Jump to content

Ανεβασμενο Νο3 Help!!!


Recommended Posts

Με το να μην έχει φυτά μέσα τα οποία απορροφούν τα νιτρικά, πάντα θα έχει μετρήσιμη περίσσεια νιτρικών στο νερό.

Όντως, μπορείς πιο εύκολα να διαχειριστείς συγκέντρωση νιτρικών στα 20ppm παρά στα 80ppm. Αυξημένες συγκεντρώσεις νιτρικών και φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα συμβαίνει και στην συγκέντρωση του φωσφόρου, κάποια στιγμή θα πυροδοτήσει την ανάπτυξη φυκών (άλγης), οπότε μετά θα παιδεύεται αρκετά για να τη μειώσει.

Γι αυτό και προτείνω την εισαγωγή κάποιου φυτού που στην ουσία θα ρυθμίσει αυτόν τον κύκλο σε μια ισορροπία που θα είναι μοναδική κάθε φορά για το ενυδρείο του, και ταυτόχρονα θα προστατευτεί και από υπερβολική ανάπτυξη άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Με το να μην έχει φυτά μέσα τα οποία απορροφούν τα νιτρικά, πάντα θα έχει μετρήσιμη περίσσεια νιτρικών στο νερό.

Όντως, μπορείς πιο εύκολα να διαχειριστείς συγκέντρωση νιτρικών στα 20ppm παρά στα 80ppm. Αυξημένες συγκεντρώσεις νιτρικών και φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα συμβαίνει και στην συγκέντρωση του φωσφόρου, κάποια στιγμή θα πυροδοτήσει την ανάπτυξη φυκών (άλγης), οπότε μετά θα παιδεύεται αρκετά για να τη μειώσει.

Γι αυτό και προτείνω την εισαγωγή κάποιου φυτού που στην ουσία θα ρυθμίσει αυτόν τον κύκλο σε μια ισορροπία που θα είναι μοναδική κάθε φορά για το ενυδρείο του, και ταυτόχρονα θα προστατευτεί και από υπερβολική ανάπτυξη άλγης.

Συμφωνώ. Απλά όπως το είδα γραμμένο, δεν φάνηκε όλο το σκεπτικό σου. :)

Link to comment
Share on other sites

τα τεστ που εχω παρει απο το petshop ειναι τα ΑPI.αυτη τη στιγμη που εκανα μια μετρηση μου δειχνει No3=80,No2=0,Ph=7,Kh=0,Gh=120

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για στικάκι; Γενικά δεν είναι αξιόπιστα και πρέπει να ακολουθούμε κατά γράμμα τις οδηγίες χρήσεως. Οι μετρήσεις σου δεν μου φαίνονται σωστές...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ποιά είναι. Όπως σου είπα δεν είναι και πολύ αξιόπιστα τα στικς. Επίσης, θέλουν απόλυτη εφαρμογή των οδηγιών χρήσης, καθώς αν αργήσεις την σύγκριση περισσότερο από αυτό που αναφέρει μπορεί να μετρήσεις άλλα αντί άλλων. Γνώμη μου είναι αν μπορείς να προμηθευτείς υγρά τεστάκια για NΗ3, NO2 και ΝΟ3 να είσαι σίγουρος τουλάχιστον για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

μονο που εγραψες νιτρικα 80 και γενικη σκληροτητα μπετον αρμε 120.εφτανε να καταλαβουμε την αστοχια των τεστ.προμηθευσου υγρα αξιοπιστα τεστ και ξαναπαρε μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

αν προσπαθησω να φυτεψω το ενυδρειο μου θα ειναι καλυτερα? καποια στιγμη το δοκιμασα και μεσα σε μια εβδομαδα μου τα ειχανε φαει σχεδον ολα τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

2 σκαλαρια,2 severum,2 κιχλιδες,1 παπαγαλοψαρο και 3 γατοψαρα βυθου.

τα υπογραμμισμενα ειναι σοβαροι υποψηφιοι φυτοφαγιας.εαν θελεις φυτα,πρεπει να αλλαξεις σχεδον τελειως την ψαροσυνθεση σου.
Link to comment
Share on other sites

ναι.στην ουσια και τα 3 ειδη που υπογραμμισα ειναι κιχλιδες και αρκετα επιθετικα.και τα σκαλαρια ειναι κιχλιδες αλλα με τελειως διαφορετικες συνθηκες φαγητου και νερου.ασχετα με τα φυτα,πρεπει να επιλεξεις τι ακριβως θελεις.ετσι θα εχεις στο μελλον πολλους καβγαδες και τα σκαλαρια σαν λιγοτερο επιθετικα θα την πληρωσουν πρωτα....

Link to comment
Share on other sites

παντως ο μεγαλος μου καημος ειναι καποια στιγμη να τα δω να γεννανε.νομιζω οτι δεν προκειται να το δω αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...