Jump to content

Νέος Ψάχνει Καθοδήγηση...


Recommended Posts

αναλογα τι ψαρια θα διαλεξεις. αν βαλεις ζωοτοκα δεν εχεις προβλημα να ανεβει και λιγο.

βαλε κερατοφυλλο οσο θελεις . η ανουμπια και η βαλισνερια που ειδα οτι εχεις δεν εχουν καθολου απαιτησεις.

μην αγορασεις κερατοφυλο, αμα θες θα σου δωσω εγω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αναλογα τι ψαρια θα διαλεξεις. αν βαλεις ζωοτοκα δεν εχεις προβλημα να ανεβει και λιγο.

βαλε κερατοφυλλο οσο θελεις . η ανουμπια και η βαλισνερια που ειδα οτι εχεις δεν εχουν καθολου απαιτησεις.

μην αγορασεις κερατοφυλο, αμα θες θα σου δωσω εγω

H αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα να στο ζητήσω αλλά πήγα στο petcity στην Ηρακλείου και αφού είχε... το πήρα να τελειώνω... (δεν το σκέφτηκα και πολύ...) Όχι τίποτα άλλο ήταν και μπόλικο μπόλικο, να δω τι θα το κάνω... Θα ανοίξω θέμα στο φόρουμ, όλο και κάποιος θα θέλει... (άνευ πληρωμής φυσικά...)

Link to comment
Share on other sites

λογικα η εξοδος της αντλιας το κανιστρο δλδ που βγαινει το νερο μεσα στο ενυδρειο θα βγαινει και θα μενει μετα μονο ενας σωληνας που ενωνει την αντλια. τραβα αυτον τον σωληνα χωρις να βαλεις το χερι σου μεσα και λογικα θα βγει η αντλια και μετα την προσαρμοζεις οπως μπορεις!! ελπιζω να με καταλαβες :sarcasm:

Οντώς έβγαινε... Πήρα μια άλλη αντλία της EHEIM που είναι όντως πολύ πιο αθόρυβη... Για να δούμε, θα κοιμηθούμε σήμερα?? Και μοκέτα κάτω από το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: θα κοιμηθεις η eheim ειναι πολυ καλες και αθορυβες και λιγο ακριβες βεβαια.. :bigemo_harabe_net-97:
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: θα κοιμηθεις η eheim ειναι πολυ καλες και αθορυβες και λιγο ακριβες βεβαια.. :bigemo_harabe_net-97:

Αν ειναι να κοιμηθω... χαλαλι της!!!

Link to comment
Share on other sites

και σε άκουσα σε κάτι... Έβγαλα το ένα διακοσμητικο και έβαλα κάνα,δυο, τρία φυτάκια παραπάνω...

post-49235-0-82063100-1331677750_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφο εγινε αντε με το καλο να μπουνε και τα πρωτα ψαρακια !!!

Link to comment
Share on other sites

μπηκε και το χαρεμακι με τα γκαππυ!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα απο μετρισεις πως τα πας;

Εχει στρωσει το ενυδρειο σου, γιατι αλλιως δεν τα βλεπω καλα τα γκαπυ σου;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μπόλι από ένα παιδί στο forum. Χθες τα έβαλα, θα κάνω μια μέτρηση παρασκευή σάββατο να δούμε αν πήγαν όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε γιατι το μπολι μπορει να μην επαρκει. Μην ταιζεις μεχρι να κανεις μετρισεις! και οξυγονο στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Για οξυγόνο εκτός από την υδραντλία που αναταράσει, λίγο, την επιφάνεια, έχω και αεραντλία. Είναι μικρό το ενυδρείο οπότε νομίζω είναι αρκετό. Όσο για φαγητό τα τάισα χθες. Να μη ταίσω σήμερα? Για αμμωνία φοβάσαι μην ανέβει ή κάτι άλλο για ναχω στο νου μου?

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να περασουν μερικες μερες και να σιγουρευτεις οτι επιασε το μπολι// με μετρησεις//

καλο ειναι να ταιζεις ελαχιστα.

για αυτο που ειπαμε χτες κοιταξες?/?

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να περασουν μερικες μερες και να σιγουρευτεις οτι επιασε το μπολι// με μετρησεις//

καλο ειναι να ταιζεις ελαχιστα.

για αυτο που ειπαμε χτες κοιταξες?/?

Δεν σε ξέχασα απλά όλα τα είχα εκτός από αυτό..... Τα πήραν όλα!!! Θαχω το νου μου βέβαια και αύριο μη σαφήσω με άδεια χέρια το σαββατοκύριακο...

Link to comment
Share on other sites

Για νιτρωδη και αμμωνια. Μην ταιζεις αλλο κανε τεστ και ενημερωσε.

Link to comment
Share on other sites

Για νιτρωδη και αμμωνια. Μην ταιζεις αλλο κανε τεστ και ενημερωσε.

οκ, θα κάνω πιο αργά γιατί πρέπει να φύγω τώρα και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αμμωνία μέχρι 0,05, νιτρώδη για να πω την αλήθεια οι δυο πρώτες κλίμακες με τα υγρά τεστάκια jbl μου φαίνονται ίδιες... Οπότε από 0,01 μέχρι 0,025 παίζω... Καλά προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, ας ελπισουμε πως θα μεινει σε αυτα τα ποσοστα, προσεχε για καμια δεκαρια ημερες να μετρας και αναλογα το ΡΗ να μην ξεπερνας αυτες τις τιμες γιατι τα γκαπυ μπορει να μην εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις ως προς την γενικη χημεια του νερου αλλα με την αμμωνια και τα νιτρωδη ειναι αρκετα ευαίσθητα.

Ταιζε με μετρο και αλλαζε λιγο νερο με αντιχλωριο ανα 2 με 3 ημερες για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο τωρα στην αρχη για να μην σου αρωστησουν. Καλη συνεχεια και καλη σου μερα!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, ας ελπισουμε πως θα μεινει σε αυτα τα ποσοστα, προσεχε για καμια δεκαρια ημερες να μετρας και αναλογα το ΡΗ να μην ξεπερνας αυτες τις τιμες γιατι τα γκαπυ μπορει να μην εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις ως προς την γενικη χημεια του νερου αλλα με την αμμωνια και τα νιτρωδη ειναι αρκετα ευαίσθητα.

Ταιζε με μετρο και αλλαζε λιγο νερο με αντιχλωριο ανα 2 με 3 ημερες για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο τωρα στην αρχη για να μην σου αρωστησουν. Καλη συνεχεια και καλη σου μερα!

OK! Θα προσέξω και αν αλλάξει κάτι, που ελπίζω πως όχι, θα ενημερώσω!! Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ένα θηλυκό γκάπυ μου τρώει μια ανubia... έχει βρει ένα συγκεκριμένο φυλαράκι και το έχει ξεσκίσει.. (το παρακολουθούσα). Μπορώ να κάνω κάτι??

Link to comment
Share on other sites

Απλά αναφέρω...

Αμμωνία 0

ΝΟ3 Λίιιγο πιο σκούρο από το 1, πολύ λίγο, εννοείτε καμία μα καμία σχέση με το 5 που είναι η επόμενη κλίμακα στα jbl

ΝΟ2 μεχρο 0,01

Το ΝΟ3 νομίζω ότι είναι φυσιολογικό που ανέβηκε λίγο...(?)

Link to comment
Share on other sites

αμμωνια και νο2 πρεπει να ειναι παντα 0

το νο3 θα ανεβει κιαλλο. μην σε απασχολει.

αυτο σημαινει πως ολα ειναι καλα.

το νο3 καλο ειναι να μην ανεβαινει πανω απο 20

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

ααααα μου γεννησε.... Γυρισα σπιτι το απογευμα και ειδα 5 μικρα γκαπακια... Δεν τα πηρα χαμπαρι ποτε βγηκαν. Η θηλυκια μεχρι και χθες το βραδυ ηταν πολυ δραστηρια... αυτη τη στιγμη, κανα-δυο βλεπω μονο... Εχω κερατοφυλλο και ενα κοντο φουντωτο φυτο οπου κρυβοντουσαν... Μακαρι να μου ζησει εστω και ενα... Αν και δυσκολο. Παιζουν πολλα κυνηγητα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...