Jump to content

Στήσιμο Paludarium Με Καταράκτες


Recommended Posts

Eδω και λιγες μερες εχω ξεκινησει να στηνω στο ενυδρειο μου ενα paludarium.

Oι διαστασεις του ενυδειου ειναι 130χ50χ60υ ενω λειτουργει ακομα το sump μιας και προυπηρχε(χαμηλωσα την υπερχειληση για να εχω το νερο στο υψος που ηθελα,10-12cm)

Χωρις πολλα λογια θα αρχισω να σας το παρουσιαζω βημα βημα μεχρι τη μορφη που το εχω φτασει σημερα.

Τα υλικα που χρειαστηκα ηταν:

Κυψελες οροφης για το στησιμο της πλατης
Αφρος πολυουρεθανης
Σιλικονη
Χουμους και υποστρωμα για τεραριουμ(σαυρες κλπ)

Και καποια αλλα μικροεργαλιακια που ηταν απαραιτητα κατα την κατασκευη

Επισης χρειαστηκε και πολλη φαντασια για να το στησω στο μυαλο μου πριν το ξεκινησω.

Παμε λοιπον με φωτογραφειες...

Καταρχας ξεκινησα με το στησιμο των κυψελων οροφης,συμφωνα με τη μορφη που ειχα σκεφτει οτι θελω να δωσω στην ολη κατασκευη αλλα και την τοποθετηση πλαστικων ποτηριων τα οποια θα ειναι τα γλαστρακια για τα φυτα.χρειαστηκα επισης ενα κοφτακι για το κοψιμο των κυψελων,και αρκετα tireup για να δεσω τα κοματια που ηθελα να εξεχουν ωστε να φτιαξω εξογκωματα.Επισης με tireup εδεσα και τα ποτηρακια τα οποια ειχα τρυπησει στον πατο για να μη μενει το νερο.εβαλα επισης στα γλαστρακια τουλι και πετραδακια για αποστραγγιση.

post-258-0-89032400-1328210960_thumb.jpg post-258-0-27418800-1328210963_thumb.jpg post-258-0-85501800-1328210965_thumb.jpg post-258-0-21021900-1328210968_thumb.jpg


Στη συνεχεια εβαλα στο πατωμα τις κατασκευες και τις καλυψα με αφρο πολυουρεθανης(γαντια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ) δινοντας εμφαση στα σημεια που ηθελα να εχω εξογκοματα και σαυτα που ηθελα να γινουν οι καταρακτες.Αφου στεγνωσε ο αφρος με μια φαλτσετα εκοψα τα κοματια που περισευαν και αυτα που φουσκωσαν περισσοτερο αποσο ηθελα.Γενικα εδωσα τη μορφη που ηθελα σκαβοντας διαφορα σημεια αλλα και κατασκευαζοντας στους καταρακτες.


post-258-0-81102400-1328211502_thumb.jpg post-258-0-96615000-1328211504_thumb.jpg post-258-0-58882800-1328211500_thumb.jpg post-258-0-32383300-1328211498_thumb.jpg

Επομενο βημα ηταν να κολησω πανω στον αφρο(Αφου βεβαι αυτος εχει ξεραθει) το χουμους και το υποστρωμα,τα οποια ειχα μουλιασει για να απλωσουν(οπως απαιτει η συσκευασια μιας και ειναι συμπιεσμενα) καιτεχα αφησεσοηλο για να στεγνωσουν.Γεμισα ολη την κατασκευη με σιλικονη(χρειαστηκαν 5ή6) και με λαστιχενια γαντια την απλωσα ωστε να παει σε ολα τα σημεια.Μετα πηρα το χουμους και το υποστρωμα τα οποια ειχα ανακατεψει και τα πιεσα πανω στη σιλικονη ωστε να καλυψω οσο το δυνατον καλυτερα ολα τα σημεια.Γεματες χουφτες,πολυ υλικο και πολυ πιεση ωστε να κολησουν οσο το δυνατον καλυτερα.
Ετσι σκοπος μας ειναι να εχουμε ενα οσο το υνατον φυσικο αποτελεσμα,να φαινεται δηλαδη σαν γη.
***tip:Αφου τα κολησετε και στεγνωσει η σιλικονη,μπορειτε αν θελετε την αλλη μερα και παλι με γαντακια να απλωσετε απο πανω κιαλλη σιλικονη.Ετσι θα κολησουν καλυτερα τα ηδη κολημενα και θα μεινουν στα χερια σας αυτα που δεν εχουν κολησει ωστε να τα ξανακολησετε κιαυτα.
*Εδω προσοχη...αν θελετε να ξεκινησετε κατι τετοιο,ξεκινηστε με την αγορα του υποστρωματος και του χουμους.Θελουν αρκετες μερες για να στεγνωσουν καλα και αν ειναι υγρα δεν κολανε πανω στην κατασκευη.

post-258-0-06269000-1328211543_thumb.jpg post-258-0-40589800-1328211545_thumb.jpg post-258-0-75037100-1328211630_thumb.jpg

Αφου στεγνωσαν ολα τα τοποθετησα στο ενυδρειο και σε τρυπες που ειχα ανοιξει στην πισω πλευρα των καταρακτων εβαλα τα λαστιχα του νερου που ερχοταν αλο το sump.Για οποιον δεν εχει sump πρεπει να προβλεψει σημεια στα οποια θα μπουν οι κυκλοφορητες ωστε να μην φαινονται καιαλλα και να μην τραβανε τυχον αμμο που ισως θελετε να εχετε ως υποστρωμα.
Καλο θα ειναι επισης τα γλαστρακια να τα γεμισετε με χωμα πριν βαλετε τις κατασκευες στο ενυδρειο για να μην την παθετε οπως εγω που το νερο μου εγινε καφε απο τα χωματα που επεσαν μεσα.(ασχετα αν εμενα μου αρεσει γιατι φαινεται πιο φυσικο)

Συνεχζω στο επομενο ποστ με λιγες ακομα φωτο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το'πες και το'κανες.Αντε να δουμε και κατι διαφορετικο.

Δωσε φωτο στο λαο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον θεμα μιας και δεν το κανουν πολλοι! Καλη αρχη και περιμενουμε και αλλες φωτο! :)

Link to comment
Share on other sites

Παρακατω ειναι η κατασκευη τοποθετημενη στο ενυδρειο και μολις ανοιξα το νερο...

post-258-0-95518700-1328213252_thumb.jpg post-258-0-49283200-1328213255_thumb.jpg post-258-0-73848400-1328213257_thumb.jpg post-258-0-71025000-1328213259_thumb.jpg

Η επομενη δουλεια ηταν να φτιαξω ενα συστημα βροχης.Πηρα αλλο ενα πλεγμα οροφης και το τοποθετησα σπανω στις κοντρες.Εδεσα επανω ενα λαστιχο ποτισματος στο οποιο ειχα τοποθετησει αρκετα μπεκακια.Μερικα απαυτα ειναι που σταλαζουν και αλλα που ψεκαζουν το νερο σαν ομπρελα.Εδω χρειαζεται μια δυνατη αντλια γιατι τα μπεκακια θελουν πιεση για να δουλεψουν.Εγω χρησιμοποιω μια eheim compact 3000 και παει μια χαρα.

Επισης επειδη το ολο συστημα θα εχει αρκετη υγρασια εβαλα στα καπακια 2 ανεμιστηρακια.Περιμενω και καποια fogger(δημιουργουν ενα ειδος ομιχλης και υγρασιας) να μου ερθουν αλλα και καποιες φτερες που εχω παραγγειλει και σιγα σιγα το γεμιζω.

Εβαλα επισης και τα πρωτα μου φυτα.Δοκιμαζοντας,βλεποντας και κανοντας.Εχω ετοιμασει αλλο ενα κομματι με αφρο το οποιο θα μπει στην δεξια πλευρα κατω σαν νησακι,το οποιο θα εχει καποια ακομα γλαστρακια για φυτεμα αν και εχω αρκετα ακομα αδεια.

Για κατι ζωντανο δεν εχω σκεφτει ακομα μιας και ειναι αρχη.Σκεφτομαι να βαλω κανενα βατραχακι αλλα αυτα αφου τελειωσω με ολο το setup.

Στο παρακατω βιντεο ειναι στη σημερινη του μορφη.Θα μπουν και καποια ξυλα και γενικα θα γινουν αλλαγες...

Οτι παρατηρηση ή επισημανση εχετε να μου κανετε περιμενω να σας ακουσω.Οτι εχω ξεχασει οσον αφορα την κατασκευη θα τα αναλυσουμε ολα σιγα σιγα...

Αυτα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Το'πες και το'κανες.Αντε να δουμε και κατι διαφορετικο.

Δωσε φωτο στο λαο :buttrock:

Eιπα να κανω κατι διαφορετικο και πιο οικονομικο.Καλα παει...θα δειξει.

Επισης ευκαιρια να πω πως στο οικονομικο σκελος δεν συγκρινεται με τα ενυδρεια που εχουμε συνηθισει.Πολυ πιο οικονομικα ειδικα αμα το ψαξεις και ξεκινησεις σωστα.Μηδαμινα εξοδα συντηρησης περα απο κανενα λιπασμε αν χρειαστει.Φαντασια χρειαζεται και προσωπικη εργασια...

Link to comment
Share on other sites

οντως μου αρεσε πολυ και ειναι τρελλα εξελιξιμο!!!! μεγαλο μπραβο απο μενα παντως.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, συγχαρητήρια! Το αποτέλεσμα φαίνεται ήδη πολύ φυσικό και φαντάζομαι ότι όταν μπουν όλα τα φυτά και φουντώσουν κιόλας θα είναι πραγματικά ένα κομμάτι φύσης μέσα στο καθιστικό σου! Πολύ φυσική και η βροχούλα. Βρέχει συνεχώς ή μόνο κάποιες ώρες τη μέρα; Να δούμε πως θα πάει και με τα άλατα από την υγρασία που στεγνώνει στα τζάμια γιατί συνήθως είναι λίγο θεματάκι... Περιμένουμε την εξέλιξη και πολλές φωτογραφίες. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ναστε καλα...βημα βημα ελπιζω κιεγω οτι θα γινει οπως το φανταζομαι.

Δεν βρεχει συνεχομενα.Καθε ωρα για 15 λεπτα και 14 ωρες το 24ωρο.Επισης το νερο ειναι αποκλειστικα απο οσμοση.

Link to comment
Share on other sites

πολυ μου αρεσει μπραβο

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Πολύ καλή κατασκευή και πολύ καλή παρουσίαση! Περιμένουμε περισσότερες φωτος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Ο .Εχω παθει πλακα..Καλη συνεχεια και ανυπομονω να το φουλ ανεπτυγμενο........ :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική δουλειά και πολύ φυσικό αποτέλεσμα. :bigemo_harabe_net-64:

Ανέβασε και άλλες φωτογραφίες αν μπορείς και υπάρχουν απο την κατασκευή, και περιμένουμε να το δούμε και τελειωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι τωρα αναψες φωτιες μ αυτο που εκανες...ηδη σκεφτομαι να φτιαξω κατι, οπωτε θα σε ταραξω στις ερωτησεις! :P

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας αρέσει.

Το βραδάκι θα βάλω κι άλλες φωτο κι άλλο ενα βιντεακι μετα τις σημερινές προσθήκες που έκανα.

Μακάρι να γίνουμε όσο περισσότεροι μπορούμε και να φτιάχνουν όλο και πιο πολλοί ώστε να έχουμε ανταλλαγές απόψεων και περισσότερες γνώμες.θα χαρω πολυ οπου μπορώ να βοηθήσω χωρίς ωστόσο να έχω καμια τρελη εμπειρία και γνώσεις. Απλα απο τη δική μου κατασκευή ότι αντιμετωπισα με έκανε να μάθω.

Ελάτε να γίνουμε πολλοι...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο σχεδιασμο ενος paludarium αλλα οπως σου ειπα εχω πολλες αποριες. Αυτο που σκεφτομαι να φτιαξω ειναι μια γυαλα 50μ χ50 πλ χ 70υψ χωρις τζαμι μπροστα.Το μονο που θα βαλω ειναι μια λωριδα απο τζαμι μπροστα που θα ειναι η σταθμη του νερου. Πλατη σκεφτομαι να φτιαξω με φενιζολ τον σκελετο και πανω πολυουρεθανη για να δωσω το σχημα που θελω.Τωρα θελω να μου πεις την αντλια του καταραχτη την εχεις κρυψει πισω απο την πλατη?Τι λαμπες εχεις βαλει?Γενικα θελω μια βοηθεια με τον εξοπλησμο για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Ολος ο εξοπλισμος ειναι μεσα στο sump οπως γραφω και παραπανω.Αυτη τη στιγμη απο φωτισμο εχω 2 τ5 120ψμ μηκος.Αν χρειασετ εχω αναμονες για αλλες 2.

Αυτο που σκεφτεσαι ειναι ωραιο μονο που δεν θα μπορεις να κανεις συστημα βροχης.

Για τις φωτο κατα τη δειαρκεια της κατασκευης που μου ζητηθηκαν δεν υπαρχουν και πολλες.εχω κιαλλες αλλα οι περισσοτερες ειναι με το ιδιο θεμα αλλα απο αλλη γωνια.Δεν εχει και πολλα σταδια η κατασκευη περα απαυτα που εχω αναφερει.

Παρακατω ειναι φωτο απο το συστημα βροχης...

post-258-0-11477400-1328389819_thumb.jpg post-258-0-46732100-1328389839_thumb.jpg post-258-0-43709200-1328389841_thumb.jpg post-258-0-40415000-1328389844_thumb.jpg post-258-0-89962200-1328389845_thumb.jpg

παρακατω ειναι ο υαλοκαθαριστηρας-πατεντα που εφτιαξα για να καθαριζω οποτε χρειαζομαι τις σταγονες απο τα τζαμια...

Πηρα εναν μαγνητη για τα ενυδρεια και βιδωσα πανω του ενα λαστιχο απο αυτα που καθαριζουμε τα τζαμια...Χρισημοτατο.

post-258-0-57450000-1328390012_thumb.jpg

Και στη συνεχεια ειναι λιγες ακομα φωτο μετα τις σημερινες αλλαγες.Εβαλα στα αριστερα κατω ενα ακομα κοματι "γης" και προσθεσα κιαλλα φυτα και καποια ξυλα που ειχα απο πριν.

post-258-0-26989500-1328390122_thumb.jpg post-258-0-77730000-1328390124_thumb.jpg post-258-0-18112200-1328390127_thumb.jpg

post-258-0-93976100-1328390129_thumb.jpg post-258-0-26992700-1328390132_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!Πάρα πολύ ωραίο θέμα και πρωτότυπο για τα δικά μας δεδομένα.Καλή συνέχεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλα συγχαρητηρια γι αυτο το πραγματικα εντυπωσιακο εγχυρημα σου...εγω στην θεση σου θα εβαζα και καμια σαλαμαδρα ή κανα βατραχακι υδροβιο (πολυ ομορφα θα ηταν και τα "στεριανα" βατραχια,αλλα θα εχεις θεμα με την τροφη τους)...

Link to comment
Share on other sites

Οσο παει και γινεται και καλητερο!

Αυτο με το συστημα βροχης το σκεφτικα και εγω αλλα πιστευω οτι καπως θα το κανω.Εγω δεν εχω σαμπ οπωτε θα πρεπει να καταχωνιασω καπου την αντλια για τον καταρακτη και την αντλιας της βροχης. Χρειαζομαι και θερμοστατη η απο την στιγμη που δεν θα εχει ζωντανα μεσα δεν χρειαζεται?

Σκεφτικα να ειναι ανοιχτο μπροστα για να γλιτωσω τα ανεμιστηρακια απο το καπακι, το οποιο θα το κανω ξυλινο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκεφτει κιεγω οπως ειπα και στην αρχη για κανενα βατραχακι.Η δευτερη επιλογη μου ειναι οντως η σαλαμανδρα.Ακομα ομως ειναι νωρις.Θελω να αναπτυχθει,να δω τι συνθηκες θα εχω και αναλογως θα βαλω και κατι ζωντανο.Ειναι λιγο μακρινο.Προς το παρον περιμενω να μου ερθουν τα φυτα και τα φογγερ που εχω παραγγειλει.

Επισης στην πορεια θα μπει σε καποια σημεια του εδαφους και καποιο ειδος moss οπως και πανω στα ξυλα.

Οποιος μπορει να μου πει που θα βρω αυτα θα με εξυπηρετουσε αφανταστα....

http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Peat-Fibre-1-litre-spawning-blackwater-etc-/350214879919?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item518a6efaaf#ht_1716wt_1135

Απο το συγκεκριμενο δεν κανουν αποστολη στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...