Jump to content

Το Ph Δεν Κατεβαίνει!


Vave

Recommended Posts

Οι μετρησεις ειναι τις οσμωσης ή του ενυδρειου;

Την ΑΟ την εχεις καιρο; την αγορασες καινουργια ή μεταχιρησμενη;

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις ειναι του ενυδριου. απο νερο μεσα απο το ενυδρειο.

την αο την αγορασα καινουρια πριν 1 χρονο, αλλα την αφησα δυστυχως το καλοκαιρι και στεγνωσε. μαλλον ειναι για αλλαγη να υποθεσω οι μεμβρανες?

σιγουρα ε?

Link to comment
Share on other sites

Μετρα και απο την ΑΟ να δεις για σιγουρια!

Link to comment
Share on other sites

το νερο απο οσμωση μου δινει 7 κεχα ακριβως.

θα με σκασει ρε φιλε μα το θεο

τι φταιει παλι?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, η μεμβρανη μαλλον τα εχει φτυσει και μαλλον παιζει και κατι ασβεστολιθικο στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

ποσο κεχα πρεπει να δινει η μεμβρανη απο την αο μου δηλαδη?

παιζει και κατι αλλο στο ενυδρειο μου ομως που δεν το ανεφερα προηγουμενως.

τοσο καιρο δεν εβαζα απο αο νερο μεσα, και εβαζα απο την βρυση. Μενω κεντρο θεσσαλονικης και το νερο εδω της βρυσης, εκανε ολα τα τζαμια του ενυδριου μου απο μεσα μερια, ασπρα απο τα αλατα. και εχουν κολλησει αλατα μεσα στο ενυδρειο φουλ.

υπαρχει περιπτωση αυτα τα αλατα να κανουν την δουλεια? δηλαδη να ανεβαζουν το πεχα συνεχεια?

ειμαι ετοιμος να το ξεστησω ολο και να το κανω απτην αρχη απτα νευρα μου μα το θεο

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ πιθανο! Πριν κανεις οτιδηποτε παρε υδροχλωριο απο το μαρκετ και κανε το πειραμα, και εαν εχεις και τιποτα πετρες μεσα επισης και μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ασβεστολιθικα τα χαλικακια ειμαι σιγουρος. ειναι μαυρα χαλικακια κατσε να βγαλω μια φωτο να σας δειξω, αλλα πως ποσταρω την φωτογραφια εδω να την δειτε?

Link to comment
Share on other sites

post-16337-0-40502500-1329163768_thumb.jpg

ετσι εχει γινει απο τα αλατα, τα οποια τα εχω βγαλει με ξυραφακι απ οτο μπροστα τζαμι

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω, πολυ πραμα, ουτε θαλασσινο να ηταν!

Το υποστρωμα ειναι το ιδιο με αυτο που εχεις τωρα μεσα;

Link to comment
Share on other sites

post-16337-0-61410500-1329166712_thumb.jpg

ετσι ειναι τωρα μετα το καθαρισμα απο τα αλατα!

τι να κανω? πειτε μου!

να παω να αγορασω μεμβρανες για την οσμωση? ποσο κεχα βγαζει κανονικα η οσμωση? εμενα εβγαλε 7 κεχα

πειτε μου τι βηματα πρεπει να κανω για να αρχισω σιγα σιγα να φτιαχνω λιγο το βρωμερο ενυδρειο μου!

τιγκα στα αλατα ειναι μεσα, τα ψαρια νομισαν οτι χιονιζει. πω ουτε να το βλεπω δε μπορω

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας εαν ολα αυτα τα αλατα που ειναι στην φωτο στον βυθο υπαρχουν ακομα και δεν εβαλες νεο χαλικι/αμμο τοτε θα πρεπει να το βγαλεις, δευτερον θα χρειαστεις καινουργια μεμβρανη ΑΟ. Κανονικα δεν θα πρεπει να μετρας σχεδον καθολου ΚΗ απο την ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

οκ αυριο παω να παρω καινουρια μεμβρανη για την αο. αλλα ζηταω μονο αυτο? ειναι τριων σταδιων η αο μου. η μεμβρανη ειναι για το κεντρικο μπουκαλι της αο? η μεμβρανη ειναι εκεινο το μπλε ετσι? για τα αλλα 2 στα πλαγια δεν ζηταω ανταλακτικες , μεμβρανες??

το λιπασμα και το χαλικι δε με πειραζει ειναι φτηνα

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα πρεπει να αλλαξεις και τα υπολοιπα για το καλο της καινουργιας μεμβρανης αλλα καλυτερα να σε ενημερψση καποιος εμπειροτερος περι οσμωσης, οσο για το χαλικι μπορεις να την βαλεις σε μια λεκανη και να την γεμισης με ξυδι, να την αφησεις κανα δυο ημερες και μετα να την ξεπλυνεις και να την βρασεις. Μαλλον ομως ποιο ευκολο ειναι να παρεις καινουργια για να γλυτωσεις ολη την φασαρια.

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι θα γινει. αυριο παω για χαλικι μεμβρανη και λιπασμα για κατω.

ελπιζω να φτιαξει το προβλημα και να φταιει η οσμωση, αλλιως καηκα!

και κατι αλλο να ρωτησω. βλεπω οτι σε πολλα φυτεμενα ενυδρεια δεν υπαρχει η παραμικρη κυκλοφορια του νερου μεσα!

δεν εχουνε ουτε κυκλοφορητες ουτε τιποτα, ολα ειναι μεσα ακινητα! μηπως ακινητα ειναι καλυτερα ολα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι φωτο συνηθως ειναι λογο του οτι τα βγαζουν απο μεσα τα μπαστουνια για διαγωνισμους. Χρειαζεται μια μικρη αναταραξη για οξυγονωση και καλη κυκλοφορια γιατι αλλιως θα γεμισης αλγες, αλλα αυτα θα τα πουμε μετα απο το ολο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα και στο youtube ολα τα φυτεμενα και εκτος διαγωνισμων ειναι ολα χωρις αναταραξη και χωρις κυκλοφορια!

και βγαζουνε τα φυτα τιγκα μπουρμπουληθρα!

περιμενω πως και πως αυριο να παω να παρω την οσμωση

σε ευχαριστω για την βοηθεια σου παρα πολυ φιλαρακι μου! παλι καλα που υπαρχουν και ανθρωποι σαν εσας που δε τσιγκουνευονται να δωσουνε συμβουλες. να ειστε καλα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και αλλα χιλια δυο βιντεο που φαινεται ο εξοπλισμος, απλα πολυ τα κρυβουν τοσο καλα που δεν φαινονται ή τα βγαζουν γενικος για λογους παρουσιασης. Εαν δεν εχεις αντλια να σου γυρναει το νερο θα γινει βουρκος καποια στιγμη το ενυδρειο σου. Περιμενω νεοτερα σου, αλλωστε εδω ειμαστε για να τα λεμε και να βοηθιομαστε για να ξεφευγουμε λιγο και απο την ρουτινα της καθημερινοτητας, χρονος να υπαρχει βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα, δεν το παρατησα το συγκεκριμενο νημα τοσο καιρο, απλα εκανα την ερευνα αγορας μου και διαπιστωσα προβλημα.

η Α/Ο μου ειναι μαρκας Aquili η οποια ειναι μαρκα οπως φανταζεστε. Ιταλικη. Το site της ειναι ολο στα ιταλικα και εκτος αυτου δεν λειτουργει κιολας. Εβαλα τον πατερα μου ο οποιος ξερει ιταλικα να μου μεταφρασει, μπηκαμε και ειδαμε οτι το σιτε τους δεν λειτουργει κανονικα και δεν φορτωνει σελιδες. ουτε παραγγελια ανταλλακτικων εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε ουτε τιποτα.

Οποτε καταληγουμε στο οτι, πρεπει να αγοραστει μια καινουρια οσμωση απο εναν εμπορο, ο οποιος μπορει να μας προμηθευει και με ανταλλακτικες μεμβρανες κλπ.

εκτος αυτου, το σημαντικοτερο προβλημα που εχω με το νερο του κεντρου Θεσσαλονικης, ειναι οτι ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΠΗΧΤΡΑ ΣΤΑ ΑΛΑΤΑ.

παιδια, δεν ειναι υπερβολη, το νερο αυτο, αν στεγνωσει και εξατμιστει αφηνει στο τζαμπι μια ασπρη κρουστα λες και το εβαψαν με ασπρη μπογια.τοσο πολυ. ειναι σιχαμερο.

και η ερωτηση μου ειναι η εξης. με τετοιο ακαταλληλο νερο που βγαζει η βρυση εδω στο κεντρο, τιγκα στα αλατα, οτι α/ο και να βαλω, δε θα χαλασει τις μεμβρανες γρηγορα? ειναι κριμα να επενδυσω σε αο ενω θα την γεμισει μεσα αλατα το νερο που περναει. εκτος αν κανω καπου λαθος..

παρακαλω λυστε μου την απορια, υπαρχει κανεις αλλος με τετοια ποιοτητα νερου, που να χρησιμοποιει αο? τι συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις? αλλαζουμε μεμβρανες πιο συχνα η δε μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα. ειχα εδω και πολλους μηνες 2 ψαρακια μεσα στο ενυδρειο μου, και σημερα το πρωι που ξυπνησα βρηκα μονο το ενα!

το αλλο εχει εξαφανιστει πραγματικα δεν υπαρχει μεστο ενυδρειο. δε παιζει να το ρουφηξε το φιλτρο, δε χωραει μεσα στο σωληνα.

μηπως το ενυδρειο μου ειναι στοιχειωμενο και δε θα φτιαξει ποτε? ολο προβληματα ρε παιδι μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...