Jump to content

Θερμοπομποι


Recommended Posts

Θελω καποια εναλακτικη θερμανση για το σπιτι εκτος πετρελαιου και αεριου.

Μου ειπαν οτι οι θερμοπομποι κανουν δουλεια και δεν καινε πολυ.

Εχεις κανεις για να μου πει αν καινε πολυ και αν κανουν δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε! Εγω εχω θερμοπομπους στο πατρικο μου...αυτα τα παλια σωματα που λεγαμε... ειναι ενα ορθογωνιο μεταλικο κουτι γκρι και μεσα εχει υαλοβαμβακα και πυροτουβλα... λειτουργει με ρευμα... Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν ειχαμε θεμα με το ρευμα...αλλα εχουμε και νυχτερινο (Παλια εδιναν την ευκαιρια στα σπιτια να βαλουν νυχτερινο -πιο φθηνο ρευμα, ωστε να γινουν τοτε οι βαριες δουλειες του σπιτιου... Καυστηρας,σωματα, πλυντηρια ρουχων κτλ) Πλεον δεν ξερω αν ισχυει... Κι επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να βρεις τετους θερμοσυσωρευτες... Ψαχναμε ποσο καιρο ενα για ανταλλακτικα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα με τα πυροτουβλα ειναι θερμοσυσωρευτες.Οι θερμοπομποι ειναι αλλο απ οτι διαβασα.

Αλλα δεν ξερω αν συμφερουν και αν κανουν δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

θερμοπομπους ειχε χρονια ο πατερας μου. μια αντιστασουλα ειναι που βγαζει ζεστο αερα ενα κουτι δηλαδη 80Χ80Χ15. τους αλλαξε και εβαλε καλοριφερ . απεδιδαν αρκετα γρηγορα , εγω οταν τον αναβα στο δματιο μου σε ενα τεταρτο εσκαγες . οταν μετακομισα σε καποιο σπιτι τους ειχε και καθοταν και επιδη δεν ειχα πετρελαιο τις πρωτες μερες πηρα δυο απο αυτους, το σπιτι ηταν 70 τμ με 2 υ/δ και τους ειχα βαλει στο σαλονι-κουζινα ο οποιος χωρος ηταν κανα 40 τμ. δεν απεδιδαν καθολου μα καθολου ομως και εκτος οτι μου ηρθε το ρευμα ενα σκασμο λεφτα. για να ζεστανω εκεινο το χωρο ηθελα περιπου 4 τετοιους γυρω στα 2 kw ο καθενας. για το υπνοδωματιο στο πατρικο μου ομως ηταν σουπερ. αλλωστε και ο πατερας μου στο σαλονι-κουζινα δεν ειχε τετοιους ειχε μια μεγαλη εντοιχισμενη κεροζαν. για μενα μετετρεψε τον καυστηρα σου σε γκαζι η δες εναλλακτικες λυσεις οπως καυτστηρας πελλετ η ακομα και νεας γενιας καυστηρας ξυλων (καπως λεγεται αεροκατι) που αποδιδει τρελα με λιγα ξυλα. η πιο οικονομικη λυση για τωρα ειναι να μετατρεψεις τον υπαρχον σε γκαζι και σου φερνει μπουκαλα η πετρογκαζ. οσο για την ασφαλεια τουτου (γκαζι) ειμαι σιδερας και σε καποιο παραλιακο μαγαζι που δουλευα κολλαγα ενα υποστεγο πανω απο τη μπουκαλα για να τη σκεπασω και ολες οι φωτιες πεφταν πανω της και φυσικα ειμαι ακομα εδω , αλλιως ακομα θα πετουσα. ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Aν επιλεξεις τον καταλληλο θερμοπομπο για τα κυβικα του χωρου σου ειναι καλη επιλογη. Ενας γενικος "μπουσουλας" ειναι τα κυβικα του χωρου επι 55 και βρησκεις τι θερμοπομπο θα χρειαστεις. Αν επιλεξεις μικροτερο απο τον καταλληλο τοτε αυτος θα λειτουργει συνεχεια χωρις αποτελεσμα και φυσικα θα εχεις φουσκομενο λογαριασμο στην ΔΕΗ. Ελπιζω και εγω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στο μακρο ειδα κατι ενδιαφερον αλλα εσυ θα κρινεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προτίμησε κάποιον όχι πολύ φτηνό.

Να έχει οπωσδήποτε ηλεκτρονικό θερμοστάτη και όχι μηχανικό.

Έχουν μεγάλη διαφορά και στην κατανάλωση αλλά και στην λειτουργία.

Εγώ έχω βάλει κάποιος Γαλλικούς με ηλεκτρονικούς και έχω και πολύ καλή θέρμανση και σχετικά χαμηλή κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Προτίμησε κάποιον όχι πολύ φτηνό.

Να έχει οπωσδήποτε ηλεκτρονικό θερμοστάτη και όχι μηχανικό.

Έχουν μεγάλη διαφορά και στην κατανάλωση αλλά και στην λειτουργία.

Εγώ έχω βάλει κάποιος Γαλλικούς με ηλεκτρονικούς και έχω και πολύ καλή θέρμανση και σχετικά χαμηλή κατανάλωση.

Καλοί Γαλλικοί θερμοπομποί με ηλεκτρονικό θερμοστάτη για κατανάλωση είναι:

https://zesta.gr/index.php?option=com_aceshop&view=category&path=46&Itemid=577

Έγινε επεξεργασία - thanosf
Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτρονικοί θερμοστάτες προσφέρουν απόκλιση λειτουργίας έως και 0,1 βαθμό Κελσίου με αποτέλεσμα οι θερμοπομποί να έχουν περιορισμένοι κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...