Jump to content

Απορίες Για Βιοτοπικό Νοτίου Αμερικής


kosart

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά,

Θα ήθελα τις γνώμες και τις συμβουλές σας

'Εχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 370 λίτρων στο οποίο θα λειτουργεί φίλτρο rena xp4.

Ο σκοπός μου είναι να γίνει βιοτοπικό νοτίου αμερικής, με άμμο, πέτρες, ξύλα και εύκολα φυτά.

Τα ψάρια που επέλεξα (δεχτές εισηγησεις) θα είναι 1 σεβέρουμ, 5 γεωφαγους σουριναμένσις, 5-6 κοριτόρας και 1 γατόψαρο ραφαήλ.

Απο αναζήτηση στο φόρουμ πρόσεξα ότι είναι δυνατή η χρήση άμμου απο παραλία σε βιοτοπικά αφρικής, αναρωτιέμε άν αυτό γίνεται και σε βιοτοπικά αμερικής.

Επίσης θα ήθελα την συμβουλή σας για τον φωτισμό (ποιοί και πόσοι λαμπτήρες) διαθέσιμες θέσεις είναι 3 Τ5.

Δεχτές εισηγησεις και παρατηρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα σκεψη οι γεωφαγοι!Θα εβαζα μονο αυτους.Γινονται τεραστιοι παντως,30 cm .Θα επαιζα με μια λαμπα(το πολυ 2).Οχι θα ελεγα στην αμμο παραλιας,θα σου εκτιναξει πιθανως τις σκληροτητες .Ποιες διαστασεις εχει το ενυδρειο;

http://www.worldcich...rinamensis.html

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 100Χ60Χ64 (380 λιτρα)

Εχω διαβασει οτι τους αρεσει να ειναι σε ομαδα για αυτο τον λογο θα ηθελα 5

Νομιζω οτι για 5 θα ειναι υπερβολικα μικρο το ενυδρειο αλλα και απο την αλλη δεν θα ηθελα να ειναι στρεσαρισμενοι σε μικροτερο αριθμο

Εσυ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ξεχνα τους γεωφαγους.........

Μια τετραδουλα severum και κανα μικροτερο κιχλιδακι τυπου keyhole ή sajica θα ειναι οτι πρεπει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 100Χ60Χ64 (380 λιτρα)

Εχω διαβασει οτι τους αρεσει να ειναι σε ομαδα για αυτο τον λογο θα ηθελα 5

Νομιζω οτι για 5 θα ειναι υπερβολικα μικρο το ενυδρειο αλλα και απο την αλλη δεν θα ηθελα να ειναι στρεσαρισμενοι σε μικροτερο αριθμο

Εσυ τι λες?

Oπως σου ειπαν ηδη,με αυτες τις διαστασεις,οχι στους σουριναμενσις....

Πως σου φαινονται αυτα;

http://www.aquaticcommunity.com/cichlid/blue-acara.php

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ξεχνα τους γεωφαγους.........

Μια τετραδουλα severum και κανα μικροτερο κιχλιδακι τυπου keyhole ή sajica θα ειναι οτι πρεπει!!!!

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Εχω μελετησει προσεκτικα αυτα που με συμβουλευετε, η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε πολυ και ο sajica και θα ηθελα την αποψη σας για το τι αλλο θα μπορουσα να βαλω μαζι με αυτο το ψαρακι και ποσοτητες.

Επισης εχω βρεί ενα αλλο γεωφαγο ονοματι tapajos orange head αυτο το ψαρακι λεει οτι εχει μεγιστο μεγεθος 12.7cm δηλαδη το ιδιο με το sajica.

Να με συγχωρεσετε για την επιμονη μου στους γεωφαγους αλλα πραγματικα μου αρεσε αυτο το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Εχω μελετησει προσεκτικα αυτα που με συμβουλευετε, η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε πολυ και ο sajica και θα ηθελα την αποψη σας για το τι αλλο θα μπορουσα να βαλω μαζι με αυτο το ψαρακι και ποσοτητες.

Επισης εχω βρεί ενα αλλο γεωφαγο ονοματι tapajos orange head αυτο το ψαρακι λεει οτι εχει μεγιστο μεγεθος 12.7cm δηλαδη το ιδιο με το sajica.

Να με συγχωρεσετε για την επιμονη μου στους γεωφαγους αλλα πραγματικα μου αρεσε αυτο το ψαρι.

Eιναι κολλημα και αδικημενο ψαρι οι γεωφαγοι!

Σιγουρα οι orange head γινονται μικροτεροι,αλλα φτανουν 15-17 ποντους.Και γενικοτερα εχω διαπιστωσει,οτι οι γεωφαγοι στα ενυδρεια μας,αν τυχουν αναλογης προσοχης,μεγαλωνουν περα των αναφερομενων μεγεθων.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερωτηση. Στο στυσιμο του ενυδρειου με συμβουλευετε να χρυσιμοποιησω χωμα κατω απο την αμμο η οχι? Θα ηθελα να προσθεσω μερικα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εβαζα.Υποστρωμα χρησιμοποιουν συνηθως στα βαρια φυτεμενα.Μιας και θελεις Αμαζονιο,υποθετω οτι δεν σε ενδιαφερουν πολλα και δυσκολα φυτα.Θα αρκεστεις σε καποια ευκολα φυτα,που θα απορροφουν απευθειας απο το νερο,οτι τους χρειαζεται.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...