Jump to content

Αποτυχημενη Προσπαθεια Για Killifish. Ti Εκανα Λάθος???


Gianniskavvalos

Recommended Posts

Πριν λιγες μερες ήρθε το κουτι με τα αυγα εξι mix types (Nothobranchius rachovii, nothobranchius eggersi blue, nothobranchius eggersi red, nothobranchius jubbik, nothobranchius eggersi slid blue, nothobranchius korthesae). Διαβαζωντας τα θεματα για τα killifish εκανα μια προσπαθεια. Εβαλα μερικα αυγά μαζι με το χωμα σε ενα δοχειο με 3 λιτρα νερο μια αεραντλια και ενα θερμοστατη. Το νερο στους 22oC.

Οι τιμες του ήταν

ph:7

no2:0

no3: ~0

gh: 8

kh 10

nh3 0

Ta αυγα ειναι τωρα 48 ώρες και δεν εχω δει τιποτα. Το μονο που ειδα ειναι ενα μικρο πολυ λεπτο διαφανο σκουλικι να κουναει.

Τι εκαν λαθος?

Η ημερομινια που λει στο περιτύλιγμα Hatch date 16-02-12 σημένει οτι μμπορώ μονο τοτε να τα βαλω στο νερο? επειδη στις οδηγιες ελεγε πως οχι.

Ευχαριστω εκ των πρωτέρων!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα αυγά είναι πάντα ρίσκο.

ματάκια έβλεπες?

βιάστηκες λίγο( αν και τόσες μέρες δεν θα έπρεπε να επειρεάσουν) από 16-2 και κανένα 6μηνο μετά.πιο μετά αρχίζουν τα belly sliders.

μάζεψε τα και δοκκίμασε σε 1-1,5 μήνα πάλι.

στέγνωσε το χώμα βάζοντας το σε ένα τουλι και πίεσε το να στραγγίξει καλά,.

οι μετρήσεις είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ματακια νομιζω πως εβλεπα αλλα δεν πειραζει θα ξαναδοκιμασω σε κανα μηνα. Ευχαριστω για την αμεση απάντηση!!!

Έγινε επεξεργασία - Gianniskavvalos
Link to comment
Share on other sites

βιάστηκες λίγο( αν και τόσες μέρες δεν θα έπρεπε να επειρεάσουν) από 16-2 και κανένα 6μηνο μετά.πιο μετά αρχίζουν τα belly sliders.

Τι ειναι τα belly sliders?

Link to comment
Share on other sites

είναι αυτά που δεν κολυμπόυν σωστά και μένουν στον πυθμένα.

Link to comment
Share on other sites

απο τη δικη μου εμπειρια με κιλιφις, πρεπει τα αυγα να μπουν σε νερο με θερμοκρασια περι τους 16κελσιου. Αυτο για να υπαρχει μεγαλη διαλυτοτητα του οξυγονου και αλλων ατμοσφαιρικων αεριων στο νερο και να εχουν τη δυνατοτητα να γεμισουν τις νυκτικες τους κυστες και να μη μεινουν για παντα στον πατο. Μερικες ωρες μετα το ξεμυτισμα απο τα αυγα τα μεταφερεις σε δοχειο 3 λιτρων. Για την εκκολαψη 200 - 300 μλ φτανουν. Πιθανως να εχεις μικρα στα 3 λιτρα και να μην μπορεις ακομα να τα δεις. Ελεγξε προσεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

16 βαθμους??? Λιγοι δεν ειναι? Αφου το νερο σε θερμοκρασια δωματιου οταν το εβαλα ηταν 19.

Μικρα δεν εχω σιγουρα. Κοιταξα αποιρες φορες, εβγαλα και αρκετο νερο με σιριγγα που την κοιτουσα συνεχεια για πολυ ωρα και ξανακοιταξα με μεγενθητικο φακο.

Link to comment
Share on other sites

16 βαθμους??? Λιγοι δεν ειναι? Αφου το νερο σε θερμοκρασια δωματιου οταν το εβαλα ηταν 19.

Μικρα δεν εχω σιγουρα. Κοιταξα αποιρες φορες, εβγαλα και αρκετο νερο με σιριγγα που την κοιτουσα συνεχεια για πολυ ωρα και ξανακοιταξα με μεγενθητικο φακο.

δεν ειναι λιγοι για την εκκολαψη αν σκεφτεις οτι δεν υπαρχει σοκ στην εκκολαψη των αυγων γιατι κι αυτα σε αυτη τη θερμοκρασια βρισκονται...

σου εχει περισσεψει χωμα με αυγα;

(επισης αυτο που προταθηκε πιο πανω: στέγνωσε το χώμα βάζοντας το σε ένα τουλι και πίεσε το ΑΠΑΛΑ να στραγγίξει καλά)

χωρις να στεγνωσει τελειως

είμαι ρέθυμνο και έχω ξεκινήσει nothobranchius guentheri.

έχουν αρχίσει τα δύο πιο μεγάλα αρσενικά να δείχνουν τα όμορφα χρώματα τους και σήμερα τα τάισα για πρώτη φορά bloodworms με τσιμπιδάκι...

έχεις ξεκινήσει καλλιέργεια αρτέμιας για τα νεογέννητα;

είναι τόσο πριμαντόνες που δεν τρώνε κατεψυγμένη τροφή ή flakes

αν χρειάζεσαι οποιαδήποτε βοήθεια πες εδώ!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λιγοι για την εκκολαψη αν σκεφτεις οτι δεν υπαρχει σοκ στην εκκολαψη των αυγων γιατι κι αυτα σε αυτη τη θερμοκρασια βρισκονται...

σου εχει περισσεψει χωμα με αυγα;

(επισης αυτο που προταθηκε πιο πανω: στέγνωσε το χώμα βάζοντας το σε ένα τουλι και πίεσε το ΑΠΑΛΑ να στραγγίξει καλά)

χωρις να στεγνωσει τελειως

είμαι ρέθυμνο και έχω ξεκινήσει nothobranchius guentheri.

έχουν αρχίσει τα δύο πιο μεγάλα αρσενικά να δείχνουν τα όμορφα χρώματα τους και σήμερα τα τάισα για πρώτη φορά bloodworms με τσιμπιδάκι...

έχεις ξεκινήσει καλλιέργεια αρτέμιας για τα νεογέννητα;

είναι τόσο πριμαντόνες που δεν τρώνε κατεψυγμένη τροφή ή flakes

αν χρειάζεσαι οποιαδήποτε βοήθεια πες εδώ!

Φυσικα και μου εχουν περισεψει αυγα και τα αλλα τα εχω στεγνωσει. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια Αν χρειαστω κατι θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα αυγά. Στης 16-2 ''έληξε'' το hach date και θα ξαναπροσπαθήσω τις επόμενες μέρες. Μέσα στο χώμα υπάρχουν κάτι διάφανα σαν κόκκοι αλατιού. Είναι αυγά αυτά? Επίσης όταν ξεκαθάρισα το παλιό χώμα βρήκα ένα αυγό. Υπάρχει περίπτωση να έσκασαν τα υπόλοιπα επειδή βρήκα κάτι σαν ''τσαλακωμένα'' αυγά. Και τέλος μετά από πόσες μέρες από τη στιγμή που θα βάλω τα αυγά στο νερό θα είμαι σίγουρους πως (ώμη γένοιτο) δεν εκκολάφτηκαν?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μμμ κριμα....παντως θα δοκιμασω κι εγω αν βρω σε κανενα πετ σοπ να πουλαει αυγα killifish αν κι μπορουν να ζησουν σε νερο βρυσης....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μμμ κριμα....παντως θα δοκιμασω κι εγω αν βρω σε κανενα πετ σοπ να πουλαει αυγα killifish αν κι μπορουν να ζησουν σε νερο βρυσης....

έβγαλα την πρώτη παρτίδα αυγά, αν θέλετε μπορώ να σας στείλω αλλά θέλουν κανένα μήνα κοντά για να είναι έτοιμα προς εκκόλαψη...

και μιας κι εγώ είμαι αρχάριος, δεν εγγυώμαι και για το αποτέλεσμα :)

η διαδικασία πάντως έχει μανούρα και θέλει αφοσίωση...

Έγινε επεξεργασία - Superpzarr
Link to comment
Share on other sites

έβγαλα την πρώτη παρτίδα αυγά, αν θέλετε μπορώ να σας στείλω αλλά θέλουν κανένα μήνα κοντά για να είναι έτοιμα προς εκκόλαψη...

και μιας κι εγώ είμαι αρχάριος, δεν εγγυώμαι και για το αποτέλεσμα :)

η διαδικασία πάντως έχει μανούρα και θέλει αφοσίωση...

αποφασισα να το αφησω για το καλοκαιρι διοτι αυτην την περιοδο δεν διαθετω αρκετο χρονο και για παραπλησσια και εχω πολυ διαβασμα οχι μονο για το πανεπιστημιο αλλα και για τα ψαρια μ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...