Jump to content

διαταξη φωτισμου


Recommended Posts

Γεια σας.Θα ηθελα τη γνωμη οσων γνωριζουν πανω στο θεμα του φωτισμου.Εξηγουμαι.Εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρων βιοτοπικο αμαζονιου με 2 λαμπες των 30W η καθε μια συν ανακλαστηρες και φυτα αργης και γρηγορης αναπτυξης οπως διαφορα ειδη echinodorus,ceratophyllum,vallisnerias και θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η ιδανικη διαταξη λαμπων για μεγιστη αναπτυξη φυτων αλλα και ευημερια ψαριων οπως δισκοι,καρντιναλ,ροδοστομοι και διαφορα ειδη βυθοψαρων που ζουν στον αμαζονιο.Ειναι σωστη η διαταξη μιας λαμπας με κοκκινο μπλε φωτισμο και μιας ουδετερης που εχω τωρα η' χρειαζεται κατι αλλο? και επισης ποια μπαινει στο φοντο και ποια μπροστα?αν εχετε να μου προτεινεται και συγκεκριμενα προιοντα ακομη καλυτερα.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις αλλα φυτα απο αυτα που λες πιστευω δε θα εχεις προβλημα με το φωτισμο. Ειναι ολα ευκολα φυτα αν και δε διευκρινιζεις ποιο ειδος εχινοδορου εχεις ...

Τωρα για τη διαταξη των λαμπων εγω βαζω τις ροζ μπροστα και τις λευκες πισω .

Προσωπικα εχω μια arcadia original tropica μπροστα και μια freshwater πισω .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις αλλα φυτα απο αυτα που λες πιστευω δε θα εχεις προβλημα με το φωτισμο. Ειναι ολα ευκολα φυτα αν και δε διευκρινιζεις ποιο ειδος εχινοδορου εχεις ...

Τωρα για τη διαταξη των λαμπων εγω βαζω τις ροζ μπροστα και τις λευκες πισω .

Προσωπικα εχω μια arcadia original tropica μπροστα και μια freshwater πισω .

Τα ειδη echinodorus που εχω ειναι τα εξης: echinodorus major,bathii,osiris & grandifolius.Και εγω αυτες τις λαμπες εχω αλλα η επιλογη ποια ειναι μπροστα και ποια πισω ειναι τυχαια.Δε ξερω αν εχει σημασια αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κατεμε την original tropica μπροστα και την freshwater πισω .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...