Jump to content

Ενυδρείο 20Λτ


Recommended Posts

Άλλαξα το σφουγγάρι με ένα που έχει μικρότερες τρύπες και εφαρμόζει καλύτερα στο φίλτρο.

Από την περασμένη Τρίτη υπάρχει τροφή στο ενυδρείο και σήμερα πήρα τις παρακάτω μετρήσεις:

Αμμωνία: 0,50ppm

ΝΟ2: 0.25ppm

Είναι λογικές αυτές οι τιμές;

Να αρχίσω να ρίχνω μέσα τα βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου και βεβαια να αρχισεις να ριχνεις βακτηρια αυτο επρεπε να το κανεις απο την αρχη και μετα να ριξεις τροφη. πρωτα ριχνουμε βακτηρια με την δοσολογια για τα λιτρα σου και μετα κανουμε μετρησεις και μετα ριχνουμε λιγο τροφη!

Link to comment
Share on other sites

Χτες κατά τις 6 έριξα 10ml sera bio nitrivec και οι μετρήσεις που πήρα σήμερα την ίδια ώρα είναι οι εξής:

Αμμωνία: 0,50ppm

NO2 : 0,25ppm

Δηλαδή είναι οι ίδιες ακριβώς με τις τελευταίες που πήρα χτες.

Είναι φυσιολογικό να έχω τις ίδιες μετρήσεις μετά από 24 ώρες που είναι μέσα τα βακτήρια;

Τι πρέπει να κάνω; Μπορώ να ξαναρίξω βακτήρια νωρίτερα από τη μία βδομάδα που λέει η sera;

Πως γίνεται να λέει ότι μπορώ να βάλω ψάρια μετά από 25 ώρες ενώ έχω ακόμα αμμονία και ΝΟ2;

Link to comment
Share on other sites

Εμ εσύ με τη μέθοδό σου δημιούργησες πρόβλημα αμμωνίας χωρίς να έχεις καν την οποιαδήποτε αποικία βακτηρίων! Υποτίθεται ότι πρώτα ρίχνουμε βακτήρια και μετά από 2 μέρες τροφή για να ελέγξουμε αν "πιάσαν" τα βακτήρια. Τώρα θα πρέπει να περιμένεις κάνα δυο βδομάδες να σου γίνει ο κύκλος. Υπομονή και όλα θα γίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαναπήρα μετρήσεις και παρατήρησα αυξημένη αμμωνία και σταθερό ΝΟ2.

Αμμωνία: 1ppm

NO2: 0.25ppm

Τι πρέπει να κάνω τώρα εκτός από υπομονή;Να αφαιρέσω την τροφή από το ενυδρείο;

Καμία άλλη συμβουλή υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Πόση τροφή έχεις στο ενυδρείο; Της sera δεν τα έχω χρησιμοποιήσει τα βακτήρια, αλλά από την στιγμή που σου έχει ˊρουτίναˊ προσθήκης βακτηρίων, αυτό που έχεις να κάνεις είναι υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω αρκετές μέρες και ήδη το παρακολουθώ με μετρήσεις.

Έχει μέσα 2-3 φυλλαράκια τροφής που τα αλλάζω κάθε 2 μέρες με καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα και τη δεύτερη δόση bio nitrivec.

Μπορώ να δοκιμάσω να βάλω ψάρι μετά τις 24 ώρες;

Φυσικά εφ' όσον το επιτρέπουν οι μετρήσεις.Τι μετρήσεις πρέπει να δω αύριο για να μπορέσω να βάλω ψάρι τόσο σύντομα;

Εννοώ θα πρέπει να είναι μηδέν η αμμωνία και τα ΝΟ2 μετά τις 24 ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει ρόλο το σφουγγάρι που έχω στο φίλτρο για το πόσο γρήγορα θα γίνει το στρώσιμο;

Το φίλτρο είχε μέσα ένα μαύρο σφουγγάρι με μεγάλες τρύπες αλλά πέρναγαν οι βρωμιές και κάθονταν πάνω στο siporax. Το έβγαλα και έβαλα μέσα κίτρινο σφουγγάρι με μικρές τρύπες.

Είναι ΟΚ αυτό ή να το βγάλω και να βάλω μπλε σφουγγάρι ενυδρειακό;

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο σφουγγάρι έκανες πολύ καλά έκανες και το αφαίρεσες. Το κίτρινο σφουγγάρι που λες δεν είναι ενυδρειακό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι απλό σφουγγάρι.Είδα πολλούς να το χρησιμοποιούν όμως για μηχανική φίλτρανση πριν το βιολογικό υλικό.Είναι μεγάλο λάθος να το αφήσω μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αδειάσω το ενυδρείο,να πλυθεί και να ξεκινήσω το στρώσιμο από την αρχή.Αυτή τη φορά θα βάλω τα βακτήρια από την αρχή, πριν να μπει η τροφή γιατί νομίζω 'ότι εκεί έγινε το βασικό λάθος και δεν μου στρώνει το φίλτρο.

Θέλω να μου πείτε: α) αν ήταν όντως αυτό το λάθος και αν έπαιζε σημαντικό ρόλο η σειρά τροφής-βακτηριδίων

β) μία καλή μάρκα βακτηριδίων εκτός από της sera που δοκίμασα και δεν είδα αποτελέσματα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Για να στρωθει το φιλτρο και να γινει ο κυκλος αζωτου θελει πολλες μερες σχεδον μηνα.Μην βιαστεις να βαλεις ψαρια μεσα.Στη θεση σου θα εβαζα αγγελια για μπολι.

Καλη συνεχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει υπομονή αλλά δεν είδα καμία βελτίωση, οπότε για να αποκλείσω την πιθανότητα να έχει γίνει η διαδικασία του στρωσίματος με λάθος τρόπο θα το ξεκινήσω από την αρχή.

Λέω να δοκιμάσω και το μπόλι αλλά το φίλτρο μου είναι μικρό και δεν ξέρω πως θα γίνει.

Τα ερωτήματα που έθεσα παραπάνω ισχύουν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...