Jump to content

Θολουρα Sos


Recommended Posts

Λοιπον μαγκες,εχει ως εξης,τις τελευταιες 2-3 μερες παρατηρω στο ενυδρειο μια ακατασχετη θολουρα,δοκιμασα να κανω και μια αλλαγη νερου μηπως φταιει αυτο,αλλα τιποτα!ακομα θολο!τι μπορει να εχω κανει λαθος;τι μπορει να φταιει;και τι μπορω να κανω για αυτο;ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δηλ,ηταν καθαρο, και θολωσε μετα?Αν ειναι σκονη ,βαλε ενυδρειακο βαμβακι

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Μετρήσεις νερού έχεις?

Μήπως έχει χρησιμοποιήσει κανένα σκεύασμα όπως nitrivec?

Link to comment
Share on other sites

το σκευασμα που προανεφερες δεν το εχω χρησιμοποιησει σιγουρα.με τις μετρησεις γενικως δεν εχω και πολυ στενη σχεση,το ενυδρειο λειτουργει μια χαρα κανα μηνα και εχω κανει δυο αλλαγες νερου,κανω μια καθε δυβδομαδο.εβαλα ενα ειδικο βαμβακι μεσα στο φιλτρο αλλα δε βλεπω προκοπη,βεβαια δε ξερω και ποσο ισως χρειαζεται για να καταφερω να δω διαφορα.σκεφτομαι μηπως πρεπει να χρησιμοποιησω κατι χημικα που μου ειπαν στο pet shop(ισως ειναι το nivitrec που λες,δεν θυμαμαι) που καθαριζουν το νερο,ωστοσο τωρα κατα ποσο θα εχουν αποτελεσμα και αυτα δε το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

ψάξε για bacterial bloom, μήπως καθάρισες "γενικά" το φίλτρο σου και δεν έχει μείνει καθόλου βιολογία?

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε φώτα, σταμάτα το ταίσμα για 2-3 μερούλες (δεν παθαίνουν τίποτα), και κάνε και μια "καλή" αλλαγή νερού.

Θα δεις γρήγορα αποτελέσματα...

Το πιθανότερο είναι ότι έχεις bacterial bloom

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αγαπητοι φιλοι παιδευομαι μια βδομαδα τωρα,εχω δοκιμασει τα παντα,εκοψα ταισμα για 3 μερες και ακολουθησε γερη αλλαγη νερου,χρησιμοποιησα υαλοβαμβακα στο φιλτρο μπας και αλλαξει τιποτα αλλα ματαια.επισης σαν τελικη λυση χρησιμοποιησα ενα tetra aqua crystal water το οποιο δινει αποτελεσμα στις οδηγιες μετα απο κανα 12ωρο ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!ακουω οποιεσδηποτε συμβουλες και πραγματικα δεχομαι ακομα και επισκεψη απο καποιον να το τσεκαρουμε μαζι μιας και εχω στερεψει απο λυσεισ.Η επομενη ειναι αδειασμα καθαρισμα και νεο ξεκινημα απο την αρχη πραγματικα δεν εχω κατι αλλο να κανω..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αγαπητοι φιλοι παιδευομαι μια βδομαδα τωρα,εχω δοκιμασει τα παντα,εκοψα ταισμα για 3 μερες και ακολουθησε γερη αλλαγη νερου,χρησιμοποιησα υαλοβαμβακα στο φιλτρο μπας και αλλαξει τιποτα αλλα ματαια.επισης σαν τελικη λυση χρησιμοποιησα ενα tetra aqua crystal water το οποιο δινει αποτελεσμα στις οδηγιες μετα απο κανα 12ωρο ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!ακουω οποιεσδηποτε συμβουλες και πραγματικα δεχομαι ακομα και επισκεψη απο καποιον να το τσεκαρουμε μαζι μιας και εχω στερεψει απο λυσεισ.Η επομενη ειναι αδειασμα καθαρισμα και νεο ξεκινημα απο την αρχη πραγματικα δεν εχω κατι αλλο να κανω..

Βαλε μια φωτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Bacterial bloom (βακτηριακη ανθιση)!!!

Σταματάς το τάισμα για 3 μέρες!

Κάνεις και μια αλλαγή νερού και στην συνεχεία ταΐζεις συνετά!

Σκούπα βυθού απαραίτητα με της αλλαγές σου!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...