Jump to content

Νέος Ψάχνει Καθοδήγηση...


Recommended Posts

επιτελουν, εκτος απο μια θηλυκια που κανει μια κινηση προς τα μικρα αλλα μολις φυγουν δεν τα κυνηγαει τα αλλα ουτε που ασχολουνται... σκεφτομαι να δωσω τα θηλυκα, μια που και μια αλλη γκαπινα ειναι εγκυος, και να παρω μονο αρσενικα που ειναι και πιο ωραια... ( εχω τουλαχιστον 10 νεογγενητα, αρκουν). τα αρσενικα θα πλακωνονται μεταξυ τους ή υπαρχει περιπτωση τα καινουργια να αρχισουν στο κυνηγι τα μικρα? (τα οποια μεγαλωνουν αρκετα γρηγορα θα ελεγα...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βαλε αρσενικα, δεν θα εχεις θεμα

Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω ρε παιδια, εβαλα τα αρσενικα, κυνηγανε κανα μικρο αλλα οχι τρελο κυνηγι, τα αφηνουν. Το θεμα ειναι οτι ενα αρσενικο κυνηγα τα αλλα αρσενικα (μας βγηκε μαγκας) :bigemo_harabe_net-53: . Διαβασα περι κυριαρχιας κτλ και οτι δεν θα γινει κατι φοβερο, αντε καμια τσιμπια τωρα στην αρχη και ειναι θα ειναι οκ. Τι λεει η εμπειρια σας για το θεμα? Στρεσαρομαι οταν στρεσαρωνται... :bigemo_harabe_net-88:

Έγινε επεξεργασία - carvefish21
Link to comment
Share on other sites

Nα σας πω ρε παιδια, εβαλα τα αρσενικα, κυνηγανε κανα μικρο αλλα οχι τρελο κυνηγι, τα αφηνουν. Το θεμα ειναι οτι ενα αρσενικο κυνηγα τα αλλα αρσενικα (μας βγηκε μαγκας) :bigemo_harabe_net-53: . Διαβασα περι κυριαρχιας κτλ και οτι δεν θα γινει κατι φοβερο, αντε καμια τσιμπια τωρα στην αρχη και ειναι θα ειναι οκ. Τι λεει η εμπειρια σας για το θεμα? Στρεσαρομαι οταν στρεσαρωνται... :bigemo_harabe_net-88:

Ωχ... Εχουν τσιμπηθει και μερικες ουρες... Τα μικρα φοβομουν στα μεγαλα θα τη παθω. Μουρχεται το πιο μεγαλο να το δωσω σε καμια γατα να δουμε μαγκια... (λεμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τα κυνηγαει για να χτυπησει τα αλλα αρσενικα;;;;μηπως απλα θελει να............;

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τα κυνηγαει για να χτυπησει τα αλλα αρσενικα;;;;μηπως απλα θελει να............;

Τσιμπαει ουρα για να τα ....? Υπαρχουν μαζοχιστικα ψαρια?? Παντως τα 2 αρσενικα εχουν τσιμπημενες ουρες και το ενα απο αυτα ειναι το αγαπημενο που το εχω πιο πολυ καιρο....

Link to comment
Share on other sites

βασικα ποσα αρσενικα εχεις;;μηπως εχεις κανενα αρσενικο στο μεγεθος θηλυκου;;;διοτι μου θυμισες κατι....

Link to comment
Share on other sites

βασικα ποσα αρσενικα εχεις;;μηπως εχεις κανενα αρσενικο στο μεγεθος θηλυκου;;;διοτι μου θυμισες κατι....

η αληθεια ειναι οτι ειναι πιο μεγαλο απο τα αλλα... Για... πες..

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ειναι πιο μεγαλο απο τα αλλα... Για... πες..

post-49235-0-17994400-1333221667_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο την εμπειρια μ οταν ειχα πρωτοπαρει το εικοσαλιτρο ενυδρειο μ,ειχα βαλει μεσα δεκατρια περιπου αρσενικα και δυο θηλυκα αλλα ειχα παρατηρησει οτι δυο-τρια αρσενικα ζευγαρωναν οχι μονο τα θηλυκα........και επισης ειχα ενα αρσενικο στο ιδιο μεγεθος με το θηλυκο(ουρα και σωμα)και το περνουσαν τα αρσενικα για θηλυκο και ετσι το αρσενικο αυτο στρεσσαριστηκε με αποτελεσμα να μου σκοτωσει καποια αρσενικα......

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

απο την εμπειρια μ οταν ειχα πρωτοπαρει το εικοσαλιτρο ενυδρειο μ,ειχα βαλει μεσα δεκατρια περιπου αρσενικα και δυο θηλυκα αλλα ειχα παρατηρησει οτι δυο-τρια αρσενικα ζευγαρωναν οχι μονο τα θηλυκα........και επισης ειχα ενα αρσενικο στο ιδιο μεγεθος με το θηλυκο(ουρα και σωμα)και το περνουσαν τα αρσενικα για θηλυκα και ετσι το αρσενικο αυτο στρεσσαριστηκε με αποτελεσμα να μπυ σκπτωσει καποια αρσενικα......

Ναι αλλα δεν εχω δει περιεργες κινησεις των αλλων αρσενικων στο μεγαλο. Το μεγαλο καθεται και τα κυνηγαει χωρις λογο και αιτια. οσο βλεπω τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

το δευτερο που εχω να σου πω ειναι οτι ειναι μαλλον ο χαρακτηρας του....απο οτι λες ειναι κυριαρχικο και το δειχνει κυνηγωντας τα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

το δευτερο που εχω να σου πω ειναι οτι ειναι μαλλον ο χαρακτηρας του....απο οτι λες ειναι κυριαρχικο και το δειχνει κυνηγωντας τα αλλα...

Μα δαγκωματα?? Λιγο κυνηγητο το περιμενα να σου πω στην αληθεια τωρα στην αρχη αλλα οχι κιετσι... Αν μεχρι Δευτερα δεν εχει χαλαρωσει τρωει ποδι...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι παιχνιδι κυριαρχιας, το παλιο που ειχες ηταν το αφεντικο και τωρα ο καινουριος που ειναι μαγκας προσπαθει να παρει την αρχηγεια.

πιστευω οτι οταν ξεκαθαρισουν ποιος ειναι το αφεντικο θα σταματησουν

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι παιχνιδι κυριαρχιας, το παλιο που ειχες ηταν το αφεντικο και τωρα ο καινουριος που ειναι μαγκας προσπαθει να παρει την αρχηγεια.

πιστευω οτι οταν ξεκαθαρισουν ποιος ειναι το αφεντικο θα σταματησουν

Το ελπιζω γιατι αν δεν σταματησει μεχρι αυριο-μεθαυριο η θα το βγαλω και θα το ζουληξω με δυναμη για τιμωρια :chair: , η απλα θα το δωσω πισω στο μαγαζι να παρω ενα πιο μικρο... B) . Το πρωτο μου ψαρακι θα ειναι και παντα το αγαπημενο μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα οσο πανε και χειροτερευουν... βρηκα σημερα 2 κλαδια cambomba σπασμενα, οπως και χθες ενα ξεριζωμενο. Τα ξαναφυτευω αλλα δεν εχουν τη προηγουμενη ζωντανια τους... Να φταινε τα apple snails?

Link to comment
Share on other sites

σου ειπα για τα apple. αυτο που τρωει τα φυτα ειναι το Pomacea canaliculata.

Link to comment
Share on other sites

σου ειπα για τα apple. αυτο που τρωει τα φυτα ειναι το Pomacea canaliculata.

:(

Aν δω παλι κατι περιεργο στα φυτα θα τα βγαλω... και δεν ξεχωριζονται για να παρω τα σωστα την επομενη φορα...

Link to comment
Share on other sites

:(

Aν δω παλι κατι περιεργο στα φυτα θα τα βγαλω... και δεν ξεχωριζονται για να παρω τα σωστα την επομενη φορα...

βρηκα ενα αρθρο για να ξεχωριζεις τα σαλιγκαρια, σε ενα σημειο του κελυφους στο ενα ειδος πρεπει να σχηματιζεται 90 μοιρες γωνια, στο αλλο μικροτερη... Το ενα σαλιγκαρι σιγουρα δεν ειναι το φυτοφαγο ειδος. Για το αλλο δεν ειμαι σιγουρος.... Εχει περιεργη κλιση..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το ενα γκαπυ την ακουσε. εκει που το θεωρουσα το πιο ησυχο ξαφνικα αρχισε να κυνηγαει ενα αλλο (οχι τον κυριαρχο του ενυδρειου) και οποιο μικρο βρισκει μπροστα του. Μιλαμε το χαζευα για κανα διλεπτο και ζαλιστηκα. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το ενα γκαπυ την ακουσε. εκει που το θεωρουσα το πιο ησυχο ξαφνικα αρχισε να κυνηγαει ενα αλλο (οχι τον κυριαρχο του ενυδρειου) και οποιο μικρο βρισκει μπροστα του. Μιλαμε το χαζευα για κανα διλεπτο και ζαλιστηκα. Καμια ιδεα?

Mαλλον παιχνιδι κυριαρχιας ειναι. Τωρα ξεκινησε και κυνηγαει και το κυριαρχο που πριν απο μεχρι χθες κυνηγαγε τα αλλα για να κυριαρχησει... και μετα μου λετε οτι τα γκαπυ ειναι φιλησυχα ψαρια... :2guns:

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον παιχνιδι κυριαρχιας ειναι. Τωρα ξεκινησε και κυνηγαει και το κυριαρχο που πριν απο μεχρι χθες κυνηγαγε τα αλλα για να κυριαρχησει... και μετα μου λετε οτι τα γκαπυ ειναι φιλησυχα ψαρια... :2guns:

ρε παιδια μια βδομαδα μετα, εκει που νομιζα οτι ειχαν ηρεμησει τωρα χειροτερεψαν τα πραγματα. Το μεγαλο κυνηγαει συνεχως το προηγουμενο ''κυριαρχο'' του ενυδρειου και ενα αλλο κυνηγαει το μεγαλο. Πολλες φορες τα ψαρια ερχονται φατσα με φατσα και προσπαθουν να βρουν τροπο να τσιμπησουν την ωρα του αλλου. Ειδα σκηνικο το πορτοκαλι να κυνηγαει αυτο με τη μαυροκοκκινη ουρα και το μαυροκιτρινο να κυνηγαει το πορτοκαλι. (κανονικο τρενακι λεμε) Το πορτοκαλι με το μαυροκιτρινο ερχονται συνεχως face to face. (το εχω δει σε μονομαχους αλλα αυτοι τσιμπιοντουσαν στο στομα, σαν να φιλιουνται ενα πραγμα, τα γκαπυ απλα κοιταζονται και πανε για την ουρα...). Υπαρχει και ενα μπλε το οποιο δεν συμμετεχει και ιδιαιτερα σε οτι γινεται στο ενυδρειο... Παει να κυνηγησει καποιες φορες καποιο μεγαλο ενα ναογεννητο αλλα τα παραταει πολυ γρηγορα. Αν συνεχισει αυτο το βλεπω να εχω απωλειες. Τι να κανω? Παιζει ρολο που δεν ταιζω πολυ υτις τελευταιες μερες λογω παρουσιας αμμωνιας (ελαχιστη, την αντιμετωπιζω με αλλαγες νερου)? Ας με βοηθησει καποιος που εχει μονο αρσενικα γκαπυ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βδομαδα μετα, εκει που νομιζα οτι ειχαν ηρεμησει τωρα χειροτερεψαν τα πραγματα. Το μεγαλο κυνηγαει συνεχως το προηγουμενο ''κυριαρχο'' του ενυδρειου και ενα αλλο κυνηγαει το μεγαλο. Πολλες φορες τα ψαρια ερχονται φατσα με φατσα και προσπαθουν να βρουν τροπο να τσιμπησουν την ωρα του αλλου. Ειδα σκηνικο το πορτοκαλι να κυνηγαει αυτο με τη μαυροκοκκινη ουρα και το μαυροκιτρινο να κυνηγαει το πορτοκαλι. (κανονικο τρενακι λεμε) Το πορτοκαλι με το μαυροκιτρινο ερχονται συνεχως face to face. (το εχω δει σε μονομαχους αλλα αυτοι τσιμπιοντουσαν στο στομα, σαν να φιλιουνται ενα πραγμα, τα γκαπυ απλα κοιταζονται και πανε για την ουρα...). Υπαρχει και ενα μπλε το οποιο δεν συμμετεχει και ιδιαιτερα σε οτι γινεται στο ενυδρειο... Παει να κυνηγησει καποιες φορες καποιο μεγαλο ενα ναογεννητο αλλα τα παραταει πολυ γρηγορα. Αν συνεχισει αυτο το βλεπω να εχω απωλειες. Τι να κανω? Παιζει ρολο που δεν ταιζω πολυ υτις τελευταιες μερες λογω παρουσιας αμμωνιας (ελαχιστη, την αντιμετωπιζω με αλλαγες νερου)? Ας με βοηθησει καποιος που εχει μονο αρσενικα γκαπυ...

Παιζει ρολο η ουρα? Αυτο που το κυνηγανε ολοι εχει τη πιο μεγαλη ουρα. Μηπως το ζηλευουν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...