Jump to content

Δυστυχώς Ψόφησε!


ebenos

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος δυστυχώς χθες το βραδύ ψόφησε από dropsy ένα χρυσοψαρακι μου! Ενώ ήταν σε αρχικό στάδιο και πείρε άμεσα αντιβίωση δεν τα κατάφερε! Το μόνο θετικό (αν υπάρχει θετικό στην περίπτωση) είναι ότι ψόφησε σε ενυδρείο καραντίνας και όχι στο κεντρικό! Η ερώτηση είναι αν πρέπει να κάνω κάτι τώρα με την καραντίνα? Να ρίξω κάτι μέσα? Να κάνω αλλαγή νερού? Δεν ξέρω δεν μου έχει ξανασυμβεί!

Link to comment
Share on other sites

Την καραντίνα την έχεις μόνιμα στημένη ή την στήνεις μόλις θές να βάλεις ψάρι? Πάντως καλό θα ήταν να κάνεις μια αλλαγή νερού50% και να ρίξεις και βακτήρια αν θες διαφορετικά αν θες να ρίξεις μπόλι!

Πάντως να ξέρεις ότι αν η βιολογία του φίλτρου σου δεν ταίζεται με αμμωνία που παράγουν τα ψάρια ή η τροφή τότε το ενυδρείο θα είναι άστρωτο!

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα αν το ενυδρείο είναι άστρωτο! Είναι στρωμένη και είναι μόνιμα στημένη και την συντηρώ με τροφή όπως είπες ακόμα και όταν δεν έχω ψαριά μέσα! Στην ουσία δεν είναι ακριβός καραντίνα αλλά νοσοκομείο και πρέπει ανά πάσα ώρα και στιγμή να μπορεί να φιλοξενήσει κάποιον ασθενή! Το θέμα είναι αν πρέπει να κάνω κάτι τώρα που ψόφησε μέσα το ψάρι! Να κάνω αλλαγή? Να προσθέσω κάτι? Μονό γιαυτο το λόγο ρωταω!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή! Καλό θα κάνει! Δεν νομίζω η αρώστεια να προχώρησε και παραπέρα δηλαδή στο φίλτρο! Πάνω σε αυτό θα σου πουν και άλλοι! Αλλά δεν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή! Καλό θα κάνει! Δεν νομίζω η αρώστεια να προχώρησε και παραπέρα δηλαδή στο φίλτρο! Πάνω σε αυτό θα σου πουν και άλλοι! Αλλά δεν νομίζω!

thumbup.gif Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα αν το ενυδρείο είναι άστρωτο! Είναι στρωμένη και είναι μόνιμα στημένη και την συντηρώ με τροφή όπως είπες ακόμα και όταν δεν έχω ψαριά μέσα! Στην ουσία δεν είναι ακριβός καραντίνα αλλά νοσοκομείο και πρέπει ανά πάσα ώρα και στιγμή να μπορεί να φιλοξενήσει κάποιον ασθενή! Το θέμα είναι αν πρέπει να κάνω κάτι τώρα που ψόφησε μέσα το ψάρι! Να κάνω αλλαγή? Να προσθέσω κάτι? Μονό γιαυτο το λόγο ρωταω!

Νικο παιζεται το εαν ειναι στρωμενο μια που το ενυδρειακη τρεχει απο της 21 Ιανουαριου και το θεμα σου περι του προβληματος σου αναρτηθηκε στης 12 φεβρουαριου και σιγουρα πριν πεθανει το ψαρακι θα ειχε και καποιες μερες μεσα στην καραντινα. Το ερωτημα ειναι εαν το ψαρακι σου αρρωστησε ενω το ειχες στην καραντηνα ή αν σου αρωστησε στο μεγαλο και μετα το μετεφερες στο μικρο για αναρωση.

Link to comment
Share on other sites

Νικο παιζεται το εαν ειναι στρωμενο μια που το ενυδρειακη τρεχει απο της 21 Ιανουαριου και το θεμα σου περι του προβληματος σου αναρτηθηκε στης 12 φεβρουαριου και σιγουρα πριν πεθανει το ψαρακι θα ειχε και καποιες μερες μεσα στην καραντινα. Το ερωτημα ειναι εαν το ψαρακι σου αρρωστησε ενω το ειχες στην καραντηνα ή αν σου αρωστησε στο μεγαλο και μετα το μετεφερες στο μικρο για αναρωση.

Rik το ψαράκι μου το είχαν φέρει πριν 3 μήνες περίπου σε ένα μπολάκι του 1 λίτρου από ένα πανηγύρι εδώ της περιοχής! Όπως καταλαβαίνεις η συνθήκες στης οποίες ζούσε δεν ήταν και η καλύτερες! Δεν το είχα στο μεγάλο ενυδρείο παρά σε ένα ενυδρείο στο μαγαζί 25 λίτρων που έχω! Ενώ είχε αρχίσει να εξαπλώνετε η βακτηριακη μόλυνση και είχε πάρει αντιβίωση μέσα στο 25αρι και έδειχνε να σταθεροποιείτε η κατάσταση του το μετέφερα στην καραντίνα που αναφέρεις για τον υπόλοιπο καιρό ούτος ώστε να παρακολουθήσω την εξέλιξη του με σκοπό να το μεταφέρω στο μεγάλο αν τελικά επιβίωνε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...