Jump to content

Αγγελοψαρα Και Ροδοστομοι


Recommended Posts

καλισπερα , εχω ενα ενυδρειο 270 λιτρα . μεσα εχω 7 αγκελοψαρα 5cm μια ομαδουλα caridoras julli (10) και 3 ψεα και σκευτομουνα αν θα μπορουσα να βαλω και ενα κοπαδακι-ομαδα με ροδοστομους; πριν μια εβδομαδα πηρα 5 ροδοστομουσ για να δω πωσ θα τα πανε με τα αγκελοψαρα τα αγελοψαρα δεν τα ενοχλουνε καθολου !!!! σαν να μην υπαρχουν τρωνε μαζι κολυμπανε μαζι ολλα μια χαρα

ph 6,4 (το νερο ειναι βρησης αλλα μεσα στο ενυδρειο εχω 4 μεγαλεσ ριζεσ και 2μικρεσ και μου ριχνουν το ph)

gh 8

no2 0

no3 5-10

ammvnia 0

το ph να το ριξω κιαλο;;

*στο ενυδρειο εχω και 17 φυτα

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μεγαλωσεις ανετα το κοπαδι ροδοστομους

.μια χαρα ειναι το ph

το ph ειναι 6.4 βρυσης στην αθηνα???

τι ριζες εβαλες και επεσε τοσο πολυ. δυσκολο μου φαινεται.

με τι το μετρας???

Link to comment
Share on other sites

ζηταω συγνομη για την λαθος κατηγορια συνεχια ξεχναω οτι τα αγκελοψρα ανηκουν στισ κιχλιδες οι 3 ριζεσ ειναι mopani μετραω με test api και και με τετρα και μου βγαζουν και τα δυο το ιδιο τησ βρυδησ το νερο εχει ph 7 και το νερο μου ειναι καφε αχι πολη αλλα αρκετα οι ριζεσ ειναι σχερδον μαρες ποσουσ μπορο να βαλω ακομα?

Link to comment
Share on other sites

ζηταω συγνομη για την λαθος κατηγορια συνεχια ξεχναω οτι τα αγκελοψρα ανηκουν στισ κιχλιδες οι 3 ριζεσ ειναι mopani μετραω με test api και και με τετρα και μου βγαζουν και τα δυο το ιδιο τησ βρυδησ το νερο εχει ph 7 και το νερο μου ειναι καφε αχι πολη αλλα αρκετα οι ριζεσ ειναι σχερδον μαρες ποσουσ μπορο να βαλω ακομα?

Ποσους ροδοστομους εννοεις ακομη;

edit:δεν προσεξα οτι υπηρχαν ηδη 5.Οποτε ισως μεγαλωνα λιγο το κοπαδι.Αλλα και παλι ρποσοχη,τα ψαρια ειναι πολλα για 270 λιτρα. :)

φιλτο φλθωαλ 405 full βιολογικο

Βαλε αν μπορεις,και 2ο φιλτρο για ασφαλεια καλυτερα. :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

για μενα κανε τους ροδοστομους 8 με 10

θα ειναι πολυ καλυτερη η συμπεριφορα τους

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι τυχερος και τα αγγελοψαρα σου ειναι ηρεμα (φυσικα αυτο μπορει να αλλαξει και γιαυτο προσεχεις παντα διαφορες στη συμπεριφορα τους ετσι ωστε να επεμβεις αν χρειαστει) βαλε αλλους 10 ροδοστομους.

Αν δεις μεγαλη (πανω απο 15ppm) συγκεντρωση νιτρικων (που δεν πιστευω) στο τελος της ρουτινας αλλαγων σου, βγαλε τα SAE (νομιζω εννοουσες) και βαλε στη θεση τους 4-6 otocinclus ή/και αυξησε λιγο το ποσοστο αλλαγης.

Το πεχα δυσκολο να πεσει 0.6 μονο με ξυλα αλλα οχι αδυνατο. Καλο ειναι να διασταυρωσεις και με αλλο τεστ.

Ουτε το 7 στη βρυση ειναι αδυνατο. Κι εγω γυρω στο 7 (7.0-7.2 κατα εποχες) παιζω στη βρυση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ναι, οσο πιο πολλοι τοσο καλυτερη συμπεριφορα θα εχουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...