Jump to content

Απορίες για Χρυσόψαρα


thalia

Recommended Posts

Καλησπεεεερα!Ειμαι η θαλια και ειμαι καινουρια στα χρυσοψαρα.Μου εκαναν λοιπον δωρο ενα common goldfish υποθετω μιας και ειναι γυρω στα 5 με 6 εκατοστα και χρυσο,ειναι μωρο απο οτι πληροφορηθηκα απο το πετ σοπ που το αγορασαν. Για αρχη μου δοθηκε γυαλα 5 λιτρων αλλα επειδη ασφυκτιουσα μονο που το εβλεπα το μικρο μου του αγορα μια προσωρινη γυαλα 20 λιτρων γιατι και τα οικονομικα ειναι σε αισχρη κατασταση, εβαλα χαλικι σε γηινο χρωμα (ασπρο,καφετι,μπεζ) μεσαιου μεγεθους προς μικρο, ενα διακοσμητικο,και σε λιγες μερες θα βαλω και μικρο φιλτρο. φαινεται να ειναι καλα εκει μεσα,να το διασκεδαζει περισσοτερο απο τη γυαλα φυσικα,αλλα πληροφορουμαι διαρκως οτι και εκει θα νιωθει το ιδιο ασχημα. :( δεν ξερω τι αλλο να κανω για να το ευχαριστησω προσωρινα μεχρι να παρω ενα κανονικο ενυδρειο. το φροντιζω καθημερινα κ το παρατηρω ωστε να καταλαβω αν βολευεται. Παρατηρησα επισης οτι αφοτου εβαλα το χαλικι το νερο θολωνει και αναγκαζομαι να το αλλαζω συχνα το νερακι (τα 2/3) γιατι το βλεπω να πηγαινει συχνα στην επιφανεια του νερου και να κανει μπουρμπουλιθρες και αυτο με φοβιζει. τι σημαινει αυτο?πειναει|?ζηταει οξυγονο?πρεπει αμεσα να του αλλαξω χωρο? Ακομα,φιλοξενω ενα ακομη χρυσοψαρο για λιγες μερες γιατι το ενυδρειο της φιλης εσπασε και χρειαζεται χρονος για να παρει καινουριο, οποτε αυτο δυσκολευει κ αλλο την κατασταση αλλα και παλι ειναι προσωρινο! ομως τα βλεπω να παιζουν να πειραζει το ενα το αλλο,να πηγαινει πολυ προς την κοιλια του φιλοξενουμενου το δικο μου κ τριβει το στομα του.δεν πιστευω να τσακωνονται,ελπιζω πως οχι!Εχω τοσες αποριες γενικα γιαυτο παρακαλω να με βοηθησετε γιατι ετσι κ παθουν κατι θα εχω τυψεις! ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα ψαρακια σας κινδυνευουν, το ενυδρειο ειναι αστρωτο, δωσε τα ψαρακια σε ενα πετ για την ωρα και διαβασε το παρακατω λινκ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες Θάλια στην κατηγορία του κρύου νερού!

Σίγουρα τα 20 λίτρα για 2 δυο, ακόμα και για ένα χρυσόψαρο είναι ελάχιστα.

Τα κλασσικά χρυσόψαρα γίνονται πολύ μεγάλα (30+εκ) στις λίμνες.

Θα σου πρότεινα να αγόραζες ένα ενυδρείο 50λιτρα ή μεγαλύτερο και αν γίνετε να έδινες πίσω αυτό το ψαράκι να έπερνες πχ ένα οράντα, αν θες κάτι σε χρυσόψαρο.

Η άλλη επιλογή είναι να βάλεις έναν μονομάχο στο 20 λίτρο, απαραίτητος ο θερμοστάτης όμως..

Σίγουρα θα χρειαστείς φίλτρο για το ενυδρείο σου, αλλά στην δικιά σου περίπτωση δεν θα κάνει κάτι γιατί το ψαράκι δεν θα μπορέσει να ζήσει σε τόσα λίγα λίτρα.

Το ότι αναπνέει στην επιφάνεια σημαίνει ότι το νερό δεν έχει οξυγόνο και όταν θολώνει ότι ανεβαίνουν τα επίπεδα αμμωνίας, η οποία τα σκοτώνει σιγά σιγά.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις εσύ τώρα είναι να αλλάζεις νερό συχνά και πάντα να προσθέτεις αντιχλώριο.

Αυτά, ελπίζω να μην σε κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα του πετ σοπ μου ειπε οτι το χαλικι φταιει που θολωνει το νερο ,γιατι δεν θολωνε καθολου οσο δεν ειχα χαλικι,και οτι θα παρει περιπου μια εβδομαδα μεχρι να σταματησει το νερο να θολωνει,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ομως,τα οραντα δηλαδη αντεχουν σε τοσα λιγα λιτρα? ειχα παλιοτερα ενα μονομαχο ο οποιοσ αντεξε μονο 3 μερες δεν γνωριζω το λογο εκανα οτι ακριβως μου ειπαν. το αλλαζω σχεδον καθημερινα το νερο γιατι λογω χαλικιων θολωνει,κανω οτι μπορω για να μην περνανε μιζερα. οσο για το ενυδρειο 50 λιτρων περιπου ποσο κοστιζει ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν επλινες το χαλικι με νερο πριν το βαλεις στο ενυδρειο;

Σε 20λιτρα μονο ενας μονομαχος μπορεις να ζησει.

Πριν ομως βαλεις ψαρια πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο.

Τα οραντα δεν μεγαλωνουν τοσο πολυ οσο τα κοινα οποτε 50λιτρα ενυδρειο για αυτα ειναι οτι πρεπει.

Αν θες να αγορασεις ενυδρειο ή εξοπλισμο δες εδω:

Link to comment
Share on other sites

τις επλυνα πολλες φορες και ομως παλι τα ιδια δεν ξερω τι αλλο να κανω,επισης ολο το στρωσιμο μου φαινεται κινεζικο δεν καταλαβαινω πολλα χρειαζομαι καποιον εμπειρο...πφφφ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Θαλια!

Κατα αρχας εγω θα σου προτεινα να δωσεις το ψαρακι σε ενα πετ σοπ προσωρινα να στο φυλαξει για τωρα γιατι τα 20 λιτρα ειναι πολυ λιγα για αυτο το ψαρι και δευτερων δεν εχεις ουτε φιλτρο αυτη την στιγμη και τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα. Καταλαβαινω πως δεν θελεις να μπλεξεις σε τετοια διαδικασια αλλα προτειμω να ζηση το ψαρακι σου που κυνδινευη αμεσα!

Παρολα αυτα εαν θελεις να το παλεψεις το ιδιο σε αυτο το ενυδρειο προσωρινα, τοτε θα πρεπει να παρεις ενα φιλτρο και να το γεμισεις με μινι σιποραξ για να μπορεσουν τα βακτηρια που τρωνε κατα καποιο τροπο την αμμωνια να το αποικισουν. Επισης καλο ειναι να αγορασεις το Prime σαν αντιχλωριο και να το χρησημοποιεις σε καθε αλλαγη νερου μια που βοηθα στην δεσμευση αζωτουχων ενωσεων οπως την αμμωνια και δευτερων να αγορασεις start up για να βοηθησεις αμεσα να εξεληχθει η ολη βιολογια του ενυδρειου σου.

Οπως και να εχει καλυτερα να παρεις ενα ενυδρειο περιπου στα 100 λιτρα για να μπορεσεις να φιλοξενισεις το ψαρακι σου και να ακολουθησεις την πρωτη προταση μου για το καλο του.

Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο εχω αγορασει επισης πηρα κ φιλτρο για να το βαλω αλλα αυτος μου τα ελεγε περιεργα να βαλω το φιλτρο με τα βακτηρια κ να εχω τα ψαρια μεσα,επισης στο μπουκαλι των βακτηριων λεει να τα βαλω μετα απο 24 ωρες.πραγματικα αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.δεν ξερω τι να κανω. θα αλλαξω σιγουρα ενυδρειο απλα οχι αυτη τη στιγμη λογω οικονομικων,θελω να μου πεις σε παρακαλω εριξα τα βακτηρια που μ ειπε αυτος περιπου 6 μλ για 20 λιτρα μου ειπε εχω συνδεσει το φιλτρο και ειναι στην πριζα,ομως τα ψαρια τα εχω στη λεκανη που τα βαζω οταν κανω αλλαγη,μετα απο ποσες ωρες να τα βαλω στο ενυδρειο γνωριζεις?

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω οοοολους σας,με βοηθησατε αρκετα κ εμενα κ τα μαναρακια μου!να στε ολοι καλα!!! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Thalia γεια σου και από μένα! Μην ακούς τι σου λένε στα petshop γιατί λίγοι είναι επαγγελματίες στον χώρο! Ακλούθησε της οδηγίες που σου δάσυνε τα παιδιά γιατί θα στεναχωρηθείς αν χάσεις το ψαράκι σου και αν δεν κουνηθείς άμεσα εκεί θα καταλήξεις! Ξεκίνα άμεσα με το φίλτρο και τα βακτήρια και ΜΗΝ βγάζεις τα ψάρια όταν κάνεις αλλαγή! Είναι καταστροφικό γιαυτα! Προτιμότερο να αλλάζεις το νερό τους με ένα πλαστικό ποτηράκι σιγά σιγά! Ενημέρωσε μας και ότι θέλεις εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο εχω αγορασει επισης πηρα κ φιλτρο για να το βαλω αλλα αυτος μου τα ελεγε περιεργα να βαλω το φιλτρο με τα βακτηρια κ να εχω τα ψαρια μεσα,επισης στο μπουκαλι των βακτηριων λεει να τα βαλω μετα απο 24 ωρες.πραγματικα αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.δεν ξερω τι να κανω. θα αλλαξω σιγουρα ενυδρειο απλα οχι αυτη τη στιγμη λογω οικονομικων,θελω να μου πεις σε παρακαλω εριξα τα βακτηρια που μ ειπε αυτος περιπου 6 μλ για 20 λιτρα μου ειπε εχω συνδεσει το φιλτρο και ειναι στην πριζα,ομως τα ψαρια τα εχω στη λεκανη που τα βαζω οταν κανω αλλαγη,μετα απο ποσες ωρες να τα βαλω στο ενυδρειο γνωριζεις?

Εαν μπορεις ανεφεραι το μοντελο του φιλτρου και την μαρκα του και τη περιεχει μεσα, επισης ποιο αντιχλωριο και ποια βακτηρια.

Το νερο αλλαγης καλο ειναι να το εχεις στο δωματιο μια μερα πριν μεσα σε καποιο δοχειο και οχι απευθειας απο το δυκτιο για να εξατμιζεται το περισσοτερο χλωριο απο μονο του και πανω απο ολα για να εχει παρομοια θερμοκρασια με του ενυδρειου για να μην παθενουν θερμικο σοκ κατα την αλλαγη. Μια ωρα πριν την αλλαγη ριξε το αντιχλωριο στο δοχειο με το νερο αλλαγης και ριξτου ενα ψιλοανακατεμα εαν μπορεις ετσι ωστε να δωσεις τον χρονο στο αντιχλωριο να δραση μια που περαν του χλωριου δεσμευη και αλλες βλαβερες ουσιες του νερου οπως βαρεα μεταλλα.

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετησα το φιλτρο και τα βακτηρια, το νερο ειναι πεντακαθαρο, τα ψαρακια κολυμπανε ασταματητα και γενικα βλεπω ενα καλυτερο κλιμα. Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!!!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα τις επομενες 3 ημερες μην ταιζεις καθολου ακολουθα τις οδηγιες που αναγραφονται στα βακτηρια και κανε παλι μετρησεις καθημερινα, το ενυδρειο θελει καποιο χρονο να στρωση μην καθησυχάζεσαι. Πρεπει στο τελος να μετρας ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 μηδεν και να εχεις μονο παραγωγη ΝΟ3 που ειναι το τελικο σταδιο του κυκλου του αζωτου και που ειναι η λιγοτερη τοξικη μορφη αζωτούχας ενωσης για τα ψαρια μας και παλι εαν μετρας ΝΟ3 πανω απο 50 θα πρεπει να κανεις μια μικρη αλλαγη προετοιμασμενου νερου της ταξεως του 30%.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μου πεις για ποιο λόγο να μην τα ταίσω??γιατί και για αυτό το κομμάτι άλλα μου είπαν από το πέτ.

Link to comment
Share on other sites

Θα επιβαρύνεις το νερο, γιατι το φιλτρο δεν εχει στρωθεί ακομα.

Μην ξεχνας οτι τα χρυσοψαρα παραγουν πολλες ακαθαρσίες...

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για τα ψαρακια σου, δεν θα παθουν τιποτα εαν μεινουν νηστικά λιγες μερες, οπως σου είπε και ο Πανος το θεμα ειναι να μην παραγουμε υπερβολικα αποβλητα για να αποφυγουμε την πολυ αμμωνια, μια που ακομα και τωρα που δεν τρωνε αποβλυτα παραγουν παλι αλλα σε μικροτερο βαθμο. Εχε το νου σου με τις μετρησεις για την ωρα και ενημερωσε μας. Κανε λιγο υπομονή αυτο τον καιρο μεχρι να στρωσουν τα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,μα αυτος μου ειπε να ριχνω για μια εβδομαδα (μεχρι την κυριακη)τα βακτηρια κ μετα θα ριχνω ανα ενα μηνα, δηλαδη μεχρι την κυριακη τα ψαρια θα ειναι αταιστα????

Link to comment
Share on other sites

Thalia καλημέρα!

Μην ανησυχείς για τα ψαράκια σου αν μείνουν ατάιστα! Σου εξήγησε ο rik ότι δεν θέλουμε να ανεβάσουμε πολύ αμμώνια τώρα που είναι άστρωτο το ενυδρείο! Τα ψαράκια μπορεί να κρατήσουν και μια εβδομάδα χωρίς τροφή αλλά για να μην υπερβάλουμε ταΐζε ελάχιστα 1-2 φιλαράκια κάθε 3 μέρες! Καλό είναι να επακολουθήσεις της οδηγίες που αναγράφονται πάνω στο μπουκαλάκι των βακτηρίων για το πόσο θα ρίχνεις αλλά και μετά την Κυριακή θα πρέπει να συμπληρώνεις σε κάθε αλλαγή νερού για τους πρώτους 2 μήνες μέχρι το ενυδρείο σου να καταφέρει να αποκτήσει της ανάλογες αποικίες! Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε! smile.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να αναβαθμιστείς σιγά σιγά και να αποκτήσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.Μπορείς να το κάνεις αρκετά οικονομικά με τη βοήθεια του Aquazone.

Υπάρχουν αρκετές αγγελίες και προτάσεις που μπορούμε να συζητήσουμε,ώστε το (τα) ψαράκι(α) σου να έχουν ένα καλύτερο μέλλον.

Μην ξεχνάμε οτι είναι ζωές και πρέπει να τις σεβόμαστε,ασχέτως αν κοστίζουν 1 ευρώ ή περισσότερα.

Με λίγα λίτρα παραπάνω,θα δώσεις μια ευκαιρία στον εαυτό σου να αποκτήσει ένα νέο χόμπι που θα του προσφέρει ευχαρίστηση και χαμόγελο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, φωτη σημερα ειδα το ποστ σου,ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου,συντομα θα το φροντισω κ αυτο!!!! Ηθελα να ρωτησω κατι επι της ευκαιριας, το ενα ψαρακι (το πιο ζωηρο,φαγανο,κινητικο) συνεχεια πειραζει το αλλο (το λιγο μουντο,τεμπελικο) το κηνυγαει,το σπρωχνει και συνεχως κολλαει τη μουριτσα του κατω στην κοιλια του αλλου, δεν καταλαβαινω γιατι,δεν δειχνει να ενοχλειται ιδιαιτερα αλλα πηγαινουν γυρω γυρω ΣΥ-ΝΕ-ΧΕΙ-Α!!!!Υπαρχει περιπτωση να μην παιζουν και να τσακωνονται?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι θέμα κυριαρχίας στο ενυδρείο, στα ανήλικα χρυσόψαρα σχετίζεται με την αναπαραγωγή.

Όπως και να έχει, μην ανησυχείς :)

Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα αναρωτιόμουν τι απέγινες! smile.png Πολύ πιθανόν να είναι κάποιο παιχνίδι αλλά παρακολούθησε την συμπεριφορά τους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...