Jump to content

Καθαρισμος Ενυδρειου


Recommended Posts

λοιπον ειμουν υμιπεθαμενος στον καναπε και εκανα ζαπινκ στην τηλεοραση επεσε το ματι μου σε μια γνωστη εκπομπη "how clean is your house" ειχαν παει σε 1 σπιτι μιας τυπισας που ειχε 2 σχετικα μεγαλα ενυδρεια τα οποια τα ειχε αφησει μεσα με νερο νεκρα ψαρια για περιπου 3 χρονια οταν λοιπον ειδα αυτο το πραγμα ξυπνισα και παρακολουθησα

ειπα οτι θα τα πεταξουν σιγουρα

καθος καθαριζαν το σπιτι "μαυρο χαλι" καναν και 1 "αφιερομα" στον καθαρισμο τον ενυδρειων

καναν 1 απλο ξεπλιμα με νερακι για να φυγουν τα χοντρα!

μετα πειραν 1 σφουγγαρι και του βαλαν μπολικο μαγειρικο αλατι τριψανε ξεπλιναν και το ενυδρειο γυαλιζε ποιο πολυ απο καινουριο!

εχετε ακουσει κατι παρομοιο? το εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Με σκέτο νερό σε σφουγκάρι καινούριο ξέρω, και για πιο καλό καθάρισμα ξέρω ότι μπορείς να βάλεις ξύδι. Αυτό με το αλάτι δεν το έχω ξανακούσει

Link to comment
Share on other sites

Η λύση για το ενυδρείο χωρίς πολύ κόπο αλλά με πολύ προσοχή και πάντα γάντια κατά την χρήση είναι το aquaforte!Δεν μένει τίποτα!Πολύ καλό ξέπλυμα μετά με άφθονο νερό ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ χλωρίνη παίδες. Μια χαρά δουλειά. Δεν μένει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ χλωρίνη παίδες. Μια χαρά δουλειά. Δεν μένει τίποτα.

Χλωρίνη? Όχι ρε συ! Θα πάθουν τίποτα. Με αυτό το σκεπτικό καθάριστο και με σαπούνια αν το πάμε έτσι. Το ενυδρείο δεν θέλει καθόλου αποριπαντικά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 4 γέννες και τις μεγάλωσα μέσα σε ενυδρείο που το καθάρισα με χλωρίνη................

Link to comment
Share on other sites

Χλωρίνη? Όχι ρε συ! Θα πάθουν τίποτα. Με αυτό το σκεπτικό καθάριστο και με σαπούνια αν το πάμε έτσι. Το ενυδρείο δεν θέλει καθόλου αποριπαντικά!

Χλωρίνη μπορούμε να χρησιμοποιούμε, την απλή όχι την παχύρευστη και με άρωμα, την βάζουμε μαζί με νερό και την αφήνουμε στο ενυδρείο να γυρίζει με ένα κυκλοφορητή μετά ξεπλένουμε καλά με άφθονο νερό και ξαναγεμίζουμε με νερό και βάζουμε διπλή δόση αντιχλώριο, το αφήνουμε έτσι καμια μέρα και μετά αδειάζουμε βάζουμε φρέσκο νερό με κανονική δόση αντιχλώριο και έχουμε πεντακάθαρο ενυδρείο και απολυμασμένο πλήρως!!!! Το aquaforte είναι καλό γιατι σπάει όλα τα άλατα... αλλα θέλει πολύ προσοχή γιατι αν πέσει στα μάτια μας θα γίνουμε Αλμπίνο στην καλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε διάφορα υγρά για να καθαρίσουμε το ενυδρείο!

Το θέμα είναι μετά να φροντίσουμε να το ξεπλύνουμε καλά με άφθονο νερό !Καλό θα ήταν να το στησουμε και να τρέξει και κάποιες μέρες με άνθρακα αν χρησιμοποιήσουμε κάποιο χημικό!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειμουν υμιπεθαμενος στον καναπε και εκανα ζαπινκ στην τηλεοραση επεσε το ματι μου σε μια γνωστη εκπομπη "how clean is your house" ειχαν παει σε 1 σπιτι μιας τυπισας που ειχε 2 σχετικα μεγαλα ενυδρεια τα οποια τα ειχε αφησει μεσα με νερο νεκρα ψαρια για περιπου 3 χρονια οταν λοιπον ειδα αυτο το πραγμα ξυπνισα και παρακολουθησα

ειπα οτι θα τα πεταξουν σιγουρα

καθος καθαριζαν το σπιτι "μαυρο χαλι" καναν και 1 "αφιερομα" στον καθαρισμο τον ενυδρειων

καναν 1 απλο ξεπλιμα με νερακι για να φυγουν τα χοντρα!

μετα πειραν 1 σφουγγαρι και του βαλαν μπολικο μαγειρικο αλατι τριψανε ξεπλιναν και το ενυδρειο γυαλιζε ποιο πολυ απο καινουριο!

εχετε ακουσει κατι παρομοιο? το εχει δοκιμασει κανεις?

μήπως δεν ήταν αλάτι, αλλά ξινό? Είναι σαν το αλάτι, σκόνη λευκή και πουλιέται στα μπαχαρικά, αλλά με ζεστό νερό φεύγουν άλατα και βρωμιές στο άψε σβήσε και αποφεύγεις χλωρίνες και απορρυπαντικά

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα και εγώ καθαρίζω με ότι βρώ και μετά πολύ καλό ξέπλυμα και είναι όλα οκ. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τώρα τελευταία που το έχω ρίξει στην οικολογία κάνω ένα μίγμα με ξύδι και μαγειρική σόδα. Κάνει αντίδραση, αφρίζει, και το κάνει αρκετά λαμπερό (γυαλιστερό).

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν ήταν αλάτι, αλλά ξινό? Είναι σαν το αλάτι, σκόνη λευκή και πουλιέται στα μπαχαρικά, αλλά με ζεστό νερό φεύγουν άλατα και βρωμιές στο άψε σβήσε και αποφεύγεις χλωρίνες και απορρυπαντικά

σιγουρα ηταν αλατι!

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα και εγώ καθαρίζω με ότι βρώ και μετά πολύ καλό ξέπλυμα και είναι όλα οκ. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Τώρα τελευταία που το έχω ρίξει στην οικολογία κάνω ένα μίγμα με ξύδι και μαγειρική σόδα. Κάνει αντίδραση, αφρίζει, και το κάνει αρκετά λαμπερό (γυαλιστερό).

και εμενα μ'αρεσει αυτη η μιξη και την χρησιμοποιω στο σπιτι!

κανει φοβερη δουλεια ιδικα σε καμενα λυπη

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν ήταν αλάτι, αλλά ξινό? Είναι σαν το αλάτι, σκόνη λευκή και πουλιέται στα μπαχαρικά, αλλά με ζεστό νερό φεύγουν άλατα και βρωμιές στο άψε σβήσε και αποφεύγεις χλωρίνες και απορρυπαντικά

ordinary table salt λεει στο 1:48

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα στην εκπομπη το καθαριζουν με τη σκληρη πλευρα του σφουγγαριου!!Αυτο δεν χαραζει το τζαμι?

Link to comment
Share on other sites

Ναί πρόσεχε μόνο απο την μαλακή πλευρά το σφουγάρι εγώ ξεχάστηκα μια φορά και τώρα το βλέπω και μου γυρνάει το μάτι... γίνεται χάλια χώρια που μετά μέσα στις γρατζουνιές πάει και κάθετε η άλγη και δεν βγαίνει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δοκιμασει κ εγω σε σκληρη πρασινη αλγη με το σκληρο μερος και μου εκανε γρατσουνια...τρελλαθηκα!Οποτε στοι ενυδρειο στο βιντεο θα το εχει κανει χαλια μαυρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το εχω δοκιμασει κ εγω σε σκληρη πρασινη αλγη με το σκληρο μερος και μου εκανε γρατσουνια...τρελλαθηκα!Οποτε στοι ενυδρειο στο βιντεο θα το εχει κανει χαλια μαυρα!!!

υπάρχουν σφουγγάρια που το "σκληρο" μερος ειναι συνθετικο και δεν χαρασσει!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν σφουγγάρια που το "σκληρο" μερος ειναι συνθετικο και δεν χαρασσει!

Ναι. Άλλα βάλε και το αλάτι που βάζουν οι τύπισες επάνω...... Και έκανες ένα τζάμι μαντάρα.

Φαίνεται έτσι επειδή είναι βρεγμένο. Μόλις στεγνώσει.... :D :D :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...