Jump to content

Oscar


goyroyni

Recommended Posts

1)Παιδιά ερώτηση!!!! Τα oscar τρώνε κατεψυγμένο η ζωντανό καραβιδάκι?????

Ξέρετε, απο αυτά που έχουν στη είδη αλιείας λέω...

Ένα protomelas που είχα κάποτε έκοβε τις φλέβες του για αυτά και του έπερνα συνέχεια :D

αλλά για τα oscar δεν έχω διαβάσει πουθενά αν τα τρώνε...

2)Ξέρω οτι τα oscar είναι ψάρια που δεν θέλουν πολύ φως. Στο ενυδρείο που έχω, μου είχαν βάλει 2 λάμπες, μία για τον φωτισμό και μία για τα φυτά (η μία είναι κλασική φθορίου και η άλλη είναι λίγο ροζ-μωβ).

α)Θέλω να βγάλω την μία εκτός λειτουργείας αλλα δεν αναβει η άλλη αν αποσυνδέσω τη μία...

(πιστεύω οτι η ροζ-μωβ είναι για τα φυτά οποτε βγάζω την άλλη)

β)Μπορώ να βάλω στην θέση αυτής που θα βγεί μία black light έτσι ώστε να μην φωτίζει τόσο πολύ και να δίνει και έναν όμορφο τόνο στα φανταστικά χρώματα του Oscarinou μου?

--Έχω παρατηρήσει οτι τον ενοχλεί πάρα πολύ το δυνατό φως--

Αυτάάάά......Ευχαριστώ guys!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το όσκαρ όσώς να τρώει καραβιδάκι! Αν έχεις φυτά δεν χρειάζεται η δεύτερη! Αν έχεις φυτά χρειάζονται και οι 2! Βέβαια παίζει ρόλο και τι φυτά έχεις μέσα! Αν έχεις εύκολα δεν χρειάζεται τρελός φωτισμός! Και με την φθορίου κάνεις τη δουλειά σου! Αν και με τις 2 θα είναι καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Παναγιώτη, το φυτό που έχω στο ενυδρείο ειναι το Anubias barteri... ευτυχώς αυτό το φυτό δεν θέλει πολύ φως...

Αλλά ακόμα δεν μου απάντησε κανείς αν μπορώ να βάλω black light χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα...

Οσο για το καραβιδάκι μάλλον θα του δώσω και θα δούμε αν του αρέσει...επίσης θα του δώσω και "ακροβάτη" να φάει να δούμε πως θα αντιδράσει και σε αυτό...

ΠΑΙΔΕΣ!!!....αν κάτι είναι λάθος απο αυτα που θέλω να κάνω πείτε το μου γρήγορα να μην κάνω καμιά πατάτα!!! (δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό φυσικά για αυτά που γράφω αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

Την αγάπη μου σε όλους....(αυτή μου έχει μείνει μόνο,εξάλλου) :bigemo_harabe_net-113:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...