Jump to content

Τυρφη Στο Ενυδρειο Μου...


Recommended Posts

Γεια σε ολους σας... Εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων (καθαρα) με σκαλαρια και χθες ειπα να κανω μια αποπειρα να χαμηλωσω την σκληροτητα του νερου με τυρφη... Αφου διαβασα λοιπον στο φορουμ πως χρησιμοποιητε η τυρφη εβαλα στο εσωτερικο μου φιλτρο περιπου 150ml τυρφης... Εχου περασει περιπου 15 ωρες απο τοτε και μεχρι στιγμης δεν εχω δει αλλαγη ουτε στο χρωμα του νερου ουτε στις τιμες.. Ποσο χρειαζεται να περιμενω ωστε να δρασει η τυρφη?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση , έχεις δει αν υπάρχει καλή κυκλοφορία στο εσωτερικό φίλτρο ;

Αν δεν υπάρχει δε νομίζω να έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να το ελεγξω αυτο... απ'οτι βλεπω παντως το φιλτρο βγαζει αρκετο νερο...Μηπως να βγαλω την τυρφη απο την καλτσα και να την βαλω σκετη στο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Αν το φίλτρο βγάζει νερό τότε είσαι εντάξει. Μπορεί να χρειάζεται περισσότερο χρόνο.

Δε θα σου πρότεινα να βγάλεις την τύρφη από την κάλτσα γιατί υπάρχει πιθανότητα να φύγουν τα ψιλά ψιλά κομματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο υπομονη και προσοχη αφου εβαλες την τυρφη μεσα στο ενυδρειο.Ποιες τιμες εχεις και ποσο θελεις να κατεβεις;Δωσε λιγο χρονο και βεβαιωσου για τις μετρησεις σου ξανα.

Θα προτιμουσα να φτιαχνεις το νερο σου,αφου θελεις πιο μαλακο νερο,σε καποιο βαρελακι ισως πριν την αλλαγη.Μεσα στο ενδυρειο,μπορει να δημιουργησει αποτομες αυξμησιωσεις των τιμων.

Υ.Γ: 150 λιτρα στο μελλον θα ειναι λιγα για τα σκαλαρια σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε 120 λίτρα, με 150 γραμμάρια τύρφης (δεν θυμάμαι σχέση gr με ml) μοιρασμένο σε δύο διχτάκια, αλλαγές ~30 λίτρων κάθε 15 μέρες με παράλληλη ανανέωση τύρφης στο ένα από τα δύο διχτάκια, χρειάστηκαν μερικοί μήνες να πέσει το Ph από το 7,8 στο 7,0. Παρόλο που ανανέωνα την ποσότητα της τύρφης σε δύο δόσεις, η διακύμανση του Ph ήταν έντονη, γι΄αυτό κατέληξα κι εγώ στο βαρέλι προετοιμασίας…

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν ολες οι τυρφες τον ιδιο χρονο δρασης. σαν πιο γρηγορη εχω της fluval. με υψηλες σκληρωτητες νερου θα χρειαστει περισσοτερο χρονο για να δρασει.

Link to comment
Share on other sites

Αν αγορασω ετοιμο υγρο για blackwater θα ειναι καλυτερο απο την τυρφη? Επισης θα κανει καλο στα σκαλαρια μου?

Link to comment
Share on other sites

Με το blackwater δεν θα κανεις τιποτα,αυτο μονο το χρωμα σου δινει στο νερο.Για τα σκαλαρια ειναι οτι πρεπει να βαλεις τυρφη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...