Jump to content

Ερωτηση Για Μπολι


Recommended Posts

καλησπερα σας. Ενας φιλος μου θα μου δωσει μπολι για το ενυδρειο μου, αλλα επειδη και αυτος δεν ξερει τι πρεπει να κανουμε ακριβως για αυτο ρωταω. Πρεπει απλα να μου δωσει λιγο νερο απο το ενυδρειο του και να το βαλω εγω μετα στο δικο μου η και κατι περισσοτερο?

και 2 ακομα ερωτησεις

1. το μπολι ποση ωρα ζει εκτος ενυδρειου? 1 ωρα ειναι αρκετη για να φτασω απο το σπιτι του φιλου μου στο δικο μου χωρις να χαλασει?

2. Μετα το μπολιασμα μετα απο ποσο καιρο μπορω να βαλω ψαρια μεσα?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να σου πω ότι μπόλι δε θεωρείται απλά να παίρνεις λίγο νερό από ένα στρωμένο ενυδρείο. :)

Για να μπολιάσεις το ενυδρείο σου πρέπει είτε να πάρεις λίγο στρωμένο βιολογικό υλικό και να το βάλεις στο φίλτρο σου μαζί με το καινούργιο, είτε νερό στο οποίο μέσα θα έχει στιφτεί (ελαφρώς) το σφουγγάρι του στρωμένου ενυδρείου.

Μια ώρα είναι εντάξει για τη μεταφορά.

Τώρα το πότε το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο να υποδεχθεί τους πρώτους φιλοξενούμενους, αυτό θα το διαπιστώσεις με μετρήσεις. Υπολόγιζε πάντως λιγότερο απ' ότι αν το έστρωνες από την αρχή. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα αυτα αλλα θελω να ρωτησω καποιες λεπτμεριεςἆποριες που ακομα εχω... αν παρω μια χουφτα αστρωτα υλικα απο το φιλτρο μου και αυτα τα βουτηξω μεσα στην μπιχλα που θα βγαλει το σφουγγαρι του φιλου μου, ειναι καλυτερα ετσι? η απλα να μεταφερω την μπιχλα απο τα σφουγγαρια του ?

Και τελος θελω να ρωτησω αν εχει διαφορα αν την ριξω χημα μεσα στο ενυδρειο η μεσα στο φιλτρο. και μεσα στο ενυδρειο να την ριξω με το φιλτρο να δουλευει δεν θα παει και στο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα αυτα αλλα θελω να ρωτησω καποιες λεπτμεριεςἆποριες που ακομα εχω... αν παρω μια χουφτα αστρωτα υλικα απο το φιλτρο μου και αυτα τα βουτηξω μεσα στην μπιχλα που θα βγαλει το σφουγγαρι του φιλου μου, ειναι καλυτερα ετσι?Oxi

η απλα να μεταφερω την μπιχλα απο τα σφουγγαρια του ? Ναι

Και τελος θελω να ρωτησω αν εχει διαφορα αν την ριξω χημα μεσα στο ενυδρειο η μεσα στο φιλτρο. και μεσα στο ενυδρειο να την ριξω με το φιλτρο να δουλευει δεν θα παει και στο φιλτρο?

Να παρεις και βιολογικο υλικο απο τον φιλοσου.

Ολα αυτα ,στα θεματα που σου εδωσε ο Δελτα66 τα γραφει :)

Link to comment
Share on other sites

Οι "αστρωτες" επιφανειες δεν ειναι ετοιμες να δεχτουν αμεσα τα βακτηρια.

Αν δεν μπορεις να παρεις στρωμμενα υλικα, ριξε το νερο με το ιζημα απο στιψιμο στρωμενων σφουγγαριων, πανω στα υλικα σου μεσα στο φιλτρο σου.

Με σωστες συνθηκες η αναπαραγωγη των βαλτηριων θα επιταχυνθει.

Επαρκη ποσότητα αμμωνίας και νιτρωδών για διατηρηση της απαραιτητης βιολογιας, αναλογης της ιχθυοφορτωσης.

Επαρκης χώρος φιλοξενίας (βιολογικα υλικα) του απαραιτητου πληθυσμού των νιτροποιητικών βακτηρίων, αναλογου της ιχθυοφορτωσης.

Σωστη θερμοκρασία (βελτιστη για νιτροποιηση 29-30C), σωστης ομως αναλογα και του ειδους ψαριου που φιλοξενει το ενυδρειο

Επαρκες Οξυγόνο (0.3mg/lt ώστε να πραγματοποιείται η ελάχιστη νιτροποίηση )

Σταθερο pH (κατα προτιμηση ουδετερο προς αλκαλικο)

Αλκαλικότητα (πρακτικα KH πανω 3),

Ιχνοστοιχεία (πρακτικα επαρκη ιχνη φώσφορου),

Σωστο Φωτισμο (οχι UV λάμπες τουλαχιστον τις πρωτες 4-5 μερες, καλο θα ειναι και οι κοινες λαμπες να ειναι κλειστες για τις πρωτες 2-3 μερες)

Απουσια οργανικόυ φορτίου και τοξικων ουσίων, (δλδ καθαρο βυθο και νερο απο οργανικα και βαρεα μεταλλα, χλωριο κλπ), η προσθηκη ενεργου ανθρακα θα βοηθουσε στον τομεα αυτο, οπως και καθαριοτητα του βυθου (χωρις να αναταρασεται η βιολογικη ισορροπια ομως)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα αυτα αλλα θελω να ρωτησω καποιες λεπτμεριεςἆποριες που ακομα εχω... αν παρω μια χουφτα αστρωτα υλικα απο το φιλτρο μου και αυτα τα βουτηξω μεσα στην μπιχλα που θα βγαλει το σφουγγαρι του φιλου μου, ειναι καλυτερα ετσι? η απλα να μεταφερω την μπιχλα απο τα σφουγγαρια του ?

Και τελος θελω να ρωτησω αν εχει διαφορα αν την ριξω χημα μεσα στο ενυδρειο η μεσα στο φιλτρο. και μεσα στο ενυδρειο να την ριξω με το φιλτρο να δουλευει δεν θα παει και στο φιλτρο?

επειδή η βιολογία πληθαίνει, βάλε μία ποσότητα άστρωτο υλικό στο φίλτρο του φίλου και πάρε αντίστοιχα στρωμένο για το φίλτρο σου. Θα τα βάλεις μαζί με το υπόλοιπο υλικό, θα βάλεις και βακτήρια και θα το θέσεις σε λειτουργία. Έτσι και εσύ και αυτός θα έχετε ποσότητα στρωμένου υλικού και άστρωτου, το οποίο θα αποικηθεί γρήγορα. Για να βάλεις όμως ψαράκια θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις, απλά με το μπόλι επιταχύνεις τις διαδικασίες...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα θεμα και θα ηθελα την γνωμη σας, οπως σας ειπα ειμαι απο κερκυρα και τα ψαρια τα εκανα παραγγελια απο μαγαζι της Αθηνας (1 saulosi αρσενικο και 3 θυλικα) και θα μου ερθουν την τεταρτη, αλλα απο οτι μιλησα με τον φιλο που θα μου δωσει το μπολι ισως να μην μπορεσει πριν το σαββατο....

και η ερωτηση μου ειναι θα υπαρξει προβλημα αν τα ψαρια μεινουν αυτες τις 3 ημερες στο ενυδρειο πριν μπει το μπολι? υπαρχει περιπτωση να αναπτυχθει τοση πολυ αμωνια αυτες τις 3 ημερες?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να καθυστερησουν τα ψαρια,Κακως τα παραγγειλες,γιατι και μπολι που θα βαλεις,δεν σημαινει οτι θα στρωσει απο την πρωτη μερα.Αν δεν εχεις σωστο νερο,ψαρια μεσα δεν βαζεις

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την περιπτωση προμηθευσου βακτηρια του εμποριου

οπωσδηποτε και ξεκινα να ριχνεις απο σημερα.

Ταισμα πολυ πολυ ελαχιστο.

Το καλυτερο παντως θα ηταν να καθυστερουσες

τα ψαρια ωστε να μπουν μετα το μπολι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι βιαζομαι... Αφου σας ειπα οτι ειμαι απο κερκυρα και τα ψαρια δεν μπορω να τα αγορασω απο εδω αλλα πρεπεπι να τα κανω παραγγελια καποια συγκεκριμενη ημερα. Το μπολι θελει να βαλεις αμεσα μεσα ψαρια ετσι δεν ειναι? γιαυτο και τα παρηγγειλα. Αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις ο απολυτος συχρωνισμος δεν ειναι και το πιο ευκολο.

δηλαδη ποση αμωνια μπορει να δημιουργησουν 4 ψαρακια σε 240 λιτρα για 3 μερες?

Έγινε επεξεργασία - ababapanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...