Jump to content

Τροπικα Φυτα


Giannakis27

Recommended Posts

πριν δυο βδομαδες πηρα τεσσερα φυτα και τα εβαλα κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο...και τωρα που το σκεφτομαι,απορω αν επρεπε να τα βαλω μονο με τις ριζες ή μαζι με το λιπασμα που ηταν μεσα στη γλαστρα...και τι ψαρι ή ασπονδυλο μου προτεινετε να βαλω στο 80 λιτρο ενυδρειο μου(οχι μεγαλα)ωστε να καθαριζει τα φυτα απο την αλγη....

Link to comment
Share on other sites

αααα ξεχασα να σας πω τι ψαρια εχω!3 αγγελοψαρα μικρου μεγεθους,2 γκουραμι pearl(1 μικρο κι ενα μεγαλο),1 γκουραμι blue,ενα μικρο μαυρο γλεφτη,ενα kuhli,κι μια μικρη κιχλιδα(δεν ξερω τι ειδους ειναι αλλα θα παει σε αλλο ενυδρειο)...

Link to comment
Share on other sites

ήδη έχεις ξεπεράσει τα όρια του ενυδρείου σου για ιχθυοφόρτωση, οπότε ψαράκι το ξεχνάς. Ίσως κάποιο σαλιγκάρι, όπως nerites...

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά τα τοποθετούμε μόνο με τις ρίζες τους.Αν είναι μεγάλες τις κόβουμε λίγο για να μας διευκολύνουν και να αναπτυχθούν σωστά στο νέο τους υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

μμμ...ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)...ακομα μια ερωτηση εχω αυτο το φυτο Hydrocotyle verticillata (το οποιο εχει λατρεψει το kuhli)και αντι να αναπτυσσεται προς τα αριστερα και δεξια,πηγαινει προς τα πανω...τι πρεπει να κανω?το ρωταω διοτι καθε μερα βαζω το χερι μου μεσα στο ενυδρειο και νομιζω οτι ενοχλω τα ψαρια και δεν το θελω...

Link to comment
Share on other sites

...Το Hydrocotyle verticillata δεν είναι δύσκολο να διατηρηθεί στο ενυδρείο. Ο ποιό σημαντικός παράγοντας είναι ο φωτισμός, καθώς το ύψος αυτού του φυτού καθορίζεται από την ένταση του φωτισμού...

πηγή : aquaticplantcentral

Link to comment
Share on other sites

ήδη έχεις ξεπεράσει τα όρια του ενυδρείου σου για ιχθυοφόρτωση, οπότε ψαράκι το ξεχνάς. Ίσως κάποιο σαλιγκάρι, όπως nerites...

αυτο που μου προτεινες τρωει τα φυτα??τα apple snails κανουν την ιδια δουλεια?και τι τρωνε?

Link to comment
Share on other sites

δεν τρώει φυτάκια. Καλά και τα apple αλλά γίνονται πολύύύύ μεγάλα. Τα σαλιγκάρια τρέφονται κυρίως με άλγη πάνω στο τζάμι, τα ξύλα, τις πέτρες ή όπου βρίσκεται. Καλό όμως είναι να τους ρίχνουμε και ταμπλέτες βυθού κάθε 2-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

δεν τρώει φυτάκια. Καλά και τα apple αλλά γίνονται πολύύύύ μεγάλα. Τα σαλιγκάρια τρέφονται κυρίως με άλγη πάνω στο τζάμι, τα ξύλα, τις πέτρες ή όπου βρίσκεται. Καλό όμως είναι να τους ρίχνουμε και ταμπλέτες βυθού κάθε 2-3 μέρες.

σε ευχαριστω για την πληροφορια...εννοειται οτι τα μεγαλα δεν τα κραταω,οπως και pleco και τα αλλαζω με μικροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...