Jump to content

I Am Back Και Ετοιμαζομαι Για Κατι Μεγαλο


delice

Recommended Posts

καλησπερα τι κανετε?εχω καιρο που σταματησα να ασχολουμε με το χομπι αλλα αυτο δν κοβεται με τιποτα.

Κατα ρχας να σας πως πως θυμαμαι ελαχιστα πραγματα.Εγω μενω σερρες επειδη ειναι η σχολη μου εκει αλλα το πατρικο μου ειναι στην θεσσαλονικη.το καλοκαιρι δεν θα το ξεστησω για 2 μηνες ειναι κριμα και επισης θα μου ειναι δυσκολο να ερχομαι καθε εβδομαδα σερρες.Οποτε εδω θα χρειαστω την γνωμη σας σχετικα με τα λιτρα και τον εξοπλισο.

Το κυκλο του αζωτου στα μικρα μου ενυδρεια τον ειχα κανει ως εξης:ειχα παρει το νιτριβεκ της σερα το οποιο μου φανηκε καπως επειδη μου αφησε υπερβολικο ιζιμα στον πατο και σκονη στην επιφανεια(δεν το ειχα βαλει στο ψυγειο αφου το ανοιξα,λετε να φταει αυτο?)για 10 μερες την 15 εβγαλα 4 λιτρα απο το 20λιτρο και το αντικατεστησα με αποιονισμενο το οποιο μηδενισε nh3,no2,gh,ph και νομιζω και το kh.Τωρα η θα το κανω ετσι ή θα το κανω με safestart και τροφη.εννοειται πως ψαρια δεν θα βαλω(κατα την διαρκεια του κυκλου) και την τροφη θα την εχω σε αποχη,το θεμα ειναι ποση ωρα θα την εχω και καθε ποσες μερες να ταιζω?.2-3 mg/l ειναι η σωστη αναλογια?.

Σχετικα με τα φυτα εγω δεν τα βαζω κατα την διαρκεια του κυκλου γιατι οταν η αμμωνια βαρεσει κοκκινο θα μου τα καψει και δεν θελω,επισης επειδη τρεφονται και με την αμμωνια και τα παραγωγα της δεν θελω να μου ριχνει τις τιμες γιατι αλλιως θα αργησει να γινει ο κυκλος,κανω καλα?.Απο φυτα θα βαλω eleocharis parvula,bacopa monnieri,egeria densa και vallisneria americana δεν ξερω σε τι ποσοτητες εσεις πειτε μου.

Τωρα απο ψαρια εχω λιγο μια κουλη ιδεα:Αν παρω κανενα 100λιτρο θα βαλω τα γκοστακια ξερετε εκεινα που φαινονται τα κοκκαλα τους,μαζι με black light φωτισμο το βραδυ θα σκιζουν φωσφοριζε ψαρια ,φωσφοριζε φυτα ,μαυρο νερο θα δειχνει πολυ ομορφο.Αν δεν κατσει θελω

1)ροδοστομους 2)γκαπυ 3)νεον 4)κοριντορας 5)γκοστακια ξερω πως ειναι κοπαδοψαρα αλλα δεν γινεται να βαλω καποια απο ολα αυτα μαζι?τα παραφετω ετσι επειδη δεν ξερω τις αναγκες που εχουν.

π.σ.εννοειται πως καθε ιδεα ειναι αποδεκτη μην περιοριζεστε σε αυτα που λεω,σορρυ που ειναι λιγο μεγαλο το κειμενο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...