Jump to content

Το Νερο Πρασινιζει


Recommended Posts

γεια σας εχω ενα νεο ενυδρειο αλλαγες κανε καθε εβδομαδα εκανα στρωσιμο με βακτηρια μετρησεισ ειχα κανονικιες και σημερα προσεξα οτι το νερο εχει αρχησει να πρασινηζει ξερετε τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

μπορεισ να μου εξηγησεις την δευτερη μεθοδο γτ εχω ψαρια μεσα!

Κανει χρηση διατομικου φιλτρου

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα ειδος φιλτρου που εχει διατομικη γη. Δεν ειναι για να το εχεις συνεχεια σε λειτουργια αλλα για να χρησημοποιητε περιοδικα για την απομακρυνση οργανικης υλης, πλανκτον και γενικα πολυ ψιλα σωματιδια που τα κλασικα μηχανικα φιλτρα δεν μπορουν να συγκρατισουν.http://freshaquarium...iatomfilter.htm

http://www.aquariumguys.com/diatomfilter.html

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

κατι πιο οικονομικο που να μπορω να κρατησω τα ψαρια μεσα στο ενθδρειο μου? ο βαθμος ειναι μικροσ δεν υπαρχει περιπτωση να φυγει μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η πρωτη μεθοδος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινουν τιποτα, μην ανυσηχεις! Αλλωστε αυτος ειναι και ο κλασσικος τροπος αντιμετωπισεις σχεδων απο ολους οσους εχουν αυτο το ειδος προβληματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια και κανε και καμια σκουπα και αλλαγη νερου!

Link to comment
Share on other sites

μα αυτο που με προβληματισε ειναι οτι εχθες εκανα και εβαλα και βακτηρια κανονικα τα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν έχεις το καπάκι ανοιχτό μπορείς να το κλείσεις. Υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι κυκλοφορούν με τον αέρα μονοκύτταροι οργανισμοί, συμπεριλαμβανομένων φυκών.

Δεν ανέφερες αν έχεις φυτά μέσα στο ενυδρείο σου. Θα μπορούσες να προσθέσεις κάποιο φυτό με ταχεία ανάπτυξη για να ανταγωνιστεί τις άλγεις στα θρεπτικά και να σταματήσει την ανάπτυξή τους μέσω αυτού του ανταγωνισμού και των ουσιών που τυχόν θα αποβάλει στο νερό ώστε να μην αναπτύσσονται άλλοι φυτικοί οργανισμοί γύρω του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι, εχθες δεν ειχα την ανεση να σου διευκρινησω καποια πραγματα για αυτο και οι απαντησεις μου ηταν συνοπτικες και στοχευμενες.

Κατα αρχας ξερεις πολυ καλα οτι σε 100αρι ενυδρειο 4 χρυσοψαρα ειναι πολλα και οσο θα μεγαλωνουν τοσο τα προβληματα θα αυξανουν, δευτερων η φιλτρανση που εχεις δεν επαρκει μια που βρωμιζουν πολυ και θα πρεπει να καθαριζεις καθημερινα το σφουγγαρι προσωρινα μεχρι να παρεις καποιο μεγαλυτερο, τριτων η σκουπα στην περιπτωση σου ειναι απαραιτητη και η αλλαγες νερου θα πρεπει να γινονται ποιο τακτικα ταιζωντας με φειδω.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....showtopic=73862

να το ενυδρειο μου εχω κανει ποστ δεν το βλεπει το φως του ηλιου μεσα εχω μονο μια ανουμπια και τι ειναι η φειδω?

η λελογισμένη χρήση αγαθού, η οικονομία, το μέτρο

Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααααα κτλβ τωρα εκανα αλλαγει νερου μαλλον θα πρεπει να αποχωριστω τα χρυσοψαρα και να το γυρισω σε τροπικα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να μπεις σε αυτή την διαδικασία απλά αναβάθμισε την φιλτρανση σου!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ενα εξωτερικο φιλτρο τυπου eheim 2015 θα βοηθουσε αρκετα και ακομα καλυτερα ενα τυπου 2217 για να το εχεις και μελλοντικα για ενα 200αρι+, ενυδρειο καταλληλο για το πληθος των ψαριων σου.

Link to comment
Share on other sites

γενικα τωρα η ερωτηση θα φυγει εκτος θεματοσ αλλα αν θελω να το γυρισω το ψαρια μπορω να βαλω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

το αρνητικο ειναι οτι τα εξωτερικα ειναι πολυ ακριβα!

Μια κινεζικη τιμια λυση ειναι πιστευω το παρακατω φιλτρο.

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2175

Υπαρχει βεβαια και η λυση του μεταχειρισμένου στις αγγελιες του φορουμ, αν και δεν το συμβουλευω συνηθως σε κανενα για λογους ασφαλειας μια που εαν εχουν διαρροη θα πλατσουριζεις και εσυ στο τελος στο σπιτι με τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...