Jump to content

Φανταζομαι Εχει Στρωσει?!?!?!


Recommended Posts

Εδω και 2 μερες κανω μετρησεις στο ενυδρειο που εστρωνε και οι μετρησεις δειχνουν :

Αμμωνια=0

ΝΟ3=10

ΝΟ2=0(Λευκο)

ολικη σκληροτητα =6

Ph=7.9

Gh=9

Kh=6

το αφηνω οπως ειναι καιδεν το πειραζω η κανω αλλαγη και ποσο τοις εκατο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην κάνεις αλλαγή τώρα στο σημείο που βρίσκεσαι παρά μόνο όταν δεις τα νιτρικά σου περίπου στο 30!

Link to comment
Share on other sites

Όχι να μην κάνεις αλλαγή τώρα στο σημείο που βρίσκεσαι παρά μόνο όταν δεις τα νιτρικά σου περίπου στο 30!

Τωρα να ταιζω καθε μερα απο λιγο στους δισκους?

Link to comment
Share on other sites

Τους είχες μέσα τους δίσκους κατά την διάρκεια του στρωσίματος?

Link to comment
Share on other sites

Τους είχες μέσα τους δίσκους κατά την διάρκεια του στρωσίματος?

Ναι μεσα τους ειχα και τωρα ολα ειναι μια χαρα!!!Τρωνε και γενικα ειναι στην κινηση....Το στρωσιμο δεν διαρκεσε πολυ γιατι εβαζα βακτηρια της sera αλλα ειχα και αποικιες βακτηριων στα σφουγγαρια του φιλτρου μου ....Εβαλα ομως και αλλα βακτηρια γιατι εβγαλα ολο το χαλικι και το αντικατεστησα με καινουριο.:)

Έγινε επεξεργασία - legolas1970
Link to comment
Share on other sites

Ναι μεσα τους ειχα και τωρα ολα ειναι μια χαρα!!!Τρωνε και γενικα ειναι στην κινηση....Το στρωσιμο δεν διαρκεσε πολυ γιατι εβαζα βακτηρια της sera αλλα ειχα και αποικιες βακτηριων στα σφουγγαρια του φιλτρου μου ....Εβαλα ομως και αλλα βακτηρια γιατι εβγαλα ολο το χαλικι και το αντικατεστησα με καινουριο. :)

Κάτσε γιατί με μπερδεύεις!

Έβαλες δίσκους σε άστρωτο ενυδρείο και το έστρωνες με τους δίσκους μέσα???

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεσα τους ειχα και τωρα ολα ειναι μια χαρα!!!Τρωνε και γενικα ειναι στην κινηση....Το στρωσιμο δεν διαρκεσε πολυ γιατι εβαζα βακτηρια της sera αλλα ειχα και αποικιες βακτηριων στα σφουγγαρια του φιλτρου μου ....Εβαλα ομως και αλλα βακτηρια γιατι εβγαλα ολο το χαλικι και το αντικατεστησα με καινουριο. :)

Φιλε μου καλησπερα....

Συγνωμη που θα στο πω αλλα εκανες τεραστιο λαθος...

Σε κανενα ενυδρειο δεν βαζουμε ψαρια αν δεν στρωθει και ειδικα δισκους.....

Link to comment
Share on other sites

το οτι ειναι μια χαρα που λες σχετικο ειναι. η ψυχη τους το ξερει.ποσες ημερες σου πηρε για να το στρωσεις;και το εκανες με τα ψαρια και ειδικα τους δισκους μεσα.ξερεις τι στρεσαρισμα εχουν φαει τα ψαρια;μπορεις να κανεις μια περιγραφη του ενυδρειου σου;(λιτρα-φιλτρα κλπ).διαβασε για τις απαιτησεις των δισκων στο φορουμ.το ph σου ειναι εντελος ακαταληλο για δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί με μπερδεύεις!

Έβαλες δίσκους σε άστρωτο ενυδρείο και το έστρωνες με τους δίσκους μέσα???

Δυστυχως ναι...Φανταζομαι οτι θα τα συνεφερω καποια στιγμη....Το Ph ειναι 7.9 πως θα το κατεβασω?

Έγινε επεξεργασία - legolas1970
Link to comment
Share on other sites

Το pH το ρίχνεις με τύρφη ή προσθήκη νερού αντίστροφης όσμωσης. Επίσης, να ξέρεις τα ξύλα μπορούν να μαλακώσουν το νερό. Το πόσο εξαρτάται από την ποσότητα τους και τα λίτρα του ενυδρείου.

Να ξέρεις πως τα ψάρια επηρρεάζονται παρα πολύ από την αμμωνία. Ακόμα κι αν τα βλέπεις όλα καλά τωρα κανείς δεν σου εγγυάται πως δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Το pH το ρίχνεις με τύρφη ή προσθήκη νερού αντίστροφης όσμωσης. Επίσης, να ξέρεις τα ξύλα μπορούν να μαλακώσουν το νερό. Το πόσο εξαρτάται από την ποσότητα τους και τα λίτρα του ενυδρείου.

Να ξέρεις πως τα ψάρια επηρρεάζονται παρα πολύ από την αμμωνία. Ακόμα κι αν τα βλέπεις όλα καλά τωρα κανείς δεν σου εγγυάται πως δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα αργότερα.

Εχω οσμωτη 4 σταδιων και 2 αλλαγες που εκανα παντα με αντιστροφη οσμωση την εκανα ...70% Α/Ο & 30% βρυσης...

Αμωνια εχω 0 ειναι στο κιτρινο με το τεστ της API.

Link to comment
Share on other sites

Εχω οσμωτη 4 σταδιων και 2 αλλαγες που εκανα παντα με αντιστροφη οσμωση την εκανα ...70% Α/Ο & 30% βρυσης...

Αμωνια εχω 0 ειναι στο κιτρινο με το τεστ της API.

Επισης εχω και 4 ξυλα.... Βεβαια το νερο μου εχει καφετιασει απο τα ξυλα...αυτη η καφετιλα φευγει καποια στιγμη η παντα εφοσον εχω μεσα τα ξυλα θα καφετιζει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθησουμε περισσοτερο θα πρεπει να μας πεις καποια πραγματα για το ενυδρειο σου.....λιτρα-ψαρια-διακοσμιση

Θα βοηθουσε και καμια φωτο να εχουμε μια εικονα να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθησουμε περισσοτερο θα πρεπει να μας πεις καποια πραγματα για το ενυδρειο σου.....λιτρα-ψαρια-διακοσμιση

Θα βοηθουσε και καμια φωτο να εχουμε μια εικονα να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε....

Προσπαθησα να βαλω φωτο Απο κατω ακριβως που λεει Attach Files αλλα δεν γινεται τιποτα ...Πως βαζω?

Έγινε επεξεργασία - legolas1970
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ναι...Φανταζομαι οτι θα τα συνεφερω καποια στιγμη....Το Ph ειναι 7.9 πως θα το κατεβασω?

Μα καλά κανένας δεν σου είπε ότι δεν στρώνουμε το ενυδρείο με ψάρια μέσα και ειδικά με δίσκους που είναι πολύ ευαίσθητα ψάρια?

Δυστυχώς τώρα είναι αργά και τα ψάρια σου ήδη έχουν κάψει τα βράγχια τους από την τοξικότητα στην οποία ζούσαν μέχρι το ενυδρείο σου να στρωθεί και σε λίγο διάστημα θα αρχίσουν τα προβλήματα έως και ο θάνατος τους!

Προσπάθησε να βελτιώσεις άμεσα της παραμέτρους του νερού σου και χρησιμοποίησε τύρφη για να ρήξεις το ακατάλληλο ph για τους δίσκους σου!

Link to comment
Share on other sites

Για να σε βοηθησουμε περισσοτερο θα πρεπει να μας πεις καποια πραγματα για το ενυδρειο σου.....λιτρα-ψαρια-διακοσμιση

Θα βοηθουσε και καμια φωτο να εχουμε μια εικονα να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε....

Εχω ενα Juwel Rio 180αρι

Εχω μεσα 2 Δισκους και εναν πλακοστομο

Εχω 4 Ξυλα για να βοηθαει στο να μαλακωσει το νερο αν και εχω Αντιστροφη οσμωση

Εχω φυτα...2 κερατοφυλλα,2 Ανουμπιες και δυο αλλα που μοιαζουν με λογχες και δεν ξερω πως λεγονται.Βεβαια τα φυτα πιασανε καφε αλγη που ευχομαι να την καθαρισει ο πλακοστομος...

Για να ριξω το Ph μηπως να κανω αλλαγη νερου με αντιστροφη οσμωση?θα βοηθησει στο Ph?

Δεν ξερω τι αλλο να γραψω για να σας βοηθησω..

Εδω εχω καποιες φωτογραφιες....

post-49358-0-90779100-1332620063_thumb.jpgpost-49358-0-33559400-1332620149_thumb.jpgpost-49358-0-10483600-1332620175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις α/ο, σιγά σιγά με τις αλλαγές που κάνεις, θα δεις το pH να πέφτει.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις α/ο, σιγά σιγά με τις αλλαγές που κάνεις, θα δεις το pH να πέφτει.

Σημερα να κανω μια αλλαγη η να το αφησω οπως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα να κανω μια αλλαγη η να το αφησω οπως ειναι?

Το γεγονος οτι το Νο2 και Νο3 ειναι μηδεν σημαινει κατι?

Αλλη μια πρωινη φωτο οι δισκοι δεν φαινονται καπου ειναι κρυμμενοι

post-49358-0-16068100-1332655100_thumb.jpg

Ευχαριστω!!:)

Link to comment
Share on other sites

Εαˊν η ρουτίνα σου είναι να κάνεις σήμερα αλλαγή κάντην.

Για τις μετρήσεις που λες, μπορεί να συμβαίνουν τα παρακάτω:

ή ταΐζεις υπερβολικά λίγο, ή κάνεις πολύ συχνά αλλαγές και δεν ανεβαίνουν τα νο3, ή έχεις άστρωτο φίλτρο και δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, ή κάτι παίζει με τα τεστάκια σου που από όσο καταλαβαινω είναι στικ, οπότε είναι και το πιό πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...