Jump to content

Απορίες Για Στρωσιμο Ενυδρειου


Recommended Posts

Μάλιστα.

26 βαθμούς έχω σταθερά από την αρχή.

Σε ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

και 28 οσο στρωνεις,ακομα καλυτερα.

παρακαλω φιλε μου.

λιγη ακομη υπομονη αφου εγινε το λαθος αρχικα και ολα θα γινουν.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο δεν ξέρω αν παίζει ρόλο... Έχω το φιλτρο eheim 2032. Παίζει ρόλο με τη σειρά έχω τα διάφορα υλικά στο φιλτρο; Το βιολογικό υλικό που έχω είναι κάτι μπαλιτσες. Επίσης είχα για μια βδομάδα ενεργό άνθρακα πάνω απο το βιολογικό υλικό (σε θέση) αλλά το έβγαλα και είδα τα φυτα μου σαν να παίρνουν τα πάνω τους.

Συνεχίζω να μετράω νιτρικα 0. Ενημερωτικά. Και .....περιμένω δεν αγχωνομαι. :)

Link to comment
Share on other sites

.... Ρίχνω τροφη και βακτυρια ....

σύμφωνα με τον κύκλο του αζώτου δεν θα πρέπει να παράγονται νιτρικα στο τέλος; Τι τα καταναλώνει;

Βασικά έχω φυτα και αυτά έχουν ρίξει αρκετή βρωμια μέχρι που μπλοκάρουν την είσοδο του φιλτρου και με μια τσιμπίδα τα βγάζω. Οπότε δεν θα έχει και μέσα;

Αν

α) αν ειχες ενδειξεις μεχρι τωρα αμμωνιας και νιτρωδων (δλδ αποδειξη οτι ειχε ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου),

β) συνεχιζες να παρεχεις ανελειπως ρυπους (δλδ δεν αφησες να χαθει η βιολογια και να πρεπει να ξεκινησει απο την αρχη ο κυκλος του αζωτου)

γ) ο μηδενισμος ολων των τιμων μαζι και των νιτρικων μπορει να οφειλεται στην καταναλωση τους απο τα φυτα.

(θα μπορουσαμε να πουμε οτι μπορει να γινει και στο βυθο και στο φιλτρο του ενυδρειου σου, μερικη απαονιτροποιηση, αλλα το ενυδρειο ειναι ανωριμο ακομα για κατι τετοιο).

Θα χρειαστει προσοχη ομως ετσι κι αλλιως στην εισαγωγη των ψαριων, αφου μπορει οι ρυποι που παρεχεις να ειναι πολυ λιγοι για να καλυψουν τους ρυπους που θα υπαρχουν με εισαγωγη περισσοτερων ψαριων απο οτι μπορει να γινει.

Υπολογισε οτι θα πρεπει να μπορεις να ταιζεις το ενυδρειο, τη διπλασια τροφη απο αυτη που θα αρκουσε για ενα γευμα των πρωτων ψαριων που θα εισαγεις, και παραυτα να μη κανει peak η αμμωνια και τα νιτρωδη.

Θα πρεπει επισης να φτασεις σε αυτην την ποσοτητα ταισματος σταδιακα αυξανομενη και οχι αμεσως διπλασια ποσοτητα.

Η τροφη πρεπει να ειναι (για ασφαλεια και αποφυγη δημιουργιας μυκητων) μεσα σε αποχη στην επιφανεια του νερου, ετσι ωστε να μπορεις να ελεγχεις αν μουχλιαζει και να την αλαζεις με φρεσκια τροφη.

Α ταιζεις ηδη πολυ λιγο (και γιαυτο δεν εχεις και νιτρικα στις μετρησεις) θα πρεπει να προσεξεις λοιπον πολυ στην εισαγωγη..

Αν ταιζεις ηδη πολυ, τοτε μαλλον εχεις πολλα φυτα ή/και γρηγορης αναπτυξης (κερατoφυλλο, pistia, leucocephala, polysperma κλπ) "φαγανες νιτρικων" τα λεγομενα.

ΥΓ προσοχη μονο μη πεσεις στην παγιδα του "δεν εχω νιτρικα - δεν κανω αλλαγη".

Οι αλλαγες ειναι απαραιτητες οχι μονο για να βγαζουμε "κακες" ουσιες (νιτρικα, φωσφορικα κλπ), αλλα και για να βαζουμε χρησιμες (ιχνοστοιχεια κλπ) που εχουν καταναλωθει απο φυτα και ψαρια, αλλα το σημαντικοτερο για να εχουμε σε ισορροπια το redox (με απλα λογια να μην ειναι οξειδωμενες/αχρηστες ολες οι χρησιμες ουσιες στο νερο - οσο περναει ο καιρος υπαρχει οξειδωση και το redox πεφτει).

Οσο δεν εχεις αξιοπιστο Orp Meter (για το redox), κανεις τις αλλαγες σου κανονικα αναλογα το ενυδρειο και την ιχθυοφορτωση του, ακομα κι αν τα νιτρικα ειναι μηδενικα.

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Α ταιζεις ηδη πολυ λιγο (και γιαυτο δεν εχεις και νιτρικα στις μετρησεις) θα πρεπει να προσεξεις λοιπον πολυ στην εισαγωγη..

Αν ταιζεις ηδη πολυ, τοτε μαλλον εχεις πολλα φυτα ή/και γρηγορης αναπτυξης (κερατoφυλλο, pistia, leucocephala, polysperma κλπ) "φαγανες νιτρικων" τα λεγόμενα.

Δηλαδή να αυξήσω την ποσότητα της τροφής; ρίχνω 4-5 φιλαράκια τροφή για χρυσόψαρα.

Φυτά έχω μόνο 3 ρίζες egeria densa( οι 2 προήλθαν από κλάδεμα) και μια cambomba caroliniana

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο παιδιά. Μπορεί να είναι και βλακεία. Ρίχνω τροφη τώρα 4 μέρες κάθε μέρα. Ποτέ θα πρέπει να δώσω τουλάχιστον μια μέτρηση; Ολα 0 εδώ.

Λέω λέω μήπως επειδή την τροφη την ρίχνω χύμα μέσα και επειδή οι λαθρεπιβατες σαλιγκάρια έχουν γίνει 12 και μεγάλα ζωή να χουν, μήπως μου την τρώνε; Αλλά και πάλι δεν θα είχα αμμωνία απο τις οργανικές ουσίες που αποβαλλουν αυτά και τα φυτα;

Ξέρω γω... Είναι και η ανυπομονησία μιας και δουλεύει 4 βδομάδες και τίποτα δεν γίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως τα σαλιγκαρια τρώνε την τροφή,τι νόμιζες πως δεν θα την τιμήσουν; και τρώνε τα άτιμα μέρα νύχτα.Ρίξε περισσότερη ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε εδώ. Τι είναι αυτο το μικρό ασπρο με τις άσπρες μπαλιτσες μέσα; Σαν φυσάλιδες φαίνονται απο μακριά. Έχω πιο πολλά πάνω στα φύλλα των φυτών. post-49449-1335279773,1182_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα fysa fontinalis. Ξέρεις πολλά βλέπω.

Μάλιστα... Αφού ακόμα!!! να βάλω ψάρια ας κάνω σαλιγκαροενυδρειο. Χαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο κακό !!!!κρίση έχουμε θα εξασφαλίσεις και ένα πιάτο φαγητό... :lol::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να αυξήσω την ποσότητα της τροφής; ρίχνω 4-5 φιλαράκια τροφή για χρυσόψαρα.

Φυτά έχω μόνο 3 ρίζες egeria densa( οι 2 προήλθαν από κλάδεμα) και μια cambomba caroliniana

Και τα δυο φυτα ειναι φαγανες ντρικων.

Η ποσοτητα των φυτων ομως δεν θα μποροιυσε να δικαιολογησει μηδενισμο των νιτρικων εκτος κι αν δεν ταιζεις παρα πολυ.

Επισης αν τα βλεπεις και δεν πανε πολυ καλα, σημαινει οτι τους λειπουν τα νιτρικα.

Αν πανε ομως πολυ καλα, θα πρεπει να αναρωτηθεις μηπως δεν παει κατι καλα με το τεστ νιτρικων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν πήγαιναν και πολυ καλά. Είχα και καφέ αλγη(βέβαια αυτή εμφανίζεται στα καινούργια ενυδρεια αποτίμηση διάβασα) αλλα τώρα τα βλέπω κάπως καλύτερα.

Η egeria densa βέβαια πλέον έχει βγάλει σε 2 σημεία κάτι σαν τριχοειδης αλγη.

Αν θέλετε βάζω και φωτό

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικα 0 και τα αλλα 2 φυσικά 0 μετα απο 4 βδομάδες λειτουργίας του φιλτρου και μετα απο 1 βδομάδα καθημερινής χρήσης τροφής χρυσόψαρου και βακτυριδιων.

Ουριστεpost-49449-1335367241,3014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα και άλλο τεστ της nutrafin no3 το οποίο μετράει και πιο χαμηλές τιμές. Απο 5 mg/l. Διαπίστωσα ότι πλησιάζει στα 5. δεν είναι εντελώς απαθες το ενυδρειο μου στην παραγωγή νιτρικων. Οπότε μάλλον η βλακεία έγινε και τώρα βλέποντας και κάνοντας....

Link to comment
Share on other sites

η υπομονη επιβραβευεται.το βλεπεις?

γιαυτο λεμε οτι πρεπει να εχουμε παντα σωστα και αξιοπιστα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά μετά απο ένα μήνα αναμονής τα νιτρικα μου ανέβηκαν η αμμωνία και τα νιτρωδη παραμένουν στο 0. Οπότε τα επόμενα βήματα μου είναι:

Αλλαγή νερού 50% ώστε να ανανέωσω τα θρεπτικα συστατικα του νερου

Αντιχλωριο μέσα στο ενυδρειο αναλογικά με την ποσότητα του νερου που θα αλλάξω και μέτα πρόσθετη το νερό της αλλαγής όσο μπορώ κοντά στην θερμοκρασία μου.

Έπειτα βακτυρια πάλι

Και μέτρηση ξανά των χαρακτηριστικών του νερου.

Και αν είμαι οκ βάζω τα ψαράκια μου.

Αν βάλω guppies 1-3 αναλογία για αρχή δεν είναι καλά;

Ότι λέω λάθος παρακαλώ διορθωστε

Link to comment
Share on other sites

σωστα το πας.

προσεξε ομως για την συνθεση μην πνιγεις αποτομα στα γκαπις λογω λιτρων....πιστεψε με σε τοσα λιγα λιτρα δεν θελεις γεννες.βαλε μονο αρσενικα θα σου προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Εεεε έχω καλούς δασκάλους!!! :)

Αυτή ήταν η επόμενη ερώτηση μου. Επειδή είδα ότι τα guppies και οι ξιφοφοροι πανε χαρεμια γι αυτό ρώτησα.

Εννοείται με συμφέρει αν γίνεται μονο αρσενικά. Φαντάζομαι δεν θα έχω πρόβλημα διαβίωσης μεταξύ τους.

Έγινε επεξεργασία - idnik
Link to comment
Share on other sites

απολυτως κανενα.ισα ισα δεν μπλεκεις με υπερπλυθησμο και εχεις και το χρωμα,καθως τα θηλυκα ειναι ολα γκριζα με ελαχιστο χρωμα στην ουρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι είδα κάποια σήμερα στο water inn και ήταν πραγματικά εντυπωσιακά (αρσενικά).

Δηλαδή αρσενικά μόνο guppies με ξιφοφόρους αρσενικούς δεν έχουν θέμα επιβίωσης... αυτό με ενδιαφέρει βασικά... ωραία!

Γιατί απλά μιλάμε για λίγα λίτρα...

Σε αυτά τα λίτρα μπορούν να πούν μέχρι 8 το πολύ σταδιακά τέτοιου μεγέθους ψαράκια (ενήλικα);

η πολλά λέω; 55 λίτρα μαζί με φυτά και διακοσμητικά (ξύλο κτλ..)

Link to comment
Share on other sites

ξιφοφορους επειδη ειναι σχετικα μεγαλοσωμοι,δεν θα εβαζα.γκαπακια,μερικα σαλιγκαρια και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς έχω πάει σε γκαπάκια διοτι οι συνθήκες του νερού μου δεν το επιτρέπουν... ψιλό ph 7 και σκληρότητα 10...

Αλλιώς ήθελα να πάω σε άλλες καγορίες αλλά εκεί πρέπει να μπλέξω με τύρφη και ΑΟ και δεν θέλω ακόμα... είναι νωρίς...

Το μόνο που με στεναχωρει είναι που δεν μπορώ να βάλω γαριδούλες.

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα 2 γκαπάκια μπήκαν και μεχρι τώρα πάνε καλά και κάνουν βόλτες... Σχετικά με την τροφή τα ταιζω 2 φορές την μέρα...

Απλά επειδή είναι 2 μόνο πόσο να ρίχνω παιδιά; Μια μικρούλα τσιμπιά; Γιατί όσο και να ρίξω θα την εξαφανίσουν όλη...

Επίσης μπορειτε να μου προτείνετε με ένα λινκ τροφή για τα σαλιγκαράκια γιατί 2 μέρες τώρα απο τότε που έβαλα τα ψάρια δεν τρώνε τίποτα! Εκτός απο λίγη άλγη...

Link to comment
Share on other sites

ναι.μια τσιμπια αρκει...

ψαξε για ταμπλετες βυθου για γατοψαρα....σπας και ριχνεις ενα-2 πολυ μικρα κομματακια μερα παρα μερα,και κατα προτιμηση με κλειστα τα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...