Jump to content

Μεγάλο Προβλημα


Aekara21

Recommended Posts

παιδια καλησπέρα!

Έχω μεγάλο πρόβλημα σε ένα Ρίο 180 με 3 χρυσοψαρα! Το ενυδρειο έχει το φιλτρο της μάνας του και δουλευει περίπου 1,5 μήνα! Το έχω στρώσει με βακτηρια και ενώ πηγενε καλα ξαφνικά ανέβασε no2 και no3 ταυτόχρονα στο Θεό! Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα!

Έχω μεγάλο πρόβλημα σε ένα Ρίο 180 με 3 χρυσοψαρα! Το ενυδρειο έχει το φιλτρο της μάνας του και δουλευει περίπου 1,5 μήνα! Το έχω στρώσει με βακτηρια και ενώ πηγενε καλα ξαφνικά ανέβασε no2 και no3 ταυτόχρονα στο Θεό! Τι πρέπει να κάνω;

ακριβως το ιδιο ειχα παθει κι εγω... το ενυδρειο σου δεν ειχε στρωσει σωστα... τα χρυσοψαρα γενικα αντεχουν αλλα καλο ειναι να μην ταλαιπωρηθουν τα ζωντανα...

κατα τη γνωμη μου κινησεις...

α)αγγελια στο φορουμ για να ζητησεις μπολι για το φιλτρο σου

β)προσθηκη βακτηριων

γ) συχνες αλλαγες (ανα δυο μερες) ΜΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΝΕΡΟ απο το προηγουμενο βραδυ, θα προτεινα γυρω στο 1/3 του συνολικου νερου σου

δ)λιγοτερο ταϊσμα

γενικα επειδη ειναι κρυο νερο στρωνει λιγακι πιο αργα...

το ενυδρειο θα ειναι τελεια στρωμενο οταν Αμμωνια ΝΗ3, Νιτρωδη ΝΟ2 θα ειναι στο μηδεν και Nιτρικα το πολυ γυρω στα 10mg/l ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΗΣΙΜΑκαι οχι μηδεν!!!

Έγινε επεξεργασία - Superpzarr
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βρω μπολι τι κάνω; Δεν θέλω να χάσω τα ψαράκια μου! Μα γιατί ανέβηκαν τόσο πολύ... Αφού όταν τα έβαλα η αμμωνία και τα no2 ήταν στο μηδέν και τα no3 ήταν κοντά στοω15! Τι εγεινε και ανέβηκαν τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βρω μπολι τι κάνω; Δεν θέλω να χάσω τα ψαράκια μου! Μα γιατί ανέβηκαν τόσο πολύ... Αφού όταν τα έβαλα η αμμωνία και τα no2 ήταν στο μηδέν και τα no3 ήταν κοντά στοω15! Τι εγεινε και ανέβηκαν τόσο;

εκανες καμια μεγαλη αλλαγη χωρις προετοιμασμενο νερο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι πάντα με αντιχλοριο! Κάνω κάθε βδομάδα το 30%και προσθετω και βακτυρια! Παίζει να έχω ρίξει πολλά βακτυρια και να έχουν ανεβεί τόσο και τα δυο γιατί αμμωνία δεν έχω;

Link to comment
Share on other sites

Απλα με το που εβαλες τα ψαρια αυξηθηκαν οι ρυποι και οι αποικιες βακτηριων ηταν μικροτερες σε αναλογια και τωρα αναπτυσονται ακομα. Αλλαγες νερου με prime και μην ταιζεις καθολου για 3 μερες και βλεπουμε. Επρεπε αρχικα να βαλεις ενα ψαρι και μετα απο μια εβδομαδα τα αλλα 2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να συνεχίζεις να υποστηρίζεις με βακτήρια. Το prime είναι αντιχλώριο ναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Το Prime βοηθα στην δεσμευση αζωτουχων ενωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας και ευχαριστώ για της απαντήσεις! Τώρα έκανα μια καλή αλλαγή νερου αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τα βακτηρια! Τελικά να βάλω η οχι γιατί νομίζω ότι αυτο φτεει που ανεβασα no2 και no3 χωρίς καθόλου αμμωνία! Απο το Μαγαζι μου είπαν να βάζω διπλή ποσότητα κάθε φορά για να στρώσει πιο γρυγορα! Μήπως φταίει αυτο; Τελικά να βάλω η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις βακτήρια ! Όπως είπε και ο RIk οι αποικίες βακτηρίων που είχαν δημιουργηθεί δεν επαρκούσαν για να υποστηρίξουν το σύστημά σου. Ακολούθησε τις οδηγίες του και εδώ είμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το βράδυ έκανα πάλι μέτρηση και τα no2 και τα no3 δεν έπεσαν καθόλου και η χθεσινή αλλαγή ήταν κοντά στο 40% !και εριξα και βακτηρια! Τι κάνουμε τώρα; Ποτέ να ξανακανω αλλαγη; Υπάρχει περίπτωση να πέσουν μόνα τους γιατί έχω αγχοθει!

Link to comment
Share on other sites

Τη υλικα περιεχουν τα φιλτρα σου;

Αυριο κανε παλι αλλαγη και μην ταιζεις θα πεσουν καποια στιγμη.

Βαλε και prime.

Link to comment
Share on other sites

Ειπαρχουν τα υλικά της μάνας του και έβαλα και λίγο substrat pro! Δεν έχω ταισει καθόλου αλλά αυτά κάνουν απόβλητα γιατί τρώνε την αλγη και δεν βοηθάνε! Rik να ρυχνω βακτηρια σε κάθε αλλαγή;

Έγινε επεξεργασία - Aekara21
Link to comment
Share on other sites

Να ριχνεις την αναλογη ποσοτητα αλλαγης νερου αλλα καλο ειναι να τα ριχνεις μετα απο μια ωρα που εχεις ριξει το αντιχλωριο prime.

Κατα τα αλλα υπομονη φιλε, εαν εχεις θερμοστατη ανεβασε την θερμοκρασια για να βοηθησεις τα βακτηρια να αναπαραχθουν ποιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε για την ανταποκρηση! Δηλαδή αποτί καταλαβενω το θέμα είναι ότι ξαφνικά ενώ είχε στρώσει προφανος γιατί οι μετρήσεις μου ήταν μηδενικές πριν βάλω τα ψάρια ουσιαστικά αυτό ξεστρωσε λόγο υχθιοφορτοσης; Κάπου διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση η μεγάλη ποσότητα βακτυριων που πρόσθεσα να δημιούργησε τεράστιες υπερτοφικες αποικίες που δεν έχουν πια χώρο στο να καταναλοσουν τα no2! Παίζει κάτι τέτοιο η κατάλαβα λάθος; Που πιστεύεις ότι οφηλετε αυτο το γεγονος και πόσο κινδυνεύουν τα χρυσοψαρα μου;

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηριδια αναπτυσονται αναλογα με τους ρυπους που βρισκουν προς καταναλωση, εαν το φορτιο αυξηθει αποτομα χρειαζεται καποιος χρονος για να αναπτυχθουν παραπανω οι αποικιες. Δηλαδη και 100 λιτρα σιποραξ να ειχες παλι θα ειχες αυτο το φαινομενο, και σιγουρα παιζει ρολο και η θερμοκρασια μια που οσο χαμηλωτερη θερμοκρασια εχουμε τοσο ποιο αργα αναπτυσονται οι αποικιες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακόμα μια αλλαγή νερού 30% χτες και πρόσθεσα πάλι και βακτήρια και τώρα που μετρισα πάλι τα no2 στο θεό! Δεν πέφτουν καθόλου! Τι να κάνω! Sos παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατη εχεις τελικα;

Prime πηρες; ποιο αντιχλωριο και βακτηρια εχεις;

Πως εστρωσες το ενυδρειο σου;

Κανε και σκουπα βυθου και μην ταιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατη εχεις τελικα;

Prime πηρες; ποιο αντιχλωριο και βακτηρια εχεις;

Πως εστρωσες το ενυδρειο σου;

Κανε και σκουπα βυθου και μην ταιζεις.

θερμοστατη στους 27

αντιχλοριο stress coat

το εστρωσα με stress zyme 2πλη δοση γιατι ετσι μου ειπαν για πιο γρυγορα και μετα απο 10 μερες ειχα 0 αμμωνια 0 ΝΟ2 και 10 ΝΟ3

εκανα και σκουπα αλλα τιποτα! τι αλλο να κανω

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την Θερμοκρασια στους 25, αλλαγη 30 % παλι με σκουπα και με στρες κοατ και μετα απο μιση ωρα τριπλη δωση στρες ζυμε. ξεπλυνε ελαφρα χωρις να στυψεις τα σφουγγαρια σε νερο ενυδρειου να φυγουν τα πολλα.

Οταν εστρωνες εριχνες τροφη; και ποσο εαν ναι.

Καλο ειναι να παρεις και το Prime σαν αντιχλωριο αυριο και να το χρεισημοποιεις αντι του στρες κοατ αυτη την στιγμη. Ετσι και αλλιως δεν θα παει χαμενο μια που οταν στρωσουν τα πραγματα θα μπορεις να το κανεις χρηση παλι.

Κατα τα αλλα υπομωνη φιλε και αυριο ξανακανε μια μετρηση και αν χρειαστει κανε μια αλλαγη παλι αλλα με τριπλη δοση Prime αυτη την φορα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εστρωσες για 10 μερες το ενυδρειο και μετα εριξες τα ψαρια μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την Θερμοκρασια στους 25, αλλαγη 30 % παλι με σκουπα και με στρες κοατ και μετα απο μιση ωρα τριπλη δωση στρες ζυμε. ξεπλυνε ελαφρα χωρις να στυψεις τα σφουγγαρια σε νερο ενυδρειου να φυγουν τα πολλα.

Οταν εστρωνες εριχνες τροφη; και ποσο εαν ναι.

Καλο ειναι να παρεις και το Prime σαν αντιχλωριο αυριο και να το χρεισημοποιεις αντι του στρες κοατ αυτη την στιγμη. Ετσι και αλλιως δεν θα παει χαμενο μια που οταν στρωσουν τα πραγματα θα μπορεις να το κανεις χρηση παλι.

Κατα τα αλλα υπομωνη φιλε και αυριο ξανακανε μια μετρηση και αν χρειαστει κανε μια αλλαγη παλι αλλα με τριπλη δοση Prime αυτη την φορα.

οχι τροφη δεν εριχνα! τριπλη δοση? εγω γιατι παλι γιατι εχω ανυσιχια οτι μπορει να φταιει η υπερδοσολογια του zyme? υπαρχει περιπτοση να παιζει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...