Jump to content

Νέος Ψάχνει Καθοδήγηση...


Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι καινούργιος στο συγκεκριμένο χώρο με ελάχιστες γνώσεις για το θέμα (ή και καθόλου θα έλεγα, με τόσο διάβασμα που έχω ρίξει με έχει πιάσει πονοκέφαλος). Θέλω να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο γλυκού νερού και θα ήθελα κάποιες συμβουλές, Αρχικά το ενυδρείο μου είναι 70l (σχεδόν 60l καθαρά) και έχει μήκος (μικρό ίσως για τα λίτρα του αλλά δεν γινόταν αλλιώς) περίπου 48cm. Σας επισυνάπτω και κάποιες photos για να υπάρχει μια γενική εικόνα (ο θερμοστάτης θα μπει στη δεξιά θήκη επειδή εκεί που φαίνεται τώρα ακουμπάει τη νπάρα ψεκασμού). Το ενυδρείο έχει ασπρο-μπλε φωτισμό (220V/36W), ''θήκες'' για τον θερμοστάτη, μπάρα ψεκασμού ύδατος και υπόδοχές για το φίλτρο με ένα μικρό ανεμιστηράκι από πάνω (υπόθέτω για καλύτερη κυκλοφορία νερού?) Αρκεί αυτό?. Εκτος απο τα εργοστασιακά σφουγγαράκια που είχε μέσα αγόρασα και τα ''μακαρονάκια'' της sera.

Αρχικά, πριν ξεκινήσω διάβασμα, ήθελα να βάλω μεταξωτά φυτά (που δυστυχώς βιάστηκα να αγοράσω). Θεωρώντας πλέον απαραίτητα τα αληθινά σκεφτόμουν να βάλω κάνα δυο anubias δεμένα σε ξύλο μιας και είναι εύκολα φυτά. Έχω πάρει και φυσικό χαλίκι 3-5 χιλ και σκέφτομαι να του βάλω κάνα δυο πέτρες και ένα διακοσμητικό.

Θα εκτιμούσα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σχόλιο θετικό ή αρνητικό ή συμβουλή ή παρατήρηση αν σκέφτομαι κάτι λάθος.

Οι ερωτήσεις τώρα.

1.Για ένα με δύο φυτά anubia αρκεί ο φωτισμός? Θέλει και υπόστρωμα? (το petshop μου είπε ότι αρκεί και ότι δεν θέλει υπόστρωμα) και

2.τι ψάρια μπορώ να βάλω και πόσα? (δεν θέλω πολλά, μέχρι 7-8 maximum?? καλά είναι?) Θέλω σίγουρα 4-5 γκάπυ αλλά δεν ξέρω τι να συνδυάσω.

Συγγνώμη για τη πολυλογία αλλά δεν ξέρω κανέναν που να ασχολείται με ενυδρεία και δεν εμπιστεύομαι τα petshops...

post-49235-0-53427200-1330894835_thumb.jpgpost-49235-0-28665100-1330894850_thumb.jpgpost-49235-0-11462000-1330894823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο φωτισμός για τις ανούμπιες είναι αρκετός μιας και το συγκεκριμένο φυτό είναι πολύ ανθεκτικό και δεν έχει ιδιαίτερς απαιτήσεις φωτισμού. Αντίθετα θέλει ένα σκιερό σημείο για να μην έχεις προβλήματα άλγης. Από ψαράκια 4-5 γκάμπυ είναι αρκετά για τα λίτρα σου αφού πρέπει να λάβεις υπ ΄οψιν σου οτι γεννάνε πολύ εύκολα και σε πολύ λίγο διάστημα θα υπάρχει υπερπλυθησμός στο ενυδρείο σου. Βάλε και καμία αγγελία μηπως βρείς και λίγο κερατόφυλλο που θα σου χρειαστεί όταν θα αρχίσουν τα ψαράκια σου να γεννάνε.

Και προσοχή καλό στρώσιμο του ενυδρείου πριν βάλεις οποιοδήποτε ζωντανό μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες στο AZ!

Το ενυδρείο σου μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις ακόμα και ενα μικρό θαλασσινό.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να το κάνεις γλυκό βάλε το χαλίκι βάλε τις ανούμπιες,μερικά ξύλα και πάρε ενα κοπάδι νέον τέτρα ή ροδόστομους θα γίνει ενα όμορφο ενυδρείο.Φρόντισε να κάνεις τον κύκλο του σωστά στην αρχή και να μην βιαστείς να βάλεις ψαράκια μέσα.

Αν αποφασίσεις να το κάνεις θαλασσινό ρίξε μια ματιά στην κατηγορία και να δείς τι θα χρειαστείς.

Μου θυμίζει το δικό μου πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς σευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Το μέρος δεν το βλέπει καθόλου ο ήλιος, οποιαδήποτε ώρα της μέρας. Λογικά ούτε υπόστρωμα θέλω ε? Όσο για τα ψάρια να βάλω εκτός από τα γκαπυ τουλάχιστον άλλο 1 έτσι για να σπάει η μονοτονία? Αρχικά ήθελα γλείφτη αλλά μάλλον θέλει πιο πολλά λίτρα αν και θα προτιμούσα κάτι πιο χρωματιστό. Μήπως μπορείς να μου πείς κάποιο μοναχικό και συμβατό ψάρι με τα γκαπυς?

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες στο AZ!

Το ενυδρείο σου μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις ακόμα και ενα μικρό θαλασσινό.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να το κάνεις γλυκό βάλε το χαλίκι βάλε τις ανούμπιες,μερικά ξύλα και πάρε ενα κοπάδι νέον τέτρα ή ροδόστομους θα γίνει ενα όμορφο ενυδρείο.Φρόντισε να κάνεις τον κύκλο του σωστά στην αρχή και να μην βιαστείς να βάλεις ψαράκια μέσα.

Αν αποφασίσεις να το κάνεις θαλασσινό ρίξε μια ματιά στην κατηγορία και να δείς τι θα χρειαστείς.

Μου θυμίζει το δικό μου πάντως.

Καλώς σας βρήκα! Γλυκο μου φαίνεται πιο εύκολο... Αυτά τα ψάρια πάνε μαζί με γκάπυ?

Εννοείτε ότι θα το στρώσω πριν βάλω οτιδήποτε...

ΥΓ Όντως μοιάζουν τα ενυδρεία μας (τo είδα από το fb) και λατρεύω τα κλουνόψαρα!! (νέμο) Ίσως κάποια στιγμή στο έμμεσο μέλλον...

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες επειδή έχουν πλατιά φύλλα πιάνουν εύκολα άλγη απο το φως του ενυδρείου, χωρίς να τις βλέπει καθόλου το φως του ήλιου. Για τα συγκεκριμένα φυτά δδεν χρειάζεσαι υπόστρωμα αφού δεν τα φυτεύουμαι αλλά τα δένουμε σε κάποιο ξύλο η πέτρα.

Τα γκάπυ δεν ταιριάζουν με τέτρα η ροδόστομους γιατί θέλουν διαφορετική ποιότητα νερού.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες επειδή έχουν πλατιά φύλλα πιάνουν εύκολα άλγη απο το φως του ενυδρείου, χωρίς να τις βλέπει καθόλου το φως του ήλιου. Για τα συγκεκριμένα φυτά δδεν χρειάζεσαι υπόστρωμα αφού δεν τα φυτεύουμαι αλλά τα δένουμε σε κάποιο ξύλο η πέτρα.

Τα γκάπυ δεν ταιριάζουν με τέτρα η ροδόστομους γιατί θέλουν διαφορετική ποιότητα νερού.

Κατάλαβα. Κάτι τελευταίο ,για να μη σας κουράζω άλλο, κάποια πρόταση για κάποιο ψαράκι (όχι κοπάδι) που να μπορεί να συνδυαστεί με γκάπυ ή με τέτρα? (και τα δυο είδη μαρέσουν, θα διαλέξω ένα από αυτά).

Link to comment
Share on other sites

Καλός όρισες στο AZ!

Το ενυδρείο σου μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις ακόμα και ενα μικρό θαλασσινό.

Αν θέλεις οπωσδήποτε να το κάνεις γλυκό βάλε το χαλίκι βάλε τις ανούμπιες,μερικά ξύλα και πάρε ενα κοπάδι νέον τέτρα ή ροδόστομους θα γίνει ενα όμορφο ενυδρείο.Φρόντισε να κάνεις τον κύκλο του σωστά στην αρχή και να μην βιαστείς να βάλεις ψαράκια μέσα.

Αν αποφασίσεις να το κάνεις θαλασσινό ρίξε μια ματιά στην κατηγορία και να δείς τι θα χρειαστείς.

Μου θυμίζει το δικό μου πάντως.

φίλε μου είναι δυνατόν σε ενυδρείο με μήκος 48cm να βάλει νέον τέτρα ή ροδόστομους? θέλουν ενυδρεία με μήκος 80 + cm και στην ουσία το ιδανικό είναι το 1 μέτρο. Δηλαδή πάνω από 100 καθαρά λίτρα. και επειδή ο φίλος μας είναι αρχάριος , η καλύτερη επιλογή είναι 6 με 8 αρσενικά γκάπυ ( για να μη μπλέξεις με γέννες) και 2 σαλιγκάρια aplle snail. καλή συνέχεια................

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 250 ΛΙΤΡΑ ΜΕ 2 ΣΕΒΕΡΟΥΜ 2 ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΚΑΙ 2 ΚΙΧΛΙΔΕΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΝΑ ΓΕΝΝΟΥΝ ΑΥΓΑ?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου είναι δυνατόν σε ενυδρείο με μήκος 48cm να βάλει νέον τέτρα ή ροδόστομους? θέλουν ενυδρεία με μήκος 80 + cm και στην ουσία το ιδανικό είναι το 1 μέτρο. Δηλαδή πάνω από 100 καθαρά λίτρα. και επειδή ο φίλος μας είναι αρχάριος , η καλύτερη επιλογή είναι 6 με 8 αρσενικά γκάπυ ( για να μη μπλέξεις με γέννες) και 2 σαλιγκάρια aplle snail. καλή συνέχεια................

βασικά είχα διαβάσει ότι τα νέον τέρρα θέλουν 120l τουλάχιστον γιαυτό επέλεξα αρχικά γκάπυ. Κρίμα που (απότι κατάλαβα) δεν μπορώ να βάλω κάποιο άλλο ψάρι (σίγουρα?? όλο και κάτι θα υπάρχει... :P). Για σαλιγκάρια πάντως δεν είσαι ο πρώτος που μου το λέει...

Με έχει βοηθήσει πάντως πραγματικά η όλη συζήτηση σας ευχαριστώ όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δε κουράζετε κανένας γράφοντας δυο λόγια σε κάποιον που χρειάζετε μια μικρή βοήθεια. :)

Στην ερώτηση όμως που θέτεις θα σου έλεγα οτι το συγκεκριμένο ενυδρείο 48cm είναι μικρό για να φιλοξενήσεις τέτρα. Ακόμα και ένα κοπαδάκι από αυτά τα ψαράκια χρειάζονται αρκετα περισσότερα λίτρα για να σου δείξουν χρώματα και την συμπεριφορά τους.

Θα σου έλεγα λοιπόν τώρα για αρχή να αρκεστείς σε ένα χαρεμάκι από γκάπυ που είναι εύκολα ψάρια λίγων απαιτήσεων με όμορφα χρώματα και να ζήσεις και την διαδικασία της αναπαραγωγής τους.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 250 ΛΙΤΡΑ ΜΕ 2 ΣΕΒΕΡΟΥΜ 2 ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΚΑΙ 2 ΚΙΧΛΙΔΕΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΝΑ ΓΕΝΝΟΥΝ ΑΥΓΑ?

Καλησπέρα φίλε! Νομίζω ότι θα πρέπει γιαυτό να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα, εδώ ρωτάω κάποια πράγματα για το ενυδρείο μου αν και αν ήξερα να σου απαντήσω σίγουρα θα το έκανα!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 250 ΛΙΤΡΑ ΜΕ 2 ΣΕΒΕΡΟΥΜ 2 ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΚΑΙ 2 ΚΙΧΛΙΔΕΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΝΑ ΓΕΝΝΟΥΝ ΑΥΓΑ?

:jawdrop:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δε κουράζετε κανένας γράφοντας δυο λόγια σε κάποιον που χρειάζετε μια μικρή βοήθεια. :)

Στην ερώτηση όμως που θέτεις θα σου έλεγα οτι το συγκεκριμένο ενυδρείο 48cm είναι μικρό για να φιλοξενήσεις τέτρα. Ακόμα και ένα κοπαδάκι από αυτά τα ψαράκια χρειάζονται αρκετα περισσότερα λίτρα για να σου δείξουν χρώματα και την συμπεριφορά τους.

Θα σου έλεγα λοιπόν τώρα για αρχή να αρκεστείς σε ένα χαρεμάκι από γκάπυ που είναι εύκολα ψάρια λίγων απαιτήσεων με όμορφα χρώματα και να ζήσεις και την διαδικασία της αναπαραγωγής τους.

Μάλλον αυτό θα κάνω! Ελπίζω μόνο να μη τα βρω σκούρα στα γεννητούρια καθώς δεν θα ξέρω τι να κάνω αλλά... εδώ θα είστε!! :) Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να σου πω, πως να τελικά επιλέξεις να φιλοξενήσεις τα γκάπυ, να δώσεις μεγάλη σημασία στην αναλογία αρσενικών θυληκών ατόμων που θα απαρτίζουν τον πλυθησμό του ενυδρείου σου. Καλά είναι να υπάρχει ένα αρσενικό με δύο τρία θυληκά. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου είναι δυνατόν σε ενυδρείο με μήκος 48cm να βάλει νέον τέτρα ή ροδόστομους? θέλουν ενυδρεία με μήκος 80 + cm και στην ουσία το ιδανικό είναι το 1 μέτρο. Δηλαδή πάνω από 100 καθαρά λίτρα. και επειδή ο φίλος μας είναι αρχάριος , η καλύτερη επιλογή είναι 6 με 8 αρσενικά γκάπυ ( για να μη μπλέξεις με γέννες) και 2 σαλιγκάρια aplle snail. καλή συνέχεια................

Νομίζω οτι το ελάχιστο και για τέτρα νέον και για ροδόστομους είναι τα 35 λίτρα...

http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=830+890&pCatId=890

εδώ εχει ενα σύντομο οδηγό για τέτρα μπορείς να δείς και μόνος σου και να διαλέξεις.Αν αποφασίσεις να το κάνεις νάνο-θαλασσινό θα χρειαστείς ενα μικρό σκίμμερ λίγο ακόμα κυκλοφορία και μία ακόμα λάμπα και θα μπορείς να μεγαλώσεις διάφορα είδη απο πολύποδες μαλακά κοράλια και μανιτάρια.Η επιλογή είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να σου πω, πως να τελικά επιλέξεις να φιλοξενήσεις τα γκάπυ, να δώσεις μεγάλη σημασία στην αναλογία αρσενικών θυληκών ατόμων που θα απαρτίζουν τον πλυθησμό του ενυδρείου σου. Καλά είναι να υπάρχει ένα αρσενικό με δύο τρία θυληκά. :bigemo_harabe_net-64:

Ναι το διάβασα 1 αρσ με 3θηλ. Αυτά θα βάλω λογικά, το ερώτημα τώρα με την αναλογία είναι άλλο. 4 ή 8? Αν βάλω 8 και γεννήσουν φοβάμαι μήπως το παρακάνω... Αλλά και πάλι 4 μου φαίνονται λίγα. (μη το ψάχνεται, δεν θα βγάλεται άκρη με μένα... :P)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα 1 αρσ με 3θηλ. Αυτά θα βάλω λογικά, το ερώτημα τώρα με την αναλογία είναι άλλο. 4 ή 8? Αν βάλω 8 και γεννήσουν φοβάμαι μήπως το παρακάνω... Αλλά και πάλι 4 μου φαίνονται λίγα. (μη το ψάχνεται, δεν θα βγάλεται άκρη με μένα... :P)

Τα τέσσερα σε λίγο καιρό μπορεί άνετα να γίνουν είκοσι. Τα οκτώ..........πόσα?

Αρα διαλέγεις και παίρνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το ελάχιστο και για τέτρα νέον και για ροδόστομους είναι τα 35 λίτρα...

http://www.liveaquar...+890&pCatId=890

εδώ εχει ενα σύντομο οδηγό για τέτρα μπορείς να δείς και μόνος σου και να διαλέξεις.Αν αποφασίσεις να το κάνεις νάνο-θαλασσινό θα χρειαστείς ενα μικρό σκίμμερ λίγο ακόμα κυκλοφορία και μία ακόμα λάμπα και θα μπορείς να μεγαλώσεις διάφορα είδη απο πολύποδες μαλακά κοράλια και μανιτάρια.Η επιλογή είναι δική σου.

Ωπ! κι'άλλο διάβασμα!! (ούτε πανελλήνιες να έδινα) :) Θα κάτσω να το μελετήσω λίγο ακόμα πριν τη πέσω για ύπνο! Αν και πιστεύω ότι για θαλασσινό αν και μαρέσει πιο πολύ σαν ιδέα συν ο νέμο που τον λατρεύω, θέλει λίγο παραπάνω εμπειρία οπότε θα ξεκινήσω με γλυκό και με τα εύκολα και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Τα τέσσερα σε λίγο καιρό μπορεί άνετα να γίνουν είκοσι. Τα οκτώ..........πόσα?

Αρα διαλέγεις και παίρνεις. :)

ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ! ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ!!! Φοβερό επιχείρημα... Με έπεισες και συγχρόνως τρομοκράτησες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το διάβασα 1 αρσ με 3θηλ. Αυτά θα βάλω λογικά, το ερώτημα τώρα με την αναλογία είναι άλλο. 4 ή 8? Αν βάλω 8 και γεννήσουν φοβάμαι μήπως το παρακάνω... Αλλά και πάλι 4 μου φαίνονται λίγα. (μη το ψάχνεται, δεν θα βγάλεται άκρη με μένα... :P)

Να σου πω και εγώ την εμπειρία μου ; Έχω ένα 120άρι και έβαλα μέσα ένα χαρεμάκι guppies. Τώρα έχουν γεννήσει και οι 3 και πρέπει να έχει από 15 μικρά η κάθε μια. Και όλα αυτά σε 4 μήνες ;)

Μην το ψάχνεις , και με ένα χαρεμάκι θα γεμίσεις !

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ! ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ!!! Φοβερό επιχείρημα... Με έπεισες και συγχρόνως τρομοκράτησες...

Χαίρομαι που το λύσαμε τόσο εύκολα το θέμα. :D:hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγώ την εμπειρία μου ; Έχω ένα 120άρι και έβαλα μέσα ένα χαρεμάκι guppies. Τώρα έχουν γεννήσει και οι 3 και πρέπει να έχει από 15 μικρά η κάθε μια. Και όλα αυτά σε 4 μήνες ;)

Μην το ψάχνεις , και με ένα χαρεμάκι θα γεμίσεις !

Ωραία αλλά από πόσα guppy και μετά θεωρειται υπερπληθυσμός στο ενυδρείο μου? Γιατί νομίζω ότι αν γίνει κάτι τέτοιο θα έχω πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το λύσαμε τόσο εύκολα το θέμα. :D:hysterical: :hysterical:

Πείθομαι ευκολα... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...