Jump to content

Συμβατοτητα Ψαριων


Recommended Posts

1.θα μπορουσα να βαλω μικρης ηλικιας σκαλαρια με ενα ζευγαρι κριμπνεσις...?

2.Μπορειτε να μου προτεινετε και καμια καλη ψαροσυνθεση για 115 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Σκαλάρια σε 115 λίτρα δεν μπαίνουν. Θέλουν περισσότερα λίτρα με έμφαση στο ύψος ενυδρείου. Επίσης με κριμπς δεν μπαίνουν. Θα μπορούσες με τα κριμπς να βάλεις κανα σαλίγκαρο, κανα sae αν στο επιτρέπουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μπορεσει να αντεξει τιποτα μαζι με τα κριμπ..ειδικα εαν κανουν και καμια γεννα αστα να πανε...σου μιλαω απο πρωσοπικη εμπειρια.....πολυ προσφατη μαλιστα :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Στα 115λτ θα μπορούσες να βάλεις ένα κοπαδι melanotaenia praecox και μερικά corydoras.

Link to comment
Share on other sites

Τα Mikrogeophagus ramirezi είναι ευαίσθητα ψαράκια που απαιτούν μαλακό και πολύ καθαρό νερό. Δε συγχωρούν λάθη και χάνονται εύκολα! Δεν είναι πρόταση για κάποιον που έρχεται σε πρώτη επαφή με το χόμπι του ενυδρείου...

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλη η ιδεα σου αλλα μηπως επειδη εχω φαει κολημα 8α μπορουσα να βαλω ramirezi ζευγαρι κοπαδι kardinal και ζευγαρι kribnesis και μετα απο 2 μηνες να βαλω 2 μικρα σκαλαρια...εε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλη η ιδεα σου αλλα μηπως επειδη εχω φαει κολημα 8α μπορουσα να βαλω ramirezi ζευγαρι κοπαδι kardinal και ζευγαρι kribnesis και μετα απο 2 μηνες να βαλω 2 μικρα σκαλαρια...εε?

οχι

Link to comment
Share on other sites

Τα Mikrogeophagus ramirezi είναι ευαίσθητα ψαράκια που απαιτούν μαλακό και πολύ καθαρό νερό. Δε συγχωρούν λάθη και χάνονται εύκολα! Δεν είναι πρόταση για κάποιον που έρχεται σε πρώτη επαφή με το χόμπι του ενυδρείου...

έχεις απόλυτο δίκιο, παρασύρθηκα

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τα Kribs : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=72268&view=findpost&p=633882

Όσο αφορά τα σκαλάρια διάβασε το προφίλ τους : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61576

Δλδ δεν μπορείς να κάνεις στο συγκεκριμένο ενυδρείο κανένα συνδιασμό με σκαλάρια ή kribs :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το σκεφτηκα και μεσα στο ενυδρειο θα βαλω μονο guppies για αρχη με 3-4 σαλιγκαρια ενα Ξυλο μοπανι και φυτα...νομιζς ειναι οτι καλυτερο και για το μελλον βλεπουμε εε..τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα platy : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42317. Υπάρχουν σε πολλές ποικιλίες και χρώματα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το σκεφτηκα και μεσα στο ενυδρειο θα βαλω μονο guppies για αρχη με 3-4 σαλιγκαρια ενα Ξυλο μοπανι και φυτα...νομιζς ειναι οτι καλυτερο και για το μελλον βλεπουμε εε..τι λετε?

Πολύ καλή ιδέα.

Αν βάλεις εύκολα και μπόλικα φυτάκια θα έχεις μια πανδαισία χρωμάτων και κίνησης,ιδανική κατάσταση για το μέγεθος του ενυδρείου σου,χωρίς πολλές απαιτήσεις.

Καλή επιτυχία. :bigemo_harabe_net-145: .

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη δεν ηξερα να βαλω καπου το θεμα το εβαλα εδω αν ειναι να μεταφερεθει.

εχω ενα 20λιτρα και πηρα 3 νεον. ταεχω κανενα μηνα.

το θεμα ειναι οτι το ενα απο τα τρια ειναι μεγαλυτερο, και παει και κυνηγαει ολη την ωρα τα αλλα δυο που ειναι μικροτερα, με αποτελεσμα σημερα ειδα η ουρα τους ειναι λιγο φαγωμενη.

καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη δεν ηξερα να βαλω καπου το θεμα το εβαλα εδω αν ειναι να μεταφερεθει.

εχω ενα 20λιτρα και πηρα 3 νεον. ταεχω κανενα μηνα.

το θεμα ειναι οτι το ενα απο τα τρια ειναι μεγαλυτερο, και παει και κυνηγαει ολη την ωρα τα αλλα δυο που ειναι μικροτερα, με αποτελεσμα σημερα ειδα η ουρα τους ειναι λιγο φαγωμενη.

καποια βοηθεια?

Καταρχάς σε 20 λίτρα δεν μπαίνουν νεον.

Δεύτερον, για τι μέγεθος μιλάμε ότι είναι το μεγάλο και τα άλλα?

ΥΓ: Καλό θα ήταν να επέμβει κάποιος moderator να μεταφέρει το θέμα.

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε 20 λίτρα δεν μπαίνουν νεον.

Δεύτερον, για τι μέγεθος μιλάμε ότι είναι το μεγάλο και τα άλλα?

ΥΓ: Καλό θα ήταν να επέμβει κάποιος moderator να μεταφέρει το θέμα.

καλα μην φανταστεις οτι ειναι τερας, με το ματι ομως φαινεται οτι ειναι μεγαλυτερο.

το αποτελεσμα ειναι αυτο καθεται στη μεση κανοντας βολτες και τα αλλα ειναι μαζι στην μια ακρη.

δεν το ηξερα αυτο με τα 20λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

καλα μην φανταστεις οτι ειναι τερας, με το ματι ομως φαινεται οτι ειναι μεγαλυτερο.

το αποτελεσμα ειναι αυτο καθεται στη μεση κανοντας βολτες και τα αλλα ειναι μαζι στην μια ακρη.

δεν το ηξερα αυτο με τα 20λιτρα.

Πληροφορίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...