Jump to content

Πως Θα Ριξω Το Ph?


Recommended Posts

Παιδια γεια σας,

εχω ενα ενυδρειο 96 λιτρα κ εχω καταφερει να ριξω το ph στο 7 κ kh στο 3..το ριχνω με απιονισμενο νερο..σιγα σιγα εβαζα 4λιτρα με μονο απιονισμενο νερο..δεν ξερω το κατα ποσο σωστο ειναι αυτο μιας κ βαζω νεκρο νερο στο ενυδρειο..το σιγουρο ειναι οτι δεν θελω να σκουρινει το νερο με τυρφη..θελω να το κατεβασω στο 6,5 με 6,8..ενημερωνω οτι δεν εχω διοξειδιο μπουκαλα απλα βαζω excel μιας κ εχω ευκολα φυτα..α θα βαλω νεον κ απιστογραμμα..κ κατι ακομα απο τοτε που βαζω μονο απιονισμενο νερο εχω παρατηρησει λεκεδες αλγης στο τζαμι κ σε φυλα με αποτελεσμα καθε 3 μερες να καθαριζω το τζαμι γιατι δεν μαρεσει καθολου..

τα φωτα σας παρακαλω..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καποιος παρακαλω?

Link to comment
Share on other sites

Οι μέθοδοι που χρησιμοποιούμε για να μειώσουμε το ph είναι, το φιλτράρισμα με τύρφη, η χρήση CO2, χρησιμοποιώντας διάφορα σκευάσματα (όπως ph down), και η χρήση νερού από αντίστροφη όσμωση. Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Mε χρηση νερου απο συσκεη αντιστροφης οσμωσης, με τυρφη ή / και με CO2.

Αυτα ειναι τα βασικα . Κι εγω αρχαρια ειμαι αλλα με τη χρηση αναζητησης βρηκα πολλα ποστ με λεπτομερειες γι αυτο το θεμα.

Α και για να μην ξεχασω βασικο ειναι να μην εχεις πετρες- χαλικι ασβεστολιθικα μεσα .

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάντα δεδομένο ότι δεν έχεις στο ενυδρείο αντικείμενα τα οποία δεν επιρεάζουν προς τα πάνω το pH, για να δεις pH κάτω απο 7 την ανθρακική σκληρότητα πρέπει να την κατεβάσεις αρκετά. Προσπάθησε το kH να το κατεβάσεις στο ~1.5dkH.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις..πως θα κατεβασω το kh τοσο χαμηλα?αφου χρησιμοποιω απιονισμενο ρε παιδια το ιδιο δεν ειναι?ασβεστολιθικο δεν εχω τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας,

εχω ενα ενυδρειο 96 λιτρα κ εχω καταφερει να ριξω το ph στο 7 κ kh στο 3..το ριχνω με απιονισμενο νερο..σιγα σιγα εβαζα 4λιτρα με μονο απιονισμενο νερο..δεν ξερω το κατα ποσο σωστο ειναι αυτο μιας κ βαζω νεκρο νερο στο ενυδρειο..Το απιονισμένο νερό είναι φτιαγμένο για άλλου είδους χρήση και κατά την γνώμη μου είναι καλό να το αποφεύγουμε μιας και στα ενυδρεία μας φιλοξενούμε ζωντανούς οργανισμούς και δεν είμαστε σίγουροι για τις επιπτώσεις που μπορεί να υπάρχουν. το σιγουρο ειναι οτι δεν θελω να σκουρινει το νερο με τυρφη..θελω να το κατεβασω στο 6,5 με 6,8..ενημερωνω οτι δεν εχω διοξειδιο μπουκαλα απλα βαζω excel μιας κ εχω ευκολα φυτα..α Το excel δεν είναι co2 αλλά μέσον λίπανσης και κατ αυτό το τρόπο πρέπει να αντιμετωπίζεται η χρήση του θα βαλω νεον κ απιστογραμμα..κ κατι ακομα απο τοτε που βαζω μονο απιονισμενο νερο εχω παρατηρησει λεκεδες αλγης στο τζαμι κ σε φυλα με αποτελεσμα καθε 3 μερες να καθαριζω το τζαμι γιατι δεν μαρεσει καθολου..

τα φωτα σας παρακαλω..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις νερό βρύσεις με 10dkH για να φτάσεις στο 2dkH θέλεις μίξη 20% απο την βρύση και 80% απο Α/Ο. Το απιονισμένο νερό απο σύστημα αντίστροφης όσμωσης έχει 0dkH. Το απιονισμένο που αγοράζουμε στα σουπερμαρκετ δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει και αν είναι ασφαλές για ενυδρείο. Είχα διαβάσει σε κουτάκι απιονισμένου νερού "μη πόσιμο" αυτό για μένα λέει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

το kh πως να το κατεβασω?αυτο που μου γραφεις να το κανω με τις αλλαγες νερου 20%?καθε ποτε?

Link to comment
Share on other sites

sorry τωρα το ειδα οτι ειναι για το kh αυτο..

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα..αν το κατεβασω στο επιθυμητο ph μετα τι ρουτινα πρεπει να ακολουθω ωστε να το κραταω σταθερο?

Link to comment
Share on other sites

Συχνές αλλαγές νερού :D

Στο Δισκοενυδρείο που είχα αν δεν έκανα τακτικές αλλαγές νερού το pH κατέβαινε στο 5.

Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα.. η αναλογια να ειναι παντα ετσι?δηλαδη 80% α/ο και 20% βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπα αυτό.

Σου έδωσα παράδειγμα το οποίο προυποθέτει να ξέρεις τι kH έχεις στην βρύση και να υπάρχει μια Α/Ο (το απιονισμένο νερό που αγοράζεις δεν το προτείνω).

Τι kH μετράς στο νερό βρύσεις σου?

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ακριβως..πειραια ειμαι αν πεζει καποιο ρολο..να το ξαναμετρησω κ να σου πω αυριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...