Jump to content

Βοήθεια Old Tank Syndrome


Recommended Posts

Σήμερα σκεφτόμουν να αλλάξω την ψαροσύνθεση στο 96ρι μου Aquatlantis Aquadream 80...

Έχει για φίλτρανση biobox 2 με Eheim Substrat pro, Eheim Mech, Μπλε σφουγγάρι και Υαλοβάμβακα και την αντλία του με ονομαστική 600l/h...

Είναι φυτεμένο με Βαλισνέριες Ανούμπιες (μια nana και δυο barteri μεγάλες) λίγες κρυπτοκορίνες και κερατόφυλλο στερεωμένο στο πίσω μέρος που ανα μήνα πετσοκόβεται...

Για διακόσμηση έχει μια πέτρα από ποτάμι ΌΧΙ ασβεστολιθική (τεστ με διάλυμα HCl) και ξερά κλαδιά πλατάνου (μέσα από νερά ποταμού μαζεμένα) που πέρασαν όλες τις απαραίτητες διαδικασίες και έχουν πλεχτεί μεταξύ τους και πάνω τους μπήκαν οι ανούμπιες φτιάχνοντας κάτι σαν στέγαστρο-κρυψώνα για τα μικρά ψάρια μου...

Η κοκκομετρία του χαλικιού είναι σχετικά μεγάλη (3mm με 5mm) και ήταν ο λόγος που χάρισα τα cory μου σε φίλο με ψιλότερη...

Οι συνθήκες του νερού σήμερα είναι:

ΝΗ3: 0

NO3:10 mg/l

NO2:0

GH:12d

KH:1d με 3d

pH: 6.2

Κάτοικους έχει τρεις Ancistrus sp3 και εναν albino (αν και μαλλον xanthic είναι)

Δυο YoYo Loach (botia almorhae)

(Τα 6 πιο πανω σκοπεύω να τα κρατήσω)

ένα κοπαδάκι 9 green neon tetra (Paracheirodon simulans)

ένα κοπαδάκι 7 ροδοστομους (Hemigrammus Bleheri)

σκέφτομαι να δώσω τα κοπάδια γιατί πρώτν η ιχθυοφόρτωση είναι μεγάλη

και δεύτερον γιατί από τη στιγμή που τα YoYo αποφάσισαν ότι στην πέτρα, στις σπηλιές και στα φυτά της θα πλησιάζουν μόνο οι Ancistrus, τα κοπάδια είναι περιορισμένα στο 70% του μήκους του ενυδρείου που έτσι κι αλλιώς είναι μάλλον μικρό για τις ανάγκες τους...

τα ψάρια βέβαια δείχνουν τα χρώματα τους και σπάνε και τα κοπάδια μέσα στο ενυδρείο χαλαρά που μάλλον σημαίνει ότι δεν υπάρχει μεγάλο στρεσάρισμα αλλά την ώρα του ταίσματος αντί να ξεσηκώνουν τον τόπο με τα πέρα δώθε τους όπως παλιότερα τρώνε ότι πέρνάει πέφτοντας μόνο στις περιοχές που μαζεύεται το κάθε κοπάδι...

Θα ήθελα λοιπόν καμια πρόταση για άλλο ψάρι που να είναι συμβατό με τις διαστάσεις του ενυδρείου, το διάκοσμο (αν και αυτός εύκολα προσαρμόζεται), τις συνθήκες του νερού και τους συγκάτοικους που θα παραμείνουν...

και πάλι ευχαριστώ εκ των προταίρων :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

βασικά θα προτιμούσ ίσως κάτι όχι σε κοπάδι...

Έγινε επεξεργασία - Superpzarr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ξεκίνησα την συγκέντρωση υλικών...
Βαρέλι 100l (διαμέτρου 70cm, από αυτά που χρησιμοποιούν για ελλιές αμπελόφυλλα και μούστο) για να φιλοξενηθούν τα ψάρια και το νερό του ενυδρείου όσο θα διαρκέσει η ανακαίνιση...

Λευκή χαλαζιακή άμμος

Φυτά: Valisneria Americana, Valisneria Gigantea, Anubia barterii και nana, κερατόφυλλο, τοματιές, κρυπτοκορίνες και μάλλον Cuba (έστειλα άλλον να τα αγοράσει και δεν μπορώ να είμαι ακόμα σίγουρος, είναι στο δρόμο)...

το ενυδρείο είναι το aquadream 80 της aquatlantis (96 μικτά)...

υπόστρωμα λέτε να βάλω (αν και ξέρω ότι δεν είθισται με άμμο);
βοηθάτε χωριανοί
και ευχαριστώ εκ των προταίρων... η διαδικασία θα ξεκινήσει κάπου την τετάρτη ή πέμπτη...

τα ψάρια που θα φιλοξενηθούν είναι 9 green neon tetra, 2 yoyo loach, 3 anc cirrhosus, και ένα χαρεμάκι 2-1 pearl gouramis (μάλλον)

Link to comment
Share on other sites

αντι για γκουράμι δεν θα σου άρεζε περισσοτερο μια αμερικάνικη νανοκιχλίδα; ramirezi, nanacara anomala ?

Link to comment
Share on other sites

εννοειται αλλα εχω ηδη πολυ κινηση στον πατω και δεν ξερω αν θα την παλεψουν!

Link to comment
Share on other sites

Από φωτισμό τι έχεις;

Στο όλο στήσιμο σου έχω κάποιους ενδοιασμούς. Πρώτα από όλα η επιλογή ενός φυτού όπως το cuba, μαλλόν θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Το γκαζονάκι αυτό για να αναπτυχθεί θέλει αρκετές προϋποθέσεις. Θέλει έντονο φωτισμό. Αυτό όχι μόνο θα στρεσάρει τα yoyo loach αλλά μάλλον θα σε βάλει και στην διαδικασία να προσθέσεις έξτρα λάμπα στο καπάκι σου. Επίσης θέλουν πολύ καλή λίπανση και παροχή CO2. Θέλει χαλικάκι (και όχι άμμο) για να μπορέσει να πιαστεί στο βυθό αλλά τα yoyo loach μάλλον θα φροντίσουν να επιπλέει συνεχώς :D. Θέλει επίσης πολύ καλή λίπανση και κυρίως υπόστρωμα το οποίο βέβαια, δύσκολα συνδιάζεται με άμμο.

Τα yoyo loach δεν τα είχα ποτέ στην κατοχή μου, αλλά από όσα διαβάζω είναι κοινωνικά ψαράκια που θέλουν ένα έστω και μικρό κοπαδάκι για να νιώθουν άνετα και να δείξουν την πραγματική συμπεριφορά τους. Επίσης διαβάζω πως τα λίτρα που έχεις, επαρκούν μόνο όσο τα ψαράκια είναι σε νεαρή ηλικία και μικρό μέγεθος, Θέλλουν αρκετά περισσότερα λίτρα, όχι μόνο εξαιτίας της κοινωνικής φύσης τους αλλά και του υπρκινητικού και δραστήριου χαρακτήρα τους

Link to comment
Share on other sites

Από φωτισμό τι έχεις;

Στο όλο στήσιμο σου έχω κάποιους ενδοιασμούς. Πρώτα από όλα η επιλογή ενός φυτού όπως το cuba, μαλλόν θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Το γκαζονάκι αυτό για να αναπτυχθεί θέλει αρκετές προϋποθέσεις. Θέλει έντονο φωτισμό. Αυτό όχι μόνο θα στρεσάρει τα yoyo loach αλλά μάλλον θα σε βάλει και στην διαδικασία να προσθέσεις έξτρα λάμπα στο καπάκι σου. Επίσης θέλουν πολύ καλή λίπανση και παροχή CO2. Θέλει χαλικάκι (και όχι άμμο) για να μπορέσει να πιαστεί στο βυθό αλλά τα yoyo loach μάλλον θα φροντίσουν να επιπλέει συνεχώς :D. Θέλει επίσης πολύ καλή λίπανση και κυρίως υπόστρωμα το οποίο βέβαια, δύσκολα συνδιάζεται με άμμο.

Τα yoyo loach δεν τα είχα ποτέ στην κατοχή μου, αλλά από όσα διαβάζω είναι κοινωνικά ψαράκια που θέλουν ένα έστω και μικρό κοπαδάκι για να νιώθουν άνετα και να δείξουν την πραγματική συμπεριφορά τους. Επίσης διαβάζω πως τα λίτρα που έχεις, επαρκούν μόνο όσο τα ψαράκια είναι σε νεαρή ηλικία και μικρό μέγεθος, Θέλλουν αρκετά περισσότερα λίτρα, όχι μόνο εξαιτίας της κοινωνικής φύσης τους αλλά και του υπρκινητικού και δραστήριου χαρακτήρα τους

απόλυτο δίκιο...

καταρχήν η cuba άκυρη έτσι κι αλλιως...

και τελικά και τα yoyo θα τα δώσω... 3δα θέλουν Minimum από όσα διάβασα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...