Jump to content

Επιλογη Ψαριων!!!


matso

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ......ΛΟΙΠΟΜ ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ PETT SHOP ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 112LT.......ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΕ ΠΟΛΛΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΟΠΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ.....ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ Τ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ......ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟΥ....ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΕ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΜΕ ΕΝΤΟΝΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ......ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΥΣΤΕΜΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36968 να δεις τι ψαράκια σου αρέσουν και εδώ είμαστε!

Πες μας και πιο ενυδρείο τελικά πήρες και τι εξοπλισμό έχει!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το λίνκ του φίλου παραπάνω, ρίξε μια ματιά σε στημένα ενυδρεία άλλων μελών, για να δεις κάτι που θα σε τραβήξει και θα σου άρεσε να έχεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω κατι.....ωστε να μην εχει πολλα φυτα στο ενυδρειο....αμα με καταλαβενεται.....και δεν ξερω τα ψαρια που ειναι σε αυτες τις ομαδες.......εγω ειμαι ποιο πλ στα τροπικα.....

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν θες ψάρια που να θέλουν φυτά γιατί δεν δοκιμάζεις κάτι σε κοχυλόψαρα ή γενικώς κάτι σε Tanganiyka?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ για να δεις, με βάση τις διαστάσεις του ενυδρείου σου, ποιά ψάρια μπορείς να φιλοξενήσεις από την λίμνη Τανγκανίκα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&st=0&p=550987entry550987

Από τις κιχλίδες θα δεις συμπεριφορές που άλλα ψαρια δεν σου τις προσφέρουν.

Κάνε μια αναζήτηση για τα ψάρια που προτείνονται και όποια απορία έχεις, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ....εχω μια απορια....αυτα τα κοχυλια και τισ πετρς μονο απο την φυση μπορω να τα βρω???

Τα κελύφη τα παίρνουμε συνήθως από τα γνωστά σαλιγγάρια που βρίσκεις στο εμπόριο. Εάν σου αρέσουν, τρως, κρατάς τα κελύφη και μετά από πολύ καλό πλύσιμο, τα βουτάς στο ενυδρείο. Εάν δεν σου αρέσουν, ή μαγειρεύεις και κάνεις το τραπέζι σε φίλους, ή τα δίνεις σε φίλους και τους ζητάς να σου κρατήσουν τα κελύφη...

Για τις πέτρες, μπορείς να βάλεις όποιες σου αρέσουν, αρκεί να μην κόβουν για να μην σου τραυματίσουν τα ψάρια. Μπορείς να προμηθευτείς και από μάντρες υλικών, αλλά επειδή η φύση μας τα παρέχει απλόχερα, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να χρεώνεσαι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς για τις πέτρες? Σαφώς και μπορείς, αλλά δεν θα σε συμφέρει από οικονομικής άποψης. Σκέψου πως αν πας για πετροκιχλίδες, δεν θα χρειαστείς μόνο 1 πέτρα και από όσο θα δεις στα πετ τις χτυπάνε τις τιμές. Γιαυτό σου πρότεινα ή μάντρα με οικοδομικά υλικά, ή ακόμα φθηνότερα, η μητέρα φύση.

Link to comment
Share on other sites

αααα...ευχαριστω πολλυ.....βασικα εγω θελω ψαρια που να μν χρειαζονται πολλα φυτα.....αμα με καταλαβαινεται???θελω να εχει λιγα και ευκολα φυτα.........;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μονο τα κοχυλοψαρα εχω σαν επιλογη ε????Labidochromis caeruleus αυτο το μπορει να μπει ενα χαρεμι σε ενυδρειο 112lt???

απο κιχλιδες ειναι πολυ περιορισμενα διοτι θελουν τα περισσοτερα πολλα λιτρα...μπορεις να βαλεις ενα κοπαδακι,ζωοτοκα και αλλα

Link to comment
Share on other sites

Labidochromis caeruleus αυτο δηλαδη δυσκολα να μπει ε???και απο ζωοτοκα τ μπορω να βαλω......??? :(

δυσκολα γι'αυτο το ψαρι που θες διοτι ο ελαχιστος ογκος νερου ειναι τα 250 λιτρα....δες σε αυτες τις σελιδες http://www.aquarium4u.gr/%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85 και http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm ποια ψαρια σου αρεσουν κι αν μπορουν να μπουν στο ενυδρειο σου και μεχρι το βραδακι μαλλον θα εχεις αποφασισει

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Τα labidochromis caeruleus δεν θέλουν 250 λίτρα αλλά 180(μπορεί και λιγότερο υπο προυποθέσεις)!

Έχεις τις παρακάτω επιλογές:

1) Νeolamprologus leleupi

2) Neolamprologus brichardi

3)Altolamprologus calvus(black)

4) Altolamprologus calvus(white)

5) Altolamprologus compressiceps

6) Julidochromis transcriptus

7) Lamprologus brevis

8) Lamprologus multifasciatus

9) Lamprologus ocelatus

Tσέκαρε τα!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποια θέλουν χαρέμι και κάποια θέλουν ζευγάρι! Τα κοχυλόψαρα θέλουν λίγη πέτρα, πολλά κοχύλια και λίγα φυτά! Τα υπόλοιπα θέλουν πέτρα(όχι υπερβολική) φυτακια και κανα κοχυλάκι!

Τι σου αρέσει?

Link to comment
Share on other sites

Για τα Calvus θές κοχύλια! Για τα άλλα πέτρες! μόνο απο αυτά πρέπει να βάλεις ένα είδος! Ποιο σου άρεσε περισσότερο?

ΥΓ: Η μόνη περιπτωση που μπορείς να βάλεις 2 είδη είναι να Βάλεις ένα είδος Lamprologus απο τα 3 που σου δείχνω με ένα ζεύγος transcriptus!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...