Jump to content

Συντηρηση Ενυδρειου Και Στησιμο Καινουριου


Recommended Posts

Δεν ξερω..δεν εχω ασχοληθει με αφρικανες οπωτε δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και θα καταλαβεις αν πρεπει να τα βαλεις η οχι..http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39006

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω θα μπορουσα αλλα τα 100 δεν ειναι και τα ιδανικα. βεβαια το πως διαβαζει κανεις ειναι υποκειμενικο μιας και ειμαι σιγουρος οτι εσυ θα μου πεις οτι ΔΕΝ πρεπει ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Διαβασες σ αυτο που σου εδωσα οτι μπορεις??Αφου λεει τα ιδανικα ειναι 180-200..στο 100αρι δεν θα ειναι περιορισμενα?

Link to comment
Share on other sites

"Το ελάχιστο που απαιτείται για ένα χαρέμι του ενός αρσενικού και τριών θηλυκών είναι ένα ενυδρείο με ελάχιστο μήκος το ένα μέτρο. Η εμπειρία έχει δείξει ότι για να φιλοξενηθεί σωστά ένα χαρέμι απαιτούνται 180-200 λίτρα, παρότι κάποιοι ερευνητές θέτουν τα ελάχιστα λίτρα αρκετά χαμηλότερα." το οποιο σημαινει οτι καποιοι ερευνητες θα συμφωνουσαν για τα 100!

το σιγουρο ειναι οτι θελω να ειναι οτι θελω να ειναι καλα τα ψαρακια οποτε θα σιγουρευτω πρωτα. απλα ψαχνω τις επιλογες μου. Κανενα αλλο ετσι, ομορφο κι ευκολο ?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ερευνητές, άλλο χομπίστες.Άλλο φύση ,άλλο ενυδρείο.Η σύγκριση δεν είναι "πάντα" εφικτή.

Link to comment
Share on other sites

Τα labido εύκολα τα βρίσκεις και σε χομπίστες και σε πετ σοπ.Όμορφο ψάρι.Τώρα στα λίτρα σου θα είναι κάπως περιορισμένο αν σκεφτείς πως πρέπει να βάλεις και αρκετές πέτρες για να κρύβονται.Πάντως είναι από τα πιο ειρηνικά της λίμνης malawi.

Link to comment
Share on other sites

"Το ελάχιστο που απαιτείται για ένα χαρέμι του ενός αρσενικού και τριών θηλυκών είναι ένα ενυδρείο με ελάχιστο μήκος το ένα μέτρο. Η εμπειρία έχει δείξει ότι για να φιλοξενηθεί σωστά ένα χαρέμι απαιτούνται 180-200 λίτρα, παρότι κάποιοι ερευνητές θέτουν τα ελάχιστα λίτρα αρκετά χαμηλότερα." το οποιο σημαινει οτι καποιοι ερευνητες θα συμφωνουσαν για τα 100!

το σιγουρο ειναι οτι θελω να ειναι οτι θελω να ειναι καλα τα ψαρακια οποτε θα σιγουρευτω πρωτα. απλα ψαχνω τις επιλογες μου. Κανενα αλλο ετσι, ομορφο κι ευκολο ?

αν θελεις αυτην την κιχλιδα θα ηταν καλο να την εβαζες στο μεγαλο σου ενυδρειο που ειναι 560λιτρα(νομιζω)χωρις τα χρυσοψαρα...και να ξερεις(η συμβουλη μ)οσο πιο μεγαλο το ενυδρειο τοσο πιο πολλα ψαρια ιδιας περιοχης μπορεις να φιλοξενησεις....γτ δεν το κανεις αυτο?και επισης γι αυτην την κιχλιδα για διακοσμηση θα μπορουσες να βαλεις μεγαλες πετρες απο την φυση παρα να αγορασεις...πολλοι το κανουν αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την συμβουλη! η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν χτες να αλλαζα και να εβαζα4 η ακομα και 8 κιχλιδες στο 590 λιτρα ενυδρειο και να βαλω τα χρυσοψαρα σε ενα 100αρι ας πουμε. Δεν εχω καμια διαφωνια ΠΑΡΑ τη διακοσμηση.... τι εννοω. στο μεγαλο ενυδρειο εχουν βαλει σαν αφισσα τη φωτογραφια βυθου, με διαφορα χρωματα, ανοιχτα που ταιριαζουν ΠΟΛΥ στα χρυσοψαρα αλλα ειμαι 99% σιγουρος οτι δεν παει στις κιχλιδες και ειδικα σε αυτες τις κιτρινες που θελω (μπορεις να δεις φωτο μου αν δεν εχεις δει, αν δεν ξερεις που ειναι πες να σε λινκαρω) κι επειδη το ενυδρειο δεν ειναι δικο μου ουσιαστικα και ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ η αφισσα, δεν μπορω να το αλλαξω αυτο. τωρα αν ειχε κανεις καμια ιδεα πως να το κρυψω με εσωτερικη διακοσμηση...

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει το ενυδρειο σου κι θα σου πω την αληθεια οτι χαλαει λιγο την διακοσμηση....πριν το γεμισεις με νερο προσπαθησεις να δεις αν βγαινει η αφισα???

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα και πριν, η αφισσα ειναι κολλημενη. το ενυδρειο ειχε απο παντα νερο και ποτε δεν εγινε ολικη αλλαγη νερου. Ασε που επειδη ειναι μεσα στον τοιχο με ΚΑΜΙΑ εισοδο για απο πισω και να μπορουσα να βαλω αλλη αφισσα δεν υπαρχει τροπος να φτασεις απο πισω να την τοποθετησεις. για αυτο κι ελεγα οτι σχεδον, μονο με χρυσοψαρα ταιριαζει αυτη η διακοσμηση

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73330&st=0&p=643384&hl=background&fromsearch=1entry643384 αλλα πρωτα πρεπει να αδειασεις το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι μονιμη κατασκευη ε? επειδη οπως ειπα ΔΕΝ ειναι δικο μου το ενυδρειο, ΔΕΝ μπορω να κανω ΚΑΜΙΑ μονιμη αλλαγη δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

αρα ειμαστε σε αδιεξοδο.....οποτε η αφισα θα παραμεινει εκει οτι κι αν κανεις.....αυτο που σκεφτομαι αν ρωτουσες τον ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

την ρωτησα, δεν εχει ιδεα απο ενυδρεια αλλα δεν θελει να πειραξουμε κατι... τι να πω... ισως αναγκαστω να ξοδεψω για 120-15ο λιτρα ενυδρειο να τις βαλω εκει τις 4 κιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

πωωω καταλαβα....μας περιοριζουν!

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και τις μετρησεις μου! δυστυχως τα τεστακια που εχουν αφησει δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση (απο τα 5 το ενα ληγμενο, ενα χωρις χαρτακι με τα χρωματα κι ενα εχει τελειωσει μονο η μια φυαλη...)

ναι οντως μας περιοριζουν αλλα λεω "δε βαριεσαι" μιας και οντως δεν ειναι δικο μου! μακαρι να βρω κατι οικονομικο σε τοσα λιτρα να βαλω μεσα τις κιχλιδες. ειχα σκεφτει να το κανω αρκετα σκουρο, με 1-2 φυτα, αρκετες πετρες αλλα οχι τοσες ωστε να κλεινουν πολα λιτρα και 4 κιτρινες κιχλιδες

Link to comment
Share on other sites

μια αλλη λυση (για να μην ξοδευεις πολλα λεφτα)ειναι οι νανοκιχλιδες οπως τα multies!απο οτι εχω διαβασει μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι μεσα σε ενα 60λιτρο ενυδρειο και ειναι κουνελοψαρα!δηλαδη γεννανε συνεχως και απο διακοσμηση μπορεις να παρεις ιδεα απο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53049 , τα ψαρια μπορεις να τα παρεις απο συνγχομπιστα

Link to comment
Share on other sites

μωρε ενταξει αλλα αν ειναι να παω σε τοσο μικρο ψαρακι γιατι να μην παω σε guppy? ειναι και πιο ομορφα! απλα οι κιτρινες κιχλιδες μου ειχαν κατσει στο ματι!

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα δινω ιδεες για να ειναι χαρουμενα τα ψαρια αλλα κι εσυ...απο εκει και περα δικη σου επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...