Jump to content

Απωλεια Νερου!!! Βοηθεια!


Recommended Posts

Παιδες βοηθατε γιατι χανομαστε!

Ελειψα 2 μερες απ το σπιτι λογω καποιων υποχρεωσεων και οταν γυρισα η σταθμη του νερου ειχε πεσει κατα 2-3 cm σιγουρα... Το καταλαβα κυριως απ την αναταραχη του νερου λογω του φιλτρου.. Νερο δεν φαινεται πουθενα οποτε δεν νομιζω να ειναι διαρροη.. Φοβαμαι οτι επειδη το ενυδρειο ειναι χωρις καπακι, το νερο εξατμιστηκε λογω της διαφορας θερμοκρασιας δωματιου και ενυδρειου! Να συμπληρωσω το νερο μαζι με αντιχλωριο?

:helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

εξατμιση ειναι ( φυσιολογικο ) μην ανησυχεις

συμπληρωσε νερο με αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

ουφφφφ!!!! ευτυχως που ειναι φυσιολογικο γιατι κυκλοφορουν και εμφραγματα.... ναι αλλα καθε φορα θα πρεπει να συμπληρωνω νερο? δεν χρειαζεται χρονο το νερο που θα προσθετω να αποχλωριοποιηθει?

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι το νερο σου να ειναι προετοιμασμενο απο πριν , τωρα εαν δεν εχεις αμμεση αναγκη να προσθεσεις καλυτερα να το προετοιμασεις .

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για ολα... θα το χω υπ'οψιν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και να βαλεις καπακι γιατι εκτος απο την εξατμιση εχεις και απωλειες θερμοτητος

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει πατεντα και εχω αντικαταστησει το καπακι με 2 λαμπες που κρεμονται απο πανω.... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις πολυκαρμπονικο διαφανο καπακι και να μεινει ο φωτισμος σου οπως ειναι ;)

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εχω δει τετοια αλλα δεν ξερω που πουλανε. γνωριζει κανεις?

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εχω δει τετοια αλλα δεν ξερω που πουλανε. γνωριζει κανεις?

σου στελνω πμ .

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει κοβει φωτισμο και με τους υδρατμους και τα αλατα ακομα περισσοτερο. Σιγουρα καταλαβαινω πως και απο την αλλη δεν μπορει να μενει ξεσκεπαστω για διαφορους λογους.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν το να βγαλεις το καπακι εχει τοσα πολλα ελλατωματα τοτε δεν αξιζει να το βγαλεις.... τωρα απ την αλλη εγω κυριως το εκανα διοτι εριξα διαβασμα και το μονο κακο που ειδα ηταν η υγρασια και οτι μερικα ψαρια πηδανε εξω... τι να πω.... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

αρα τι πρεπει να κανω για να απαλλαγω απ ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το σκεφτηκα λιγο το θεμα και κατεληξα στο εξης: μιας και οι λαμπες ειναι ηδη βιδωμενες απο πανω, να αφηνω το ενυδρειο ανοιχτο μονο τις ωρες που πρεπει να φωτιζεται δηλ 7-8 ωρες και υστερα να βαζω το καπακι που ειχα πριν ωστε να εξοικονομω τη θερμοτητα και να μην εχω τοση εξατμιση...νομιζω οτι 8 ωρες δεν ειναι πολλες ωστε να υπαρξει εξατμιση..

μου φενεται μια χαρα ιδεα, αλλα θελω τις γνωμες των παλιων... :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα, η αναπληρωση του εξατμιζομενου με νερο βρυσης θα ανεβασει τις σκληροτητες σταδιακα και εμμεσως και το pH.

+11111

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιχτό ενυδρείο έχει άλλη μαγεία σε ομορφιά αλλά έχει και δυο μεγάλα μειονεκτήματα, τα ψάρια πηδούν έξω και η εξάτμιση του νερού είναι μεγάλη. Για το πρώτο η λύση είναι να έχουμε ψάρια που δεν πηδούν και για το δεύτερο δεν υπάρχει λύση.

Συμπληρώνουμε μόνο με αποσταγμένο (απιονισμένο) νερό αγοραστό ή από ΑΟ και στις δυο περιπτώσεις δεν χρειαζόμαστε αντιχλώριο.

Εγώ στο 60άρη μου έχω ένα λίτρο την ημέρα εξάτμιση.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

και δεν υπαρχει προβλημα με το απιονισμενο? νομιζω ειναι καλυτερο να εχεις προετοιμασει το νερο ηδη απο πριν και να συμπληρωνεις....

Link to comment
Share on other sites

Το να συμπληρωνεις απο οσμωση στην ουσια δεν αλλαζεις την συσταση του νερου μεσα στο ενυδρειο μια που με την εξατμιση τα αλατα μενουν παντα μεσα. Εννοειτε ομως πως και η συνηθης αλλαγη νερου δεν καταργητε!

Link to comment
Share on other sites

και δεν υπαρχει προβλημα με το απιονισμενο? νομιζω ειναι καλυτερο να εχεις προετοιμασει το νερο ηδη απο πριν και να συμπληρωνεις....

Να προετοιμάσεις τη;

Με την εξάτμιση έχασες καθαρό Η2Ο και με το αποσταγμένο ξανά βάζεις Η2Ο, οποιαδήποτε άλλη προσθήκη και επεξεργασία του νερού θα αλλάξει την δομή του.

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το φέρεις στην ίδια θερμοκρασία.

Όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω η αναπλήρωση του εξατμισμένου νερού δεν έχει καμιά σχέση με την αλλαγή του νερού είναι δυο διαιρετικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

οχι εννοω αν θα υπαρξει προβλημα ως προς τα ψαρια - φυτα κτλπ.... η ιδεα να μενει το ενυδρειο ανοιχτο μονο οταν φωτιζεται και μετα να βαζω το καπακι πως σου φενεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...