Jump to content

Χρήση Άνθρακα Στο Στρώσιμο


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είμαι καινούργιος στο forum αλλά και στον χώρο!

Έχω ένα 200άρι το οποίο είναι έτοιμο για στρώσιμο. Από εκεί που το αγόρασα μου είπαν πως δεν είναι αναγκαίος ο άνθρακας στο φιλτράρισμα και πως αρκεί ο μηχανικός και βιολογικός τρόπος που διαθέτω.

Μέσα στο ενυδρείο θα βάλω μερικά ξύλα και φαντάζομαι πως το νερό θα πάρει το χρώμα του τσαγιού... Κάπου διάβασα πως ο άνθρακας έχει την ικανότητα να απορροφά τις οργανικές και χρωστικές ουσίες που προέρχονται από την αποσύνθεση.

Οπότε λέω να χρησιμοποιήσω άνθρακα για 3-4 βδομάδες (όσο θα κρατήσει το στρώσιμο δηλαδή) και μετά να τον αντικαταστήσω με βιολογικό υλικό.

Είναι σωστή απόφαση ή θα έχω προβλήματα ισορροπίας μετά την αλλαγή?

Σημείωση : το φίλτρο μου έχει 6 θέσεις και λέω να βάλω άνθρακα μόνο στη μία.

Link to comment
Share on other sites

βαλε ανθακα για 3-4 μερες και μετα αλλαξε τον με βιολογικο υλικο,

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλό διάβασμα!

Χρησιμοποίησε άνθρακα, δεν θα σου κάνει κακό αλλά μην τον κρατήσεις πάνω από μια εβδομάδα!

Στην μια θέση είναι καλά, δεν χρειάζεσαι παραπάνω!

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θες να τοποθετήσεις τον άνθρακα για να αποφύγεις να σκουρίνει το νερό σου;

Link to comment
Share on other sites

τον ανθρακα τον βαζεις στην αρχη του στρωσιματος για 3-4 ημερες και μετα απο θεραπεια με φαρμακα.τα ξυλα που θα βαλεις θα χρωματισουν το νερο σου οπως ειναι στο φυσικο περιβαλον των ψαριων.ο ανθρακας εχει την δυνατοτητα να αποροφαει τα παντα(βιταμιινες-λιπασματα αν βαζεις).αρα θα σου παρει την κιτρινιλα που λες και οχι μονο.τωρα για 4 εβδομαδες που λες το θεωρω υπερβολη.το κιτρινισμα του νερου εκτος απο οτι αρεσει σε πολους χομπιστες κανει καλο στα ψαρια αν βαλεις αμαζονιου-ριο νεγκρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...