει τη συμπεριφορα τους και κατα συνεπεια το κακο τους αυτο συνηθειο να τσιμπουν τις ουρες .

θα εχουν πιο ηρεμη συμπεριφορα αν τα βαλεις τελευταια σε ενα κοινωνικο ενυδρειο με αλλα 20 ψαρια ηδη μεσα παρα αν τα τοποθετουσες πρωτα αυτα και μετα σταδιακα εβαζες τα αλλα 20.

Ως πρωτα ψαρια στο ενυδρειο, θα ειχαν ηδη οριοθετησει το χωρο τους...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε στη συγκεκριμενη περιπτωση μαλλον εχουμε 2πλο προβλημα!! α)Λιγα λιτρα για σκαλαρια και β) συμπεριφορα τιγρακια- σκαλαρια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η συμπεριφορά μεταξή τους είναι πάρα πολύ καλή και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αλλά παρατήρησα ότι το τιγράκι και το platy πάνε στη γωνία φοβισμένα μόλις ανοίγει το φως. Θα συνιθήσουν ή πρεπει να πάρω άλλα μέτρα?

Link to comment
Share on other sites

σορρυ, το τιγράκι πως λεγεται κανονικά? να το δώ λίγο στο κατάλογο γιατι εχω μια αππορία....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η συμπεριφορά μεταξή τους είναι πάρα πολύ καλή και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αλλά παρατήρησα ότι το τιγράκι και το platy πάνε στη γωνία φοβισμένα μόλις ανοίγει το φως. Θα συνιθήσουν ή πρεπει να πάρω άλλα μέτρα?

όλα τα ψαράκια μόλις ανοίγει το φως,κοιτάνε δεξιά αριστερά λίγο αμήχανα ή αλλάζουν θεση..ειδικά αν είναι σε νέο περιβάλλον και δεν έχουν συνηθίσει τις φωτοπεριόδους..

πάντως δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά το σετακι σου δε πολυταιριαζει..δε ξέρω βέβαια τι άλλα ψάρια θα βάλεις..αλλά εφόσον δε μπορείς να βάλεις άλλο σκαλαρι(λογω λιτρων)..γιατί δε βάζεις μόνο platys kai guppies(αν σου αρέσουν φυσικά) ??? θα έχεις και γέννες πολλές και συμβατότητα!

και είναι και όμορφα! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

σορρυ, το τιγράκι πως λεγεται κανονικά? να το δώ λίγο στο κατάλογο γιατι εχω μια αππορία....

για δες barbus tetrazona..

Link to comment
Share on other sites

και το τιγράκι με το αγγελόψαρο τι να κάνω?

αφού τα πήρες μόλις χθες, πάρε ένα τηλ. το petshop να τα πας πίσω για αντικατάσταση

λόγω ασυμβατότητας (χρησιμοποίησε τις πληροφορίες του ποστ σαν δικαιολογία)....εξήγησε τους και θα καταλάβουν..εγώ το χω κάνει αυτό και μου τα αλλάξαν..

αν και εφόσον θες..άλλαξε τα.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑι αλλά το αγγελόψαρο το είχα ήδη. Το τιγράκι με το platy μόνα τους πάλι δεν ταιριάζουν?

Όχι μια και θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού!

Σου προτείνω να κάνεις μια αλλαγή στην σύνθεση σου σύμφωνα πάντα με τα λίτρα σου και τις συμβατότητες!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα είχα τον συνδυασμό αυτόν που έχεις και αν παρατήρησες όλοι αυτό σου λένε.

Η λύση είναι δώρισε κάπου το αγγελόψαρο. Κρίμα είναι να τυραννάς το ψάρι αυτό μόνο του σε ένα μικρό ενυδρείο.

Διαφωνώ κάθετα να κρατάμε αυτό το ψάρι μόνο του ενώ από την φύση του είναι ψάρι που ζει κοπαδιαστά. Τα σκλαβώνουμε που τα σκλαβώνουμε τα ζώα για το χόμπι μας, ε ας τα προσφέρουμε τουλάχιστον όσο το δυνατόν γίνετε μια φυσιολογική ζωή.

Όσο αφορά τα τιγράκια μπορεί τώρα που είναι μικρά και δεν πήρανε τον αέρα του ενυδρείου να είναι αγγελάκια απέναντι στο αγγελόψαρο, τα λέμε όμως όταν μεγαλώσουν, θα έχεις ένα αγγελόψαρο χωρίς φτερά.

Σου προτείνω λιπών για αρχή αγόρασε άλλα 3-4 πλάτη βάλε και κανένα ζευγάρι ξίφοφόρους απόκτησε λίγο εμπειρία και μετά προχώρα παρακάτω.

Και πάλη συγγνώμη εάν μίλησα σκληρά αλλά έτσι είναι ρε αδερφέ δεν μπορούμε να αλλάξουμε την φύση, παρά να φέρουμε ένα κομμάτι της στο σπίτι μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα είχα τον συνδυασμό αυτόν που έχεις και αν παρατήρησες όλοι αυτό σου λένε.

Η λύση είναι δώρισε κάπου το αγγελόψαρο. Κρίμα είναι να τυραννάς το ψάρι αυτό μόνο του σε ένα μικρό ενυδρείο.

Διαφωνώ κάθετα να κρατάμε αυτό το ψάρι μόνο του ενώ από την φύση του είναι ψάρι που ζει κοπαδιαστά. Τα σκλαβώνουμε που τα σκλαβώνουμε τα ζώα για το χόμπι μας, ε ας τα προσφέρουμε τουλάχιστον όσο το δυνατόν γίνετε μια φυσιολογική ζωή.

Όσο αφορά τα τιγράκια μπορεί τώρα που είναι μικρά και δεν πήρανε τον αέρα του ενυδρείου να είναι αγγελάκια απέναντι στο αγγελόψαρο, τα λέμε όμως όταν μεγαλώσουν, θα έχεις ένα αγγελόψαρο χωρίς φτερά.

Σου προτείνω λιπών για αρχή αγόρασε άλλα 3-4 πλάτη βάλε και κανένα ζευγάρι ξίφοφόρους απόκτησε λίγο εμπειρία και μετά προχώρα παρακάτω.

Και πάλη συγγνώμη εάν μίλησα σκληρά αλλά έτσι είναι ρε αδερφέ δεν μπορούμε να αλλάξουμε την φύση, παρά να φέρουμε ένα κομμάτι της στο σπίτι μας.

αυτό να κάνεις.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά δηλαδή να βγάλω και το τιγράκι ε? να σας πω, οι ρίγες από το τιγράκι μου από χθες από μαύρες πάνε να εξαφανιστούν. τι συμβαίνει? και κάτι ακόμα, ταιριάζουν τα platy με τα guppies και τους ξιφοφόρους? αν ναι και με τι άλλα ψάρια? Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά νομίζω τελείωσα με τις ερωτήσεις μου.

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...