Jump to content

Βιοτοπικό Νοτίου Αμερικής


Recommended Posts

Γεια σας έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρων φυτεμένο. Αυτή τη στιγμή φιλοξενεί 2 αγγελοψαρα όχι μεγάλα , 4 corydoras και 1 pleco.

Θα ήθελα να βάλω μέσα κιχλιδες και να το κάνω Βιοτοπικό Νοτίου Αμερικής και να παραμείνει φυτεμένο, το Ph είναι 7-7.5.

Μπορείτε να με βοηθήσετε στο τι και πόσα να βάλω ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να βάλεις,

άλλα 2-3 αγγελόψαρα για να σχηματίσουν υποτυπώδες κοπαδάκι και ένα ζευγάρι ρεμιρέζι ή κάποιο άλλο παρόμοιο είδος νανοκιχλίδας.

Επίσης τον πλέκο θα τον άλλαζα με ancistrus που είναι και πολύ μικρότερος και καλύτερος αλγοφάγος

και θα ενίσχυα την βιολογία, με ένα επιπλέον φίλτρο φούλ βιολογικό ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο φιλτρα ενα εξωτερικο eheim ecco pro 200 και το εσωτερικο του rio 180 το εξωτερικο ειναι γεματο βιολογικο υλικο και μου αρεσει πολυ η ιδεα σου!!!!καμια αλλη κιχλιδα που να μην μεγαλωνει πολυ εχεις να μου προτηνεις;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θα ηταν και καποιο ειδος apistogramma...........

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θα ηταν και καποιο ειδος apistogramma...........

+1( :love: cacatuoides)

Link to comment
Share on other sites

+1( :love: cacatuoides)

Και αυτο πολυ ωραιο αλλα διαβασα οτι ειναι πιο επιθετικο!!!!επομενως θα κρατησω τα σκαλαρακια και να βαλω 2 ramirezi και 2 cacatuoides ? τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να βάλεις,

άλλα 2-3 αγγελόψαρα για να σχηματίσουν υποτυπώδες κοπαδάκι και ένα ζευγάρι ρεμιρέζι ή κάποιο άλλο παρόμοιο είδος νανοκιχλίδας.

Επίσης τον πλέκο θα τον άλλαζα με ancistrus που είναι και πολύ μικρότερος και καλύτερος αλγοφάγος

και θα ενίσχυα την βιολογία, με ένα επιπλέον φίλτρο φούλ βιολογικό ;)

Τα ιδια κι απο μενα, συμφωνω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

'Η Ram 'η Apisto................

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω από τις νανοκιχλιδες Ν. Αμερικής μπορώ να βάλω μονό ένα είδος ?

και αν βάλω ας πούμε apistogramma cacatuoides πρέπει να βάλω ένα ζευγάρι μόνο η μπορώ και περισσότερα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μονο ενα ζευγαρακι,αλλιως ...... θα γινει πανικος.

Link to comment
Share on other sites

Αν φροντισεις να κανεις "παιχνιδια" στο setup σου με ξυλα, φυτα και λοιπα...........μπορεις να βαλεις ενα αγορακι και τρια τεσσερα κοριτσακια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...