Jump to content

Αναλογία Νερού Βρύσης Και Όσμωσης.


Recommended Posts

Έχω π.χ. νερό βρύσης με pH 8 και kH 10 και η όσμωση μου δίνει pH 7 και kH 0. Αν κάνω μείξη νερού βρύσης-όσμωσης 30%-70% τότε θα έχω την ίδια αναλογία και στις τιμές του pH και kH?

Δηλαδή θα έχω

30% * pH 8 + 70% * pH 7 = pH 7,3

30% * kH 10 + 70% * kH 0 = kH 3

Ή παίζουν ρόλο και τα υπόλοιπα στοιχεία του νερού και δεν μεταβάλονται αναλογικά οι τιμές τους?

Έγινε επεξεργασία - panstelios22
Link to comment
Share on other sites

Έχω π.χ. νερό βρύσης με pH 8 και kH 10 και η όσμωση μου δίνει pH 7 και kH 0. Αν κάνω μείξη νερού βρύσης-όσμωσης 30%-70% τότε θα έχω την ίδια αναλογία και στις τιμές του pH και kH?

Δηλαδή θα έχω

30% * pH 8 + 70% * pH 7 = pH 7,3

30% * kH 10 + 70% * kH 0 = kH 3

Ή παίζουν ρόλο και τα υπόλοιπα στοιχεία του νερού και δεν μεταβάλονται αναλογικά οι τιμές τους?

Ως φυσικός μιλώντας και οχι ως εμπειρος χομπιστας αφου δεν ειμαι (ξανα)

για το pH παιζει ρολο και μια διαδικασια που λεγεται επιδραση κοινου ιόντος οπότε η πιο ασφαλής κατά τη γνώμη μου μέθοδος είναι ανάμιξη σε μικρότερα μέρη από το νερό με το πιο απομακρυσμένο pH από αυτό που θες να πετύχεις και μετρήσεις και επανάληψη μέχρι να φτάσεις εκί που θές... μετά από μια δυο αλλαγές νερού θα βρεις τη σταθερή αναλογία σου (αν και καλό θα είναι κάθε φορά να μετράς)

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις kH όπως σωστά αναφέρεις, 3dkH.

Το pH δεν μπορείς να το υπολογίσεις γιατί το νερό Α/Ο δεν έχει pH.

Link to comment
Share on other sites

aquarix

ετσι λεγεται το προγραμμα.το κατεβαζεις δωρεαν(ειναι trial)αλλα ακομη και οταν ληξει κανεις τη δουλεια σου απολυτως σωστα.αυτο το προγραμμα σου δειχνει με ακριβεια ακριβως ποση μιξη νερου βρυση-οσμωση πρεπει να κανεις συμφωνα με τα λιτρα που θελεις να κανεις αλλαγη.

καλες αλλαγες νερου......

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις kH όπως σωστά αναφέρεις, 3dkH.

Το pH δεν μπορείς να το υπολογίσεις γιατί το νερό Α/Ο δεν έχει pH.

Σαν ψαροκαμμένος τρελογιατρός που είμαι θα συμφωνήσω και θα εξηγήσω οτι ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι γιατί δεν υπάρχουν ιόντα στο απιονισμένο

νερό της αντίστροφης όσμωσης.

aquarix

ετσι λεγεται το προγραμμα.το κατεβαζεις δωρεαν(ειναι trial)αλλα ακομη και οταν ληξει κανεις τη δουλεια σου απολυτως σωστα.αυτο το προγραμμα σου δειχνει με ακριβεια ακριβως ποση μιξη νερου βρυση-οσμωση πρεπει να κανεις συμφωνα με τα λιτρα που θελεις να κανεις αλλαγη.

καλες αλλαγες νερου......

η τεχνολογία στην υπηρεσία μας!Μπράβο klaz πολύ καλό πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Με kh κατω του4,αργα ή γρηγορα θα παρασυρθει και το ph παρακατω.

Οπως και αν εχει,στην αρχη θα πειραματιστεις,εως οτου βρεις την αναλογια που σε ενδιαφερει.Προσοχη στην αποτομη μεταβολη των παραμετρων.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Κατατοπιστικότατοι :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...