Jump to content

Νέος Ψάχνει Καθοδήγηση...


Recommended Posts

τα θερμομετρα που εχουν οι θερμοστατες δεν ειναι ακριβη. μπορει στους 28 να το παει 24 και να μην αναβει.

ο δικος μου 300αρης ειναι ρυθμισμενος στους 23 και το θερμομετρο λεει 25.5

καλο ειναι απλα τα φυτα να μην τον ακουμπανε

Το φύλλα που μάλλον κάηκαν ήταν 3-4 εκατοστά μακριά του.

Εμένα όμ,ως θα συμβαίνει το αντίθετο, θα είναι ο θερμοστάτης στους 28 και το θερμόμετρο θα δείχνει 23-25 (όσο δείξει τέλος πάντων)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για τον θορυβο δες μηπως η αντλια επιστοφης ακουμπαει καπου στα πλαστικα της πλατης και κανει θορυβο!!

Link to comment
Share on other sites

για τον θορυβο δες μηπως η αντλια επιστοφης ακουμπαει καπου στα πλαστικα της πλατης και κανει θορυβο!!

Ακουμπάει και στο πλαστικό και στο τζάμι πίσω, κάι δεν μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό... Αν έβαζα το ενυδρείο πάνω σε φελιζόλ ή κάτι να μην ακουμπάει το ξύλο του έπιπλου λογικά δεν θα ακουγόταν τόσο. Αλλα αντέχει το φελιζόλ το βάρος? Άσε που εμφανισιακά θα είναι άσχημο...

Link to comment
Share on other sites

αν ακουμπαει και στα δυο μαλλον αυτο ειναι το προβλημα. γτ δεν μπορεις να το φτιαξεις ειναι τοσο μεγαλη η αντλια που δεν μπορεις να την τοποθετησεις καπως αλλιως μεσα στον θαλαμο??? αμα ειναι χοντρο το αντεχει αλλα δεν ξερω για τον θορυβο δεν εχω χρησιμοποιηση ποτε φελιζολ.

Link to comment
Share on other sites

αν ακουμπαει και στα δυο μαλλον αυτο ειναι το προβλημα. γτ δεν μπορεις να το φτιαξεις ειναι τοσο μεγαλη η αντλια που δεν μπορεις να την τοποθετησεις καπως αλλιως μεσα στον θαλαμο??? αμα ειναι χοντρο το αντεχει αλλα δεν ξερω για τον θορυβο δεν εχω χρησιμοποιηση ποτε φελιζολ.

το χέρι μου για να καταλάβεις δεν χωράει μέσα... Θα δω τι θα κάνω... Αν πάντως κάποιος γνωρίζει κάτι για να βάλω κάτω από το ενυδρείο, ας μου πει... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

λογικα η εξοδος της αντλιας το κανιστρο δλδ που βγαινει το νερο μεσα στο ενυδρειο θα βγαινει και θα μενει μετα μονο ενας σωληνας που ενωνει την αντλια. τραβα αυτον τον σωληνα χωρις να βαλεις το χερι σου μεσα και λογικα θα βγει η αντλια και μετα την προσαρμοζεις οπως μπορεις!! ελπιζω να με καταλαβες :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκαρω σε λιγο που θα παω σπιτι... απλα φσινεται η μπαρα καλα μαγκωμενη και φοβαμαι μη τη σπασω αν τη τραβηξω με δυναμη. Αν βγει παντως οντως το βαζω οπως ναναι μετα...

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει φιλε, θα πρεπει να δουλευει 24 ωρες η αντλια, γιατι οταν βαλεις ζωντανο μπορει να εχεις προβλημα με την βιολογια σου και με εμφανισει αμμωνιας. Ο θερμοστατης απο την στιγμη που κλείνεις την αντλια δεν κυκλοφορη το νερο στο διαμερισμα που ειναι μεσα με αποτελεσμα να ζεστενει το νερο μεσα σε αυτο και μετα να σβηνει, ενω το νερο στη στηλη του ενυδρειου κρυώνει. Φελιζολ μπορεις να βαλεις μια που ειναι μια τεχνικη συνηθυσμενη στα DIY ενυδρεια, αλλιως μπορεις να βαλεις ενα κομματι μοκετας ή υποστρωμα υπνοσακου για καμπινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει φιλε, θα πρεπει να δουλευει 24 ωρες η αντλια, γιατι οταν βαλεις ζωντανο μπορει να εχεις προβλημα με την βιολογια σου και με εμφανισει αμμωνιας. Ο θερμοστατης απο την στιγμη που κλείνεις την αντλια δεν κυκλοφορη το νερο στο διαμερισμα που ειναι μεσα με αποτελεσμα να ζεστενει το νερο μεσα σε αυτο και μετα να σβηνει, ενω το νερο στη στηλη του ενυδρειου κρυώνει. Φελιζολ μπορεις να βαλεις μια που ειναι μια τεχνικη συνηθυσμενη στα DIY ενυδρεια, αλλιως μπορεις να βαλεις ενα κομματι μοκετας ή υποστρωμα υπνοσακου για καμπινγκ.

μοκέτα νομίζω το πιο εύκολο... Παντως αυτο που λες ισχυει και οταν λειτουργει ΣΥΝΕΧΩΣ η αντλια. Ζεσταινει το νερο στη θηκη και νομιζω σβηνει ο θεμοστατης και δεν ζεσταινει το υπολοιπο ενυδρειο οσο πρεπει. Ισως να μη κανει καλη κυκλοφορια το συγκεκριμενο φιλτρο παντως η αντλια δουλευει κανονικα. Να αναφερω απλα οτι ο θερμοστατης ειναι στην ιδια θηκη που ειναι και το μοτερακι την αντλιας που ρουφαει νερο.

Τωρα τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

μοκέτα νομίζω το πιο εύκολο... Παντως αυτο που λες ισχυει και οταν λειτουργει ΣΥΝΕΧΩΣ η αντλια. Ζεσταινει το νερο στη θηκη και νομιζω σβηνει ο θεμοστατης και δεν ζεσταινει το υπολοιπο ενυδρειο οσο πρεπει. Ισως να μη κανει καλη κυκλοφορια το συγκεκριμενο φιλτρο παντως η αντλια δουλευει κανονικα. Να αναφερω απλα οτι ο θερμοστατης ειναι στην ιδια θηκη που ειναι και το μοτερακι την αντλιας που ρουφαει νερο.

Τωρα τι να πω...

Αν ειναι στο ιδιο διαμερισμα με την αντλια , τοτε ειναι μεγαλη χαζομαρα! Θα εχεις παντα προβλημα, βγαλτων και βαλτων μεσα κανονικα βυθισμενο σε μια γωνια ετσι ωστε να μην φενεται πολυ στο ματι.

Επισης την valisneria, το μακροστενο φυτο φυτεψε το κανονικα ενω την anubia αστη οπως ειναι.

Οσο για τον θορυβο την αεραντλια μπορεις να την σβηνεις το βραδυ αλλα την αντλια οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνουμε και βλέπουμε. Μπορεί να πάρω έναν ηλεκτρονικό ρυθμιστή ψύξης-θέρμανσης να είμαι κομπλέ και το καλοκαίρι... (μοθ το πρότεινε ένας φίλος).

Την αεραντλία την κλείνω... Η υδραντλία κάνει τη ζημιά... Θα βάλω μια μοκέτα κάτω απο το ενυδρείο, να μην ακουμπάει στο ξύλο και ελπίζω να μην ακούγεται τόσο...

Όσο για τα φυτά... Δεν έχω ιδέα αλλά το μακρύ για anubia μου το πλασάρανε... Δεν ήξερα ότι ήταν άλλο φυτό... Η η ονομασία που μου λες είναι είδος anubias?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνουμε και βλέπουμε. Μπορεί να πάρω έναν ηλεκτρονικό ρυθμιστή ψύξης-θέρμανσης να είμαι κομπλέ και το καλοκαίρι... (μοθ το πρότεινε ένας φίλος).

Την αεραντλία την κλείνω... Η υδραντλία κάνει τη ζημιά... Θα βάλω μια μοκέτα κάτω απο το ενυδρείο, να μην ακουμπάει στο ξύλο και ελπίζω να μην ακούγεται τόσο...

Όσο για τα φυτά... Δεν έχω ιδέα αλλά το μακρύ για anubia μου το πλασάρανε... Δεν ήξερα ότι ήταν άλλο φυτό... Η η ονομασία που μου λες είναι είδος anubias?

Το μακρύ όπως σου είπε και ο Rik δεν είναι anubia αλλά vallisneria. Πρέπει να την φυτέψεις κανονικά στο υπόστρωμά σου.

Link to comment
Share on other sites

Το μακρύ όπως σου είπε και ο Rik δεν είναι anubia αλλά vallisneria. Πρέπει να την φυτέψεις κανονικά στο υπόστρωμά σου.

Mα δεν έχω υπόστρωμα... Μου το έδωσαν σαν εύκολο anubia το οποίο απλά το δένεις κάπου. Δεν έιχα σκοπό να μπλέξω με πιο δύσκολα φυτά...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δυσκολο φυτο και δεν χρειαζεται υποστρωμα. μια χαρα θα ειναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Το φυτο ειναι σχετικα ευκολο και δεν χρειαζεται να εχουμε καποιο ιδιαιτερο υποστρωμα ντε και καλα για ολα τα φυτα αν και το χαλικι που εχεις ειναι αρκετα χοντρο και δεν βοηθαει στο σωστω ριζωμα του φυτου.

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν έχω υπόστρωμα... Μου το έδωσαν σαν εύκολο anubia το οποίο απλά το δένεις κάπου. Δεν έιχα σκοπό να μπλέξω με πιο δύσκολα φυτά...

Είναι πολύ εύκολο φυτό , μην αγχώνεσαι. Απλώς πρέπει να το τοποθετήσεις μέσα στο χαλίκι που έχεις. Αυτό είναι όλο.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτο ειναι σχετικα ευκολο και δεν χρειαζεται να εχουμε καποιο ιδιαιτερο υποστρωμα ντε και καλα για ολα τα φυτα αν και το χαλικι που εχεις ειναι αρκετα χοντρο και δεν βοηθαει στο σωστω ριζωμα του φυτου.

Θα το βάλω στο χαλίκι και ότι γίνει έγινε... Έχω εκνευριστεί πολύ με το δέσιμο σε ξύλα κτλ γιατί δεν τα δένω καλά και υπάρχει ακόμα στην διαδικάσια στήσιμου, το βγάζω, το πάω πιο πέρα κτλ και όλο μου φεύγει και τα έχω μισοκαταστρέψει... Θα τα ξανακάνω όλα από την αρχή με φύτεμα και ότι προκύψει. Υποθέτω αρκεί να μπει κανα δυο εκατοστά μέσα στο χαλίκι, μέχρι εκεί που ξεκινάει το κοτσάνι έτσι? Τελευταία ερώτηση για σήμερα γιατί σας κούρασα με τις συνεχόμενες ερωτήσεις.. (εδώ κουράστηκα εγώ που τις έκανα)

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω στο χαλίκι και ότι γίνει έγινε... Μια χαρά θα είναι.

Έχω εκνευριστεί πολύ με το δέσιμο σε ξύλα κτλ γιατί δεν τα δένω καλά και υπάρχει ακόμα στην διαδικάσια στήσιμου, το βγάζω, το πάω πιο πέρα κτλ και όλο μου φεύγει και τα έχω μισοκαταστρέψει... Θα τα ξανακάνω όλα από την αρχή με φύτεμα και ότι προκύψει. Υποθέτω αρκεί να μπει κανα δυο εκατοστά μέσα στο χαλίκι, μέχρι εκεί που ξεκινάει το κοτσάνι έτσι? Ετσι ακριβώς.

Τελευταία ερώτηση για σήμερα γιατί σας κούρασα με τις συνεχόμενες ερωτήσεις.. (εδώ κουράστηκα εγώ που τις έκανα)

Εσύ που ρωτάς είσαι ένας γι αυτό κουράζεσαι, ενώ εμείς που σου απανταμαι είμαστε πολλοί γι αυτό δεν κουραζόμαστε. :D

Link to comment
Share on other sites

ωπ σορρυ νομιζα οτι εδειχνε πως το φυτευεις :bigemo_harabe_net-62: λαθος κατσε να βρω ενα αλλο

Link to comment
Share on other sites

ωπ σορρυ νομιζα οτι εδειχνε πως το φυτευεις :bigemo_harabe_net-62: λαθος κατσε να βρω ενα αλλο

:)

Άντε και κάτι τελευταίο-τελευταίο... :P

πειράζει ο θερμοστάτης να είναι κάνα δυο εκατοστά μέσα στο χαλίκι? Ο πάτος του ενυδρείου έχει πλαστική βάση οπότε τζάμι σίγουρα δεν θα ακουμπάει (αν και κάτω κάτω δεν ζεσταίνεται νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην το κανεις τωρα αν δεν γινεται απλα σκαψε λιγο κατω απο τον θερμοστατη σαν λακουβα και δεν θα εχεις προβλημα πιστευω!!

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην το κανεις τωρα αν δεν γινεται απλα σκαψε λιγο κατω απο τον θερμοστατη σαν λακουβα και δεν θα εχεις προβλημα πιστευω!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα φύτεψα τα φυτά, πήρα και καινούργια, έβγαλα έξω τον θερμοστάτη, σε λακουβίτσα που έκανα στα χαλίκια, τώρα τι θα μπορούσε να πάθει και αν τον ακουμπανε και 2 χαλίκια παραπάνω? Οι σημερινές ερωτήσεις μου είναι 2 (μόνο)

1) έβαλα 2 πέτρες ασβεστολιθικές, μία καφέ, τύπου βράχος και μια λεία που μοιάζει με μαρμαράκι. Θα ανεβάζουν πολύ το ph? (ξύλο το εχω βγάλει, τουλάχιστον μέχρι να μουλιάσει στον κουβά και να κάτσει κάτω αν και δεν χωράει κι εύκολα)

2) 2 κλαδάκια κερατόφυλλα είναι υπερβολικά για τα λίτρα μου? να βάλω 1? Γιατί νομίζω η μεγάλη ποσότητα του δεν κάνει καλό στα άλλα φυτά... (απορροφάει τα πάντα λέμε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...