Jump to content

Recommended Posts

εχω ενα 20λ ενυδρειο το οποιο θα φιλοξενησει cherry shrimps και παρατηρησα οτι ο μικρος μου πλεκο βγαζει πολλα αποβλητα(μακρουλα) και μενουν στο νεκρο σημειο οπου δεν τα μαζευει το φιλτρο...τι κανω?????να τα μαζεψω με μια αποχη???εχει δυο μερες που σταματησα την τροφη για πλεκο και παλι συνεχιζει!!!θελω να ειναι ασφαλες το ενυδρειο για τις γαριδες...

Link to comment
Share on other sites

Τα κοπρανα τα μαζεύεις με σωλήνα ή σκούπα κατά την αλλαγή νερού στο ενυδρείο. Με απόχη πιο πιθανό να τα ανακατέψεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εκανα προχθες αλλαγη νερου...αν μπορεσω θα προσπαθησω αυριο να τα καθαρισω διοτι ειναι πολλα και ανησυχω για να μην ανεβασουν αμμωνια και να βαλω με ασφαλεια τις γαριδες ...παντως σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιζουν και diy σκουπες βυθου αλλα μπορεις να βρεις και μια μικρουλα για τα λιτρα σου στα 10ευρω

θα δοκιμασω με σωληνα και αν δεν μπορεσω θα ψαξω να βρω μια σκουπα,αν βρω διοτι στην γειτονια που μενω δυσκολα βρισκεις τετοια και αλλα οπως αρτεμιες

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου είναι να βγάλεις τον πλέκο από το 20λτ. Ακόμα και αν είναι κάποιο είδος που δεν μεγαλώνει πολύ, δεν είναι ψάρι που μπορεί να φιλοξενηθεί σε τόσο μικρό ενυδρείο. Οι περισσότεροι μεγαλώνουν αρκετά, και μαζί τους και τα αποβλητά τους. Σύντομα θα σου δημιουργήθούν πιο σοβαρά προβλήματα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου είναι να βγάλεις τον πλέκο από το 20λτ. Ακόμα και αν είναι κάποιο είδος που δεν μεγαλώνει πολύ, δεν είναι ψάρι που μπορεί να φιλοξενηθεί σε τόσο μικρό ενυδρείο. Οι περισσότεροι μεγαλώνουν αρκετά, και μαζί τους και τα αποβλητά τους. Σύντομα θα σου δημιουργήθούν πιο σοβαρά προβλήματα. :bigemo_harabe_net-64:

+1000!

Link to comment
Share on other sites

οκ με πεισατε θα τον αλλαξω με καμια γαριδα αλλα οχι τωρα που οι γονεις παρακολουθουν την εξελιξη των ενυδρειων μου και εχουν δημιουργησει εναν δικο τους "νομο" πριν χρονια οταν ειχαν κι αυτοι ενυδρεια....μια ερωτηση ακομα για να μην δημιουργησω νεο θεμα...εδω κι καιρο ψαχνω απο πετ σοπ αρτεμια η ενος ειδους σκουληκιου που χρησιμοποιητε ολοι και δεν γνωριζουν οτι υπαρχουν τετοια και τα καλλιεργεις μονος σου...μπορω να τα προμηθευτω απο μαγαζια με ειδη αλιειας?

Link to comment
Share on other sites

grindal εννοείς?

ναι αυτο!αν κι ειναι αηδιαστικο αλλα ειναι καλο να δινεις που και που ζωντανη τροφη στα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό με την ζωντανή έχεις δίκιο αν το ψάρι που έχεις είναι σαρκοφάγο κατά βάση γιατί η ζωντανή τροφή είναι καλή πρωτείνη... όσον αφορά το ότι δεν βρίσκεις καλό pet shop κοντά σου... εννοώ με ποικιλία προϊόντων... που περίπου μένεις?! γιατί έχω γυρίσει σχεδόν όλα τα pet shop στη Θεσσαλονίκη και μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αμπελοκηπους και προτιμω κοντινες περιοχες ακομη και καμαρα και αριστοτελους μιας που πηγαινω αριστοτελειο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω π.μ. (μην νομίσουν ότι κάνουμε και διαφήμιση B) ) με λίγα μαγαζιά που ίσως σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω π.μ. (μην νομίσουν ότι κάνουμε και διαφήμιση B) ) με λίγα μαγαζιά που ίσως σε βοηθήσουν.

οκ στειλε μου σε π.μ. και θα το δω αυριο το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...