Jump to content

Αποριες Για Στισιμο Ενυδρειου


Recommended Posts

Επιτελους εχω ξεκινησει το ενυδρειο μου και θα ηθελα να του ριξετε μια ματια για συμβουλες (στησιμο και ψαρια). Ακομα δεν εχω βαλει φυτα αλλα εχω βαλει 2 serpae tetra που δείχνουν να περνανε απιθανα ( τα ψαρακια ειχαν λιγο φαγωμενα πτεριγια οταν τα εφερα αλλα τωρα εχουν αρχίσει να βελτιωνονται! ). Ο στοχος ειναι να στησω βιοτοπικο αμαζονιου. Ψαρακια που εχω σκοπο να βαλω ειναι:

1) 5-6 corydoras

2) 8-10 serpae tetras

3) 2 kribensis

4) 2 banjo catfish

5) και τελος γεοφαγους ή firemouth (σαν μασκοτες :bigemo_harabe_net-66:)

Δεκτες εισηγησεις!!

Οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 100Χ60Χ64 (380 λιτρα)

Παρακαλω να ειστε επιεικης μιας και ειναι η πρωτη μου αποπειρα! :bigemo_harabe_net-82:

post-49254-0-65291300-1333017735_thumb.jpg

post-49254-0-89632300-1333017738_thumb.jpg

post-49254-0-95813600-1333017742_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πολυ ομορφο και τα ψαρακια το ιδιο! Το 2ο ψαρακι εχει λιγο κομμενη ουριτσαα ή μου φαινεται? Ελπιζω να μην το επηρεασει [οι ''ειδικοι'' του φορουμ μας ξερουν καλυτερα :bigemo_harabe_net-55: ]

Δεν μπορω να σου δωσω αξιοπιστες συμβουλες λογω της απειριας μου αλλα σου ευχομαι καλη συνεχεια!!! :bigemo_harabe_net-64: Οταν τελιωσεις με το καλο κανε μας και μια παρουσιαση ολοκληρωμενο !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια :D Τα ψαρακια ειναι μια χαρα και παρατηρω βελτιωση στα πτερυγια τους!

Μολις τελειωσω θα ετοιμασω φωτογραφικο υλικο ! :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!πολυ ωραιο ειναι το στησιμο του ενυδρειου,κι αν προσθεσεις φυτα θα γινει ακομα πιο ωραιο...οσον αφορα τα ψαρια οι γεωφαγοι δεν νομιζω οτι πανε με τα ινδιανακια διοτι γινονται πολυ μεγαλα και ισως να εχεις απωλειες...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!πολυ ωραιο ειναι το στησιμο του ενυδρειου,κι αν προσθεσεις φυτα θα γινει ακομα πιο ωραιο...οσον αφορα τα ψαρια οι γεωφαγοι δεν νομιζω οτι πανε με τα ινδιανακια διοτι γινονται πολυ μεγαλα και ισως να εχεις απωλειες...

Ειχα την εντύπωση οτι ολα τα ψαρια που εχω διαλεξει ειναι απο αμαζονιο. Για πια αναφερεσε? Πολυ πιθανο να εκανα μεγα λαθος :bigemo_harabe_net-111:

Σκοπος μου ειναι βιοτοπικο αμαζονιου :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εντύπωση οτι ολα τα ψαρια που εχω διαλεξει ειναι απο αμαζονιο. Για πια αναφερεσε? Πολυ πιθανο να εκανα μεγα λαθος :bigemo_harabe_net-111:

Σκοπος μου ειναι βιοτοπικο αμαζονιου :bigemo_harabe_net-134:

για τους γεωφαγους επειδη γινονται μεγαλα ψαρια.....μπορει να κανω λαθος...ας μας απαντησει καποιος εμπειρος..παντως το κοπαδι με ινδιανακια ειναι παρα πολυ καλη επιλογη :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τα serpae tetra ειναι αμαζονιου.........http://www.aquaticcommunity.com/fish/serpaetetra.php

Link to comment
Share on other sites

Τα serpae tetra ειναι αμαζονιου.........http://www.aquaticcommunity.com/fish/serpaetetra.php

βρε ξερω απο που ειναι απλως να ξερεις οτι οταν αγοραζεις υπολογιζεις πρωτα αν ειναι συμβατα ανεξαρτητα αν ειναι απο την ιδια περιοχη...για π.χ. τα αγγελοψαρα και οι κορνιδαλιοι(και νεον)ειναι απο τον αμαζονιο...αν παρεις τα σκαλαρια σε μικρο μεγεθος και μαζι τα νεον,στην αρχη ισως να δεις οτι ταιριαζουν και δεν εχεις απωλειες αλλα τα σκαλαρια μεγαλωνουν πολυ απο τα νεον που παντα ειναι μεχρι 4cm και απο εκει και περα θα εχεις απωλειες διοτι τα σκαλαρια θα δοκιμασουν να φανε τα νεον...και στην φυση το ιδιο γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Τορα εξηγηθηκαμε :bigemo_harabe_net-64:

Συμφωνω απολυτα μαζι σου, αλλα οι γεωφαγοι που ειχα υποψη μου ειναι οι Geophagus sp. Red head Tapajos που δεν ξεπερνουν τα 12 εκατοστα. Νομιζεις θα υπαρχει ο κινδυνος? Αν ναι τοτε τι εισηγησε?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως για τους γεωφαγους δεν γνωριζω τιποτα διοτι δεν ασχοληθηκα με τετοιου ειδους ψαρια....αλλα αν πας στο youtube ισως παρεις μια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλα ψαρια θα μου συνιστουσες αν δεν βαλω γεωφαγους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...