Jump to content

Χρειάζομαι Την Βοήθεια Και Την Γνώμη Σας


orbion

Recommended Posts

γεια σας είμαι καινούριος εδώ και χρειάζομαι βοήθεια εδώ και πολύ καιρό διατηρούσα ένα ενυδρείο με 3 χρυσόψαρα και ένα γλείφτη με τον καιρό αυτά μεγαλώσανε παρα(πρέπει να είναι 1.5 χρόνον) πολυ περίμενα μήπως κάποιος γνωστός μου μου χαρίσει κάποιο ενυδρείο όπως και έγινε γιατί δεν ήθελα να ξοδέψω λεφτά αν και είχα αρχίσει να σκέφτομαι να τα χαρίσω σε κάποιον έτσι ώστε να έχουν ένα πιο ευρύχωρο περιβάλλον. μια ημερα ομως μια γνωστη μου μου χάρισε ένα ενυδρείο μαζί με αυτό ένα μονομάχο 7 guppy και ένα gourami neon ήξερα ότι το ενυδρείο ήμουν ο τρίτος που θα το χρησιμοποιούσε το γέμισα να το τεστάρω αλλα έχανε αποφάσισα να το φτιάξω από την αρχή έχυσα τις σιλικόνες ξεκόλλησα τα τζαμια και το έφτιαξα από την αρχή με σιλικόνη για ενυδρεία όσο καιρό έφτιαξαν το ενυδρείο έπρεπε να βάλω κάπου όλα αυτά τα ψαρια έτσι λοιπόν έβαλα τον μονομάχο τα γκάρυ και το gourami στο μικρό 20lt και και τα χρυσόψαρα σε μια λεκάνη (αναγκαστικά) μετά από δυο ημερες το gourami πήδηξε από το ενυδρείο λόγο του μονομάχου μόλις το είδα αυτό τον έβγαλα τον μονομάχο και κατάφερα να τον επιστρέψω στο μαγαζί που τον αγοράστηκε λόγο του μεγέθους του ενυδρείου δεν μπορούσε να φιλοξενηθεί στο 20lt αλλα και για το gourami είναι μικρός χορός αλλα αυτό πέθανε.πρόλα αυτά στο ενυδρείο που επισκεύασα το γέμισα με νερό για 2 ημερες και έκανα alages nerou κάθε ημερα με την αντλία να δουλεύει λυπόμουν τα χρυσόψαρα στην λεκάνη έτσι αποφάσισα να τα βάλω μέσα τι επόμενες ημερες allazato 1/3 του νερού κάθε ημερα και έριχνα βακτήρια και αυτό συνεχίζω να κάνω.. το αποτέλεσμα από το μικρό ενυδρείο ως τώρα να έχουν πεθάνει 2 γύρης αλλα 2 δεν φαίνονται πολύ καλά αλλα 2 από τα γύρης φαίνονται πολύ καλά και όλο παίζουνε κάνουν κύκλους ktlp ξέχασα να πω πως φύτεψα το μικρό ενυδρείο με φυτά και έμπα μέσα ένα γλείφτη που δεν μεγαλώνει πολύ έτσι μου eipan.sto μεγάλο ενυδρείο τα χρυσόψαρα δεν τα πάνε και αυτά καλά δεν τρώνε ούτε και ο γλείφτης τα δυο κάθονται μόνιμα στα 30ek από τον πάτο και το άλλο κάθεται μόνιμα στον πάτο μερικές φορες και κάτω από την αντλία κάνω test καθημερινά οι τιμές που περνώ είναι 0,5"νιτριτ" και 0.5με 1mg ammoniak στο μεγάλο ενυδρείο στο μικρό περνώ 0.5"νιτριτ" και 0.5ammoniak. τα ψαρια στο μικρό ενυδρείο φαίνεται να αντιστρέφεται η κατάσταση εκτος από τα 2 γύρης που μια φαίνονται καλά μια xeirotera.sto μεγάλο ενυδρείο η κατάσταση παραμένει στάσιμη με τα χρυσόψαρα να μην τρώνε και χωρίς ζωντάνια το μεγάλο ενυδρείο δεν έχει υπόστρωμα έχω χαλίκι αλλα φοβάμαι μην κολλήσει σε κανένα στόμα για αυτό δεν έχω βάλει ακόμα άμμο.ήθελα να ρωτήσω με πιο τρόπο μπορώ να αντιστρέψω την κατάσταση δυστυχώς δεν έχω κάπου αλλου να τα φιλοξενήσω σε άλλο στρωμένο ενυδρείο ξέχασα να αναφέρω τις θερμοκρασίες στο μικρό είναι 26 και στο μεγάλο 17 το θέμα είναι ότι δεν θέλω να τα βλέπω να αργοπεθαίνουν και να μένω με σταυρωμένα τα χερια έχετε κάτι να μου προτείνεται? υπάρχει κάποιο φάρμακο η κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω έτσι ώστε να επιταχύνω το στρώσιμο η κάτι που να τα βοηθήσει? να αναφέρω πως από το φίλτρο του μεγάλου ενυδρείου έβγαλα τον άνθρακα μακαρόνι και αφίσα μονο το μαύρο σφουγγάρι δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει..

ευχαριστώ πολύ ολους!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς όρισες.

Η πρόταση μου είναι πως πρέπει να δώσεις όλα τα ψάρια σου πίσω άμεσα σε κάποιο petshop (μιας και δεν ταιριάζουν μεταξύ τους σε συνθήκες νερού), και αφου ενημερωθείς διαβάζοντας από εδώ μέσα, να στήσεις το ενυδρείο σου από την αρχή να το στρώσεις και να το διακοσμήσεις χωρίς άγχος και βιασύνη, έτσι ώστε και τα ψάρια που θα επιλέξεις στο μέλλον να ζουν σε σωστό περιβάλλον και εσυ να μην προβληματίζεται με φάρμακα, θεραπείες και θανάτους, και γενικά να ευχαριστηθείς το χόμπυ. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς όρισες.

Η πρόταση μου είναι πως πρέπει να δώσεις όλα τα ψάρια σου πίσω άμεσα σε κάποιο petshop (μιας και δεν ταιριάζουν μεταξύ τους σε συνθήκες νερού), και αφου ενημερωθείς διαβάζοντας από εδώ μέσα, να στήσεις το ενυδρείο σου από την αρχή να το στρώσεις και να το διακοσμήσεις χωρίς άγχος και βιασύνη, έτσι ώστε και τα ψάρια που θα επιλέξεις στο μέλλον να ζουν σε σωστό περιβάλλον και εσυ να μην προβληματίζεται με φάρμακα, θεραπείες και θανάτους, και γενικά να ευχαριστηθείς το χόμπυ. :rolleyes:

:thumbup:

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

καλός σας βρήκα ευχαριστώ για την απάντηση αλλα δεν νομίζω πως ταιριάζει απόλυτα με την περίπτωση μου. φταίω εγώ γιατί είναι πολύ μεγάλο το προηγούμενο μήνυμα μου.Aυτή την στιγμή στο 80ltr έχω 3 χρυσόψαρα και ένα γλυφτη στο 20ltr έχω 4 gappys 4 neon tetra και ένα γλείφτη που είναι νάνος δεν ξέρω ονομασία στο 20ltr έχω θερμοστάτη στο 80ltr όχι.. πήρα thlefono σε 2 petshop κανένα δεν δέχεται φιλοξενία ούτε επιστροφή. τα χρυσοψαρα τα έχω 1,5 χρονια τα μικρά έχουν αγοραστεί εδώ και 2 εβδομάδες. στην αρχή τα μικρά ήταν στο 80ltr τα μετέφερα στο 20ltr και τα μεγάλα πλέον χρυσόψαρα τα έβαλα στο 80ltr. δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποια λύση για αυτό ζητάω την βοήθεια σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....showtopic=18301

Ξεκίνα από εδω, έχει πολλές πληροφορίες, αρκεί να έχεις όρεξη και χρόνο για μελέτη :bigemo_harabe_net-82: .

Link to comment
Share on other sites

καλός σας βρήκα ευχαριστώ για την απάντηση αλλα δεν νομίζω πως ταιριάζει απόλυτα με την περίπτωση μου. φταίω εγώ γιατί είναι πολύ μεγάλο το προηγούμενο μήνυμα μου.Aυτή την στιγμή στο 80ltr έχω 3 χρυσόψαρα και ένα γλυφτη στο 20ltr έχω 4 gappys 4 neon tetra και ένα γλείφτη που είναι νάνος δεν ξέρω ονομασία στο 20ltr έχω θερμοστάτη στο 80ltr όχι.. πήρα thlefono σε 2 petshop κανένα δεν δέχεται φιλοξενία ούτε επιστροφή. τα χρυσοψαρα τα έχω 1,5 χρονια τα μικρά έχουν αγοραστεί εδώ και 2 εβδομάδες. στην αρχή τα μικρά ήταν στο 80ltr τα μετέφερα στο 20ltr και τα μεγάλα πλέον χρυσόψαρα τα έβαλα στο 80ltr. δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποια λύση για αυτό ζητάω την βοήθεια σας ευχαριστω

Ειναι λαθος συνθεση ψαριων,τα γκαπυ ζουν σε σκληρα ενω τα νεον σε μ****α νερα,τα χρυσοψαρα ειναι κρυου,ενω τα αλλα θελουν 25+ βαθμους,για μενα η λυση ειναι αυτη που σου ειπε ο Σωτηρης.Γιατι θα εχεις προβληματα.δειξε μας και το πλεκο που εχεις να δουμε,γιατι πολλοι γινοντα 30 +ποντους,Καθε χρυσοψαρο θελει τουλλαχιστον 40 λιτρα.

Εσυ αποφασιζεις τι θελεις να εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

αυτές είναι η photo τους ίσως βοηθήσει λιγάκι στο να καταλάβετε το πρόβλημα μου

post-48768-0-09515700-1328105290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και το 80λτρ

post-48768-0-39068500-1328105463_thumb.jpg

post-48768-0-76130300-1328105486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο μεγάλος και ο μικρός που αχνοφαίνεται στο κέντρο και λίγο αριστερά δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω καλύτερη photo είναι σαν το νύχι μου και κρυμμένος.στο μικρό ενυδρείο η θερμοκρασία είναι στοys 25 βαθμούς

post-48768-0-41856300-1328106188_thumb.jpg

post-48768-0-86299400-1328106199_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - orbion
Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό σου post αναφέρεις οτι υπάρχει μετρήσιμη αμμωνία που σημαίνει οτι το ενυδρείο σου δεν είναι σωστά στρωμένο, η οτι το βιολογικό σου φίλτρο είναι ανεπαρκές (και οτι τα ψάρια σου ζουν σε νερό δηλητήριο). Τι βιολογικά υλικά εχεις μέσα στο φίλτρο (στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα)? Το ph το έχεις μετρήσει? Με τι τεστ κάνεις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να επιστρέψω κανένα ψάρι και δεν έχω κάποιο γνωστό να τα φιλοξενήσει ούτε petshop αναλαμβάνει filoxenia.apo ότι υποψιάζομαι είναι θέμα νερού και ψάχνω να βρω λύση :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

το ph δεν το έχω μετρήσει δεν έχω αγοράσει τέτοιο test στο μεγάλο το φίλτρο τώρα έχει μέσα μονο το σφουγγάρι έβγαλα το κουτί με τον άνθρακα στο μικρό έχει σφουγγάρι και λίγο άνθρακα μακαρόνι(sera carbon) το μικρό ενυδρείο πριν φιλοξενούσε τα χρυσόψαρα και αντίστροφα το μεγάλο ενυδρείο τα μικρά μετράω με sera nitrite test no2 kai sera ammonium/ammonia test nh4/nh3 τα φίλτρα τα έπλυνα πριν μπούν τα ψαρια πως μπορώ να φτιάξω λίγο την σύσταση του νερού? και στα δυο ενυδρεία

Έγινε επεξεργασία - orbion
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου λένε τα παιδιά! Δεν μπορείς να φτιάξεις την σύσταση του νερού σου με τέτοιο μπάχαλο που επικρατεί! Πρέπει να τα στρώσεις τα ενυδρεία σου πρώτα και μετά να μπορέσεις να βάλεις ψάρια μέσα γιατί σε λίγο θα έχεις και άλλες απώλειες! Πρέπει να κινηθείς γρήγορα! Το 80αρι σου είναι στρωμένο η όχι? Τι μετρήσεις έχεις? Ποσο καιρό τρέχει?

Πες μας λεπτομέρειες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από οτι μπορώ να καταλάβω στο μεγάλο σου ενυδρείο αυτό με τα χρυσόψαρα δεν υπάρχει καθόλου βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου, και στο βυθό δεν υπαρχει χαλίκι ωστε να μπορέσουν να αναπτυχθεί έστω και υποτυπώδη βιολογία και αυτό είναι το πρόβλημα. Επίσης απο ότι θυμάμαι απο το τεστ της sera μετράς το αμμώνιο και σε σχέση με το ph εχει ένα πινακάκι που σου δείχνει το ποσοστό της αμμωνίας. Αρα αυτό τπου μετράς εσυ, αφου δεν έχεις μετρήσει ph πρέπει να είναι αμμώνιο και οχι αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

το μεγάλο ενυδρείο τρέχει 4 ημερες μετά από ανακατασκευή και σιλικόνη καινούρια το μικρό τρέχει 1.5χρόνο με χρυσόψαρα με τα μικρά 6 ημερες στο μεγάλο έχω μέτρηση 0.5no2και 0.5-1nh4/nh3 που μπορώ να φιλοξενήσω τα ψαρια μου μέχρι να στρωθούν τα ενυδρεία?έχω χαλίκι να βάλω στο μεγάλο και άμμο. το χαλίκι ήταν και πριν μέσα στο μεγάλο με τα μικρά τα ψαρια όταν ήταν στρωμένο το ενυδρείο αλλα το έβγαλα κατά την ανακατασκευή είναι ακόμα υγρό σε μια σακούλα αν βάλω λίγο πιστευτέ ότι θα βοηθήσει? τι τιμές των test τις περνώ ανάλογα με το χρώμα

Έγινε επεξεργασία - orbion
Link to comment
Share on other sites

το μεγάλο ενυδρείο τρέχει 4 ημερες μετά από ανακατασκευή και σιλικόνη καινούρια το μικρό τρέχει 1.5χρόνο με χρυσόψαρα με τα μικρά 6 ημερες στο μεγάλο έχω μέτρηση 0.5no2και 0.5-1nh4/nh3 που μπορώ να φιλοξενήσω τα ψαρια μου μέχρι να στρωθούν τα ενυδρεία?έχω χαλίκι να βάλω στο μεγάλο και άμμο. το χαλίκι ήταν και πριν μέσα στο μεγάλο με τα μικρά τα ψαρια όταν ήταν στρωμένο το ενυδρείο αλλα το έβγαλα κατά την ανακατασκευή είναι ακόμα υγρό σε μια σακούλα αν βάλω λίγο πιστευτέ ότι θα βοηθήσει? τι τιμές των test τις περνώ ανάλογα με το χρώμα

Φιλε μου ολοι σχεδον εδω μεσα καπως ετσι ξεκινισαμε,εμεις θελουμε να σωσεις τα ψαρακια και να τα απολλαμβανεις εσυ,για να μην απογοητευτεις και φυγεις απο το χομπι.Και τα δυο σου ενυδρεια δεν ειναι στρωμενα,επιγοντος κανε 50%αλλαγη νερου με αντιχλωριο και βακτιρια.Επιγοντος τωρα παρε συποραξ και βαλτα το φιλτρο σου.αν υπαρχει καποιος φιλος στην περιοχη σου ζητα τοτ μπολι.Η σιλικονη που εβαλες ,ηταν ενυδρειακη?Σε 4 μερες δεν φευγει η μυρουδια της.Οτι εγινε ,εγινε,τωρα τρεχα να κανεις αυτα που σου ειπαμε,μπας και τα σωσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 ημερες δουλεύει το ενυδρείο +2= αναμονή για να στεγνώσει η σιλικόνη 6 ημερες είναι για ενυδρεία τις bison βλακεία μου αλλα δεν είχα κάπου αλλου να τα βάλω ήθελα να τα βάλω σε μεγαλύτερο μέρος για να έχουν άνεση

ναι αυτό θα κάνω τώρα πήρα νερό kai από τα δυο ενυδρεία θα τα πάω στο petshop να μου κάνει test να αγοράσω μπόλι και ότι άλλο χρειάζεται είναι κρίμα τουλάχιστον για τα χρυσόψαρα τα έχω 1,5 χρονια μωράκια. σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Έγινε επεξεργασία - orbion
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό θα κάνω τώρα πήρα νερό akai απότα δυο ενυδρεία θα τα πάω στο petshop να μου κάνει test να αγοράσω μπόλι και ότι άλλο χρειάζεται είναι κρίμα τουλάχιστον για τα χρυσόψαρα τα έχω 1,5 χρονια μωράκια σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια

Τι ειναι το ακαι,?

Το μπολι δεν πουλιετε αλλα πρεπει να στο δωση καποιος φιλος απο το δικο του ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το ακαι,?

Το μπολι δεν πουλιετε αλλα πρεπει να στο δωση καποιος φιλος απο το δικο του ενυδρειο

δυστυχώς δεν έχω κάποιο φύλο που να έχει ενυδρείο είμαι ο μονος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου άκου, γιατί με έχεις μπερδέψει εμένα λίγο! αφού δεν μπορείς να επιστρέψεις τα ψάρια πίσω στο petshop πάρε ένα τέτοιο πλαστικό δοχείο 65λτ με 15€ και κάντο πρόχειρο ενυδρείο! βαλε ένα μικρό κινέζικο φιλτρακι μέσα (καινούργιο) και γεμιστό νερό με αντιχλοριο! βαλε και το θερμοστάτη από το 80αρι σου μέσα αφού τον καθαρίσεις με ξιδακι και τον ξεπλύνεις καλά με άφθονο νερό! Μετέφερε εκεί μόνο τα χρυσόψαρα που έχεις που είναι και πιο ανθεκτικά ψάρια στης κακουχίες (άντε και τον pleco) ρίξε και λίγα έτοιμα βακτήρια και άλλαζε νερό καθημερινά ώστε να τα συντηρήσεις!

τώρα στο 80αρι ξήλωσε τα όλα! Πέταξε από μέσα σφουγγάρια και ότι άλλο έχει, πλυντω καλά με ξίδι, βαλε χαλικάκι και βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου και ξεκίνα να το στρώνεις από την αρχή σωστά! δυστυχώς είναι απαραίτητη αυτή η διαδικασία γιατί δεν θα μπορέσεις να το στρώσεις αλλιώς! αν κάνεις ήρεμα και σωστά τα βήματα σου μετά από δέκα μέρες περίπου θα μπορείς να μεταφέρεις σιγά σιγά και ένα ένα πίσω τα ψαράκια σου!

υ.γ. προσπάθησε να είσαι πιο συγκεκριμένος σε αυτά που μας λες γιατί δεν μας βοηθάς να βγάλουμε άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...

είμαι και εγώ καινούργιο μελος και χρειαζομαι την βοηθεια σας!!!!

θελω να στησω ενα ενυδρειο θαλασσινο απλο με nemo και καποια αλλα σε ενυδρειο το οποιο εχει διαστασεις 88x51x49....

ειμαι μικρος σε ηληκια και δεν εχω μια ιδιαιτερη γνωση οσο αφορα τα θαλασσινα ενυδρεια παρολο οτι εχω διαβασει καποια αρθρα στο internet

αλλα εχω μια εμπειρια καλη σε σχεση με ενυδρεια του γλυκου νερου.

θα ηθελα λοιπον να σας παρακαλεσω να μου δωσετε πληροφοριες για το πως θα στησω αρχηκα το ενυδρειο (απλο) χωρις μεγαλο κοστος(τα πιο απαραιτητα)...περιμενω απαντηση

ευχαριστω πολυ!!!!

ΣΠΥΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...

είμαι και εγώ καινούργιο μελος και χρειαζομαι την βοηθεια σας!!!!

θελω να στησω ενα ενυδρειο θαλασσινο απλο με nemo και καποια αλλα σε ενυδρειο το οποιο εχει διαστασεις 88x51x49....

ειμαι μικρος σε ηληκια και δεν εχω μια ιδιαιτερη γνωση οσο αφορα τα θαλασσινα ενυδρεια παρολο οτι εχω διαβασει καποια αρθρα στο internet

αλλα εχω μια εμπειρια καλη σε σχεση με ενυδρεια του γλυκου νερου.

θα ηθελα λοιπον να σας παρακαλεσω να μου δωσετε πληροφοριες για το πως θα στησω αρχηκα το ενυδρειο (απλο) χωρις μεγαλο κοστος(τα πιο απαραιτητα)...περιμενω απαντηση

ευχαριστω πολυ!!!!

ΣΠΥΡΟΣ

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας.

Εμεις ειμαστε γλυκοι ανθρωποι :D εσενα πρεπει να αναλαβουν οι κακοι αλμυροι :D

Ανοιξε στην ενοτητα για με θαλασσινα ενυδρεια ,και θα σε απαντησουν οι κακοι :D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας.

Εμεις ειμαστε γλυκοι ανθρωποι :D εσενα πρεπει να αναλαβουν οι κακοι αλμυροι :D

Ανοιξε στην ενοτητα για με θαλασσινα ενυδρεια ,και θα σε απαντησουν οι κακοι :D

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και πάλι φίλοι μένω στο νέο ηράκλειο στην αθηνα

λοιπόν πήγα σε ένα γνωστό μαγαζί που πουλάει μονο ψαρια και όπως το περίμενα τσάμπα τα λεφτά για τα test μου είπε ότι δεν μπορούν να τα φιλοξενήσουν (τα ψαρια δεν είναι καινούρια τα έχω καιρό δεν μπορώ να τα επιστρέψω) αφού έκανα τα test στο νερό μου είπε ότι το 20ltr ενυδρείο δεν έχει κανένα πρόβλημα και το άλλο ότι δεν είναι στρωμένο (αυτό το ήξερα πάνω κάτω και εγώ) τέλος πάντων μου είπε ότι το ότι πεθάνανε κάποια γκάρυ ίσως φταίει ότι έβαλα απότομα μεγάλο πληθυσμό στο ενυδρείο. μετά μιλήσαμε λίγο για τις συνθήκες του ενυδρείου και μου είπε κάτι το οποιο δεν μου είχε ρυκάνη δηλαδή ότι χρειάζεται να έχω και στα δυο ενυδρεία filter tubes αν το λέω καλά έτσι λοιπόν αγόρασα ένα πακέτο από αυτά μου είπε να μην αλλάζω το νερό καθόλου παρα μονο μετά από 1 εβδομάδα και στα 2 ενυδρεία να μην τα πολύ λέω από κάτω είναι οι τιμές από τα test

μικρό ενυδρείο 20ltr

ph7.4

gh 10d

kh6d

no2 0.0mlgl

no3 10mlgl

nh3/nh4 0.0mlgl

μεγαλο ενυδρειο 80ltr

ph 7.4

gh 7d

kh 12d

no2 0.0mlgl

no3 0.0mlgl

nh3/nh4 0.5 mlgl

μου είπε να περιμένω να γίνει ο κύκλος να μην τα πειράξω γιατί ήδη έχουν ταλαιπωρηθεί καλο θα ήταν να βάλω υπόστρωμα (ίσως βοηθήσει) και βλέπουμε ίσως έχουμε και απώλειες να ξανά κάνω test σε 10 ημερες

αυτά τα νέα θα ήθελα να ακούσω και τις δικες σας απόψεις τώρα που έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα να πως πως η θερμοκρασία στο μικρό ενυδρείο είναι 25C στο μεγάλο 18C προσπαθώ να την ανεβάσω πάνω από 20C ίσως παίζει ρολο και αυτό

θέλω

να ευχαριστήσω όλους όσους μου δώσαν απαντήσεις,συμβουλές και προσπάθησαν να με βοηθήσουν

Έγινε επεξεργασία - orbion
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...