Jump to content

Υπαρχει Καλη Και Κακη Αναπαραγωγικη Περιοδος Ψαριων?


Recommended Posts

Δηλ.αν τα ψαρια γεννανε ποιο πολυ την ανοιξη απο τιν χειμωνα?

Γιατι το καλοκαιρη ειχα κατα μεσω οπο 3 με 4 μουκωμενες ,καμια φορα και 7 τωρα εχω μονο μια και τα ψαρια μου δεν ειναι δραστηρια οπως ηταν το καλοκαιρη.Αν ναι πως την καταλαβαινουν την διαφορα,αφου εχουν σταθερη θερμοκρασια ,και σταθερο φωτισμο.

Η αληθεια για το δικο μου ενυδρειο ειναι οτι ειναι διπλα στο παραθυρο και μπορουν να νιωσουν μια συνεφιασμενη η ηλιολουστη μερα.Αλλα αυτα που ειναι σε πλουκατοικιες σκοτεινες πως μπορουν να το καταλαβουν?

Και κατι αλλο,σχετικο

Δεν μιλαω για μενα ,για ψαρι τα λεω ε :angry: Οσο μεγαλωνουν ηλικιακα η σεξουαλικη τους δραστηριοτητα .ελαττωνετε,σταματαει η συνεχιζουν το βιολι τους? :D

Link to comment
Share on other sites

Για τα ερωτήματά σου δε θα βρεις μία μόνο απάντηση. Για το πότε γεννάνε τα ψάρια αυτό εξαρτάται από το είδος του ψαριού και το βιότοπό του. Άλλα γεννάνε καλοκαίρι, άλλα την άνοιξη, άλλα το χειμώνα κτλ.

Για το άν τα δικά σου καταλαβαίνουν τις εναλλαγές των εποχών, από τη στιγμή που "βλέπουν" το φως του ήλιου και γνωρίζουν τι ώρα ανατέλλει και τι ώρα δύει, τότε σίγουρα ξέρουν και τι εποχή είναι. Αν ειδικά μπορούν να δουν και τη Σελήνη τότε η αναπαραγωγή τους συνδέεται αν όχι άμεσα, τότε σε μεγάλο βαθμό από τις φάσεις του φεγγαριού.

Τώρα για το πότε αρχίζουν να ωριμάζουν σεξουαλικά, πάλι πρέπει να δεις σε ποιο είδος ψαριού αναφέρεσαι. Συνήθως, άπαξ και ωριμάσουν γεννετικά είναι γόνιμα εφ' όρου ζωής. Αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται γιατί υπάρχει η περίπτωση μετά από κάποια ηλικία να αλλάζουν φύλο, συνεχίζουν να είναι γόνιμα αλλά από την ανάποδη!!

Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν την αναπαραγωγική διαδικασία, κυρίως να έχεις στο μυαλό σου την ηθολογία του συγκεκριμένου είδους ψαριού, τη θερμοκρασία του νερού και τη φωτοπερίοδο.

Αυτά σε γενικές γραμμές. :D

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ πρωην γειτονησσα. :bowdown: Ναι τα δικα μου και την ανατολη βλεπουν ,αλλα τωρα τον χειμωνα και το φεγγαρι.Παντος θα ηθελα να μαθω αν και σε σκοτεινα σπιτια εχουν σκαμπανεβασματα στην συμπεριφορα τους.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι σε γωνία που δεν το βλέπει γενικά ήλιος και επειδή λείπω πολλές ώρες δεν μπαίνει φως. Οπότε η φωτοπερίοδος που εφαρμόζω δε συμβαδίζει με τον έξω κόσμο.

Αναπαραγωγές δε μπορώ να πω ότι έχω επιδιώξει.

Σε ένα ενυδρειάκι που έχω με γκάπυς, ενώ ξέρω ότι δε θα γεννήσουν κάτω από τους 21-22 βαθμούς πολύ χοντρικά, όταν διατηρώ τη θερμοκρασία στους 24 τότε βλέπω γέννες αλλά και πάλι δεν έχω ψάξει να δω τι είναι αυτό που ενεργοποίησε κατά κάποιο τρόπο τη γέννα.

Διατηρούσα πιο παλιά κάτι zebra fish (Danio rerio) στα οποία δεν είχα θερμοστάτη ή φωτισμό. Μόλις μπήκε για τα καλά η άνοιξη με την άνοδο της θερμοκρασίας και την επιμήκυνση της ημέρας τότε γέννησαν.

Τώρα στο μεγάλο ( βρίσκεται σε σκοτεινή γωνιά) που έχω κάτι Corydoras aeneus τα ώθησα στην αναπαραγωγή απλά επειδή καθάρισα λίγο το ενυδρείο και έκανα αλλαγή (όχι τρελά πράγματα, άντε να άλλαξα 20 λίτρα στα 180) με πιο παγωμένο νερό, δηλαδή τους έκανα μια προσομοίωση μιας βροχόπτωσης.

Καλό και το Φάληρο με τη θάλασσα δίπλα αλλά σαν τα νησιά δε συγκρίνεται!!

Link to comment
Share on other sites

Γιά ρίξτε μια ματιά εδώ μήπως σας βοηθήσει στην συζήτηση

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55373&view=findpost&p=503237

:)

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου ειναι αφρικανες,εχω την τρελα να κρατω ημερολογιο για τα παντα που μου συμβαινει στο ενυδρειο μου,

Και θα σου φερω ενα παραδειγνα συγκεκριμενο.

Εχω μια φιερενα που μου γεννα μετα απο καθε ξεμπουκωμα ανα 17 με 20 μερες ξανα μπουκωνει.Τωρα το χειμωνα. μετα απο τον Δεκεμβρη και μεχρι σημερα ,ουτε καν η κοιλια της δεν πρηστηκε.Το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα ψαρια μου,γιαυτο αναρωτιμαι.

Ωραιο και το Φαληρο . :)

Link to comment
Share on other sites

Γιά ρίξτε μια ματιά εδώ μήπως σας βοηθήσει στην συζήτηση

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55373&view=findpost&p=503237

:)

Αν καταλαβα καλα Κωστη ,υπαρχει περιοδος ποιο αναπαραγωγικη,σωστα?

Αυτο παρατηρειτε και σε ενυδρεια που ειναι σε σκοτεινα σπιτια?η συμβαινει μονο σε μενα επιδη μπορουν και νιωθουν τις μεταβολες του καιρου και του ηλιου? :)

Link to comment
Share on other sites

Μεταβολές στην θερμοκρασία και στον φωτισμό, επηρεάζουν όλα τα ψάρια άσχετα αν μιλάμε για θάλασσα ή γλυκό νερό. Όπως μας γράφει κι ο Shimek

"Εποχιακές διακυμάνσεις της θερμοκρασίας και φωτός,πυροδοτουν τα ζώα για να περάσουν από τους αναπαραγωγικούς κύκλους τους. Κατά συνέπεια, εάν δεν περνουν τέτοιους κύκλους, τα περισσότερα από τα ζώα μας, ποτέ δεν θα αναπαράγονται ή θα γονιμοποιουνται. Αν οντως το εφαρμόσουμε, μπορούμε να προκαλέσουμε γονιμοποιηση και να την πρόβλεψουμε ώστε να μπορουμε να πιάσουμε και να εκτρεψουμε τις προνύμφες."

Όπως είναι στο DNA ενώς κοχυλόψαρου να αναζητήσει το κοχύλι έστω κι αν απέχει από τη λίμνη 100άδες γενεές, έτσι προσπαθεί να τοποθετηθεί μέσα στις εποχές με βάση την θερμοκρασία και την φωτοπερίοδο που αντιλαμβάνεται.

:)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον το θεμα....αυτο ισχυει για ολα τα ψαρια?(πχ αγγελοψαρα?εχω 3 αλλα τιποτα δεν συμβαινει μεταξυ τους)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον το θεμα....αυτο ισχυει για ολα τα ψαρια?(πχ αγγελοψαρα?εχω 3 αλλα τιποτα δεν συμβαινει μεταξυ τους)

Αν δεν ζευγαρωσαν ποτε,τοτε κατι αλλο τρεχει.Τα δικα μου απο την ανοιξη εως και τον Δεκεμβρη ζευγαρωνουν συνεχεια,αλλα τωρα εδω και 3 μηνες,ειναι πολυ πεσμενα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο στα ψάρια, αλλά στα ζώα γενικότερα. Για παράδειγμα οι χελώνες Caretta caretta όπου η αναπαραγωγική περίοδος ξεκινά νωρίς την άνοιξη, με την ζεστή άμμο να βοηθά στην εκκόλαψη των αυγών ή το κόκκινο ελάφι της Πάρνηθας το Φθινόπωρο κ.ο.κ Γενικά κάθε είδος, για κάποιο λόγο παρουσιάζει κάποια περιοδικότητα στην αναπαραγωγή του.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

τα 2 ειναι καινουργια μισου μηνα περιπου οποτε θελει χρονο.......εχω κι εγω ενα ενυδρειο κοντα στο παραθυρο χωρις θερμοσταση και φωτισμο μονο το βραδυ αλλα το προβλημα ειναι πως αντεχουν το βραδυ τα 2 ψαρακια και μεγαλο πληθυσμο σαλιγκαριων οπου πεφτει η θερμοκρασια(γυρω στους 20-21 βαθμους)και πιστευω οτι αν πας σε ενα ποταμι θα παρατηρησεις υπαρχουν πολλα ψαρια που αντεχουν ακομα και κατω απο το 0 C!!εχω και γαριδες αλλα ειναι καινουργιες και δεν μπορω να τις καταλαβω ακομα αλλα βλεπουμε αργοτερα......

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και την δικια μου εμπιρια απο την εποχη που ειχα τα ψαρια απο μαλαουι και μου γενουσαν συνεχεια. οι περισσοτερες γεννες μου ηταν την περιοδο που εβρεχε.. δηλαδη οταν ζευγαρωναν τα ψαρια μου ηξερα πως την επομενη μερα ή και την ιδια μερα θα εβρεχε... σαν να καταλαβεναν δηλαδη το βαρομετρικο χαμηλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να αναφέρω πως τις καλύτερες συμπεριφορές απο τα ψαρια μου σε κάθε τομέα και αναπαραγωγικά τις εχω δεί τις περιόδους που υπάρχει μια μεση θερμοκρασία στο περιβαλλον κοντα στους 25 βαθμούς και το ενυδρειο τρεχει χωρις θερμοστατη ή ανεμηστηράκια για ψυξη.

Τοτε η θερμοκρασία στο ενυδρείο εχει μια διακύμανση κατα την διάρκεια του 24ωρου απο 23,5 εως 26,5 βαθμούς.....

Αυτη την εποχή τα ψαρια δειχνουν πολύ καλύτερα απο ποτέ..γεμάτα ζωντάνια και γέννες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...