Jump to content

αλαγη ενυδρειου


Recommended Posts

Εχω αυτή την στιγμή ένα 60 λιτρων ενυδρείο.

Μέσα έχω 3 αγγελόψαρα μικρά, 2 παγγασιους, 8 κορυντορας παντα, 11 νεον, 11 αρλεκινους, 2 γκουράμι,

1 ραμιρεζι, 2 οτοκυκλους, ενα γατοψαρο, 2 φαντασματακια, ενα μαχαιροψαρο μαυρο, και πολα φυτα

το υπόστωμα είναι απο μαγκολίτη.

έχω και μοναδικο εξωτερικό φίλτρο eheim που γράφει ότι ανακυκλώνει 600 λιτρα την ώρα

είδη έχω στην κατοχήμου ένα ενυδρείο 100χ40χ50 = 200 λιτρα

θέλω να μεταφέρω τα παντα στο καινούριο ενυδρείο

Θα ήθελα την συμβουλή σας για τα βήματα που πρέπει να ακολουθίσω.

Link to comment
Share on other sites

Tα ψαρια που εχεις ειναι πολλα για τα λιτρα που εχεις και για τα λιτρα που θες να τα μεταφερεις,υπαρχει και προβλημα συμβατοτητας μεταξυ τους,πρεπει να ξεχασεις τα πανγκασιους οπωσδηποτε για αυτα τα λιτρα και το μαχαιροψαρο επισης,πρεπει να κανεις λοιπον πρωτα απο ολα επιλογη ψαριων και μετα ολα τα υπολοιπα,το φιλτρο ειναι οκ για τα λιτρα που λες οπωτε ολα θα ειναι πιο ευκολα αλλα ξεκινα με τα ψαρια οπωσδηποτε πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε seleykos πως καταφέρνουνε να μην κουτουλάνε μεταξύ τους; :welcome::thumbup::thumbup::thumbup::(

Πλάκα κάνω, αλλά μάλλον είναι υπερβολικά πολλά τα ψαράκια σου. Σίγουρα πρέπει να κάνεις επολογή ποια θα κρατήσεις μια και ακόμα και για το νέο ενυδρείο είναι πολλά.

To 200άρι είναι σε λειτουργία; Είναι στρωμένο, φυτεμένο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε seleykos πως καταφέρνουνε να μην κουτουλάνε μεταξύ τους;;; :thumbup::thumbup::thumbup::(:(

αν το μεγάλο ενυδρείο είναι ήδη στρωμένο, απλά μεταφέρεις τα ψάρια (όχι όλα βέβαια!) από το ένα ενυδρείο στο άλλο αφού προσέξεις πολύ καλά την προσαρμογή τους και τσεκάρεις/εξασφαλισεις ότι έχεις τις ίδιες παραμέτρους και συνθήκες νερού..

αν δεν είναι στρωμένο ακόμη, το στρώνεις με τις γνωστές μεθόδους και κάνεις την μεταφορά μετά..

αφού ήδη διαθέτεις στρωμένο ενυδρείο μπορείς να το στρώσεις εύκολα το καινούριο με μεταφορά υλικών..

καλύτερα να κρατήσεις τα ψάρια που δεν ταιριάζουν στο μικρο ενυδρείο λόγω ασυμβατότητας και ΥΠΕΡπληθυσμού.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που σου είπαν και οι άλλοι!

Καλό είναι να κάνεις μια επιλογή στα ψάρια που θες να έχεις!

Δες εδώ για το στρώσιμο:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι το φιλτρο που υπαρχει δεν επαρκει για το ενυδρειο των 200 λιτρων,εαν

διαιρεσουμε τα 600 λιτρα/ωρα που γυρναει δια του τεσσερα κανει για ενυδρειο εωσ 150 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

το 200 αρι ενυδρείο μου είναι εντελώς άδειο

όπως γράφω έχω μόνο ένα φίλτρο στην κατοχή μου άρα δεν μπορώ να στρώσω το καινούριο γιατί θα μου ψοφίσουν τα ψάρια στο παλιό αν μείνει χωρίς φίλτρο.

Θέλω να ξέρω πια είναι η καλύτερη λύση με τον υπαρχοντα εξοπλισμό.

Το ότι είναι πολά τα ψάρια και ασύμβατα μεταξύ τους το ξέρω γιαυτό αγόρασα μεγαλύτερο ενυδρείο. Υπάρχει άλλη λύση μήπως?

Αν γυρίσουμε στο παρελθόν το μόνω που έχω να πω είναι: στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα.

Πάντως έχω κατορθώσει παρόλα αυτά να ριξω όλες τις τιμές του νατρίου στο μηδέν.

- Τώρα τι να κάνω? Να τα μεταφέρω όλα (υπόστρωμα ψάρια φίλτρο φυτά) με την μια?

- Θα χασω ψάρια?

- Θα ανέβει η αμωνία τα νιτρώδη και τα νιτρικά μετά την αλαγή

- από χημική άποψη η αλαγή αυτή ισοδυναμή με μεγάλη αλαγή νερού και τίποτε παραπάνω. Μήπως επεισέρχονται όμως και παράγοντες που δεν τους υπολόγισα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει ο παράγοντας στρες των ψαριων κατά την διαδικασία κυνηγα-πιασε με απόχη-μετέφερε και τα αποτελέσματα είναι άγνωστα.

Σίγουρα τα ψάρια σου είναι ήδη πολύ στρεσσαρισμένα λόγω του υπερβολικού πληθυσμού και της ασυμβατότητας.

Η καλύτερη συμβουλή είναι να διώξεις όσο το δυνατόν πιο σύντομα όσα περισσότερα ψάρια μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

To filtro tou eparkei.Tora piase ta psaria kai balta se ena kouba,gemise to kainourgio sou enudreio me oti xreiazese apo to palio (Ypostroma ,xaliki diakosmitika,gemise to mexri ti mesi me nero futepse ta louloudia sou.Sti sunexeia gemiseto mexri pano kai balto se lutourgeia to 8ermostati,Molis f8aseis 25-26 ba8mous bale se lutourgia to filtro sou(min tuxon kai to ka8ariseis opos to eixes kai douleue sto palio enudreio)stin sunexeia kali prosarmogi sta psarakia sou ....apo ton kouba sto200litro kai kali sou epituxia.Tipota den einai duskolo arkei na to 8eloume.Oso gia ti sumbatotita ton psarion auto to afino stous pio empirous.Oso gia tin alagi tou enudreiou auta apo prosopiki peira

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει ο παράγοντας στρες των ψαριων κατά την διαδικασία κυνηγα-πιασε με απόχη-μετέφερε και τα αποτελέσματα είναι άγνωστα.

Σίγουρα τα ψάρια σου είναι ήδη πολύ στρεσσαρισμένα λόγω του υπερβολικού πληθυσμού και της ασυμβατότητας.

Η καλύτερη συμβουλή είναι να διώξεις όσο το δυνατόν πιο σύντομα όσα περισσότερα ψάρια μπορείς.

Το μόνο που σε βοηθάει τον πρώτο καιρό ειναι τα ενεργά βακτήρια που σου προτείνω να τα βάζεις μέρα παρα μέρα και να κάνεις συχνά μετρήσεις!

Όπου δεις αποκλίσεις κάνε αλλαγές νερού!

Πάντως δώσε κάποια πρίν κάνεις την αλλαγή!

Θα είναι καλύτερα!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.Πραγματικα εντυπωσιαστηκα απο τον αριθμο-ειδος ψαριων που εχεις στο 60αρι!Μιλαμε για μεγαλο στριμωγμα!!! :thumbup: Φυσικα ειναι κατι που το εχουμε κανει ολοι λιγο εως πολυ!!! :welcome:

Θα συμφωνησω και εγω με τους υπολοιπους και θα σου προτεινω να ξεκινησεις αμεσα το στησιμο του μεγαλου.Αν εισαι σιγουρος οτι στο 60αρι δεν υπαρχει ασθενεια, κανε μπολιασμα των υλικων των φιλτρων, κανε αλλαγη νερου στο 60αρι και ριξτο στο 200αρι και ριξε βακτηρια στο για λιγες μερες και το ενυδρεριο θα ειναι ετοιμο, φυσικα μετα απο μετρησεις!Αν δεν θελησεις να λειτουργησεις το 60αρι νομιζω οτι το φιλτρο του ειναι οριακα ΟΚ για το 200αρι, οποτε τα πραγματα ειναι πιο απλα και συντομα!Διαλεγεις ποια ειδη ταιριαζουν μεταξυ τους και κανεις την μεταφορα απο το μικρο στο μεγαλο.Μαλιστα αν οι συνθηκες νερου ειναι ιδιες και στα δυο ο χρονος προσαρμογης μειωνεται αντιστοιχα...

Παντως ειλικρινα κανε κατι γρηγορα!!! :thumbup:

Ελπιζω να μην με παρεξηγησεις!!!

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ νομίζω καλύφτηκα.

Η αλαγή θα γίνει παρασκευή γιατί δεν έβρισκα κάποια υλικά για το υπόστρωμα που θέλω. (laterit, magolit)

Εχω και άλλα ψάρια ένα πεταλουδόψαρο , 3 φιδάκια, 2 πλακόστομα. (Όχι άλλο κράξιμο κατάλαβα)

Δυστυχώς τα επέλεξα όχι με βάση την βιολογία αλα με βάση την δική μου αισθητική.

Το περίεργο είναι ότι φαινομενικά όλα πάνε καλά στο μικρό ενυδρείο, και οι μετρήσεις είναι καλές.

Όταν κάνω την αλαγή θα ενημερώσω και φωτογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

εχω αμωνια 0, νιτρώδη 0, Νιτρικα 20.

ph 7.5, gh 9, kh 7.

Εδώ και 1 μήνα διατηρώ τα ίδια.

Στις αλαγές ρίχνω κατα το ημιση απιονισμένο και νερό βρύσης.

Η βρύση μου έχει Ph8, gh 17, kh 9 (ή 11 δεν θυμάμε καλά).

Οι αλλαγές γίνονται μια φορά τη βδομάδα και αλλάζω περίπου το 1/3 του νερού.

Ολες τις μετρήσεις τις κάνω πρίν αλλαξω το νερό.

Σαυτό το διάστημα δεν είχα απώλεια ψαριού. Εξαφανίστηκαν όμως 3 γαρίδες .

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πάντως να ξαναδείς την όλη σύνθεση μια και θα κάνεις αλλαγές!

Να γίνουν σωστά συμφωνα με τις συμβατότητες των ειδών!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...